Ako bojovať proti korupcii - dokument

oficialne
dokument
Ako bojovať proti korupcii - dokument
0

Fantázia :slight_smile:

už len nájsť umelý jazyk, ktorým to vysvetlíme voličom v Čiernom Balogu :slight_smile:

Skvelé nápady, len ak chceme behať musíme najskôr vedieť chodiť. A my sa ani len neplazíme. Polopaticky - musíme robiť s tým čo máme a ako už niekde bolo povedané potrebujeme pre idey získať podporu - to je vážna vec, ktorú treba brať vážne. Odbornosť áno, ale musí byť adaptér na realitu.

Vzdy sa argumentuje obycajnym volicom v regione. Isto to tak nikto nemysli ale je to aj dost nemudre a limitujuce az urazlive.
Dobre dajme tomu, ze to tak je aj ked ja si to uplne nemyslim. Co z toho plynie? Ze program politickej strany sa musi vzdy drzat pri zemi. Cize priemernost mozno az podpriemernost.
Kolko vizionarov, statnikov bolo na zapade co prisli s radikalnymi rieseniami a ludia v dobrom I zlom spominaju dodnes, Reagan, de Gaulle, Havel…
Co tak najprv ponukat riesenia 21.stor a lider sa nasledne najde.

Ps: osobne odpurucam niekoho kto to robit nechce, ale ma vsetky predpoklady. Arthur C. Clarke toto casto spominal vo svojich knihach ako pomocka aby nebol lider egoman

Odlíšil by som dve veci:
Ad 1: komunikácia na voličov - tá musí byť určená niekde na úrovni priemeru cieľových skupín, môže byť mierne odchýlna na rôzne target skupiny, ale nie priveľmi, inak Ti to dajú novinári a oponenti vyžrať.

Ad 2: Samotné riešenia - tie môžu byť sofistikované. Ale musíš ich odkomunikovať tak, aby to voliči “zožrali”. Môžeš prísť s hypersofistikovaným technologickým riešením, ale keď ho nevysvetlíš bežným voličom, povedia si len niečo v zmysle “zasa ďalšie panské huncúctvo”.

Inak, keď už hovoríme o AI… Ja byť oponentom strany, ktorá presadzuje viac AI do verejnej správy, tak by som sa spýtal jedinú otázku: “a kto bude programovať tých robotov?” Toto je presne úroveň, po ktorú bežný volič chápe všetkému, vie, že keď si zapne na automatickej práčke program “jemné prádlo”, práčka ho bude poslúchať. A zároveň tento volič pozná možno desiatky prípadov sci-fi (?) filmov, kde sa buď AI vymkla spod kontroly alebo len nejaká partia “kyber-zloduchov” našla spôsob, ako využiť stroje vo svoj prospech. Potom už je len krôčik k vyjadreniam “strana XY, ktorá má blízko k technologickým ľuďom chce do štátnej správy implementovať nástroje, ktoré im budú vyhovovať, ktorým nikto iný nerozumie a ktoré sú popieraním ľudského naturelu”. Toto by odradilo snáď aj mňa. :smiley: :wink:
Ako tu už niekde zaznelo - volebná kampaň nie je racionálna, bude to emotívne (ako obvykle) a kto dokáže vzbudiť správne emócie, ten získa. Segment technologických fanúškov je stále pomerne malý na to, aby vyhral voľby… :stuck_out_tongue:

Dobre si to zosumarizoval. Ja suhlasim, ze to do istej miery tak je. Ale! Kolko tisic, statistic (?) ludi na Slovensku pracuju s technologiami na strednej a vyssej urovni? Vraj "oblasť informačných a komunikačných technológií u nás zamestnáva 2,3 percenta ľudí https://ec.europa.eu/slovakia/node/613_sk
Pri 2,5 mil. vsetkych pracujucich robi iba v IT okolo 60000 ludi. A to na parlament nestaci. Ale ako zaklad? Uz len polovica z toho by bolo zaujimave, ci nie?

Ps: zober si ale napr. ze kolko ludi nerozumie ako funguje legislativny proces. Cize uz aj v takychto relativne jednoduchych veciach je priepast medzi babickou a politikom. Vzdy sa najdu priklady, ze nejaky volic nevie, nechce rozumiet.

Aby sme sa rozumeli - ja som fanda zavádzania AI v tých oblastiach, ako si naznačil. Dáva mi to logiku. :slight_smile:
Ale v kampani by som to radšej nespomínal. Môže to byť quick win po voľbách (ak to nie je úplné sci-fi). :wink:

neviem či to bol tvoj zámer :wink:, ale skúsim zdvihnúť hodenú rukavicu :v:

teraz odchádzam preč, a po tom ako podporím nemeckú ekonomiku konzumáciou zopár hefeweizen skúsim otvoriť tému AI a politika - pokúsim sa do konca mája

len poznámka na okraj
konkrétne u teba by som takúto reakciu nečakal - len uvažujem prečo :thinking: - to je iba básnická otázka

ved prave, pretoze sa celkom dobre vyznam do tohoto problemu, tak viem, ze zatial AI na znizenie korupcie je utopia.

aj v dokumente pisem, ze technickymi rieseniami sa korupcia da znizovat. ale nie je to jediny pristup.

pri vsetkych zlozitejsich problemov je to vzdy suhra viacerych faktorov a malokedy dopredu vies, ktory zaslape najviac. ked ponukas jednoduche sci-fi riesenia, mozno na pive to je zabavka a zmotame sa vsetci nato. ale ked zacnes riesit realitu a naozaj pozerat co a ako poriesit.

ja som za nove a uspesne opatrenia a riesenia. ale treba rozlisit PROGRESIVNE od SCI-FI :slight_smile:

Jedna z vecí, ktorá mi najviac v dokumente chýba je postoj a kroky na vysporiadanie sa s korupciou (teda aspoň s najväčšími korupčnými kauzami), ktoré vznikli po roku 1989. Tak ako sa bolo treba vysporiadať s komunistami, tak sa treba vysporiadať s týmto bahnom.

To je to, na čo ľudia čakajú. Pretože ak majú v tejto spoločnosti nastať skutočné zmeny (hlavne hodnotové), tak musí sa nová vláda pričiniť a hlavne, mať jasný program a postup, o to, aby korupčne kauzy boli spätne vyšetrené, vinníci potrestaní a ukradnuté peniaze v čo najväčšej miere vrátené do štátneho rozpočtu. Ak sa tak nestane, aj o 100 rokov si obyvatelia tohto štátu (ak bude existovať) budú naďalej hovoriť “ak nekradneš, okrádaš svoju rodinu”.

Samozrejme, na niečo také treba politickú a výkonnú moc. A aj to môže byť jeden z predvolebných a volebných programov. “Dajte nám väčšinu a potrestáme vinníkov”. To je to, čo by ľudí určite nadchlo. Ale hlavne, ozdravilo od základu spoločnosť.

To, aký systém na zabránenie korupcie vytvoriť do budúcnosti je oveľa jednoduchšie. Ale logicky môže nasledovať až po očistení a ozdravení spoločnosti. Nepostavíme totiž žiadny pevný ani dobrý dom, ak bude stáť na hlinených nohách…

Nemyslím si, že je úlohou vlády trestať vinníkov.Úlohou vlády je maximálne dať voľné ruky polícií, prokuratúre a súdom. Zabezpečiť, aby boli čo najnezávislejšie práve od vlády a maximálne spolupracovať pri vyšetrovaní.

Áno, presne to. Ale na to musí v tej polícii a prokuratúre urobiť poriadok, mať víziu a kroky ako to urobiť, aby to potrestanie prišlo. Lebo doteraz to žiadna vláda skutočne neurobila. Nemala ani víziu, ani kroky a ani vytrvalosť. Predpokladám, že ani snahu. Len reči…

vsetkym utopickym fanusikom IT ci AI v statnej sprave, doporucujem ist si pozriet do kina film The Circle:

Formálne máš pravdu, ale reálne si uvedomme, že toto je veľmi komplikovaná hra, ktorá nemá jasný výsledok. Môžeme venovať effort na ďalšiu traumatizáciu spoločnosti alebo radšej ten istý effort venovať na rozvoj a progres, respektíve stanovenie pravidiel, aby k takým veciam nedochádzalo. Ľudský kapitál nie je nevyčerpateľný a veľmi záleží na tom, či ho venujeme na niečo produktívne, čo nás niekam posunie alebo nie. Nehovorím, že treba zabudnúť na staré hriechy, ale nepovažujem to za prioritu.

Nie je to tak easy, ako vyzerá na prvý pohľad. Nevidíme totiž do hĺbky. Vidíme len povrch, možno sa dostaneme o jednu vrstvu nižšie a tušíme, čo je druhá vrstva nižšie. Ale nevieme, koľko vrstiev tam je a už vôbec nie, kto je na začiatku. To je realita, ktorú by sme si mali uvedomiť ešte pred tým, než začneme o čomkoľvek demonstrovať.

Trafil si. :slight_smile: Ak by ktorákoľvek vláda reálne tlačila na súdy alebo políciu, ide proti základným princípom nezávislosti súdov a polície od politickej moci.

Na úspech (snáď v čomkoľvek) potrebuješ:

• vôľu, víziu, cieľ, cestu…
  • vytrvalosť, sústavnosť
  • schopnosti (silu, know-how, knowledge)

Ktorí z vládnych predstaviteľov disponujú všetkými atribútmi (v rámci svojej kompetencie)? :wink: A ktorý z budúcich? :stuck_out_tongue:

K tým predstaviteľom súčasným - nikto. :smile: Ponevač, som presvedčená, že víziou súčasných predstaviteľov nie je vôbec spravovať tento štát v prospech všetkých občanov. Majú úplne odlišné vízie a ciele. Preto to ľudia často nechápu a neveria, že sa taká korupcia deje. Inak, je to fakt smutné - mať takú moc, ako premiér a za dve volebné obdobia neurobiť nič ale nič dobré pre túto krajiny. To, že to ešte ako tak funguje určite nie je kvôli nemu ale napriek nemu… :frowning:

Nemám skúsenosti s riadením štátu, mám však skúsenosti s riadením ľudí. A tam je motivácia jednoznačná - ak máte “hnilé” jablká v košíku, ťažko zmotivujete k dobrým výkonom tie “nehnilé”. Musíte hnilé vyhádzať, tak ako je nutné korupciu potrestať. Aj spätne. Nie je to hlavná priorita, ale mala by prebiehať súbežne s nastoľovaním systémových a správnych pravidiel, ktoré novú korupciu budú minimalizovať.
A ani ma k tomu neženie žiaden hnev, ale osobne to vidím, ako nevyhnutnosť na ozdravenie spoločnosti a morálnych hodnôt. Aby poctiví ľudia nevyzerali zase raz ako hlupáci.

Výborne. Tak sa skúsme pobaviť:
Ako riešite, ak máte v košíku hnilé jablko, viete, že je hnilé, ale neviete ho vymeniť, lebo mu neuplynulo volebné/funkčné obdobie (=to nie je len o politikoch!), lebo nemáte náhradu, lebo si vybudovalo takú obranu/nákazu, že okolo neho treba vyhodiť ďalších 5 inak zdravých jabĺk?

Alebo ak to jablko navonok vyzerá zdravo, ale vovnútri to nebude v poriadku, ale nemáte spôsob, akým by ste to zistili?

Alebo ak viete, že z piatich jabĺk (medzi 30 v košíku) je jedno hnilé, ale hoci sa pokúšate akokoľvek, neviete určiť, ktoré to je?

Ak Vám zlyháva lietadlo, nestačí vymeniť pilota alebo letušku. V prípade systémových zlyhaní nesmieme vinu hádzať na jednotlivcov (nech sú akokoľvek vysoko). Mali by sme sa zamyslieť nad celkovými zmenami, možno nad tým, čo treba nastaviť, aby sme dokázali bezpečne identifikovať hnilé jablká, aby sme zabránili ďalším hniť a hlavne aby sme už do košíka hnilé jablká nedávali. Nechcem nikoho obhajovať, ale premiér nie je príčinou - tou sme my sami. Naša schopnosť (iba) ukazovať prstom a neschopnosť meniť svet okolo…

Kým ho neviem vymeniť nijak. Iné je to po voľbách, keď sa rozhoduje o vláde. A ak sa bavíme o Smere ten pomer 1 hnilé 5 zdravých je smiešny. Smer je mafiánska organizácia, ktorá musí splácať záväzky voči sponzorom a žiadnym zákonom ani opatrením sa nedajú zastaviť, ak budú vo vláde. Ich produktivita je od priemeru až po hlboký podpriemer. Kto je tam normálny? Osobne koho tam vidím ako tak normálneho, kto ešte nemal kauzu a nerozpráva ako primitív je Maďarič, ale neviem ako tam vie vydržať, ja by som sa zo seba povracal po 5 minutách, že som tak dlho medzi nimi.

Aj keď to bola otázka na mairu, dovoľ mi, aby som sa vyjadril aj ja, nakoľko mám tiež skúsenosť s riadením ľudí. :slight_smile:
Napíšem to trocha zjednodušene, ale v princípe je to o tomto:

Ak zamestnávam/riadim ľudí, vyžadujem od nich plnenie pracovnej zmluvy a plnenie cieľov na ktorých sme sa na začiatku spolupráce dohodli. Ak ich neplnia, jednoducho sa s nimi rozlúčim (na to existujú napríklad písomné napomenutia a porušenie pracovnej disciplíny). A to sa bavíme o zmluvách na dobu neurčitú, čiže funkčné obdobie je irelevantné.

Vždy je spôsob, akým zistím, ktoré jablko je hnilé a ak to niekto nevie zistiť, tak tam nemá čo robiť.

Ja ako volič zamestnávam svojich volených zástupcov, ktorí majú vykonávať to, čo ja požadujem. Bez ohľadu na dĺžku mandátu, ak ja ako ich zamestnávateľ za rok zistím, že nerobia to, na čom sme sa dohodli, tak si to s nimi najskôr vysvetlím, dám im šancu na nápravu (ak sa nejedná o niečo závažné) a ak sa náprava neudeje, tak sa s nimi rozlúčim a dohodnem sa s niekým iným. Povedal by som, že je to jednoduchšie, ako sa zdá. Ak niekto nevie urobiť poriadok, tak buď:
a) nemá dostatočné právomoci, (v súvislosti s aktuálnym vládnutím môžeme túto možnosť pokojne vyškrtnúť)
b) nemá záujem to riešiť,
c) je neschopný

V ktorej normálnej súkromnej firme by ti niekto povedal, že ťa nemôže za nič vyhodiť, lebo ste predsa spísali zmluvu na nejakú dobu?

Moment. To by ale znamenalo, ze bud

1. zasadne znizit funkcne obdobie. Ked niekto povystraja a nezareaguje na pripomenutie nevadi lebo aj tak su volby kazdy rok ci dva
  2. priamou demokraciou sledovat politikov, ratingovat a tych s najnizsim ratingom priebezne vyhadzovat
  3. usetrit si 1. a 2. a rovno osekat 80% statu

Z môjho pohľadu by to bola možnosť číslo 2, ale v tom som pravdepodobne vo výraznej menšine :slight_smile:

K možnosti 1 si viem predstaviť aj možnosť odvolať konkrétneho ministra, nemusí to byť celá vláda. Ak by fungovalo elektronické referendum, vedel by som si takýto nástroj predstaviť, aj keď je na to zase veľa argumentov, prečo nie…

V USA su volby kazde 2 roky. Midterm election. Preco nezaviest nieco obdobne?

Co by sa kludne mohlo stat ak viacej online demokracie, ze viac a viac “oveciek” sa postupne zacne zobudzat

Priznám sa, že o tomto nič neviem.[quote=“Snowdog, post:139, topic:2600”]
Co by sa kludne mohlo stat ak viacej online demokracie, ze viac a viac “oveciek” sa postupne zacne zobudzat
[/quote]
Áno, z môjho pohľadu práve viac priamej/online demokracie prináša viac zodpovednosti občanov a viac záujmu o veci verejné. Teraz volíme niekoho, kto za nás rozhoduje a v podstate nemáme žiadnu zodpovednosť a vždy môžeme povedať, že to tí politici za to môžu (aj vtedy, keď sa jedná o tých, ktorých sme sami volili). Skutočná zodpovednosť prichádza práve s možnosťou skutočného rozhodovania.