Ako bojovať proti fašizmu na Slovensku? [idea na rozpracovanie]

Ako bojovať proti fašizmu na Slovensku? [idea na rozpracovanie]
0

Serie ma, že sa nám tu rozmáha veľmi ničivé podhubie a myslím, že by sme s tým mali niečo robiť. Problém však je, že neviem čo. Akurát čítam knihu "Romantické násilie od Christiana Piccoliniho. Včera som dospel k tomu časti, ktorá sa nápadite podobá na Ľudovú mládež, do ktorej verbuje ĽSNS mladých ľudí.

Zároveň som minulý týždeň videl toto video: https://www.youtube.com/watch?v=gMUhI2jjkJE

Myslím, že jedinou cestou, ktorou sa dá vyhrať nad fašizmom je vzdelávanie. Napadlo mi spraviť nejakú FB page, ktorá bude cez krátke posty poukazovať na to, prečo sú Kotlebovci fašisti. Keby sa spojilo dostatočne veľa ľudí, tak by sa dalo vyprodukovať extrémne veľa obsahu.

Spravil som jeden post:

Všímam si to už dlhšie, že moje posty proti fašizmu majú veľmi malý engagement, čo je o to hrozivejšie.

Čo na to hovoríte? Myslím, že by sme mali niečo vymyslieť skôr ako bude neskoro. Opačná strana je veľmi aktívna na sociálnych sieťach. Áno, áno má to jednoduchšie, ale na to sa vyhovárať nemôžeme, lebo bude naozaj neskoro.

Nepoznáš? Bohužiaľ na Kotleby to nefunguje, veria len fuhrerovi.

Ee, neevidujem to…súhlasím s tým, že to je neúčinné. Nejako som tejto téme a celkovo politike nevenoval veľa pozornosti. Aktuálne však cítim potrebu niečo robiť skôr než bude neskoro. Napadlo mi, že tu možno nájdem ľudí, ktorí sú na tom podobne ako ja. Nehovorím, že sa chcem rovno bezhlavo pustiť do nejakej aktivity, ale rád priložím ruku k dielu v tomto smere. Treba však najskôr nájsť tú cestu.

Akurát som dočítal tento článok https://gabrielamezeiova.blog.sme.sk/c/450336/chlapci-ktori-mozu-porazit-aj-fasizmus.html

Možno je riešenie vymyslieť platformu, ktorá zapojí tieto osobnosti, ktoré môžu mať reálny vplyv a dopad na danú Kotlebových voličov.

Dobrý večer,
vopred sa ospravedlňujem ak tento príspevok by nemal byť primárne smerovaný do tohto vlákna ale sledujem, že sa tu črtá diskusia na tému pravicového extrémizmu, a tak by som to rád využil. Podobne sa ospravedlňujem, ak otázka podobného typu už bola prediskutovaná v inom vlákne. Konečne sa však dostávam k podstate.

Rozvíja sa tu diskusia na tému boja proti pravicovému extrémizmu, a preto za predpokladu, že sa zhodneme na fakte, že tento extrém dnes vo veľkej miere predstavuje ĽSNS sa chcem opýtať, či považujete za správne nedávne pozvanie do politickej diskusie v RTVS a TA3 predstaviteľov tejto politickej strany. Je aj toto jeden z možných spôsobov boja proti extrémizmu alebo naopak len im to naháňa kredit?

Keď som sa už dostal k tým včerajším diskusiám tak považujete za správne to, čo dnes urobili poslanci NRSR spolu s ďalšími, keď podali trestné oznámenie na p. Uhríka za jeho súhlas s istým výrokom vo včerajšej diskusii alebo opäť je to zbytočné a len to robí reklamu ĽSNS?

Pravdupovediac, neviem či to je tá sprvána cesta boja alebo nie. Ja to vnímam, ako slepú uličku. Na jednej strane to treba riešiť, ale na druhej strane im to zvyšuje publicitu. Veci, ktoré si myslíme (my, ktorí vnímame, že to nie je normálne), že fungujú, sa ukazujú ako nefunkčné. Logické argumenty na voličov ĽSNS (alebo akejkoľvek inej extrémistickej strany, zoskupenia) nefungujú. Na druhej strane oni relatívne rýchlo zväčšujú svoju popularitu a naberajú “nových členov”. Ja vnímam ako hlavný problém extrémizmu v tom, že pôsobí na mozog ľudí, takým spôsobom, že mu podlahnú aj ľudia, ktorí s ním na začiatku vôbec nie sú stotožnený. Stane sa to vtedy keď nadobudnú nejakú kritickú masu podporovateľov. Vtedy bude už kvázi normálne byť ich podporovateľ a nenormálne bude nebyť. Preto to treba riešiť.

Myslím, že je to správne pretože:

• Sú parlamentná strana a ich ignorovaním len budujeme ich obraz ako martýrov, že demokrati sú vlastne fašisti, ktorí ich utláčajú.

• Doteraz keď ich médiá ignorovali, tak to nepomohlo a rastú ďalej.

• Vhodne položenými otázkami sa dá poukázať, že sú to fašisti.

• Kvalitný oponent by Kotlebovcu rozbil v diskusii na sračky v hocijakej téme. Viete si predstaviť Uhríka v debate o ekonomike proti Miklošovi? Zo súčasného parlamentu ma vhodný ekonóm nenapadol. :grinning:

• Na druhej strane ich voliči už sú tak zmagorení, že neviem či by aj odhalenie, že sú fašisti a že sú totálne neschopní, pomohlo.

• Sám poznám osobne nejakých Kotlebovcov, ale keď sa vrátim na Sk na dovolenku, tak nemám sa chuť nejako ani s nimi stretnúť, nieto ešte rozprávať a vysvetľovať im, čo vlastne podporujú.

.

Ďakujem za odpoveď.
Svojim spôsobom súhlasím, no tak ako je naznačené vo videu spomenutom vyššie ľudom chýba kritické myslenie, a teda je dosť možné, že podporovatelia ĽSNS si z tých diskusii budú brať iba to čo povedali predstavitelia ĽSNS a všetko ostatné budú považovať za určitú propagandu proti Kotlebovcom, ktorej sa zúčastnia všetky politické strany mimo nich, za cieľom ich očierniť, a preto si nie som istý, či by dostatočne kvalitný oponent dokázal byť natoľko presvedčivý aby zaujal tie zaslepené ovečky.

Hlavne by sa malo PRESNE určiť , proti čomu sa bude bojovať.

Aby niekto boj proti fašizmu nepochopil ako podporu islamizácie.

• tiež sa prikláňam k tomu, že nemôžeme byť ticho a preto je asi lepšie pozývať ich do diskusií, tiež som sa potom zamyslel nad tým, že sú regulerne v NR SR, takže by ich mali médiá volať…problém bude, keď sa naučia v týchto diskusiách chodiť, aj keď asi nikdy nebudú vedieť.

• Veľmi dobrý point, že by sa malo zadefinovať voči čomu chceme bojovať. My vieme, že ĽS NS je nebezpečná a mali by byť za mrežami za to čo všetko už povedali alebo ako vystupovali. Z toho som najviac smutný, že zlyhanie slovenského súdnicvtav a korupcia dovolila, aby človek, ktorý v jeden rok hajluje a hádže po ľuďoch dlažobné kocky je na druhý deň v parlamente. Myslím si, že by sme mali bojovať v súvislosti s ĽSNS voči všetkému, čo obmedzuje osobnú slobodu ľudí a má spojitosť s fašizmom.

Pozívať či nepozívať ĽSNS do diskusií? Musím trochu obšírnejšie. Delím voličov ĽSNS na dve skupiny.

1. Skupina – tzv. ortodoxní – Vyholené hlavy, kožené topánky, potetovaní nacistickými symbolmi, rasová neznášanlivosť … Pre túto skupinu bude nacistická ideológia vždy príťažlivá. Tu asi nepomôžu racionálne argumenty. Prirovnám to k sado-maso - vždy bude skupina ľudí, ktorej sa to bude páčiť, bez ohľadu na akékoľvek argumenty.
  2. Skupina - príležitostní sympatizanti ĽSNS – frustrovaní, poväčšine mladí ľudia, náchylní k „rýchlym“ riešeniam. Skončia školu a zo všetkých strán sa začne na nich valiť realita života. Zamestnanie, bývanie. Mizerná možnosť uplatnenia sa. Na druhej strane „banda zlodejov“ vyvážajúca sa v bavorákoch, korupcia, kauzy, nevyšetrená, neodsúdená a ututlaná zlodejina. Aký môže byť výsledok ? Vzdor a nedôvera v spoločnosť, v súčasné politické garnitúry, v „štandardné politické strany“, ktoré nie sú schopné riešiť ich základné problémy. „Veď politici len kradnú a na obyčajných ľudí kašlú a inak to nebude“. Nikto sa nemôže čudovať, že vo svojej naivite a neskúsenosti je pre nich ideológia ĽSNS príťažlivá. Keď táto navyše všetko vyrieši švihnutím čarovného prútika. A priznajme si – ich volebný program určite nie je pre mnohých obyvateľov SR nepríťažlivý.

V nedeľu som sledoval „o 5 min 12.“ Chudáka Uhríka rozbili, ostatní diskutujúci, pri každom jeho vstupe do debaty. Pre tú moju druhú skupinu má takáto diskusia určite význam. Ľudia musia počuť argumenty predstaviteľov ĽSNS a protiargumenty ich oponentov. Ignorancia len posilňuje frustrovanosť a beznádej a utvrdzuje ľudí v ich vzdore. Som jednoznačne za uskutočňovanie takýchto diskusií.

To bolo A, ale povedzme aj B. Ľudia potrebujú znova pocítiť nádej. Nádej, že sa niečo môže a dá zlepšiť aj demokratickou cestou. Že výraz „štandardná politická strana“ nie je synonymom pre skupinu ľudí zastupujúcich oligarchov a vyciciavajúcich tento štát. Že neonacistické ideológie nie sú tým pravým orechovým a jediným riešením súčasnej situácie. Že na Slovensku ešte sú ľudia, ktorým by sa dalo a oplatilo veriť a ktorí to s nimi myslia dobre. Treba sa aspoň snažiť odstrániť príčiny, prečo je v súčasnosti fašistická ideológia pre mnoho ľudí tak príťažlivá. Slušná, mlčiaca väčšina sa jednoducho musí zobudiť.

Osobne by sa mi veľmi páčilo, keby som časom takému frustrovanému sympatizantovi Kotlebu v diskusii mohol s kľudným svedomím odporučiť nech skúsi voliť PS, ak sa mu ostatné doterajšie strany zdajú byť zlou voľbou.

Vnímam aj aktivitu Progresívneho Slovenska ako určitú protireakciu na aktuálnu situáciu v politike. Bolo by skvelé, keby sa ľudia rozhodli dať prípadnej novej strane šancu aj vo voľbách. Ešte lepšie by bolo, keby potom aj ostali so svojou voľbou spokojní.

2Frantisek

Súhlas :slight_smile:

PLUS: sila vychádza z regiónov, aj keď tu v Bratislave sa nám to akosi stráca zo zreteľa. Veľmi dôležité bude ak sa PS pretaví do reálnej politickej strany, aby okrem absolútne poctivého posedu v parlamente (za čo sú poslanci platení; a hlasovania vo formáte áno-nie) zvyšok času nebol dovolenka na pláži, ale práca v regiónoch - kontakt s ľuďmi, riešenie aktuálnych otázok a problémov tak ako ich bežný človek zažíva každý deň na vlastnej koži. Toto ak sa podarí dostať ako reálnu politickú kultúru do praxe určite vezme veľkú časť vetra z plachiet antisystémových strán. Ľudia nie sú sprostí, a ak budú mať na výber niečo lepšie časom kvalita preváži :wink:

Pekny den prajem

Som uz dvochodca a tazko sa pozeram veru na to.Moj prispevok je skromny ale tiez ma to trapi Podla mna u nas je to dvosledok dlho vladnucej strany Smer za to obdobie nahromadilo vela nespokojnosti vela kauz ktore neboli vysetrene a policia a sudnictvo je korupcne spolocenstvo ktore nesluzi ludom a spolocnosti Za tyc 10 rokov sa to prejavilo tak ze mlady ludia pri volbach dali hlasy protestne Kotlebovi A tak to vlastne zacalo postupne uz ludia nemaju komu verit a populizmus zacal s tym Fico a tak postupne pre nedostatok dvovery v pravny stat sa mlady a aj poniektory ludia obracaju na nebezpecnu stranu .Ciastocne tomu napomaha aj situacia v Usa Francia ale aj Rusko Ale vred vznikol u nas Riesenie? Cim skor vytvorit pravny fungujuci stat pokial vlada bude nepotrestana a nikto nebude niest zodpovednost tak ludia sa budu priklanat ku populizmu a extremizmu najme mladsi a menej vzdelany

Prepacte mi za laicky prispevok ale tazko sa mi hlada proti tomu ake by bolo riesenie
snad Zamerat sa na internet je tam srasne vela fasizmu populizmu a dehonestovanie prezidenta Zopar sikovnych ludi by mozno dokazalo v tom niecom zabojovat Su tam nehorazne videa Tak ako nam internet pomaha tak aj nam skodi je tam malo zanitenych ludi pre spravodlivost
Media a noviny ako poznam tak polovica hraje pre terajsiu vladu Hladat sposob ak sa tam dostat do novin a medii tv
Skusit v skolach debaty za spravodlivost a pod.
Bohuzial je to uz dost nebezpecne zakorenene u nas a pokial sa nezmeni struktura vlady tak sa obavam ze Slovensko prehra na celej ciare
Nasa vlada bohuzial tomu napomaha a sama to podporuje vid .prezident stal sa obetou spinavej hry

Prečítal som si vaše príspevky. Musím povedať, že súhlasím so všetkým napísaným. Stotožňujem sa s tými príčinami, ktoré ste napísali. Veľmi sa mi páčilo rozdelenie tých voličov ĽSNS na 2 skupiny. Kritická je tá druhá a tú treba edukovať a ukázať jej, že existuje aj druhá šanca.

Vytvoriť právny štát, v ktorom budú veci fungovať nebude trvať 2 dni, ani 2 roky. Je to beh na dlhú trať. Otázka je asi len to, či máme ešte dostatok času alebo sme už za hranicou, že aj keby sme všetko začali robiť najlepšie ako vieme, tak sa ten trend nezvráti.

Nemám ambíciu ísť do politiky a pre mňa ako jednotlivca je nereálne spraviť čokoľvek v prospech toho, aby štát fungoval lepšie. Budem preto ďalej hľadať spôsoby, ako prispieť mojou troškou k zlepšeniu tohto stavu formou nejakých mikroprojektov.

2Michal

:slight_smile:

Politika neznamená len sedenie v parlamente - je to záujem o veci verejné a ich správu. Niekto vie pomôcť odborným argumentom, niekto iný organizačnými schopnosťami a ďalší zasa majú nadanie zdieľať idey zrozumiteľne verejnosti. Ak je zdravý základ = ak je ich cieľom lepšia a spravodlivejšia spoločnosť môžu tieto schopnosti vytvoriť silu, ktorá pohne veci dopredu.

Pohľad nazad mi ukazuje, že od roku 1989 to neboli odborníci, ktorí v zlomových momentoch pohli túto krajinu obrovský kus dopredu. Odborníci boli pri tom, ale to podstatné potiahli zrelí ľudia so životnou skúsenosťou, pre ktorých boli ideály viac ako moc. Václav Havel, Alexander Dubček, František Mikloško a dokonca aj Mikuláš Dzurinda urobili pre túto krajinu viac ako súdruhovia predsedovia čo rozdávali amnestie a trhali faktúry.

Čas je relatívny. Aktuálne vidno, že sa za krátky čas dá rozhýbať veľa vecí. Ale nešlo by to, keby si tí, čo roky hromadili kapitál drobných pozitívnych vecí povedali, že to nemá zmysel. Čokoľek robíme s najlepšou motiváciou, byť užitoční, je dôležité, bez ohľadu na to kde to robíme a či my sami dokážeme vnímať výsledky tejto námahy. Držím palce :wink:

Súhlas. Takto som aj nastavený. Ak budem vidieť, že niekde viem zmysluplne pomôcť tak sa pokúsim :slight_smile:

Michal, vieš akú silu má jedna kvapka - no skoro žiadnu. A akú silu má more - ohromnú. No a predsa more pozostáva z kvapiek. Staré a pravdivé.

jasné jasné, toho som si vedomý, myslel som to tak, že ako jednotlivec, nemám ambíciu naštartovať nejaký projekt, ktorý by mohol mať väčší efekt na zlepšenie fungovania štátu, ako tá spomínaná kvapka…neviem či rozumieš, čo tým chcem povedať…samozrejme som nastavený tak, že ak viem spraviť nejakú drobnosť v tomto smere, tak ju spravím :slight_smile:

Začnem možno trochu kontroverzný pohľad o podpore fašizmu …

Niekde v diskusii sa objavil odkaz na

Lipšic tam obhajuje právo na slobodné vyjadrenie extrémistického názoru a zdá sa, že Dubéci mu oponuje (je zo záznamu zdá sa vystrihnutý… )

Poviem osobnú skúsenosť, na diskusii na pravda.sk som sa opakovane a intenzívne pýtal niektorých ľudí, prečo im vadí, keď ich označujem ako fašistov, keď jednoducho fašisti sú
… najčastejšia odpoveď ku ktorej som ich, po znôške urážok, invektív, nadávok a iných “vyjadrení”, dokopal bola, že nie sú vrahovia a zabijáci…

…Všetci normálni politicky a historicky vzdelaní ľudia vidiia, že ĽSNS sú fašisti a fašistická strana… Nie je však žiadna strana, ktorá by sa tomuto označeniu bránila viacej a vehementnejšiie ako ĽSNS… Naopak strana to považuje za ohovárenie a prejav negatívneho postoja k ich strane a snaha zakázať hovoriť pravdu, ktorú oni prezentujú… a k tomu pridajú, že najväčší fašisti sú v bruseli a židovské média a blablabla…

… bohužiaľ z fašizmu ako jedného politického smeru, ktorý má svoje politické princípy a zákonitosti sme urobili v rámci politickej korektnosti synonymum nadávky pre masové vraždenie a ničenie a synonymum zla (často sa takéto stotožnenie fašizmu a vraždenia objavuje aj v diskusii na tomto portáli …)

… aj keď fašizmus ako smer podporujúci autoritatívnosť režimu má tendenciu oveľa ľahšie skĺznuť do totalitného režimu, zdá sa mi, že robíme väčšiu škodu, ak z vyššie uvedeného dôvodu bránime priaznivcom takéhoto politického zriadenia prihlásiť sa k takému názoru…

… ALebo sa skutočne bojíme, že ľudia by mohli preferovať systém s obmedzenou demokraciou, presadzovaním “práva väčšiny” (nemusí ísť priamo o potlačovanie menšín), štátnym dirigizmom a inými prvkami, ktoré sú základom fašistických manifestov pri ich vzniku (a nie jediného prejavu v nemeckej podobe) …?

… Nemali by sme odlišovať medzi fašizmom a nacizmom, kde nemecký nacizmus aj pre slovenského nacionalistu MUSÍ BYŤ neprijateľná ideológia, pretože je založená na chápaní Slovanov (aj Slovákov) ako menejcenných národov…?

P.S.: už som počul od viacerých inteligentných a rozhľadených ľudí, že dajú hlas LSNS (aj keď neverím, že tak napokon urobia), pretože urobia poriadok… nemyslím, že sú fašisti, ale po rokoch demokracie vychádzajú z toho, že LEN UROBIA PORIADOK, veď sú “demokratická” strana a keby neboli nemohli by fungovať

… viacerí pritom ako dôvod podpory Kotlebu uviedli svojvôlu štátu, štátnych orgánov, korupciu v štáte a nemožnosť proti tejto korupcii zasiahnuť … majú dojem, že “demokrat Kotleba” to vyrieši a moc štátu oslabí…
… keby bolo jasné, že hovoríme o fašistovi Kotlebovi, bolo by jasné, že svojvôľa štátu a štátnych orgánov v jeho štáte bude ešte silnejšia a ešte intenzívnejšia, pretože to je základ fašistického zriadenia …