Aktivizmus v komunálnej politike

Aktivizmus v komunálnej politike
0

Rád by som spoznal ľudí, ktorí sa venujú akejsi forme aktivizmu v komunálnej politike resp. v komunálnom rozsahu. Sám sa tomu venujem cca. 2 roky, postupne prichádzam(e) na rôzne veci, zákutia v zákonoch, možnosti komunikácie s úradmi ako ÚVO, NKÚ, prokuratúra a podobne. Navrhované témy:

• zastupiteľstvá, vystúpenia verejnosti
  • participácia na odborných komisiách, skúsenosti, možnosti
  • Participatívny rozpočet
  • Kontrola faktúr a zmlúv
  • boj s narafičenými VO
  • MHD
  • infožiadosti
  • …a všetky podobné témy, ktoré sa dajú riešiť na úrovni stredne veľkého Slovenského mesta :slight_smile:

Spýtal by som sa hneď aj prvú otázku. V zákone o VO je paragraf, kde sa píše, že pri porušení zákona o VO ÚVO “podáva” na súd žalobu o zneplatnenie danej zmluvy, vychádzajúcej z tohoto VO. Skúsenosť je skôr taká, že to ÚVO rieši pokutou v správnom konaní a občan má dosť problém takýto vývoj zvrátiť.

Máte niekto skúsenosť, že by naozaj na podnet ÚVO súd nejakú zmluvu mesta zrušil ?

Už niekoľko rokov (2 volebné obdobia) som aktivistom v obecnom zastupiteľstve. Kvôli nedostatku času odmietam kandidovať na poslanca, pretože by som mal menej času na výkon vecí, ktoré robiť chcem. Zameriavam sa najmä na nasledovné oblasti:

• Zvýšenie podielu ľudí aktívne participujúcich na veciach verejných
  • Prístup k informáciám, transparentnosť (s dôrazom na overenú identitu, ochrana voči hejterom)
  • Boj s vandalizmom - vytváranie podmienok na voľnočasové (športové) aktivity, aby sa deti nenudili doma, sami pri počítačoch, aby sa hýbali, cítili spolupatričnosť, atď.
  • Udržateľnosť životného prostredia - neúmerná zástavba, automobilizmus, poľnohospodárstvo zamerané na dotácie a iné prejavy krátkozrakého individualizmu a sebectva

Popritom resp. na podporu predošlých bodov (spolu)organizujem na dobrovoľnej báze športové preteky pre deti a verejnosť.

Zaujímam sa samozrejme aj o súvisiace právne úpravy, ale nestotožňujem sa s takou transparentnosťou, ktorá sa využíva len na prekážanie a obťažovanie. Človek, ktorý žiada informácie, si musí byť vedomý, že aj ten úradník má svoju prácu, inú ako obskakovať niekoho, kto si chce rypnúť.

Aké mesto, prosím ? :slight_smile:

Zaujala ma pasáž o neúmernej zástavbe a automobilizme - to je niečo, čo sa snažíme i my dlhodobo presadiť, tzv. udržateľná parkovacia politika. Pracoval si / pracovali ste na niečo takom prosím ? Momentálne sme v SA v stave, keď komisia dopravy robí v tejto veci akýsi brainstorming a každý nápad sa cení.

Vďaka za túto tému :slight_smile: @vlki U nás v BB funguje kvázi " participatívny rozpočet". Má svoje limity a nevýhody. Hlavne málo sa dostáva k občanom. Dobrý článok. My momentálne pracujeme na platforme o.z bystrickeveci, ktorá by sa tomuto aktivizmu venovala. Radi by sme robili aj verejné diskusie k jednotlivým politikám s občanmi a kriticky zhodnocovali redistribúciu a politiky. Zatiaľ fungujeme len na našom blogu, kde sa v rámci možností snažíme formovať názory a reflexiu. Takže aj takáto forma blogu si myslím môže byť súčasťou “aktivizmu” aj v menších či väčších mestách.

@davidkapusta PR sme sa pokúšali presadiť aj v SA, komunikoval som vtedy s Mirom Šimkovičom celkom dosť, popisoval mi presne tie problémy v BB - myslím “gulášovú párty” a podobne :slight_smile: Pokúsili sme sa u nás nastaviť tie pravidlá oveľa jasnejšie, presnejšie - nové vedenie mesta to zamietlo. Takže PR síce máme, ale projekty vyberajú úradníci podľa toho, čo sa im hodí.

ČO sa BB týka, hýbe sa to u vás nejakým smerom ? Bolo to tam tak polo-oficiálne riešené, posunuli/posúvate sa niekam s tým ?

V TT to Bročka rozbehol, snažil som sa ich kontaktovať, ale nejako mi neodpísali. Nemáte tam na zodpovedných kontakt, prosím ?

@vlki Ja sa nepoznám osobe s Mirom Šimkovičom a zatiaľ som neparticipoval na rozpočte. Takže najlepšie by bolo ohľadom tohto priamo s ľudmi z koordinačnej rady participatívneho rozpočtu. Veľa nájdeš na webe. :slight_smile: Neviem dať nejaké insiderské info.

Ak ti môžem poradiť, treba kontaktovať priamo Bročku. Kľudne na FB si ho pridaj medzi friendov a následne mu napíš. Čo sa týka komunikácie, aspoň z doterajších skúseností viem, že s tým nemal žiadny problém. Je to asi prvý starosta, ktorému som mohol napísať cez messenger a pokecať o tom, čo ma trápi :slight_smile:

Prípadne, čo by si konkrétne potreboval. Nejakých “známych” na meste mám, len majú teraz s Trnavou viac práce, ako predpokladali … V každom prípade ako občan mesta môžem povedať, že tak pozitívne zmeny za tak krátky čas som si nepredstavoval ani v tom najtajnejšom sne …

@Lubos bingo, vďaka. Napísal som mu, odpísal hneď a mám už aj kontakt na zodpovednú osobu. :slight_smile:

…človek niekedy nevidí tie najjednoduchšie riešenia.

Super, to som rád :slight_smile: Ja len dúfam, že mu tieto vlastnosti vydržia :slight_smile:

Toho Brocku treba fakt osloviť aj s týmto PS. Takýchto ľudí treba do politiky. Ja až nemôžem uveriť že tu je toľko ľudí s podobnými názormi ako mám ja. Slovensko má vysokú šancu.

Teraz postavil tusim cyklotrasu za 8 dni… ze klobuk dole. Vdaka takymto ludom verim, ze to s nami nie je az take zle :blush:

Neni to zlé. Musíme zlo ignorovať. :slight_smile: A dávať čo najviac dobra. :slight_smile:

Pozdravujem, som starosta obce s 1500 obyvateľmi na západnom Slovensku. Starostovia problémy, slabé miesta poznajú veľmi dobre. Je veľa oblastí, kde cítime nedokonalosť systému, riziká, ale v princípe si vždy musíme poradiť. Takže kľudne k akejkoľvek téme. K dispozícii.