Automobilovy priemysel a doprava buducnosti - bez vodica a bez emisii

Automobilovy priemysel a doprava buducnosti - bez vodica a bez emisii
0

S tým súhlasím. Neviem, do akej miery je to pravda, ale EU viackrát uviedla, že Európe chýba milión programátorov. Podľa mňa treba forsírovať vzdelávanie v technologických odboroch, v tom je naša budúcnosť.

netreba sa ani pozerat na rok 2032. Pri sucasnom raste elektromobility uz ku koncu buduceho vladneho obdobia bude automobilovy priemysel v tvrdej transformacii. Dnesne fabriky sa budu zatvarat a budu sa otvarat nove, pricom vyrabat sa budu proste ine technologie.

"Podľa mňa treba forsírovať vzdelávanie v technologických odboroch"
Ano, ale podla mna treba hlavne motivovat ludi, aby sli studovat technologie a zaroven spravit Slovensku PR ako progresivne mysliacej krajiny. To by sa dalo napriklad elektronickymi volbami ako druhej krajine na svete, alebo v Bruseli bojovanim za zrusenie softwarovych patentov po vzore Noveho Zealandu. Byvaly americky prezident Obama chodil po skolach a robil PR technologiam. Toto mi u nas chyba.

Slovenská ekonomika je bohužiaľ postavená na automotive. Jediná chybná odbočka v technologickom vývoji spôsobí tvrdý pokles našej ekonomiky.

A keď majiteľ hovorí, že elektrické autá nie sú budúcnosť a tá istá firma tu chce budovať podniky zamerané na výrobu elektromobilov znepokojuje ma to.

Tému som prebehol, ale nečítal podrobne.
Niekoľko postrehov:

1. Máme rok 2017. Pred 10 rokmi - bol rok 2007 a Kia už bežala, Peugeot a VW dávno. Ale TESLA, Toyota Prius, Nissan Leaf buď vôbec neboli alebo skoro vôbec neboli. Autonómne jazdenie neexistovalo. Sotva sa začali riešiť parkovacie automaty v najdrahších autách. O HyperLoop a Skyway nikde nebolo počuť. O zdielanej ekonomike možno začalo snívať pár hipsterov a snílkov. OZE začalo pomali štarovať v Nemecku, Čechy, Slovensko a ostatní začali pripraovať zákony.
  2. 2017: OZE - FV skoro 200 GW, TESLA ma model S a X a pripravuje 3. “Bežných” elektromobilov a plugin hybridov je cez 100 druhov. Hyperloop absolvoval prvý výber technológie kabín. Skoro každý výrobca aut má aspoň 1 elektromobil alebo plugin hybrid. Baterky a OZE sú stále na strmej cene zostupu…, je tu UBER, LYFT, AirBnB, … TESLA vie behať sama, Google auto vie behať sámo…
  3. Za 10 rokov - rok 2027: Podľa mňa všetky tieto “- autonomne vozidla, - znizovanie vlastnictva vozidiel, - bezemisne vozidla, - navrat hromadnej dopravy” - všetko to bude.
  4. Slovensko a automobilová veľmoc - [quote=“Milan_Majtan, post:44, topic:248”]
    Slovenská ekonomika je bohužiaľ postavená na automotive. Jediná chybná odbočka v technologickom vývoji spôsobí tvrdý pokles našej ekonomiky.
    [/quote]

Práve práve preto by sa malo vedenie štátu starať kam smerovať republiku…

Nie som si úplne istý, čo si chcel povedať :-), ale vyberám si z toho, čo som napísal už vyššie - Slovensko hynie na byrokraciu a skostnatelosť. Zatiaľ čo naozaj progresívne svety budú riešiť už x-tú generáciu 15. rádu nejakej technológie, u nás budeme iba obstarávať verejné obstarávanie na poradcu pre verejné obstarávanie programu informatizácie spoločnosti. Neviem, koľkí ľudia z Vás tu majú naozaj skúsenosti so štátnou podporou vedy a výskumu, ale keď už nič iné, tak v posledných týždňoch sa objavilo niekoľko článkov o vedcoch, čo sa vrátili zo zahraničia. Pani prišla s prestížneho miesta v Austrálii či kde a pol roka čakala, kým jej vysúťažia počítač …
Viem, že sa opakujem, ale stále som presvedčený, že ak sa niekedy do vedenia tohto banánistanu dostane niečo ako progresívne Slovensko alebo iná podobná sila (v čom veľmi dúfam), tak najprv bude potrebné napraviť stovky brzdiacich zákonov a štruktúr ktoré de facto znemožňujú progres. Bez toho môžeme o podpore vedy, výskumu a progresívneho podnikania iba snívať.

Len tak cvične, skúste niekto napríklad naformulovať do VO (či už cez EKS alebo prieskumom trhu) zadanie nejakej výskumnej štúdie, pri výbere autora ktorej by sa mali zohľadniť aj referencie jeho doterajších výsledkov. Zistíte, že v kombinácii súčasných zákonov a inštitúcií verejnej správy je to nemožné.

No ja som písal k téme o “Automobilovy priemysel a doprava buducnosti - bez vodica a bez emisii”. Zámerom bolo povedať, že (aj) v tejto téme sa dejú veci rýchlo. A ak má táto krajina za 10 - 15 rokov byť niekde v tej lepšej polovine krajín, tak sa aj témou - autonomne vozidla, - znizovanie vlastnictva vozidiel, - bezemisne vozidla, - navrat hromadnej dopravy nusíme zaoberať.

@Jan Ale s tvojim príspevkom úplne súhlasím, len som sa snažil dať príspevok k obsahu témy.

Hmm, nuž veď ja ja :slight_smile:

Je to starsia tema, ale nedalo mi, musim reagovat na tieto blbosti co pises.

Ano, stovky kil su v aute problem. Neviem ake mas auto ty, asi ziadne, ale moje vazi 1.4 tony. Mam auto nizsej strednej triedy. O triedu mensie auta vazia 1-1.2 tony a este o triedu mensie pod jednu tonu.
Ekologicka zataz baterii. Ach boze, preco si taky naivny? Nemas google? Urcite mas, tak googli: zlozenie litiovych baterii a ako sa ziskavaju jednotlive zlozky. Vyroba litiovych baterii a ich likvidacia. Tam mas svoju ekologiu.
Dotacie? Ako nehnevaj sa, preco by so mal ja zo svojich dani tebe dotovat auto?
A to nehovorim o vyrobe eletkriny, kt. sa tie auta nabijaju (nie slniecko ani vetrik nesvietia a nefukaju cely den).

Bateriove elektricke auta su slepa ulicka, kt., ak sa tie auta vyrazne rozsiria, bude podstatne vacsou zatazou pre zivotne prostredie, ako su sucasne spalovacie motory.

De facto dotujes len moju laskavost, ze nesposobujem vypustanim emisii do ovzdusia rakovinu tvojim detom. Nemas zaco :D.

Pozri sa, nemusim ti ani nic pisat, len ta odkazat na stovky seriovo vyrabanych elektromobilov alebo hybridov, ktore akosi zazracne su schopne tie strasne tazke baterie uniest :smiley: Tvoje pripomienky nemusim ani komentovat, vyvracia ich proste dnesna realita. Prosim ta, nemozes ocakavat, ze ta budeme brat vazne, ak svoje domienky nepodlozis nezaujatou studiou o lithium bateriach.

Az bude automobilova doprava 100% elektricka, tak sa zacnu robit elektricke jety, elektricke vsetko, lebo je to najlepsi a najstabilnejsi sposob. Inac, si si vedomy, ze ropa je NErastna surovina? Ze raz nam dojde, ci to bude o 20 alebo 20 tisic rokov, raz urcite definitivne dojde, co je tvoj navrh na inu alternativu?

Elektricke jety… dufam, ze nemyslis prudove lietadla???

No tak jasne, ze unesu, preco by neuniesli. Take nakladne auto unesie aj 40 ton nakladu. Ale vies, je taka vec, sa vola ze fyzika. A tam plati, ze cim vyssia vaha, tym viac energie potrebujes na jej rozpohybovanie. Cize kazde kilo navyse sposobi, ze potrebujes viac energie (tie tvoje elektricke jety by neboli stastne niest desiatky ton balastu v podobe baterii, lebo tolko by ich potrebovali). Ono si predstav, ze vyrobcovia aut sa snazia znizovat vahu, cim sa znizuje aj spotreba.

To ze existuju elektricke auta nic nevyvracia. Je ich jedno percento, ako sam pises. Pockaj az ich bude napr. 50%. To bude hukot :wink:

Alternativa? No alternativa bude elektrina, ale urcite nie zo slniecka a vetrika. Zial, dnes sa minaju penaize na hovadiny ala slnecne a veterne elektrarne, namiesto toho, aby sa vrazili do vyvoja termonuklearnych reaktorov. No a o 20000 rokov zdrojom energie bude mozno aj ta antihmota.

No a ty si cim podlozil svoje domnienky? Trepes tu dve na tri, bez toho, aby si o energetike a fyzika mal co i len zakladne znalosti. Videl som tvoje “odborne” prispevky aj v inyvh temach a sorry, ale na zaplakanie.

Ak sa oháňaš hľadaním na internete a potom (podľa teba) nepodpožené tvrdenie vyvraciaš iným nepodloženým (podľa mňa) tvrdením o čo to asi svedčí.

Kde si prišiel k tomuto: [quote=“mikit, post:49, topic:248”]
Bateriove elektricke auta su slepa ulicka, kt., ak sa tie auta vyrazne rozsiria, bude podstatne vacsou zatazou pre zivotne prostredie, ako su sucasne spalovacie motory.
[/quote]

V súčasnej dobe máme 56 % slovenskej elektriny z jadra. Po roku 2018 budme mať elektriny silný nadbytok (3. a 4. EMO):

Takže môj záver pre mňa: nesúhlasím s tvoji výkrikmi, lebo nemajú reálnu podstatu.

No ako som pisal vyssie, sadnut za pocitac a hladat z coho su vyrobene litiove baterie a ako sa tie zlozky ziskavaju. Neviem ake nepodlozene informacie. Len taky grafit a jeho tazba ma od ekologie velmi daleko. Zial, vela podporovatelov bateriovych aut nedovidi dalej ako na koniec svojho auta, kde nevidi vyfuk a tak si povie, aha aky som ekologicky.

K druhemu. Myslim, ze z prispevkov je vcelku jasne, ze nehovorime iba o Slovensku, ale v podstate o celom svete. Ano, Slovensko patri medzi krajiny, kt. vyrabaju minimum el. energie zo zdrojov produkujucich CO2 a po dobudovani Mochoviec bude energie nadbytok (aj ked to dobudovanie je viac ako otazne), ale to neplati pre cely svet a ani pre Europu. Nemecko napr. vyraba stale vacsinu elektriny z uhlia a bude jej z uhlia vyrabat viac, kedze teta Merkelova populisticky rozhodla o odstaveni jadrovych elektrarni. Slnecna a veterna stale potrebuju zalohy zo stabilnych zdrojov.

Súhlasím, že sa lithium, kobalt aj grafit ťaží za otrasných podmienok. Ťažba má ťažke dopady na ľudí aj životné prostredie, ale nie je pravda to ako z toho robíš “najhoršiu ranu” životnému prostrediu. Navyše bez tej ťažby by sme si ani tu nepísali. Veľmi podobne sa ťažia diamanty, bridlicový plyn a ropa, urán… V podobných desných podmienkách sa vyrábajú v Číne rifle a iný textil. Takže moralizovať nad neekologickosťou elektromobilov je len falošné vyhováranie sa.
P.S.: Washington Post mal nedávno séri o ich ťažbe - v Kongu, Číne a Argentíne.

Produkcia elektriny z uhlia v Nemecku: áno je to najväčší zdroj, ale nevyrába väčšinu. Teda ak si pod väčšinou predstavuje podiel 50 % a viac. Tu si pozri grafy.
https://www.energy-charts.de/power.htm

Takže ak pridáš viac faktov a rozumu a menej emócií, tak nebudeš taký vysadený proti EV.

Kalifornia chce povoliť testy autonómnych áut bez človeka na palube.

Nuz co sa tyka nemeckeho uhlia, tak to sa zasadne mylis. V nemecku ako tak drzia uhlie nie pre odstavku jadra, ale pre tlak uholneho priemyslu a odborov. A emisie im nestupaju, ale klesaju vo vyrobe energie, aj ked nie az tak ako by mohli. Ano, aj s odstavkou jadra.

Aký bude mať elektromobilita vplyv na energetiku? Skúsil som dať dokopy odhady a dáta:
http://www.energiaweb.sk/2017/04/09/ake-vyzvy-prinesie-masivne-nasadenie-elektromobilov/

Počul som , že Tesla už vie jazdiť autonómne po Slovensku.

Táto funkcionalita asi nie je obmedzená geograficky. Technicky sa to dá. Viem, že ľudia z TESLA Club Slovensko to skúšali. Iná otázka je ale právna a licenčná - v časti USA (Kalifornia, a inde) dostali špeciálne povolenia na autonomnú jazdu bez vodiča po verejných komunikáciach. Na súkromnom pozemku si tam každý robí “čo chce”. A zaparkovanie TESLY do garáže bez vodiča je možné.

P.S.: legislatívne nie je vlastne rozdieľ medzi parkovacím asistentom bez vplyvu vodiča a jazdou po silnici a autopilotom TESLY. Vždy je u nás plne zodpovedný vodič, či už drží volant alebo nie.

Elektrika v podstate znamena instantny maximalny tocivy moment, ale pri velkej rychlosti sa efektivita straca (apropo ako aj normalne pri spalovacich motoroch), takze si to v hlave vzdy spravidla spajam s relativne pomalou, ale stabilnou a vysoko ekologickou dopravou. Ekologicke nebude nikdy nic, jedine ak by sme ostali v jaskyniach, ale mozeme sa blizit k optimalnemu minimu .

Bateria ako riesena v Tesle ma praveze nespocetne vela vyhod: znizuje tazisko auta, takze sa sportovejsie manevruje auto (odhlahcena kostra hlinikom), je prakticky nemozne prevratit Teslu na strechu, ktora mimochodom v crush teste znicila testovaci stroj :D. Tazky a hruby plat kovu pod nohami tiez chrani kabinu pred vnikom roznych tyci a stlpov do interieru (bol uz pripad, kedy to zachranilo cestujucich pred prespikovanim akousi rurou z lesenia). Neustale sa zdokonaluju nabijacie procesy, zachvilku predstavia dobitie 80% baterie za 7-10 min. Akurat stihnes ist na WC, trosku pretiahnut krcovite nohy a mozno si dat svacu. Najvacsiu vyzvu vidim v preplnenych nabijacich staniciach, ale to sa hadam vyriesi integrovanym online systemom v realnom case, ktory bude kazdemu vodicovi monitorovat stav a pocet nabijanych aut na danych superchargeroch. Bateria ma celkom slusnu degradaciu, zaruka je tusim na 8 rokov + potom Tesla bude odkupovat stare baterky, kedze pre nich maju vyuzitie az-az.

Este raz sa ta pytam, ak mas argument, ze baterie su ekologicky skodlivejsie ako emisie z konvencnych spalovacich motorov, sem s konkretnymi studiami a statistikami. Ja som ich na googli nenasiel a ani som to vlastne nemusel skusat hladat, kedze zataz poskytnutia dokazov je na strane argumentujuceho. Innocent until proven guilty.

Ocividne mas problem s mojou osobou a tak si si vybral tuto temu na highjacknutie. Co tak rovno povedat, s cim mas naozaj problem, lebo s elektromobilmi to nemoze byt. Tu stojis na zlej strane historie.