Ako urobiť zo Slovenska progresívnu krajinu

Ako urobiť zo Slovenska progresívnu krajinu
0

#1

Tému vkladám do kategórie Spravodlivosť a právny štát, lebo navrhované kroky majú k tomu najbližšie.

Tri jednoduché kroky, ktoré môže PS zaviesť v priebehu jedného volebného obdobia a závidel by nám ich celý svet:

 1. Zrušenie hotovosti
  Vďaka existencii hotovosti a nepriznávania príjmov prichádza krajina o obrovské finančné prostriedky vo forme nezaplatených daní. Ľudia sú okrádaní kvôli hotovosti, ktorú so sebou nosia. Každý rok musí krajina zlikvidovať poškodené bankovky v obrovských hodnotách a následne musí tlačiť nové, aby udržala potrebné množstvo obeživa. Vďaka hotovosti majú podnikatelia, banky a bežní ľudia náklady, ktoré si možno ani neuvedomujú (bankomaty, prevoz hotovosti, potreba výberu hotovosti, atď). Niekto by argumentoval staršími ľuďmi… že by mali problém platiť platobnou kartou, ale keď vidím starých ľudí platiacich platobnou kartou s úsmevom na tvári a na druhej strane starých ľudí, ktorí pri pokladni len ukážu pokladníčke za hrsť mincí s tým že: “vyberte si koľko treba,” tak tento argument stráca na váhe. A čo korupcia? Tá by sa výrazne sťažila, keďže bankové účty by boli ľahko skontrolovateľné v prípade trestného stíhania a hmotné všimné (ako napríklad prepísanie vily na niekoho druhého) by sa tiež dalo ľahko vystopovať.
  Samozrejme, každý občan by musel mať bankový účet s kartou a každý podnikateľ POS terminál, ale tieto náklady by prevzal štát a na oplátku by mal oveľa vyšší výber daní. O koľko vyšší? O toľko, koľko sa tu každý rok nakradne. Od toho momentu by sme neboli chudobnou krajinou…

 2. Zrušenie obmedzeného ručenia
  Filozofia znela krásne. Človek si založí firmu s ručením obmedzeným, pôjde do väčšieho rizika, ako by išiel keby za svoje podnikanie ručil celým svojim majetkom a ak to nevyjde, tak to zabolí firmu a nie majiteľa. Aká je realita? Podvodník si založí hneď niekoľko firiem, necháva ich padať s dlhmi a nič sa mu nestane. Najjednoduchší spôsob je ak pozná ľudí na Finančnej správe a tolerujú mu vratky DPH, následne nechá firmu s povinnosťou zaplatiť DPH padnúť a čuduj sa svete, aj toto funguje v Slovenskom kráľovstve bez ujmy.
  Obmedzené ručenie možno funguje vo vyspelejších krajinách, ale na Slovensku nemá svoje miesto. Nech každý vlastník a štatutár platí za svoje záväzky aj po krachu firmy a nech ručia celým svojim majetkom. Keďže štatutár a aj vlastník môžu byť biele kone, je potrebné vytvoriť mechanizmus, ktorý by bral za zodpovednosť aj toho, kto poskytol peniaze a pri zrušenej hotovosti by to bolo jednoduchšie preukázateľné.

 3. Zrušenie premlčania
  Premlčacie doby chránia podvodníkov a nie slušných ľudí. Filozofiou je, aby sa človek neobával stíhania aj po dlhšej dobe. Ja hovorím: nech je niekto braný za zodpovednosť aj po tridsiatich rokoch od spáchania svojho činu. Nech sa ľudia obávajú. Takto si stačí zabezpečiť politické krytie, alebo niekoho strednodobo uplácať a je po probléme. Právnici hovoria, že po dlhšom čase sa už činy ťažko dokazujú. To je argument? Žijeme v holubníku.


#2
 1. Blud. Ako zabezpecis, aby na kazdom mieste na Slovensku bol pristup na internet? Bude stat platit pokrytie kazdeho kutu Slovenska internetom? Okrem klasickych obdchdoov je mnozstvo stankarov, bufetarov, trhovnikov a dalsich, kt. podnikaju na roznych miestach, aj tam, kde aj keby chceli, tak platbu kartou ponuknut nemozu, lebo jednoducho v mieste ich podnikania nie je dostatocne kvalitny pristup na internet. Navyse tym nezabranis unikom, lebo si jednoducho platobny terminal neprepoji s pokladnicou a nikto tak nebude vediet, kolko realne prijal penazi. Tymto len zatazis drobnych podnikatelov. Nezabudaj, ze kartove firmy si beru z kazdej transakcie percenta, takze v konecnom dosledku mozes sposobit zvysenie cien.

 2. Takze kvoli niekolkym mudrlanotm ides brutalne zhorsit moznosti podnikania. Super napad, to ti poviem. Ako sy vahnut podvodom na DPH? No tak, ze DPH bude platit az koncovy spotrebitel a vsetky transakcie medzi firmami budu bez DPH. Takto velmi jednoducho eliminujes podvody na DPH. Je mnozstvo moznosti ako riesit rozne podvody a ty si vyberies tu najhlupejsiu, na kt. doplatia hlavne ti, kt. chcu zacat podnikat, resp. ti, kt. podnikaju cestne.

 3. To je na debatu, ale jej uplne zrusenie by prinieslo viac skod ako uzitku.

Tvoje napady kvoli par podvodnikom vyrazne poskodia tu slusnejsiu vacsinu. Ak toto ma byt ten progres, tak nie dakujem, neprosim si.


#3

Najkrajsie na 1. je, ze ju skrz kriptomien presadzuju ti, co dane platit nechcu. Nehovorim o tom, ze starsi ludia tazko pouzivaju karty.

 1. Aha takze budeme odkazani len na zahranicnych investorov, firmy nam budu odchadzat do zahranicia, nikto sa neodvazi podnikat, lebo pre toho, kto obchoduje s druhou firmou je problem si pozriet jej vysledky a referencie? A ako budeme riesit bezdomovcov, ktori prisli o strechu nad hlavou len preto, ze nieco zacali?

 2. Kolko realne je premlcanych trestnych cinov a kolko tych, pri ktorych sa skutok nestal resp. vtedy neboli trestnym cinom? Podla mna minimum.


#4

Nuž jednoducho, tieto úvahy vznikli iba preto, že si mýlite príčinu a dôsledok.

Príčina nie je, že je “keš”, s.r.o. alebo premlčané trestné činy. Príčina, je že sa oplatí podvádzať a oplatí sa podvádzať vo veľkom. Potom môžte korumpovať vyšetrovateľov, prokuratúru a aj sudcov.

Keď sme pri tom keši: koľko musí živnostník na čierno vymaľovať izieb aby urobil daňový podvod 12 mil. €? Koľko babka na trhu musí predať papriky bez bločka aby mala daňový nedoplatok 12 mil. €?

Opäť - problém nie je s.r.o. alebo platba hotovosti. Problém je v nepoctivosti, nedostatku správneho aparátu a kontrolných (nezaujatých a neskorumpovaných) mechanizmoch.

P.S.: keďže sa podvádza pri poľnohospodárstve, tak zruším poľnohospodárstvo aby sa nepodvádzalo, alebo nájdeme systém, ktorý dovolí nezávislú kontrolu aby sa dalo kontrolovať?


#5

Schválne som počkal dlhší čas, aby som videl, koľko odborníkov sa k téme vyjadrí. Prišli tri odpovede a aj tie nestoja za veľa…

Mikit, očividne nevieš o tom, že POS terminály nefungujú len prostredníctvom internetu.

Nikto nebude vedieť, koľko prijal peňazí? Počul si už niekedy o bankových účtoch? Počul si už niekedy o Finančnej správe? Kartové firmy… si roztomilý. Prečo s tebou strácam čas?

Zrušenie obmedzeného ručenia nie je len o DPH, ale to ti akosi ušlo. Neviem, či si niekedy podnikal, ale predstavuješ si to ako Hurvínek válku. Kto je koncový spotrebiteľ? Ako zaručíš, že bude posledný v reťazci. Tvoj super nápad by akurát tak viedol k tomu, že by došlo k nižšiemu výberu DPH v krajine, lebo by ho časť populácie začala jednoducho zneužívať.

K tretiemu bodu si neuviedol argument. Prázdne reči…

Milan Majtan, tvoje reakcie sú od veci ako zvyčajne. Pozerám sa na ne z rôznych uhlov, ale argumenty nevidím.

Pavel Simon detto. Všetci by mali byť čestní, kumbajá.

Ďakujem za diskusiu, hoši. Ale aspoň ste dačo napísali…


#6

Netreba zabúdať, že sme malá krajina v rámci EÚ.
Trebárs hotovosť by sa tak ľahko nezakázala, keďže by sa naďalej používala v okolitých krajinách do ktorých je zo SR všade na skok.
Firmy by si občania zakladali mimo SR. (Alebo mimo EÚ ako sa to bežne deje.)

K týmto nápadom by sa dala viesť ešte veľmi dlhá diskusia. Majú v sebe aj svoje pozitíva aj svoje negatíva.

A aj keby prevážili pozitíva týchto zákonov a schválili sa … ako by to dopadlo? Veselo by sa ignorovali a obchádzali. Slovensko má totiž iný vážny problém a to je dodržiavanie existujúcich zákonov. Máme najviac policajtov na občana a výsledok … ? Všetci vieme.

O politikoch sa toho už popísalo dosť. Napíšme si niečo o občanoch:

Maximálne 50 km/h v obci?
Nikto to nekontroluje, nikto to nedodržiava.
Dodržiavate a idete 48 km/h (podľa GPS)? Vytrúbia vás, budú vám ukazovať obscenné gestá že zdržujete premávku a nebezpečne vás predbiehať na prechodoch pre chodcov.

Triedenie odpadu do kontajnerov?
Každý si to hádže ako chce - ľudia znehodnocujú vytriedený odpad - nikto to nepokutuje.

Psy v mestách na obojku?
Voľne pustený obrovský pes je bežná vec - pričom malé deti už boli dohryzené veľakrát.
Ak zavoláte na políciu, tak sa vám vysmejú, že čo otravujete.

A mohol by som písať donekonečna …

Bežná morálka ľudí v SR je nedodržiavať zákony + činnosť polície je symbolická.


#7

Zrejme máš klasický problém s pochopením písaného textu. Ja nepíšem, že by mali byť všetci čestní, ja píšem, že odstráňuješ dôsledok a nie príčinu.

Platba elektronicky alebo keš - podvod nevzniká pri samotnej platbe. A ak trochu čítaš noviny a si v dnešnej realite - myslíš, že (napr.) Vadala dostal agrodotáciu na svoje podnikanie keš? Nie, dostal ju bankovým prevodom…

Začal by si podnikať, keby si v našej prekomplikovanej legislatíve mal za všetko ručiť celým svojim majetkom? To je zrušenie s.r.o. Prečo celý západný svet má formu podnikania “limited” = s.r.o.?

Premlčanie: jednoduchý, priamočarý pohľad, ale celkovo hlúposť. Dám ti rovnako hlúpy príklad: Keď “náhodou” niekto v archíve nájde fotku z fotoradaru, kde si prekrocčil v roku 1990 rýchlosť o 10,1 km/h a k pokute 100 ČSK ti naparia úroky za 28 rokov, tak potom budeš múdry…
Ak by si však napísal, že čin už raz odhalený a vyšetrovaný by nemal byť premlčaný, to s tebou súhlasím…

A ako fungujú? Ak nie priamo cez internet, tak cez modem a pevnú linku (alebo GSM). Proste elektronicky…
Ako vrátim susede, ktorá mi kúpi chleba peniaze? Bankovým prevodom? Alebo si napíšem do zošita, že na budúce ja jej musím kúpiť chleba aby som nemal dlh?


#8

Tak toto je inak taký bežný mafiánsky prístup Sociálnej poisťovne, vyhlási vám nedoplatok starý 8 rokov. A hneď prvá výzva k platbe príde rovno aj s úrokmi (penále) za tých 8 rokov. Pričom dovtedy bola ticho ako voš pod chrastou, že im niečo dlhujete. V tomto prípade väčšinu občanov tá 10 ročná premlčacia doba aspoň ako-tak symbolicky ochraňuje.


#9

Paci sa mi Tvoje rozmyslanie, ktorym sa snazis veci pohnut…

 1. Tato vec sa bude diat aj prirodzene, da sa jej vsak aj z pozicie moci pomoct. Staci pozriet trend vo vyspelejsich kulturach, do schopnejsich, mudrejsich a tvorivejsich statnych administrativ ako bola a je slovenska, v ktorych sa to uz deje. Zuctovanie zabezpecuju mobilne telefony. Priklad. Kupujem od tety Cilky v sobotu cerstvu redkovku na trhu, prilozime k sebe svoje mobilne telefony, zaplatil som jej, vec je vybavena. bodka. Peniaze zaniknu vekom prirodzene aj na tomto uzemi, ked prestanu byt potrebne…:slight_smile:
 2. a 3. suvisia s obchodom, biznisom, prostredim podnikania a korporacii, aj ked premlcanie mozes mat na mysli aj ciny politicke, ako unos a pod, aj tam by sa vsak dalo dopatrat k obchodu ako priciny, preco sa veci udiali. Obchod vnimam ako silu, motor, ktory toci kolesami. Statna administrativa, cez ludi ktori v nej pracuju, je najvacssi obchodnik. Ako sa sprava a podla coho kona takato administrativa? Priklad, je neschopna spojit dve najvacsie miesta v tejto republike suvislou dialnicou. Je schopna pri tom dalej obchodovat s firmou Vahostav. Problemy, na ktore sa snazis ukazat su podla mna schovane vo vnutri administrativy.

#10

A prostrednictvom coho funguje POS terminal??? Prostrednictvom eteru alebo ako? :smiley: