Ako bojovať proti korupcii - dokument

oficialne
dokument
Ako bojovať proti korupcii - dokument
0

lenze kto nastavuje system hospodarenia, nakladania a toky financii?

len uradnici.

takze tam to cele zacina a konci.

Veď ja ani nekritizujem tvoju predstavu profesionalizácie verejnej správy a niekde som to v inej téme aj podporil, dokonca by som bol aj za tvrdšie pravidlá. Dobré sú napr. pravidlá Singapur z dokumentu. Niekde dole som dal svoj príklad New Public Management.

Len tvrdím, že klásť najväčší dôraz na úradníkov a CV je ako s tým Boeingom. Že ten systém (vzniknutý z korupčného podhubia) je už mimo nich.

Ja by som to nastavenie pripísal skôr politikom, teda ten začiatok. Odtiaľ idú rámce a dole sa uplatňujú. Zverejňovanie zmlúv muselo prísť zhora a podobne.

urcite ano. s tym suhlasim.

ono cely boj proti korupcii musi byt hlavne o politikoch. to potvrdzuju vsetky pripady v krajinach, kde s tym uspesne pohli. boli za tym vzdy iba top politici.

Nesúhlasím. Zákony vymýšľajú a schvaľujú politici. Úradníci sa nimi riadia, lebo nemajú inú možnosť.
Aj keď niektorí úradníci ich môže aj zneužívať.
Máš to pomýlené.

Pred 20 rokmi sa mali najlepšie colníci. Colníci boli Tí čo si stavali v Bratislave najväčšie domy. Stať sa colníkom bolo ďaleko náročnejšie a drahšie ako sa stať napríklad primárom. Úplatky, ktoré brali boli obrovské. Len na nich záležalo či urobia kontrolu prevážaného tovaru, či ho preclia alebo nepreclia, či uznajú tovar a pômožu vrátiť DPH alebo nie. Mali obrovskú právomoc a korupcia išla na najvyššie miesta.

Už to tak nie je. Nepomohli žiadne výmeny politikov alebo úradníkov. Nepomohla žiadna kontrola alebo transparentnosť. Nepomohlo trestania. A už vôbec nie nejaká komunikácia o korupcii (to vtip, že pán @truban) ?

Pomohlo iba to čo je v bode 2 (clá medzi EU sa zrušili) a len to je naozaj dôležité. Úradníci a štát nemajú mať žiadne rozhodovacie práva. Nemajú byť žiadne clá, štátne úrady si nemajú čo vytvárať reklamy a webové stránky. Je potrebné znižovať počet úradov a ich činnosti presunúť do súkromnej sféry alebo tie činnosti zrušiť.

Nesúhlas. Ako chceš odstrániť korupciu pri stavebných povoleniach - zrušiť a nech si každý stavá úplne kde chce a čo chce? Ako zrušíš korupciu v zdravotníctve? Zrušíme operácie a lekárske zákroky?

Ide o to aby boli jasné vyložiteľné pravidlá a potom to nie je na rozhodnutí úradníka. Je to jeho povinnosť: splníš A., B., C. a nemáš tam D. - tu je povolenie. Je to komplikovanejšie - úradní verejne napíše svoje rozhodnutie.

Bežný človek si dohladá aké má splniť pravidlá a príde si to už len úradníkom oraziť - schváliť a zapísat do “verejného” zoznamu. Každý aktivista sa pozrie do zoznamu a splnení podmienok - ak uvidí položku neštandardnú prečítá si prečo ju úradní povoli. Zodpovednosti za činy sa nenaučime odstránením činnov samých…

Kde boli ľudia, ktorí to videli, prečo to neoznámili - lebo sa báli (to je konštatovanie, nie obviňovanie). Kde bola policia, vyšertrovatelia, prokuratúra, súdy - tie to nevideli. Nie nevideli, lebo nechceli, lebo na tom parazitovali tiež - česť všetkým výnimkam… Dnes mám našťastie viac aktívnych a nebojácnych, ktorí vedia vyhladať a oznámiť…

Ja by som komunikáciu nepodceňoval, podľa mňa je dobre, že je to tam. Dokonca by sa mi o tom žiadalo aj viacej a aj v iných súvislostiach, napríklad budovania nejakého základného povedomia o fungovaní štátu a jeho mechanizmoch.

Pretože ak vnímame výdavky štátu ako niečo mimo nás, tak prestierame koberec partnerstvám štát+súkromná sféra, kde si “hospodária” ako bez dna. Musí to ísť od nás, občanov, voličov, my vplývame na politikov a oni potom ako plnenie spoločenskej objednávky realizujú opatrenia.

K rušeniu: Štát nerobí ziskové veci, on robí činnosti, ktoré nikto iný robiť nechce alebo ktoré sú dôležité pre život jeho občanov (okrem iného samozrejme). Súkromník bude autobusom jazdiť ziskové linky, jeho úloha je z podstaty podnikania tvoriť zisk. Úlohou štátu je odviezť aj z tej poslednej dedinky človeka k doktorovi, do školy,… Čiže vždy bude nejaký štát potrebný.

zalezi ako sa nato pozeras. ak vnimas uradnikov aj namestnikov a roznych dalsich poradcov atd… tak to vychadza casto zdola… cim vyspelejsia krajina, tym ma silnejsi podiel skusenych uradnikov, ktori sa nemenia po kazdej politickej zmene.

napriklad u nas casto spominane value for money. myslis si, ze to je koncept s ktorym prisli politici?

Korupcia bude existovat dovtedy dokym bude dostatok ludi co skotucne veria, ze stat je tu nato aby pomahal

Dnes máme ďaleko väčšiu korupciu ako bola pred 20 rokmi. Moja osobná skúsenosť sa týka predovšetkým korupcie v Eurofondoch a korupcie v IT zákazkách.

V Eurofondoch úradníci rozhodujú, ktorej firme pridelia prostriedky. Môžete sa hrať na čestného, ale skrachujete. Majitelia fariem ktorí nezískali projekt majú mizivú šancu na trhu oproti farmám, ktorím EU dala niekedy aj milióny na rozvoj fariem. To sa netýka len projektov ale aj bežných dotácií. Existujú firmy, ktoré skúpia polia, 10 rokov na nich nič nepestujú a stále dostávajú dotáciu na ornú pôdu. Úradníkom z PPA, ktorí idú na kontrolu sa vyhrážajú alebo ich v lepšom prípade korumpujú. To sa týka aj iných oblastí. Sú firmy, ktoré dostali dotácie napríklad na nákup desiatok stavebných strojov. Proti takej firme nedokážete nijako konkurovať.

V IT je korupcia ešte očividnejšia. Pred pár dňami Druker sa rozhodol minúť ďalších 19 mega na rozvoj eHealthu - https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/355163. Nikdo nemá ani len potuchy čo za softvér tam majú, takže žiadna firma nemôže v podstate nič tam robiť - iba firmy, ktoré tam už sú. Z neoficiálnych zdrojov sa vie, že Druker potrebuje aby firma dala do konca roka do poriadku na eHealth. Takže keď si to prepočítam, tak Druker bude vyplácať SW firme približne 100.000 EUR za každý pracovný deň. A nevieme ani za čo (preštudoval som si Opis obstarávania a zo 60 strán je venovaných samotnej zmene softvéru iba jedna strana a na nej je napísané, že zmeny). A takýchto súťaží je na Slovensku asi tak desiatky ročne.

Platy úradníkov. Na ministerstvách má spústa úradníkov tzv. Europlaty, pretože si úradnici vybavili nejaký vzťah z EU - často stačí, že pracujú s Eurofondami. V takom prípade ich platy vysoko prekračujú celoštátny priemer a prekračujú 2.000 EUR mesačne. Títo úradníci majú často aj ďalšie výhody - napríklad zdravotné prehliadky vo Svete Zdravia od Penty, lacné dovolenky v štátnych zariadeniach a pod. Často sa nedajú zohnať lístky na rôzne kultúrne podujatia v Bratislave, pretože všetky sa rozdajú medzi štátnych úradníkov. Áno - môžeme im ešte viac zvýšiť platy. Čo ma ale najviac zaráža, že práve tímito ľuďmi je vysoký podiel korupcie (moja osobná skúsenosť).

Najväčšia korupcia sa netýka nejakých lekárov alebo stavebných povolení. Najväčšia korupcia je u ľudí, ktorí majú možnosť rozhodovať o statisícových alebo miliónových projektoch na úradoch kde sa bežný človek vôbec nedostane. O takej korupcii sa dozvie iba človek z vnútra (Zuzana Hlávková) alebo z firmy, cez ktorú idú peniaze. S takýmito praktikami sa nedá (ako hovorí @truban) vydrbať iba tým, že sa všetci čestní ľudia stretnú a budú sa o korupcii rozprávať.

Nerozumiem dobre tej vete. Sú ľudia, ktorí si myslia, že štát má každému zo všetkým pomáhať, ale ak by aj neboli, tak korupcia nezmizne. Tá pramení skôr z tých zlých vlastností človeka. Získať pre seba nejakú výhodu, obohatiť sa, pomôcť sebe materiálne a tak nejako.

Či to bola reakcia na niečo iné?

Stačí sa dostať dovnútra a najlepšie na špičku systému. Tak sa systém mení najlepšie. Veď práve preto sme tu.

Je to super, nakoľko je to stráviteľné aj pre obyčajných ľudí.

So zverejňovaním životopisov súhlasím. Štátnych úradníkov si platíme všetci.

Chýba mi tam cestovná mapa, také niečo keby sme mali začať začneme tu a postupné kroky.

Pripomenul si mi slová jedného audítora, ktorý mal krédo:
Kradne sa všade, len otázka znie, že koľko.

V retaili najväčšie fraudy spôsobujú zamestnanci, hneď za nimi je bezpečnostná služba a až potom sú to bežní zlodejíčkovia z radov zákazníkov.
Neverím, že korupciu niekto niekedy úplne vykynoží (lebo nie je vždy je to len o materiálnom prospechu), ale verím, že vieme postaviť také účinné bariéry, aby sme ju výrazne eliminovali.

Vykynozit korupciu je utopia. V Cine maju za korupciu aj trest smrti a stale tam je.
Korupcia je aj v inych krajinach ako je Australia, Francuzsko, USA, Svedsko, Kanada atd.
Urcite je sofistikovanejsia a menej vypukla nez nase kauzy: Basternak, nastenkovy tender, kompa, ehealth, dialnicne myto, teply vzduch atd. Nasinci co mozu porovnavat tvrdia, ze je to dokonca rovnake ako u nas. Akurat dlhodobejsie, nemoze sa stat aby niekto jednym nezvratnym obchodom (kompa, nastenka) sa stal zahojeny a teda ked chce zostat vo funkcii dostatocne dlho aby sa politik zahojil/vratil peniaze za kampan, tak musi aj nieco robit aby ho neodvolali alebo znovuzvolili. No a specifikum luzy pri moci je u nas to, ze im nestaci jeden korupcny obchod ale radi si to zopakuju a zahoja aj svoje deti a kamaradov a spoluziakov.
Toto je podla mna zakladny kratkodoby realisticky scenar o ktory by sme sa mali snazit. Davat co najviac prekazok ale aj vediet vymahat preslapy. Nemali by sme sa vsak sami klamat, ze minimalne koalicni partneri ci ich radovi clenovia isli do politiky z idealistickych dovodov a teda i politicki partneri PS alebo rovno nejaky ten clen prejde na druhu stranu.
Dolezity rozdiel medzi SR a zahranicim vsak je ten, ak v zahranici niekoho nacapu tak plati padni komu padni, vysetri sa a potresta alebo volici minimalne zvolia ineho. A o tomto to vzdycky na konci dna bude, koho budeme mat na cele statu a v exekutive.
Politici nemaju moznosti tak zasahovat a obcania si sleduju aj tieto procesy. U nas sa skutok bud nestal alebo mame aj nekompetentne a pomale organy cinne v trestnom konani, napr. kauza nastenka je uplne jasna, dokazovanie podla mna trivialne ale trvalo prilis dlho kym sa to dostalo pred sud. Trest smrti tu sice nezavedieme ale okrem transparentnosti a kontroly by som rad videl aj navrhy v oblasti vymozitelnosti prava, toto je velky a akutnejsi problem a pravny problem. Hrozba trestu by mal byt primarny strasiak pre kazdeho korupcnika. Ak sa zmenia tieto procesy tak podla mna aj klesne index miery korupcie, ono frustrovany volic vidi korupciu momentalne vsade a u vsetkych. Poznam nejake pripady kde sa nekorupmovalo a robilo sa uprimne ale ludia zavideli, hejtovali. Ludia uz vidia korupciu vsade aj tam kde nie je, zijeme tu v takom mentalnom setupe, ak si niekto kupi lepsie auto tak ho sused povazuje za korupcnika.
Taktiez na korupciu hadzeme vlastnu neschopnost a povahove crty ako pekne popisuje tento blog:

Na margo zivotopisov, trosku sa to tu precenuje, tie sa zverejnuju uz teraz na webstrankach statnych organov, momentalne som si to vsimol iba pre riadiacich/veducich predstaviteloch, nuz tak sa to moze asi posunut na stredne kadre. Nikdy vsak nebude mat zmysel zverejnovat vsetky CV vsetkych referentov a radovych pracovnikov (policajtov je nejakych 27 tisic), uz pri tych strednych kadroch sa dockame aj zneuzitia zo strany populistickych politikov, novinarskych hejterov alebo vecne nespokojnych spoluobcanov ako budu vlacit profil stredneho kadra len preto, ze niekde doslo na prvy pohlad k rozhodnutiu ktore sa niekomu nemusi pacit ale pritom bude legalne ci aj moralne, nalejme si cisteho vina, mame vela hlupakov medzi nami co nevedia napriklad ako funguje cokolvek, napr. trestne pravo ci stavebne konanie ale notoricky vypisuju, zavidia a stazuju sa alebo len nemaju o com pisat ci maju psychicke problemy alebo iba nepochopili rozdiel medzi slobodou a anarchiou.

Podla mna uz tento vseobecny dokument, resp. akusi deklaraciu mozme ako vlakno i uzatvorit, zanalyzovane je to dostatocne a dokument je defacto synteza ku ktorej nikto nema zavaznejsiu vyhradu.

Zdravím, veľká vďaka za energiu na spracovanie témy. Definovanie opatrení (1-5) je veľmi dobré, chýba však časť významného segmentu a to je obecná samospráva.
Teda mestské a obecné úrady a poslanecký zbor v obecných zastupiteľstvách, (ktorý schvaľuje nakladanie s obecným majetkom).
Body 2 a 3. sú vlastne totožné. Znižovanie priestoru na korupciu sa dá okamžite a to čo najdôslednejšou transparentnosťou verejných financií, kvalitne odborne a úprimne vedenou participáciou verejnosti a odborníkov pri strategických dokumentoch, štúdiách, na rozhodnutiach samosprávy, tvorbe zákonov atď. Významné opatrenie k bodu č. 1 sme už na úrovni štátu mali, pri vstupe do EÚ, žiaľ vtedajším ministrom financií (I. Mikloš), bol zrušený úrad pre štátnu službu a následne nastúpila vláda SMERu, ktorá to využila a pokračovala v politických nomináciách. Dnes je politické nominovanie takmer bežná a žiaľ celým politickým spektrom akceptovaná forma po každých voľbách a to nielen veľkých parlamentných ale aj tých v samospráve. Ukončiť to môžu len dôsledne napĺňané opatrenia v bode 3 a návrat k splneniu opatrení na nazávislu štátnu správu, ktoré sme prijímali pri vstupe do EÚ a neskôr zrušili.

Spôsob (forma) napredovania PS ma postupne odradila od aktívneho zapojenia sa do tejto komunity, ale teraz mi však prišiel na mail dokument „Riešenia pre boj s korupciou“ a nedá mi nereagovať.
Nechcem byť deštruktívny a napísať „CELÉ ZLE“, ale namiesto toho napíšem niečo na premýšľanie „CHÝBA POINTA“.
Od PS by som čakal progresívnu zmenu pohľadu na riešenie tejto kľúčovej otázky. Určite nie večné „oprašovanie starého zhrdzaveného auta“ tak ako to robili všetci doteraz a čo evidentne nefunguje.

Pripadá mi to ako keď zoberiete 30 rokov starú „Rapidečku“ a idete ju „sprogresívniť“ pre budúce desaťročie :

1. Kvalitní, nezávislí a dobre ohodnotení ľudia v štátnej správe - vyženieme myši z motorového priestoru a slepice z kufru
  2. Znižovanie priestoru na korupciu – vymeníme tesnenia na dverách aby nám do auta nefúkalo a pri prejazde kaluže nanatieklo
  3. Transparentnosť, participácia a kontrola – vymeníme prasknuté predné okno, nefunkčné žiarovky a skontrolujeme tlak v pneumatikách
  4. Trestanie korupcie a spravodlivosť – vymeníme olej a natankujeme
  5. Komunikácia o korupcii – nalepíme na auto „závodné pruhy“ a budeme vyzerať, že sme úžasne rýchly
    Síce všetky tieto opatrenia sú nevyhnutné aby Rapidečka jazdila a prejde aj STK, ale to bude asi tak všetko. Nepustia Vás s ňou ani do centra nejakého nemeckého mesta lebo nebudete spĺňať ani emisnú normu EURO IV – nieto ešte VI, ktorá tam bude onedlho platiť.
    Ukončím toto moje (nie úplne podarené) prirovnanie tým, že na to aby sa Slovensko vymanilo zo zovretia korupcie nepostačí plátanie dier, ale úvaha o tom ako postaviť systém na inom základe.

Druhá principiálna vec, ktorej sa pri riešení tohto problému treba zbaviť je otázka personifikácie. Základ fungovania demokracie je vo fungovaní inštitúcií a nie jednotlivcov. Nehovorím, že kompetentní ľudia nie sú kľúčoví, ale základ riešenia je v inštitúciách.
Spomenul som si na jeden (fiktívny? - to je jedno, ide o podstatu) príbeh čo som počul:
Údajne v starom Ríme – kolíske právneho systému, keď zvolili sudcu spomedzi najctihodnejších Rimanov, tak ho priviedli ku kreslu z ktorého bude rozhodovať o osudoch iných. To kreslo bolo potiahnuté kožou predchádzajúceho sudcu. Povedali mu: „Dostávaš veľkú moc a s ňou aj zodpovednosť. Preto ak sa necháš raz skorumpovať a rozhodneš nespravodlivo tak Ťa zaživa stiahneme z kože a potiahneme tvojou kožou toto kreslo. Aby si si toto pamätal, pri rozhodovaní budeš vždy sedieť na koži svojho predchodcu.“ – napriek tejto hrozbe, vždy sedel ďalší na koži svojho predchodcu.
Každý človek, ktorý má nejakú moc napokon podľahne. Väčšina v prvom kole (pre peniate), niektorý charakternejší to vydržia do vydierania nejakým kostlivcom v skrini, fakt výnimoční to vzdajú pri ohrození života jeho alebo rodiny a tí čo prejdú všetko skončia na cintoríne. Tento perzonifikačný faktor je dokázateľne nefunkčný a preto sa treba sústrediť na stratu moci jednolivca v prospech systému navzájom kontrolujúcich sa inštitúcií.

Píšem veľa, ale iba preto, že fandím každej myšlienke, ktorá chce posunúť Sovensko von z tej žumpy kam ju toto zoskupenie banditov (čo nám vládnu) stiahlo.
Keďže ste sa rozhodli tvoriť PS formou elitných zoskupení a nám „smrteľníkom“ vypúšťať iba hotové materiály, dúfam že Vám tento môj príspevok aspoň ukáže aj iný uhol pohľadu ako riešiť boj s korupciou.
Veľa úspechov.

Ďakujem za info, zase som o niečo múdrejší :slight_smile:

Vdaka za pripomenutie. Uz dlho som toto nepocul. Skvely priklad