Aký rozdiel je medzi SAS a Progresivným Slovenskom? Toto sa ma ľudia pýtajú, prečo toľko opozičných strán?

Aký rozdiel je medzi SAS a Progresivným Slovenskom? Toto sa ma ľudia pýtajú, prečo toľko opozičných strán?
0.0 0

No rozdielov je niekolko, tu sa asi najlepsie vyjadri clen spravnej rady Michal Šimečka @Simecka

Ja k tomu možno neskôr tiež niečo špitnem. :wink:

Z pohľadu bežného človeka:

Progresívne slovensko je obyčajná politická strana ako každá iná. Akých je na Slovensku mnoho. Má aj svojho vodcu (Štefunko) ako má aj napríklad Smer. Bude mať kandidátku vo voľbách zo svojich členov. Bude mať svoju billboardovú kampaň. Neprináša v podstate nič extra prevratné.

Alebo žeby mala výnimočný program?
Dosť dobrých vecí sa dá nájsť aj v programe Smeru - problém je len v tom, že sa ten program nerealizuje. Aká je záruka, že sa bude realizovať program PS, keď sa dostane k moci a k veľkým peniazom? Žiadna.

Toto fórum je vlastne to jediné zaujímavé. Ale tiež môže skončiť veľmi rýchlo ako skončilo napríklad fórum mBank, keď zákazníci vyjadrili ostrý nesúhlas s novým IB. Alebo ako napríklad tak skončili facebookove komentáre pri politickej strane MOST, keď sa spojila so SMEROM.

Zo základného pohľadu je PS bežná politická strana.

Tým netvrdím, že PS nebudem voliť, ale neprináša v základe žiadny nový vietor, ako napríklad priniesol voľakedy Matovič, že si dal kandidátku zaujímavých ľudí výlučne mimo politiky a sám sa odvážne postavil na jej úplný koniec. Alebo ako napríklad priniesol Uber v taxikárskej doprave.

Je to velmi zaujimave a asi aj nieco dost nove, co sa politickych stran tyka. PS ma tiez vela aktivnych a angazovanych ludi - co tiez moze byt nove. Aj ked mozno je to podobne aj u inych stran, len o tom neviem.

Vizia a hodnoty su tiez dost zaujimave a mam dojem, ze o dost ine ako u inych stran. Dost novym a inym prvkom je aj progresivizmus, avizovane pouzivanie think-tankov…

Ale to podstatne sa naozaj ukaze, ked bude vypracovany program, predstaveni ludia a najpodstatnejsie potom realna politika, ako sa bude darit program naplnat a ake efekty to prinesie.

pytaju sa preto, ze rozdiel nevidia alebo preto, ze PS este nepoznaju ? Predpokladam, ze SaS uz pozna kazdy.

marek, diky za otazku a vlakno. medzi SaS a PS je viacero rozdielov, najvypuklejsi je asi vo vztahu k Europe a hodnotam, na ktorych stoji europsky projekt.

SaS chce EU oslabit, lebo v integracii vidi ohrozenie nasich ekonomickych ci politickych zaujmov. PS naopak vnima prislusnost Slovenska k silnej a jednotnej EU ako garanciu nasej suverenity, demokracie, ekonomickeho rastu ci bezpecnosti.

v tejto suvislosti odporucam precitat si kritiku, ktoru sme s Martinom Dubecim spisali ako reakciu na Manifest eurorealizmu z dielne SaS - https://dennikn.sk/blog/sulikov-manifest-eurorealizmu-factcheck-a-reakcia/ a https://dennikn.sk/blog/sulikov-manifest-eurorealizmu-factcheck-a-reakcia-ii/.

potom su to aj iste filozoficke rozpory – napriklad v tomu, aky vyznam PS priklada hodnotam ako rovnost prilezitosti, solidarita ci (univerzalnym chapanym) ludsky pravam. na rozdiel od SaS si nemyslime, ze problemy ako chudoba, nezamestnanost ci socialne vylucenie su len dosledkom neschopnosti ci lenivosti jednotlivcov, ale ze maju hlbsie strukturalne priciny, ktore trhovy mechanizmus sam osebe nevyriesi, a ze je nasou povinnostou (aj ekonomickym zaujmom) tieto rozdiely na starte (napriklad v pristupe ku vzdelaniu) znizovat.

potom je tu celkovy pristup k buducnosti krajiny – mnohe z receptov SaS su v podstate navratom k ere Dzurindovych vlad (znizovanie dani a lacna pracovna sila ako cesta ku konkurencieschopnosti a rastu), zatialco my sme presvedceni, ze tento ekonomicky model je do velkej miery prekonany, a Slovensko potrebuje novu paradigmu ekonomickeho rozvoja, aby sme co najviac vytazili z prichadzajucich zmien (eg. stvrta priemyslena revolucia, premena charakteru prace, globalne klimaticke zmeny, postupujuca integracia Eurozony etc) – v tomto ohlade doporucujem precitat si nasu Viziu https://www.progresivne.sk/vizia/)

a posledna vec sa tyka organizacie – nepoznam detailne pomery v SaS, ale zvonku mam pocit, ze ide do velkej miery o stranu s malym clenstvom a silnou rolu predsedu. PS je naopak budovane ako hnutie odspodu, nie je a nebude zavisle na postave autoritativneho lidra, ale naopak na kolektivnej energii nasich (buducich) clenov, to je nasa identita aj pridana hodnota (aj politicka sila), ze vtahujeme do politiky stovky novych ludi, z roznych regionoch a profesii, ktori v nej doteraz vobec neposobili

myslím, že Havran to pomenoval vystizne ale neplatí to len na jedneho politika dokonca ani len jednu stranu, zatial čo mafia “pridava” odkazanym skupinam 1-8eur rocne), “opozícia” radí pridávat nulu, lebo vraj nerastu ceny a ekonomika na to nemá)). to že tu ekonomiku zruinovali oni masovou emigraciou mladych z chudobnej kolonie to uz nepovedia. problem je ze 20r mame v politike len fas. sily kt. dokonale zlikvidovali hlavne slovenskych starcov (1.pilier) a invalidov. tieto fas. bandy sa sustredia na tvorbu 2 kategorií prijmovych nerovností.1. odkazaní slováci vs. slováci pracujuci na SVK (rast miezd vs rast dochodkov, stravne listky, druhy pilier, euro, štatisticke hry s cenami aby nezvysovali soc. davky a rozne i ne opatrenia doplnajuce sa z “lavej” aj “pravej” fas strany. a samozrejme hlavna rozdielova kategoria:2. ekon. emigracia (produktivni slovaci kt. maju moznost vycestovat do zahranicia vs odkazané skupiny). zatial sa zda ze vznika prva nefas. polit. sila v podobe NAJ a pevne verim ze takou bude aj PS. Naj asi bohuzial nebude mat dost financii aby sa dostala do povedomia sirsej verejnosti… témy ako LGBT, stop monopolu naboz. biznisu atd su tiez podstatné ale prioritou pre nove hnutie by mala byt solidarita s najslabšími, dohoda s krajinami EU o rychlom skresaní prijimových nerovností a takisto nerovnosti v oblasti socialnej podpory

Tu je odpoveď veľmi jednoduchá.

V PS nechce byť predsedom nikto, v SaS môže byť predsedom iba Sulík :joy::joy::joy:

A to je ten rozdiel.

Ako v praxi by ste si to predstavovali?

máte na mysli nerovnosti medzi jednotlivými štátmi EU?

napríklad tak ze invalid z mladosti s rovnakou diagnozou nedostane po dovrseni dospelosti rovnaku soc. dávku v EU, na slovensku dostane vyrazne nizsiu podporu ako v zapadnej krajine a hlavne nasledne je este zlikvidovana slovenskou valorizaciou. Toto by som jasne nazval tvrdym antisolidarnym diktátom EU. EU tieto podmienky vytvorila, EU otvorila hranice aj prac. trh ale neriešila soc. podporu a solidaritu. čo sa tyka produktivnej society strednej europy tá samozrejme má šancu pracovat aj v bohatej krajine a vratit sa neskôr do lacnejšej domovskej, to je aj dôvod prečo vačšina slovakov nasobne nizsie platy vyraznejšie nekritizuje. tu však prichádza do hry tá smiešna hra na paritu kupnej sily, doplácajú na nu hlavne odkázané skupiny v chudobnejšich krajinách. vysmechom navyse ostáva ze na rovnako odkázané skupiny a ich davky na zapade makajú mladí ludia prave z tych krajin kde ich potrebuje vlastná societa. čo je problematika nie len ekonomicka ale i sociologicka a socialno-psychologická. Odhliadnuc od ekonomiky keby aj ziadne peniaze neexistovali povazoval by som za problém, ze v nasich mestách nežije dostatok mladych ludí(okrem nizkej natality masivna ekon. emigracia) nasej vlastnej alebo pribuznej kultury (polske riesenie) resp. aj gender vyváženej(ak aj cudzia prac. sila vačšinou muzi-srbi, rumuni(aut. priemysel), sexturizmus,+erazmus detto. je to vázny zásah do prirodzenej integrity naroda ako spoločenstva.

zvážiť všetky možnosti ako v čo najrychlejšom čase aj zasahom štátu EU dorovnat cenové, prijimové rozdiely ako aj rozdiely soc. podpory. ako vidíme trh to nevyriešil a ani za stovky rokov to nevyrieši. posl. 13r bolo iba plienenim nasho ludskeho potencialu statmi zap. europy cez vyssiu prijimovu ponuku, sme ako indiansky kmen po prehranej vojne

Takže najlepšie riešenie by bolo, aby mladí ľudia mali prácu doma.

Ale ako to dorovnať? Nič lepšie, ako znížiť dane a podporiť podnikanie na Slovensku mi nenapadá. Slovenské podniky platiace dane u nás, zamestnávajúce našich občanov, jedine tak sa dá vygenerovať nejaké bohatstvo. Akým zásahom štátu (nerozumiem tomu EU za slovom štátu) by sa zmiernili priepastné rozdiely v mzdách? … No to sme, to je voda na mlyn odporcom EU.

neviem ja to chápem tak, ze vo vyspelych krajinách kt. su nam vo všetkom príkladom su vysoké dane a odvody prave aj preto aby mohli vyrovnane rásť mzdy aj soc. podpora. prečo práve v tejto oblasti máme isť opačnym smerom a dane a odvody znizovať? ano ak budu 100% prepočty ze nizsia dan navysi aj prijem podnikatela a zarovnej aj prijem státu som za a zalezi aj na tom na akom čísle % by sa to zastavilo(kedy by bol este realny vyber vyssí ako je teraz) moze to byt aj o mentalite, ze ludia by optimalizovali rovnako aj pri nizsej dani, nevieme to určite vyvratiť. viac ekon. expertov sa tu uz vyjadrilo ze dane a odvody pre FO nie su téma, môj poznatok je ze v ramci EU su priemerné. problem su skôr dane pre velké firmy a monopoly, danove raje, vratky DPH atd.

ja píšem EU ako štát, lebo pri jednotnej hranici a pohybe tovarov a osob jednoducho sme jeden štát. to ze za danych okolnosti ma jedna časť nasobne vyssie mzdy a soc. davky a ina nasobne nizsie beriem ako istu formu antisolidarity a vykoristovania. Práve pre ten volny pohyb tovarov a osob my ako Slovensko nemame sancu sami výrazne ovplyvniť narast miest na nasom uzemí. ale nie som expert, ak taku moznost mame bez spoluprace s EU tak ma to určite zaujíma

odporcovia EU nemaju zaujem zmiernit rozdiely v mzdách? ale ano, mate pravdu odporcovia EU vlastne robia špinavu protislovensku politiku. ak to dokazeme vysvetliť ich voličom tak stratia polovicu svojej základne. treba im to ale vysvetliť jednoduchým jazykom, my mozeme urobiť hlboké analyzy čo ziadat v ramci EU a ako to docielit ale program musí byť iba jasny message. to sa mi napr. páči na strane NAJ povedia presadíme 1000eur min. mzdu a 550eur dôchodok. to čo ich odlišuje od fas. strán je to ze vedia ze z 1000eur bude 400 na dane+ odvody ale aj tak cista mzda bude vyssia ako predtym a vdaka odvodom sa uplatia aj soc. davky a zachova solidarita a prijimová rovnost. čo robia fasist strany?, maju program znizovat odvody a dane(resp. zvysit iba ciste mzdy) a dôchodky logicky kazdym rokom likviduju(nevalorizuju). asi okrem PS bude NAJ jedina solidarna sila pred volbami. kiez by mali aj oni aspon 20% aby sme so ziadnymi fasistami ani nemuseli spolupracovat). PS slubuje progres aj solidaritu ale zatial nemame žiadne čísla. z vízie sa nic konkretne neda vyčítať

No ja neviem, zvyšovať minimálnu mzdu? Vystreliť ju na 1000 eúr? To by na Slovensku pokrochavola úplne všetko a ešte aj zahraničné podniky by odišli. Toto je príliš ľavicové a je to cesta do pekla podľa mňa. No nie sme jeden štát, práve preto, že o takýchto nastaveniach ako dane, minimálna mzda, rozhodujeme samy. Či by podľa vás bolo najlepšie odovzdať všetky kompetencie EU a nechať ju robiť tieto kroky, ako zvyšovanie minimálnej mzdy?

no dobre, ale kto tie vyššie sociálne dávky zaplatí? Nemeckí, Francuzkí daňoví poplatníci?

No ale veď to je silná zbraň týchto ako vy hovoríte fašistov, že chcú a ponúkajú spôsob ako- a obyčajní človek si to ťažko zráta. Vystrelenie minimálnej mzdy na 1000 eúr alebo podobne sa mi zdá takisto šialené ako opustiť EU a zavrieť hranice.

aha takze ja prídem o mladych ludí kt. zakonite odídu služiť pre nemeckých a francuzskych danovych poplatníkov ale to je ok, lebo to je sloboda) tak som ja podla vas ako slovák nič nestratil?) ale nemecky poplatník s vytretím zadkom od slovenky, s dôchodkom z jej odvodov a odvodov dalsich slovenskych mozgov by mal nejako solidarne dotovať SPOLOCNY system? ano ak su nasi mladí spoloční tak aj systém je zakonite spoločný, akykolvek iny vyklad je fašizmus. na ludský potenciál však zatial excel tabulky nie sú), kým sa nevytvoria mozu nasi ekonomovia robiť špinavu robotu pre západ. a prečo vlastne píšete ze nemecký poplatník, ved tam su poplatníci ludia z celej Europy, z kazdej vychodnej kolonie min. 10% najkvalitnejšej časti society. mam kamoša z Lotyšska, vravel ze absolutne to isté, vykradnutá mladá generácia, hladové doliny bez mladych ľudí.

Keď niekto ide "na zárobok " do zahraničia, je to OK.

Ale ak niekto začne byť lojálny s cudzím štátom ( ako syn hokejistu Petra Šťastného), nezaslúži si žiadny súcit, pomoc, . . .

Áno, v princípe máte pravdu, ale nie som si istý, ako by ste si to teda predstavovali v praxi. Vytvorením skutočného jednotného Európskeho štátu?
(na okraj, nemám rád keď sa hore dole narába so slovom fašizmus, lebo stráca zmysel)

to som nepochopil, myslíte Paula Šťastného, ktorý sa narodil za morom, žil zamorom a napriek tomu chcel reprezentovať( tak som počul) Slovensko, ale kvôli blbému pravidlu, že hráč musí mať odohratú sezónu alebo dve v Slovenskej lige, mu to nedovolili?

Ak je tak, ospravedlňujem sa za moju nevedomosť ( a nabudúce uvediem iné meno, keď budem poukazovať na zradcov).

ja som počul že to bolo tak, tiež neviem na 100% . Ale neviem akých ľudí myslíte. Veď ľudia zo Slovenska utekajú aby prežili a mnohí sa chcú vrátiť. Mnohí sa ale nevrátia, keďže podmienky tu sa nezlepšujú a tam si založili rodiny a asimilovali sa. Samozrejme, takých čo špinia na Slovensko tiež nemám rád, ale paradoxne mnohí takí tu ostávajú a tí čo by aj chceli ostať, musia odísť.

v súčasnosti sa mi to javí ako jediná možnosť Ja sa nad tym či sme jeden stat alebo nie vobec nezamyslam, pri volnom pohybe osob je absolutne jasne a nezvratne ze nim sme, všetko čo sme integraciou mohli stratiť sme už stratili. o co vlastne má víťaz zaujem čo by mohol vziať inemu národu? lacna prac. sila, ženy, mladí dobre vzdelaní ludia,nerastne suroviny, pôda, voda… to vsetko sme uz odovzdali… ale ako vyraz nasej samostatnosti blahosklonne ponechali nasej mafii na zvrchovane rozhodovanie ci prida dôchodcovm 2 alebo 8 eur. dakujem EU))