Automobilovy priemysel a doprava buducnosti - bez vodica a bez emisii

Automobilovy priemysel a doprava buducnosti - bez vodica a bez emisii
0

Jan, buďme realisti. Slovensko možno bude “veľmocou automobilizmu” v počte vyrobených áut na hlavu. Ale je plytvanie energiou si myslieť, že by v nejakej blízkej dobe mohlo byť veľmocou automotive research&development. Na také niečo potrebuješ priaznivé podnikateľské a akademické prostredie a od toho má Slovensko v porovnaní s tradičnými R&D krajinami veľmi ďaleko. Mali by sme energiu a nápady míňat na to, čo sa zmeniť dá tu a teraz a nie snívať vzdušné zámky.
Tak naschvál, napíš tri veci, ktoré je podľa teba potrebné zmeniť, aby sme sa stali veľmocou R&D a napíš, ako ich dajme tomu v horizonte 5 rokov dosiahnuť. :slight_smile:

Jan, budme realisti. Slovensko zrejme je dnes leadrom v pocte vyrobenych aut na hlavu. A nas blahobyt od toho v znacnej miere zavisi.

V automobilovom priemysle sa vsak deju zasadne zmeny, ktore mozu (a podla mna budu) mat v relativne kratkej dobe zasadny vplyv na tuto nasu poziciu. Pride radikalny pokles poctov vyrobenych aut, pretoze s nastupom autonomnych vozidiel jednoducho odpadne potreba vozidlo vlastnit.

To bude mat za logicky nasledok redukciu vyrobcov a ich vyrobnych zavodov. Ak chceme mat vobec sancu, aby sa vyrobne kapacity u nas udrzali, je potrebne zabezpecit, aby sme boli pre vyrobcov zaujimavi v kontexte buducich potrieb.

Ktore 3 veci treba zmenit? Neviem presne. To co ma teraz napadne:

1. prijat legislativu, ktora umozni pouzivanie autonomnych vozidiel na nasich cestach (minimalne na testovanie)
  2. oslobodit od dane vsetky aktivity suvisiace s vyvojom a testovanim autonomnych aut
  3. oslobodit od dane vyrobu elektrickych automobilov
  4. zorganizovat otvorene majstrovstva Slovenska v pretekoch autonomnych vozidiel

Urcite budu mat ludia lepsie napady. A podme sa o nich bavit. Podme sa poradit ako dostat Slovensko na spicku v tejto oblasti. Nie som si isty, ze sa nam to podari, ale som uplne presvedceny, ze ak sa o to nepokusime, tak tam nebudeme.

nie som si isty (som skor opacneho nazoru) tym oslobodenim od dane. A nejde len o prijmy statu, ktore bude treba napriklad na vzdelanie ludi co budu moct v tychto firmach robit.

Bod jeden je sanozrejme zakladny predpoklad.

Co chyba je skolstvo. Aj s nulovymi danami tu nic nevznikne ked nebudu ludia. A absencia kvalitnych ludi je pre firmy uz teraz problem.

suhlas, ale navrhnut relevantne zmeny v skolstve je nad moju ligu.

Navrh: “stat zabezpeci take podmienky, aby sa skolstvo bolo zodpovedajuce potrebam” je podla mna vacsia utopia, ako to co som napisal.

Uvedomujem si ale, ze to je potrebne a uvitam a podporim taketo aktivity. Len ja ich neviem v tejto chvili definovat dostatocne presne.

v tom je ta krasa a prekliatie toho co sa snazime urobit - a to je prepojenie jednotlivych oblasti zivota spolocnosti. Pretoze oni nefunguju samostatne ale ako sucast ekosystemu krajiny.

Jan, a prichádzame k jádru pudla :slight_smile: Napríklad považujem dnes na Slovensku za úplne nereálne “prijat legislativu, ktora umozni pouzivanie autonomnych vozidiel na nasich cestach (minimalne na testovanie)”. Veľká časť mojej práce sa týka udržateľnej mobility, zjednodušene povedané snahy o znižovanie počtu áut na cestách. Hromadná doprava, pešia doprava, cyklodoprava, inovatívne modely … x-krát sa stalo, že niektoré možno dobré myšlienky už v zárodku rozdupali dopravní inžinieri a dopravní policajti, či už na centrálnej úrovni (napríklad pri snahe o zmeny v zákonoch) alebo na miestnej úrovni (pri posudzovaní navrhovaných opatrení). Zúžiť pruhy, aby sa dal spraviť bus pruh? Nesúhlasíme, pretože užšie pruhy môžu byť nebezpečné. Súhlasiť s vyznačením cyklopruhu cez križovatku? Nesúhlasíme, môže to byť nebezpečené. Oddeliť vyhradený pruh oddelovačmi? Nesúhlasíme, môže to byť nebezpečné… Zdielanie áut či car pooling? Nesúhlasíme, nejasné právne zodpovednosti a dane! Povoliť bicyklovanie na chodníku? Nie, nebezpečné! Povoliť kľukaté vedenie ulice (kvôli spomaleniu)? Nesúhlasíme, nebezpečné. Povoliť “cyklistické ulice”? Nie, nebezpečné. A tak ďalej a tak ďalej. Vieš, aké bolo ťažké presadiť v legislatíve pitomé cyklistické protismerky, ktoré sú na západe už dlhé roky bežné?
Neviem si predstaviť, že by títo dnešní ľudia súhlasili s jazdením autonónmych áut po slovenských cestách. Takže predtým, ako “prijmeme legislativu, ktora umozni pouzivanie autonomnych vozidiel na nasich cestach (minimalne na testovanie)”, musíme vychovať a dosadiť nových dopravných inžinierov a dopravných policajtov a to je práce na 10 rokov…
Možno trochu preháňam, ale chcem povedať, že Slovensko hynie na zastaralosť, Bohužiaľ však nielen na zastaralosť technologickú, ale aj - a najmä - mentálnu. Takže skôr, ako budeme snívať o automotive R&D, tak musíme snívať o zmene legislatívy k lepšiemu. Lenže na zmenu legislatívy k lepšiemu potrebujeme vychovať a dosadiť na rozhodovacie pozície “nových” ľudí a ešte mať pritom také šťastie, že popri tom sa nám podarí navoliť si aj politikov, ktorí vedia rozmýšľať aj inak ako v počte tehál či kilometrov a títo politici si dosadia nie svoje biele kone, ale tých “nových” ľudí. Toto si medzi tým štyrmi opatreniami neuviedol :slight_smile:
Jednoduchšie: tá legislatíva “sa” sama neprijme,. Ako dosiahneme, aby úradníci navrhli a politici odsúhlasili tú novú legislatívu? V krajine, kde má Kotleba 10% a Fico 20% ?

Udržateľná doprava - ako na to?

Chapem co pises a aj rozumiem. Evidentne si v problematike omnoho viac doma ako ja.

Moja jednoducha odpoved - existuje vela sposobov ako sa nieco neda. Omnoho menej sposobov ako sa to da.

Tiez existuje vela prikladov toho, ako sa omnoho menej pravdepodobne veci stali skutocnostou ako to, ze Slovensko vytvori vhodne podmienky pre automobilky vyvijajuce a vyrabajue autonomne vozidla.

Skus si na chvilu uvedomit, ze sa to uz deje. Autonomne vozidla existuju a premavaju v Kalifornii, Singapure, Pittsburghu a inde. Ich schopnosti a pocty budu prudko narastat. Alternativou k vytvoreniu podmienok pre ich rozsirenie je aj ich zakazanie. A predpokladam, ze sucasna garnitura skor uvazuje o tomto.

aha https://techcrunch.com/2016/11/29/ford-will-begin-testing-self-driving-cars-in-europe-in-2017/

Okrem ineho self-driving auta budu jednym zo sposobov ako vyriesit znizovanie poctu aut na cestach.

Som rad, ze diskutujeme. Vidim to tak, ze Ty budes musiet byt jeden z prvych, ktorych treba presvedcit o potrebe konat.

Jan, mojim cieľom nie ukazovať, ako sa niečo nedá. Mojím cieľom je rozpoznať, čo viem zmeniť a čo nie a venovať sa tomu, čo viem zmeniť a nie tomu, čo neviem zmeniť. Máme na Slovensku more vecí, ktoré sa zmeniť dajú a tie zmeny by boli užitočné a treba sa o ne snažiť, ale skrátka premeniť Slovensko na centrum vývoja autonómnych áut medzi ne podľa mňa určite nepatrí… :slight_smile:

dovolím si pridať postoj …

principiálne sú to dve odlišné veci, ale nie na Slovensku, kde automobilový priemysel tvorí najvýznamnejšie hospodárske odvetvie…

… krajiny, ktoré sú na strane dovozu automobilov môžu jeho obmedzovaním stratiť oveľa menej ako exportná krajina ako Slovensko, preto Slovensko musí ísť príkladom a malo by pracovať na modely ako prejsť z sveta pre autá na svet pre ľudí …

… na druhej strane je politickou samovraždou navrhovať opatrenia, ktoré pripravia o prácu ľudí a tým vlastne podlomia samotné opatrenia…

automobilizmus je jedno z odvetví, ktoré je motorom negatívnych spoločenských procesov … študentom rád a opakovane hovorím, že vlastníctvo automobilu stojí každého majiteľa cca 1000-2000 € ročne a to bez toho aby najazdil jediný kilometer …

… nemám na mysli len dane, poplatky a údržbu, mám na mysli najmä stratu hodnoty - pretože ide o spotrebný nie investičný tovar, v priebehu 5 rokov stratí cca polovicu hodnoty - teda 5 -10 000 pri “priemerných autách” …

,… ak uvážime, že od 1989 pribudli dva milióny áut na cestách je to asi 2 mld. € vyhodených do vzduchu ročne… k tomu náklady na údržbu cestnej siete a spoločenské náklady …

… jediným dôvodom je pohodlie vlastníctva auta… ale v dôsledku pokroku očakávam, že tak do 7-10 rokov budú mať automatické riadenie všetky modely áut, čím potreba pohodlia vlastníctva zanikne …

… preto už vláda po voľbách 2024 by mala intenzívne pracovať na ukončení “ochudobňovania” ľudí vlastníctvom auta, autá preradiť do kategórie luxusných produktov a postupne zvyšovať ich “daňové” zataženie v prípade osobného vlastníctva …

… a už vláda po roku 2020 by mala vytvoriť účinné a efektívne programy na “kolektívne” vlastníctvo dopravných prostriedkov, ktoré by účinne a efektívne dokázalo prevziať nosné systémy dopravy …

Dobry den pan Fratric,
Dakujem Vam za Vasu odpoved. Prekvapila ma a povzbudila k objasneniu mojej myslienky. Aj ked na druhej strane otazka - dotkol som sa Vas mojim prispevkom?
Myslim, ze forum by nemalo byt osobne…
Ja to vidim tak, ze na jednej strane stoja tuzby a predstavy, co by mohlo byt a na druhe su realne moznosti vyplyvajuce z vlasnickych vztahov vyrobnych prostriedkov (konkretne automobilky) a geopoliticka dolezitost a vaznosti krajiny.
Prepacte, ale mysliet si, ze Slovensko je naozaj automobilova velmoc je trochu scestne. To je len titulka z novin pri prezerani si statistik o pocte vyrobenych aut v jednotlivyvh krajinach. Iste to Slovensku na isty cas pomohlo v zamestnanosti a v bilancii zahranicneho obchodu. Ale, tak ako aj v inych oblastiach je prilisna orientacia na urcitu oblast hospodarstva z dlhodobeho hladiska skor na skodu. Slovensko je v skutocnosti velkou dielnou svetovych automobiliek. A stale sa rozrasta. (investicia Jaguar)
Je to nebezpecna situacia, hlavne preto ze, vlastnikmi nasi “dielni”, i ked v sucasnosti vyborne fungujucich (samozrejme i pricinenim slovenskych technikov a robotnikov) su zahranicne automobilky, ktore nezaujima, co by asi Slovensko chcelo byt.
Dianie v tychto automobilkach, vyskum, technicke inovacie vychova technickych kadrov nezavisi od Slovenska, ale len od zamerov vedenia koncernov.
Verte mi, aj mna naplna urcitou hrdostou, ze VW, KIA a teraz i Jaguar vyrabaju, alebo budu vyrabat svoje spickove modely na Slovensku (Audi Q7, Porsche Cayenne, Jaguar), iste by sem nepriniesli vyrobu najdrahsich modelov, keby neexistovala zaruka, ze to slovenski robotnici zvladnu. Ale to som daleko si mysliet, ze ked "Slovensko chce byt automobilovou velmocou, tak nou bude!"
Pan Fratric - v com bude velmocou? Ako moze Slovensko ako stat zasiahnut v tychto automobilkach do vyvoja? Alebo ovplyvnovat urcovanie trendov, emisie a vobec smerovanie automobilovej dopravy? Ja to naozaj neviem a neviem si to predstavit. Hlavne, ked je Slovensko v EU. Pozrime sa na ovela mensie problemy - Nemecko, a to je iny hrac, ako Slovensko, cca. 15x tolko obyvatelstva (a tym i konzumentov v automobilizme) a o BSP ani nehovoriac. Nemecko chcelo zaviest o buduceho roku specialnu dialnicnu nalepku, taku, ktoru budu musiet platit iba cudzinci. Dalo by sa povedat, ze preco nie? A EU zacala ihned konanie proti Nemecku za znevyhodnovanie ostatnych obyvatelov EU. AKo by Slovensko mohlo posobit napr. na znizovanie emisii, ked vsetky typizacie a predpisy v EU su normalizovane a okrem toho este narazaju na “zurivy odpor”, spojeny s podvodmi automobiliek pri deklarovani emisii, spotreby atd. Kauza VW a inych automobiliek ohladne metodiky definovania hodnot emisii a spotreby este nie je u konca.
Ale nechcem poucovat, alebo brat niekomu sny na napredovanie Slovenska. Avsak chcem aj ja - tak ako Vy - prispiet v Komunite svojimi nazormi. Aj tymi realistickejsimi.
Prajem Vam vsetko dobre a pekny den.
Matko

Otázka je, či sa oplatí zameriavať na automobilový priemysel a to z týchto dôvodov:

1. Počas krízy to bude prvé odvetvie, ktoré bude stagnovať.
  2. Najvýznamnejšia automobilka na Slovensku vysiela jasné signály, či už prepúštaním v Nemecku, budovaním nových závodov v krajinách s lacnejšou pracovnou silou.
  3. Automobilky tu prišli hlavne kvôli benefitom.
  4. Chýbajú tu inovatívne fabriky ako Tesla a jej akcionári.
  5. Nedostatok pracovnej sily.
  6. Pracovné prostredie, ktoré často vedie k predčasnému opotrebovaniu organizmu

Myslím si, že Progresívne Slovensko by malo podporovať iný tip ekonomiky ako je automotive.

Z ostatnych prispevkov mam pocit, ze je nacase temu zrekapitulovat a uzavriet.
Ak uz ani len v teme, ktora sa vola ako sa vola nie je ocakavane, ze sa budu prezentovat nazory ako dosiahnut, “aby na jednej strane sme sa nestali Detroitom, na druhej strane dokazali zachytit trend a stat sa veducou krajinou v oblasti trvaloudrzatelnej dopravy” tak uz neviem kde by sa mali.

Ja len skusim vysvetlit moj pohlad na vec.
Na Slovensku existuje automobilovy priemysel, ktory ma nejaky dopad na ekonomiku nasho statu. Konkretne, ak mozem verit clanku z odkazu nizsie * - Automobilový priemysel tvorí 43 percent HDP slovenského priemyslu. Podiel odvetvia na exporte predstavuje 26 percent. Krajina má z odvetvia primárny úžitok v pracovných miestach, ktoré vytvára. Je ich viac ako 200-tisíc, a to priamo u seba alebo v iných odvetviach. Taká je stručná vizitka automotive brandže na Slovensku.

Cely tento priemysel je vybudovany na aktualne platnych pravidlach automotive businessu - zvysovanie poctu aut. Uz niekolko rokov takmer kazda automobilka oslavuje rekord v pocte predanych vozidiel.

Ja som presvedceny, ze toto sa bude v blizkej buducnosti zasadne menit. Menit to budu prave autonomne vozidla, vdaka ktorym odpadne pre vacsinu ludi potreba vlastnit sukromne auto.

Ja z toho dedukujem, ze ak neurobime zasadne zmeny, ktore budu korelovat s poziadavkami automotive, ktore sa zmenia, zo Slovenska sa skutocne stane Detroit.

Zo 4 automobiliek (ak to jaguar vobec stihne) iba Volkswagen je realne cinny v tejto oblasti. Kia ani Peugeot nie su v prvej vlne inovatorov. Avsak, ak sa budu chciet udrzat, budu musiet zacat. A budu hladat optimalne podmienky kde taketo auta vyvijat, vyrabat, testovat.

Netvrdim, ze Slovensko sa zrazu stane vyvojarskym centrom pre autonomne automobily. Ale tieto zmeny v automotive vyvolaju uplne nove potreby, ktore budu predstavovat nove prilezitosti.

Pred par dnami VW ohlasil novu znacku Moia.

“In the future, not everyone will have their own car, so we want to help with Moia,” said Matthias Müller, Volkswagen Group CEO, in a statement. With the explosive growth of competitors’ car sharing services, specifically BMW’s ReachNow, Volkswagen wants to get ahead of the curve and develop a whole outfit devoted specifically to sharing.

Nebolo by prospesne zistit, co VW potrebuje na to, aby sa nova znacka vyrabala v Bratislave? Nemoze byt Slovensko, alebo aspon Bratislava priestorom pre pilotne projekty?

Ja nehovorim, ze treba zvysovat podiel automotive na nasom HDP. Ja tvrdim, ze ak nic neurobime, coskoro o neho prideme.
A nemame ho zial cim nahradit.
43% nasho priemyselneho HDP a 26% exportu podla mna stoji za trochu namahy pri premyslani ako mu pomoct.

Volkswagen už má teraz problémy so zamestnancami. Presunutie 610 zamestnancov z Audi v Maďarsku tento problém nevyrieši. Tu by som dal do pozornosti akých zamestnancov VW potrebuje a výsledky PISA.

Ďalej si pozri, čo VW sľubuje a hlavne prečo to sľubuje versus realitu. Dojazd e-up 120km. Audi Q7 Etron 50 km čisto na elektriku.

Taktiež neviem aké máš vedomosti, ako sa VW zachoval pri výrobe karosérie Bentley Bentayga na Slovensku, keď jej výrobu presunul do Zwikau (sorry za speeling).

Toto sú pre mňa znaky, že Detroit tu bude pri najbližšej kríze.

Rad by som zdielal vas optimizmus a je naozaj nakazlivy, zlepsili ste mi naladu. Ale Slovensko nema ani metro. Ani v hlavnom meste. Hromadna doprava je celostatne jedno velke fiasko, aspon z mojich skusenosti. Takze ostavaju auta a bezny slovak je na auto velmi zatazeny, nie je len uzitocne a pohodlne na charakter nasej krajiny a vzdialenosti medzi mestami, ale aj akysi spolocensky standard, reflektuje status majitela. Najlahsie na realizaciu mi pride vytvorit priaznive prostredie pre cyklistov v mestach, pruhy, zdielacie bicyklove sluzby, sprchy na pracoviskach a v obchodnych centrach a pod.

Elektromobily a autonomne vozidla mi pripadaju v drvivej vacsine automobiliek len ako zastierka a PR povinnost, aby verejnost a legislatori nadobudli pocit, ze sa vedie vyskum, testovanie a podobne, pritom realne vysledky vidime len minimalne. Autopilot Tesly je stale v bete verzii a myslim, ze plna autonomnost je este hudba dalekej buducnosti. Tiez zdielanie aut, to snad nemozete pri slovenskej mentalite mysliet vazne. To bude tak max. 1% z celkoveho poctu vozidiel, prinajlepsom. Tiez treba dodat, ze autonomnost ma najvyssie efektivitu, ak je co najviac aut na cestach zapojenych do centralneho systemu, aby sa cez GPS vedelo, aka je premavka a podla toho sa vyberala najrychejsia cesta a zaistovala sa plynulost na cestach. Elektromobily su inac najefektivnejsie v mestach, v zapchach a podobne, kde sa vela zastavuje a rozbieha. [quote=“wigwam, post:16, topic:248”]
Takže elektromobil má buď nepoužiteľne krátky dojazd, alebo musí byť napchatý stovkami kíl batérií - U Tesly cez 500kg! Lenže čo ekologická záťaž výroby takých ohromných batérií? Cena? Chce to lepší zdroj
[/quote]

Stovky kil su v aute problematicke? To som nevedel, myslel som, ze uz aj tak vazi niekolko ton… Ekologicka zataz baterii? Minimalna alebo neexistujuca. Cena? Rychlo sa znizujuca a s dotaciami casto lacnejsia ako konvencne auto. Len na svk este nie je infrastruktura nabijacihc stanic a mentalita ludi. Lepsi zdroj nie je, ale mozes sa zapojit do vyskumu, radi privitame nejaky perpetuum mobile :).

A uprimne, kto by si v nedelu na obed zapol majstrovstva SVK v pretekoch autonomnych vozidiel? :smiley: Ten sport je de facto len o osobnostiach a ich vynimocnych schopnostiach precizne soferovat auta.

Už sme mali viac krát nastavovanie ciele. Napr. 2020 a v Bratislave ciel 8percent prepravných úkonov.
A ¯_(ツ)_/¯ takze toto nastavovanie cielov minimalne v komunalnej nefunguje.
Na slovensku sa velmi casto nastavia ciele, ale neurcia sa ziadne timeline body teda milestones ako tento ciel dosiahnut.
:hourglass_flowing_sand:

@Jan, @Tomas_Peciar:

Elektricke auta - tymto bolo treba zacat, pretoze toto je to, co zmeni cely automobilovy priemysel. To su zasadne ine technologie, ako tie, ktore sa vyrabaju na Slovensku.

Pocet eletromobilov na cestach sa zdvojnasobuje kazdy rok, (v roku 2015 milion, 2016 dva miliony, 2017 sa ocakavaju styri). Je lahke si vypocitat ze uz na konci buduceho volebneho obdobia bude mat slovensky automobilovy priemysel obrovsky problem.

autonomne vozidla, ani znizovanie vlastnictva vozidiel, ani bezemisne vozidla nepredstavuju ziadnu revoluciu, co sa tyka automobiloveho priemyslu. Elektricke auta ano.

Zasadne nesuhlasim s nazorom, ze s tymto nic neurobime a toto je mimo reality. Staci ked budeme dnes v skolach vychovavat elektroinzinierov a ITckarov namiesto automechanikov. Napriklad take naliatie penazi do technickej univerzity v Kosiciach by malo ovela strategickejsi vyznam ako dotacia pre Jaguar, ktory chce prist do regionu s nizkou nezamenstanostou.

Daniel, neviem presne, na čo reagueš … Tak či tak, nemyslím si, že v čase, keď sa v mnohých krajinách spúšťa už sériová výroba elektromobilov, v čase keď do R&D elektromobility sa investujú miliardy, máme šancu niečo dobehnúť, ak začneme len teraz dotovať výchovu elektroinžinierov a ITčkárov. V automotive industry nám skrátka ušiel vlak, s tým sa treba zmieriť, vždy budeme v najlepšom prípade iba montážnou dieľňou, ak vôbec.

Tým samozrejme vôbec nehovorím, že netreba dotovať výchovu elektroinžinierov a ITčkárov. Treba a veľmi! Len nie s vidinou, že by sme to mali tobiť s vidinou rozvoja automotive industry na Slovensku.

Mimochodom, nesúhlasím s tým, že by elektro autá predstavujú nejakú zásadnú revolúciu. Ako som už viackrát napísal, nie som proti elektroautám, ale (možno) okrem znečistenia vzduchu elektroautá nijako nevyriešia problémy, ktoré nám autá spôsobujú a to sú najmä dopravné problémy - precpanosť ciest, zahlcovanie verejného priestranstva a pod.

Treba sa zamerať na vodík. Elektromobily a hlavne ich batérie majú svoje limity nerastných zdrojov. Čo o vodíku neplatí. Elektromobily tu boli už dávno pred týmto boomom.

Vodík je čistá energia a jediný, kto má takýto pohon je Toyota.

Reagujem na to z pohladu ekonomickeho pohladu, pretoze ako hovorite, nase bezne problemy ako “zapchy a parkovanie” to nevyriesi.

Ale nic sme nepremeskali. Najvacsi vyrobca automobilov - Tesla este len stavia svoju “Gigafactory”, ale aj ta bude v plnej prevadzke vyrabat menej ako Hyundai na Slovensku.

Miliarda je v automobilovom priemysle smiesny peniaz. Cely rozpocet Tesly je smiesny. Len Volkswagen preinvestuje stovku miliard na transformaciu na elektromobily v najblizsich rokoch. A rovnako vsetky ostatne automobilky. Nove tovarne sa budu v europe stavat ako huby po dazdi a Slovenska nie v nevyhode v porovnani s inymi krajinami.

Mozeme sa na to pozriet aj inak. Je jedno kolko elektoinzinierov alebo ITckarov dokazeme vychovat, vsetci si najdu pracu a vsetci budu zarabat vysoko nadpriemerne. Preto chcem, aby sa tato agenda dostala do popredia.

@Milan_Majtan: Na co sa treba zamerat by som nechal na samotnych vyskumnikov a automobilky. Na Slovensku sa tieto technologie aj tak nevyvijaju, prinajlepsom sa budu u nas vyrabat. Ci vodik, alebo baterky, nemyslim si, ze by to malo mat zasadny vyznam pre kroky, ktore ma urobit nasa vlada.