28. október, sviatok aj na Slovensku

28. október, sviatok aj na Slovensku
0

Za posledný mesiac som prečítal desiatky článkov o Štefánikovi, Šrobárovi, Masarykovi, Benešovi , historická revue, historyweb, Wikipedia a pod. Neboli to rytieri v jagavej zbroji ale mimoriadni ľudia. Pre nás Slovákov určujúca doba a patrí k nášmu syndrómu to teraz zľahčovať. Je trochu trápne, že Slovensko vyhlásilo jednorazový sviatok na výročie Martinskej deklarácie ale donútilo nás výročie. Máme aj veľa sviatkov, tak bude treba asi nejaký škrtnut. Ale vieme si ako PS predstaviť agendu, že budeme podporovať 28. 10. za sviatok? Určite to vytiahne opozícia a kadekto sa priživí ale zaujíma ma názor
Mal by byť 28.október sviatok aj na Slovensku?

1. Áno
    1. Nie

0 účastníci

Prosím ak má niekto tipy na knihy mimo mainstreamu a konšpirácií dopíšte do komentárov.

V každom prípade ak by v r.1918 nevzniklo Československo, neboli by sme dnes samostatným štátom. Takže štátny sviatok určite áno.

Ja som dal nie, lebo sviatkov máme veľa, avšak ak by sa zrušil nejaký povedzme Sedembolestná panna Mária tak ok, nemám s tým problém.

Tak sviatky by potrebovali revíziu ako soľ - počet, výber a za mňa aj dátum.

Počet

• 15 - kto navrhne znížiť bez ďalších zmien príde o body u zamestnancov/veriacich - ak menej tak treba začať u toho čo najmenej bolí - za mňa vedie 1.9. - Deň Ústavy.

Výber

• Máme už 1.1. spojený so slov. štátnosťou, vrátme 1.9. školákom a oslavujme radšej 28.10.
  • Dvojica na zváženie je pre mňa ešte 5.7. a 15.9., osobne by som radšej pustil deň RD pre zamestnancov ako tieto sviatky. - kto chce ich bude svätiť, kto nechce nemusí a má deň RD

Dátum

• fixny dátum vedie k podobným týzdnom ake mame teraz. Nebolo by rozumnejsie mat radsej volno napr. prvy a druhy pondelok v maji ako volno 1. a 8.5? Funguje to tak v Britannii (bank holidays)

Fakt, že vznik Československa neoslavujeme, je nielen z môjho, ale aj z medzinárodného pohľadu nepochopiteľný a povedal by som, že až zahanbujúci. Bez Československa by sme boli prakticky folklórnym súborom. Možno preháňam, ale je veľmi nepravdepodobné, že by Slovensko existovalo vo forme, ktorá by sa aspoň z časti podobala súčasnému štátu. Treba si uvedomiť, že veľká časť nášho územia v skutočnosti nie je vôbec slovenská a za jej “privlastnenie” vďačíme existencii Československa, ktoré vo svojej veľkosti a sile umožnilo Slovákom expanziu a možnosť ukotvenia a sebarealizácie. Pri pohľade na vtedajšiu vzdelanostnú úroveň Slovákov je pochopiteľné, že sa na nás z Prahy pozerali zhora… to však neznamená, že nám nepomohli. Celá prvá generácia profesorov na novovzniknutých slovenských univerzitách pochádzala z Čiech. Na to sme pravdepodobne tiež zabudli… Neodvážim sa navrhnúť zámenu za cirkevný sviatok, ale podľa mňa by toto výročie stálo za uctenie formou štátneho sviatku. Mečiarovská nacionalistická éra je snáď už za nami.

Tiež sa prikláňam k tomu, aby sa takýto štátny sviatok zaviedol.
Optimisticky si predstavujem, že by to prispelo aj k zvýšeniu povedomia o 1. republike, ktoré je pomerne nízke. A niet sa ani čomu čudovať, keď sa tento deň akosi ignoruje, iba tento rok to bolo, samozrejme, iné.

No a keďže máme sviatkov plný kalendár, tak by som pravdepodobne vyhodil nejaký cirkevný, lebo tých je “požehnane”. :wink:

Momentálne sa nachádzam a študujem na univerzite v USA a pýtal som sa ľudí, či považujú cirkevné sviatky za prospešné pre krajinu, resp. či majú podľa nich nejaký význam. Väčšina študentov odpovedala nie, keďže nepatria medzi veriacich a občas ich to aj obťažuje. Čo sa týka samotného 28. októbra, myslím si, že je potrebné oslavovať vznik prvej republiky, nakoľko to bol azda najväčší míľnik našej existencie. Taktiež súhlasím s príspevkom vyššie, že 1.9. by sa mohol vrátiť k pracovným týždňom, nakoľko sa tým odkladá začiatok školského roka minimálne o jeden deň a práve tento jeden deň nemá žiadny vplyv na deti a rodičov.

Cirkevné sviatky sú, bohužiaľ, “nedotknuteľné” v našej krajine, avšak Deň ústavy považujem za takmer nepodstatný sviatok, ktorý by sa mohol zameniť práve s prvým septembrom.

Porušiť, resp. výrazne preriediť cirkevné sviatky. Tým by vznikol priestor pre nový sviatok, napr. 28. 10. , resp. 30. 10.