Ako by volili LGBT ľudia

lgbt
Ako by volili LGBT ľudia
0

Ide o prieskum z čias, kedy sme ešte neboli hnutie. No aj tak tu vidno obrovský nevyužitý potenciál tejto komunity.

Nápady, ako to zlepšiť? Napríklad predložiť do parlamentu kvalitný (a kompromisný?) návrh na registrované partnerstvá, aktívna a koordinovaná účasť na PRIDE?

Obrovský potenciál? :slight_smile:
Buďme realisti - aké percento je týchto ľudí v populácii? Čo teda nazývame obrovským potenciálom?

obrovsky potencial v ramci tejto komunity :slight_smile:

K tomu len toľko, že orientácia na menšinového voliča je riziková - môže odradiť iných a subjekt získa nálepku “strana tých a tých”…

Po 1. myslím si, že nieje úlohou politických strán zúčastňovať sa občianskych zhromaždení, či už je to PRIDE, alebo pochod za rodinu. Preto som proti.

Po 2. treba si uvedomiť, koľko voličov je z LGBT komunity? Ak 10 000, tak je to priveľa, podľa mňa je zbytočné sústrediť sa konkrétne na túto skupinu voličov, a investovať do nej peniaze a čas. Ďalšia vec je tá, čo už tu bola spomenutá, môže sa nám to vrátiť v nálepkách, treba si uvedomiť, že SR nie je Holandsko. Aj ten najliberalnejší slovenský volič by bol v západnej Európe považovaný za konzervatívca.

Nechcem vyznieť, že som proti, môj svetonázor možno už trochu poznáš: Je mi jedno, kto si a čo robíš, kým to neobmedzuje moje práva a šance, nevadíš mi.

Jednoducho je mi jedno, či je niekto utečenec, beloch, černoch ,gej, transsexuál, katolík, protestant… Kým sa mi to nesnaží nanútiť, plne ho v tom podporujem. Každý ma rovnaké právo na život a mal by dostať rovnaké podmienky.

Som za to aby sme vytvorili takúto spoločnosť, kde dieťa z Rimavskej dostane také isté vzdelanie, ako dieťa z Bratislavy, nezávisle od toho akého je vierovyznania, farby pleti, pohlavia, či koľko peňazí zarábajú jeho rodičia.

Z takejto spoločnosti budú ťažiť všetci, menšiny aj väčšiny, či už kresťania, neveriaci, hetero, alebo homosexuáli, bieli, alebo Rómovia, Číňania, či černosi.

Ak by sme sa chceli zamerať iba na jednú z týchto skupín, dochádzalo by k pozitívnej diskriminácií voči ostatným. Čo v konečnom dôsledku je rovnako zlé.

Preto nie, nesústreďme sa na LGBT, alebo akúkoľvek inú menšinu, ale na spoločnosť ako celok.

Čiže napríklad by som navrhoval nepresadzovať partnerstvá, ale zaručiť v ústave právo na dedenie, právne povinnosti a ďalšie s tým súvisiace veci tak, aby nebolo viazané na manželstvo, alebo partnerstvo (volajme to ako chcete), ale na rozhodnutí jednotlivých osôb, teda napr. by mohli uzavrieť medzi sebou zmluvu, že v prípade potreby na toho druhého prejdú právne povinnosti účastníka tejto zmluvy.

Proti tomu nemôžu protestovať, ani katolíci, ani nik, pretože to nešpecifikuje nič iné, ako to, že si môžete vybrať právneho zástupcu, napr. kamaráta ak ste sirota, pre prípad, že by sa vám niečo stalo…

Treba sa zamerať na MILF, tam je potenciál ďaleko väčší.

Dovolim si nesuhlasit. Aka je uloha politickych stran :slight_smile: ? No predsa prezentovat a presadzovat urcite hodnoty, ktorymi strhnu cast obyvatelstva. To ci sa niekto zo strany zucastni na nejakom obcianskom happeningu, je podla mna uplne ok. Je to prave o slobode prejavu.

Pri tomto vyjadreni mi prislo trochu nevolno. Takze, v prvom rade LGBT komunita ma daleko vacsie zastupenie. Su rozne odhady. presne cisla nie su, kedze sa vacsina LGBT ludi verejne nema odvahu priznat. Pocita sa vsak standardne minimalne s 3,5% populacie. Sup do kalkulacky. To by vsak nebol taky problem. Co mi na vasom vyjadreni vadi, je to nezrele stanovisko o neefektivnosti mrhania penazi a casu pre dobro nejakej mensiny, ktora ocividne takou mensinou zase nie je. Legislativa demokratickej krajiny ma v zjednodusenom pohlade iba par klucovych uloh. Zabezpecit aby sloboda jednotlivca bola chranena a aby administrativa, ktorej je zverene spravovanie statu fungovala efektivne a presne podla pravidiel. Inymi slovami, obcan moze vsetko co sa mu nezakaze a statna sprava moze robit len to co je jej dovolene. Ak sa na to pozrieme takto, tak prave politicke strany, by mali presadzovat pravidla, ktore nebudu branit aj obyvatelom v mensine, zit plnohodnotnym slobodnym zivotom. Navyse to nemusi stat vela penazi a casu. Staci adresovat par problemov a o PR mate postarane.

Ja by som trocha doplnil Lukáša Račka. V OĽaNO je zaujímavý prístup k tejto otázke. Zatiaľ čo Igor Matovič si ide na Pochod za Život, Peter Pollák ide na PRIDE. No a u nás by to mohlo byť tak, že sa tiež zúčastní vedenie PS PRIDU ale iba ako osoby. Samozrejme sa LGBT vyjadrí podpora strany nejak mediálne. Ale nie nejakymi PS odznacikmi na PRIDE.

Súhlasím s Vercou. Ak by PS nepodporovalo ako strana s liberálnym zameraním skupinu LGBT, tak potom by mohla v podstate podporovať, alebo nepodporovať hocikoho - kotlebovcov atd. Tých je možno ľahké získať - stačí sa postaviť pred bustu Tisa a chváliť jeho pôsobenie a už budú fanúšikovia pribúdať, že áno. Ok, trochu som to zľahčil, ale skupina LGBT musí byť prioritou pre takúto stranu. Preto SASka aj slabne, pretože nedokázala ľudí presvedčiť, že to s registrovaným partnerstvom myslí vážne, len samé blá blá blá. Je to skupina ľudí, ktorá má pokojne aj 10% zastúpenie v spoločnosti a dosah na ďalšie % ľudí. Prioritou by malo byť ich podchytenie, a takto by sa malo pokračovať aj pri ostatných menšinách.

Dobrý deň, zjavne ste moje stanovisko nepochopili. Preto vám ho tu vyzdvihnem ešte raz.

Ja netvrdím, že sa nemáme starať o menšiny, to vôbec nie. Nestaranie sa najviac prejavilo pri rómoch, takže vieme, čo to znamená a kde to končí. Ale zase nemôžeme sa zamerať iba na jednu konkrétnu menšinu. A áno keby sme to robili a sústredili sa iba na jednu konkrétnu menšinu bolo by to mrhanie peniazmi, aj keby to bolo 5% ľudí (nemôžete tento výrok brať tak antagonisticky, logika vraví: na 3,5% populácie môžeme použiť iba 3,5% verejných financií. Viac si musíme pýtať od zvyšku ľudí, ak nám ich nedajú, nemáme právo ich použiť, pretože to by vytvorilo nespravodlivosť) . Ale mne ani tak nejde o tie peniaze. Moja pointa je v tom, že ak by sme sa sústredili iba na jednú z menšín. Vlastne by sme vytvorili pozitívnu diskrimináciu. Ktorá je z môjho pohľadu rovnako zlá, ak nie ešte horšia, pretože vytvára priestor na trieštenie spoločnosti.

Veľmi jednoduchá, obhajovať záujmy, svojich, voličov. To však neznamená politizovať občianske iniciatívy :wink:.

1. zrovnopravnenie partnerskych zvazkov queer parov s hetero parmi de facto nic nestoji (z dlhodobeho hladiska je to dokonca pre stat skor prijem ako vydavok)

2. zrovnopravnenie ma za ucel odstranenie diskriminacie v statuse quo, pojem “pozitivna diskriminacia” je tu zavadzajuci, kedze queer ludi nezvyhodnujeme, iba neznevyhodnujeme

@MatusMiksik vyborny point. toto je inak uplne zakladna premisa, z ktorej treba vychadzat a treba ju pouzivat aj pri argumentacii.

tu sa nejde nikto zvyhodnovat, nikomu sa nejde nic davat na ukor niekoho ineho. ide o to, aby bola tato znevyhodnena skupina konecne zrovnopravnena,

@MatusMiksik, @Milan_Clavo_Ftorek a @rackoluk, tato diskusia ide spravnym smerom. Presne o to ide. Jedna z uloh statu je zabezpecovat slobodu a pravny ramec na jej garancie. Napriek tomu, ze demokracia je v celku spravodlive usporiadenie statu, zatial neprekonane, mensiny maju v nom nevyhodu “by design”. Nemaju dostatok hlasov vo volbach :slight_smile: Zakladnom mechanizme demokracie. Pisal o tom uz Aristoteles. Prave preto, je uloha vyspelej demokracie chranit aj slobodu mensin. Ta nepotrebuje nic ine, len chut a nadhlad. Nie je to o politizovani, je to o statnictve :slight_smile:

Neviem odkiaľ máš číslo 10 000, ale najskôr si si ho asi vycucal z prsta. Ak zoberieme do úvahy, že na Svk je cez 4 000 000 oprávnených voličov a LGBT sú z nich cca 4 percentá tak to je 160 000 oprávnených voličov LGBT. Ak by mali účasť rovnakú ako ostatní, t.j. 60 percent tak to je 96 000 voličov medzi LGBT. K ostatnému sa nevyjadrujem,lebo je to podobnej kvality ako ten odhad.

Tu ale nik netvrdi ze sa mame sustredit iba na LGBTI a vsetko ostatne zahodime. Uplne v pohode sa da presadzovat skolstvo, zdravotnictvo, pravny stat, zivotne prostredie, pomoc slovenskym obcanom romskej narodnosti… a zaroven aj LGBTI zrovnopravnenie.

Pripominam, ze prave extremne znevyhodnenie LGBTI na Slovensku bolo pricinou odmietaveho stanoviska zamestnancov EMA ku moznosti presidlenia agentury z Londyna do Bratislavy. Pri volbe finalneho miesta presidlenia sa sice neudavaju dovody preco sa volilo to alebo ine mesto, ale ak 70% zamestnancov dotknutej agentury pohrozi ze radsej daju vypoved nez by sa mali prestahovat na Slovensko, tak to urcite volbu ovplyvni. Zamestnanci, z ktorych mnoho je v registrovanych partnerstvach alebo manzelstvach by na Slovensku nemali svojich partnerov uznanych, v nemocnici by ich neinformovali o partnerovom/partnerkinom zdravotnom stave, a rozne ine znevyhodnenia, co si napriklad mne ani nepridu na mysel, lebo im nemusim celit.

Veď predsa tak isto, ako ja nevravím aby sme ich nezrovnopravňovali. Nevidím dôvod, prečo by však taká zmena mala mať dosah iba na túto skupinu ľudí. Napr. problémom sú aj spomenuté siroty, ktoré nemajú právnych zástupcov, resp. ľudia, ktorím umreli príbuzný. Tí sú dnes rovnako znerovnoprávnený, ako homosexuáli. Preto som tu napísal, aby sme presadili takú zmenu, ktorá naraz pomôže všetkým. Načo robiť jednú prácu dva krát? Keď sa dá iba raz.

takýto právny vzťah by sa uzavretím manželstva stal automatický, ale mohol by ho uzavrieť ktokoľvek a myslím si, že je to aj prijateľný kompromis pre církev, ktorá nám zabráni presadiť partnerstva, či chceme alebo nie, stále má na to dostatočný vplyv. Proti tomuto by neexistoval argument.

takze konečne máme odpoved prečo PS nereaguje na likvidaciu dôchodcov zo strany zderu. pomahat sa bude len obcanom romskej narodnosti)) obcania slovenskej pomoc nepotrebuju

Tie tri bodky v mojej citovanej vete znamenaju ze tych tem je viac. Ale pre potreby citatelnosti prispevku a neodbocovania od hlavnej temy som ich nemenovala vsetky. Temu dochodcov nebudem riesit v diskusii o LGBTI ale v kategorii venovanej prave dochodcom.

ahojte, dost to tu cele vyznieva ako kalkul.
Ak chceme hovorit o novom progresivnom Slovensku, o novom type politiky a o sluzbe ludom, treba rovnocenne brat do uvahy vsetky problemy a oslovovat ustretovostou a otvorenostou. Všetkých.
V sekcii Pomoc som uverejnila realny pribeh, realne nešťastie, akych nie je malo a aky by sa vo vyspelej krajine nemal stať. Sama mozem dosvedcit, kolko trapenia som zažila so svojou orientáciou a v ČR sa mi predsa len lepšie dýcha.
Nie sme kus handry, ktoru si diskuteri budu stale podavat a nakoniec odložia, lebo su stale ine priority. Chceme nadej na rovnake prava ako maju ostatni a chceme ju vlozit do ruk normalnym politikom.
male ps s kalkulom: Vzhladom na to, ze su lgbt organizovani s velkym dosahom a s mnohymi podporovatelmi a zaroven je mnoho utajenych duší, co nemaju dat komu svoj hlas, nie je tato skupina zanedbatelna. Ale nejde o počty, ale hlavne o vnimanie toho, ze aj na Slovensku zavial nový vietor.