Ako zastavit exodus mladych ludi, nasu buducnost?

Ako zastavit exodus mladych ludi, nasu buducnost?
0

exodus – hromadny odchod

Ahojte,

na uvod by som sa v kratkosti prestavil, som Slovak dlhodobo zijuci v zahranici, konkretne vo Svajciarsku. Nakolko tu uz zijem niekolko rokov a roky pribudaju, tak som si zacal uvedomovat, ze pre mna, moju rodinu a najma buducnost ako taku, je najdolezitejsi cas, ktory prezijem v kruhu mojich najblizsich. Ked sa na tym zamyslim, aj napriek tomu, ze mi je v zahranici, jednoducho povedane, dobre, tak stale som Slovakom, ktory patri do svojej rodnej krajiny… pre toto som ochotny obetovat moje karierne a osobne uspechy v zahranici, ktore som si postupne vybudoval. V tychto par riadkoch Vas chcem poziadat, Vy, co zijete (nielen) v zahranici, spojme sa a pokusme sa vytvorit nieco, vdaka comu mozeme vybudovat cesticky, ktore nas zavedu naspat, naspat domov.

Budeme vdacny za kazdu Vasu spatnu odozvu, nazor, ideu alebo cokolkovek, co nam viete poskytnut… pretoze, kladiem si otazku, to naozaj musime nase potencialy, talent a sikovnost ukazovat za hranicami alebo sme konecne schopni zmeny a zacneme sa ukazovat pred nami samymi a tym si vzajomne mozeme pomahat…?

Andrej

Ja z toho nerobím ťažkú vedu, kúpil som si letenku a idem späť o 2 mesiace.

Skuste si spisat plusy a minusy zivota vo svajci a na slovensku a podla toho sa rozhodnite ale nerobte emocne rozhodnutie ak nie ste vyslovene emocny typ.
Ak si myslite, ze mate realisticku predstavu o zivote na Slovensku, skuste si to este sdisktontovat o tretinu/polovicu nizsie. Velky problem mozete mat s hladanim prace, hlavne ak uz nemate 30 rokov a cim viacej mate skusenosti tym to bude horsie, ale zavysi to od profesie, kazdopadne nemusite pasovat do sablony slovenskych personalistov a na zaujimave pozicie je velka tlacenica.

ja so zenou zijem teraz v amerike, ale vraciame sa. (aj sme to tak mali naplanovane) prave preto, ze Slovensko je proste nas domov a chceme tu zit.

a ked tu chceme zit, tak sa chceme starat o to, aby to tu bolo lepsie. preto zasa Progresivne Slovensko :).

keby si cokolvek potreboval, ozvi sa. osobne ten exodus ludi, ktori sa uz nechcu vratiti vidim ako jednu z najtazsich vyziev.

Ja sa vraciam, bud v juli alebo auguste 2018 natrvalo. Velmi rad sa ti ozvem, popripade v Novembri 2017, pocas mojej dovolenky sa mozeme osobne stretnut alebo dohodnut na termine :).

"a ked tu chceme zit, tak sa chceme starat o to, aby to tu bolo lepsie. preto zasa Progresivne Slovensko :)."
Ked sa budu ludia, ktory odisli za hranice, drzat tohto hesla ako ty, myslim si, ze nasa krajina je na dobrej ceste.

Progresivne by bolo aj to, keby sa dookola nevyzdvihovala skusenost studijna ci pracovna zo zahranicia, je to niekedy az trosku trapne. Ostatni sme asi z jaskyne a ked sme odolali opakovane konkretnym lakadlam zo zahranicia a zostali tu tak sme asi menejcenni, to len tak na margo toho ked stretnem megapysneho juniora so semetrom na Erasme napriklad. Pripada mi to ako dalsia forma sablony resp. predsudku.
Davajte si na taketo uvazovanie bacha, ego je vas nepriatel.

Dobrý deň,

nie som typ, ktorý je zvyknutý na osočovanie na základe prečítania pár riadkov, ale sám vidím, že práve kvôli takým ľuďom, ako ste Vy, je práve potrebná určitá študijná znalosť (narážam na porozumenie, ktoré Vám zjavne chýba), takže v kratkosti, aby sme sa porozumeli, mám veľmi ďaleko od “juniora na erazme”, som zo šiestich detí, starám sa o rodinu, a do zahraničia som odišiel sám, keď som mal 18 rokov so slovníkom a igelitkou v rukách. Teraz mám 26 rokov a keď si porovnám mňa, Slováka žijúceho v zahraničí so Slovákom, ktorý žije na Slovensku, ktorý pracuje na takej istej úrovni ako ja, tak z finančého hľadiska som na tom lepšie - moja otázka znie PREČO?! Prečo je práca v zahraničí lepšie platená a je tam lepší život ako u nás? My snáď nemáme čo ponúknuť? Alebo…? A čo sa týka vzdelania - skúste to, mladý pán, porovnať vzdelanoste, napírklad v lekárstve - vybrali by ste si lekára, ktorý vyštudoval medicínu na Slovensku, kde nie sme schopní zabezpečiť ani len základné hygienické potreby a najprv vypýta od Vás na urgente 1,99€ alebo lekára, ktorý vyštudoval v zahraničí, má väčší priestor a obozretnosť a na tomto základe si bol sám schopný založiť vlastnú ambuluciu a skôr ho zaujíma Váš stav ako 1,99€…? Toto je všeobecná otázka, my sme momentálne banánová republika, absolútne s ničím nehýbeme, nie len so zdravotníctvom (o školstve ani nehovorím, posunuté osnovy a iné praktiky, ktoré zneužívame na vlastných deťoch…).

Takže, aby sme porozumeli, pán Hudec, moje ego je na mieste, no stále pri zemi. A musím Vám oznámiť, že ZNALOSŤ sa nerovná MÚDROST a ŠTUDIUM sa nerovná ABSOLÚTNYM POZNATKOM!

Toto je môj racionálny pohľad na svet, viem to porovnať, nakoľko som prešiel viac krajín. Veľmi rád by som sa s Vami na túto tému porozprával, možno by ste zmenili názor aj Vy.

Nie kazdy sa moze starat o to aby bolo na Slovensku lepsie, ale aj ked sa chce a nehovorim o tom, ze ak to niekto aj skusal ako ja a jedine co som dostal tak polena pod nohy a vyhrazne prsty, aby som s tym skoncil a podobne. Potom clovek strati naozaj poslednu nadej a nema chut byt na Slovensku.

suhlasim s cim pises. nemoze to robit kazdy na velkej skale, ludia hadzu polena pod nohy a vyhrazne prsty. ale treba sa napriek tomu stale o to pokusat a robit to spolu. potom si silnejsi a preto aj progresivne slovensko. aby sme to mohli robit spolu.

Vasa reakcia je neprimerana a navyse zbytocne osobna. Kazdopadne ste odhalili nieco zo svojej povahy a vela to vypoveda.
Nepoznam vas, doteraz. Moj prispevok bol vseobecny, vecerno filozoficky ako som sa tak zamyslel nad tym ako u nas na skole fungovalo pridelovanie stazi do zahranicia napriklad na Erasmus, ako zahranicnici studovali cez program Erasmus u nas, a ako sa prejavuju tito ludia po navrate alebo v praxi.
Osobne mi dost vadi aj arogantny pysny pod 30tnik co vystudoval vlakovym dochadzanim vo Viedni a povazuje sa za vsetkovedka, ono clovek musi byt komplexny, ci niekto dostal alebo nedostal peniaze na studium v zahranici od rodicov tiez zavazi. Detto v zahranici vystudovani politologovia, ochrancovia prav zvierat, marketeri, ekonomovia na priemernej skole, dizajneri tuto krajinu zrovna neposunu dalej. Ono, sikovny clovek sa presadi aj na Slovensku.

Ak chcete prispiet k zlepseniu zdravotnictva na Slovensku ked tuto temu vytahujete, nuz mame tu na to samostatne vlakno, neriesime zrovna toaletny papier. Mimochodom, slovenske zdravotnictvo ma iste zlozky ktore su plne porovnatelne so zahranicim alebo dokonca aj lepsie nez priemer EU, treba ale vidiet do hlbky a mat s tym skusenosti. Mate nejake konkretnejsie podnety na temu zdravotnictvo nez ten toaletny papier? Ak ano dajte ich do prislusnej sekcie a so zaujmom si to precitam. Ak si trufnete porovnavat kvalitu lekarskeho vzdelavania v zahranici a u nas, tak predpokladam, ze o zdravotnictve viete aj cosi viac.
Ked je niekto chrapun so zlymi sposobmi, tak je v zasade jedno kde a co vystudoval a dokonca stale moze byt dobry lekar a svoju pracu si nevazi napriek platu porovnatelnemu so zahranicim, resp. stanovi rovnaku diagnozu a liecbu ako jeho kolega v zahranici akurat ludsky prijatelnejsim sposobom castokrat, toto tu chyba asi najviac a casto sa tomu v uvahach venujem a hold historiu a kulturne navyky nezmenime len tak. Viete nas v tomto smere usmernit a vylepsit? Viete co s tym?
Co sa tyka komparacie slovenskeho zdravotnictva so zahranicim, tak tomu sa tiez venujem dlhodobo a ani som nemusel okusit toaletny papier v zahranicnej nemocnici.

S mojimi študentmi často riešime túto otázku na kolokviálnom seminári. Pred tým si však pozrú film od Paolo Sorrentino: La grande bellezza (Veľká nádhera). Je to skvelý film! A odpovedá na krízu identity, vykorenenia…s týmto sa netrápime len my, ale celá Európa.Zažívame teda aj krízu európskej identity. My k tomu máme ešte double victim - pretože sa naše deti nechcú vrátiť. Nieže by nechceli, krajinu máme krásnu, akurát systém pokazený. Ja ich posielam do sveta, dovzdelať sa, nabrať vedomosti, skúsenosti…ale nech sa vrátia, aby to tu zmenili, aby nezostali odviati, vykorenení, a ktorí sa budú celý život iba hľadať.

Velmi dobre napisane :slight_smile:

Zdieľam s tebou tvoj názor. Za mňa by som ešte doplnil, že jeden z prvých “chalange” je zlomiť pocit, že “nie je šanca na zmenu”. Nechcem pôsobiť, že vylievam vedrá skepse na vaše univerzum pozitívum, len chcem naznačiť v čom je bod zlomu. Viete opozícia na Slovensku, je rozložená práva preto, že niekoľko krát vzbudila očakávanie, že zrovna teraz sa niečo zmení - ale zostala len pachuť v ústach a bolenie hlavy.

Na tomto fóre, sú ľudia s cca rovnakými názormi a presvedčením, tu je naša bublina. Ja žijem mimo SR, ale vždy keď ma pochytí stesk po Slovensku a začnem si vymýšľať ako idem s rodinou spať - vždy sa nakoniec zastavím ani nie preto, že by všetko možné vylepšiť trvalo roky rokúce (plus keď prejdú cestou reality dostanú X kompromisov), ale preto, že nie som si istý, či na Slovensku vlastne ľudia chcú tú moju (našu) bublinu. Či nie som len názorový okraj, ktorý niekde v tramtárii môže fungovať, ale u nás nie. Hokej na Novom Zélande asi nedosiahne popularity Rugby.

Ak sa podarí túto kliatbu zlomiť a vytvoriť nadšenie, že teraz je čas zmeny a nie ste v tom sami (ale nie ako hnutie potácajúc medzi 5-10%), že je to sila, ktorá pohne “zemskou osou”, bude to na mnohých stačiť. Nepodceňoval by som lásku ľudí k rodnej krajine. Nie všetko je len o tvrdých faktoch, HDP a pod. Dôležité je zmeniť náladu, dať víziu. Viem o čom hovorím, robil som v startupe - kde inde by ste videli dobrovoľne ľudí pracovať na plné obrátky a nemať peniaze na ich výplaty a s výhľadom, že to môže skončiť kadejako.

zapad ziskal čo chcel, vybral si od nas čerešničky čo sa tyka ludskeho potencialu. otvoril hranice ale nedorovnal platy a soc. davky. toto je to čo dlhujeme tym odkazanym skupinam kt. nemohli na zapad emigrovat a tam si zarobit a kt. na tuto fas. politiku zapadu doplatili. Spomeniem ale aj iny problem kt. nesuvisí s peniazmi. Nam chyba narodna sudrznost. Vychova detí a hlavne zien nie je v tom podporovat svojich ale skor naopak. Ak sa toto nezmení tak nezachranime slovakov ako narod. ak chyba hrdost a sudrznost ale ostane iba samotny jazyk ten to nezachráni. chlapci nase zeny milovat budú vzdy, tam su aj iné dovody(vyber nie je na zaklade financii), tam problem nie je. Ale ak sa dievcata nebudu ucit podporovat svojich a dokonca budu ucene mat radsej vsetko cudzie, dokonca ani ekonomika to nezachrani, keby nemec dorovnal prijmy a soc. davky. Cize ekonomika(solidarita) aj narodna sudrznost musia ist ruka v ruke. Musime so zapadom vyjednavat za nasich ludi kt. obetoval, musime vyvijat snahu aby dorovanl prijmy a solidaritu(to pre mna znamena byt v jadre EU a ina cesta ako nebyt v jadre aj tak neexistuje lebo v nom uz davno sme). Zaroven ale ucit vsetkych sudrznosti, robit tabori pre deti, kde sa budu ucit rozvijat nasu krajinu a nas narod a byt hrdi na to ze su Slovakmi. V kazdej debate vidim iba ako si slovak kopne do vsetkeho slovenskeho. Ci ma pravdu alebo nie je to irelevantne lebo kazda taka kritika ho len utvrdi k nenavisti ku vlastnym. Pričom tento obraz je aj mylný. to ze vladne banda zlodejov a ich vycvicnych psychopatov (politikov) neznamena ze vacsina slovakov je zlo. Naopak o nasej sile vypoveda napr. volba prezidenta. Ja verim, ze príde nejaky zlom a najdeme spôsob ako ucit nové generácie byt sudrznejsími a hrdymi sami na seba. a máme dôvod byť hrdí nielen na prírodu a šport ale aj na ľudí všeobecne. Treba ale najst spôsob ako tuto hrdosť rozvijat bez toho aby si na tom robil svoju politiku klero-fasizmus a extremizmus kt. iba zneuziva prave tu ekon. frustraciu casti naroda… toto su vyzvy kt. zapad za nas robit isto nebude. ten potreboval naucit mladych jazyk, otvorit hranice a vylepit plagaty work and travel)) a dat tretinove platy za rovnaku pracu, aby tie plagaty mali svoj vysledok)