Bodycam kamery na radovych policajtoch?

Bodycam kamery na radovych policajtoch?
0

#1

Z laickeho pohladu obcana, nebolo by prinosne keby radovy policajti boli ‘vyzbrojeny’ malickymi kamerami, z ktorych by sa data ukladali na servery nezasiahnutelne policiou, ale kontrolovatelne sudmy a min. vnutr.? Nieco na styl americkych bodycams. Je to sice investicia, ale je to velmi silna ‘zbran’ obcana pri podani trestneho oznamenia voci procedure alebo konaniu organov.


#2

Ahoj :slight_smile: zaujimavy point. Bodycamz su dobra technologia a na vhodnom mieste mozu byt uzitocne. Zakladom je ale vylepsit personalnu kvalitu prislusnikov PZ, inak to bude ako by sme Mojzisovi na horu Sion poslali prehravac na Blu-Ray :wink: CAMz - ano, ale priorita urcite na kvalitu policajtov.


#3

Stevo, aj v policajnych radach su slusni a normalni policajti, lenze ked dostanu prikaz zvrchu tak si nepomozu. V prvom rade je velmi potrebne odpolitizovanie policajneho zboru a nielen policajneho zboru. Funkcie vo vedeni na vsetkych urovniach nemozu zastavat politicki nominanti.


#4

Mirko absolútny súhlas - problém je v tom, že radoví policajti buď preberajú štábnu “ne-kultúru” vedenia, alebo nič nezmôžu. Hardver je dôležitý, ale jeho používatelia sú dôležitejší. Je veľmi ľahké vymyslieť takto na počkanie 20 spôsobov, ako znemožniť Bodycamu “vidieť” čo nositeľ robí. Základ je ľudská kvalita.


#5

Suhlasim, ze zakladny doraz by mal byt na kvalitu. Prispevkom som nechcel naznacit to, ze je to jednoliate riesenie na problemy. Iba to, ze by to mohlo pomoct obcanovy, ako aj kontrolnym uradom tym, ze ich to potencionalne ochrani pred zneuzitim moci. A myslim si, ze pre tento dovod samotny by to bola vhodna investicia. Argument ze existuje 10 sposobov ako znemoznit webcam, je taky isty ako to, ze existuje 10 sposobov ako obist zakon. Neznevazuje to vahu zakona, z toho dovodu, ze je stale platny, a stale sa da vymahat. Tak ako bodycams. Ak ludia a sudy vedia, ze existuju, ich znemoznenie pri zasahu je varovny prst pre obcana o moznej manipulacii. Takze tiez splna ucel.


#6

:slight_smile: Jakub - súhasím s tým, čo píšeš - rozumné zákony a všetko čo s tým súvisí majú význam len ak sú uplatňované rozumnými (a poctivými) ľuďmi :wink:


#7

Tiež si myslím, že by sa malo najprv investovať do policajného ‘softwéru’- a teda kreovanie charakteru - a až potom do hardwéru. Aj z toho dôvodu, že v nejakom inkriminovanom prípade polícia vie stratiť záznam (alebo postrihať) ktorý by nemusel vyhovovať ani prospieť zverejneniu na verejnosť.


#8

toto menovany problem riesi prerozdelenim moci. Alebo etablovat nezavisly urad na kontrolu, ktory by server hostoval, ak sme skepticky voci ministerstvu. Nesuhlasim s tym, ze sa neda riesit systemova chyba spolupracou budovania oboch odvetvi - “hardware” aj “software” policie. Lebo jedno nevylucuje druhe - ak vieme najst ten “hardware” ktory dokazatelne pozitivne ovplyvni zakonnu funkciu policie, tak je to hodne na to spravit studiu v praxi a implementovat to zaroven s praktikami ktore vedu k skvalitneniu “softwaru”. Nie sme limitovany jednym smerom.


#9

Bodycam kamery už sa na rádových policajtoch testovali a niektorý ich už aj majú.


#10

Vdaka za tip, nasiel som ku tomu nieco na TV JOJ, clanok a debatu v Pravde, v SME, ale su to vsetko veci stare 2-3 roky. Mate nejake detailnejsie/novsie info?


#11

Viem len že občas keď ma zastavia tak majú tu kameru. Tipujem že tie kamery majú hlavne policajti v rizikových okrskoch. Napr. občas sa objavia videá zo záťahu kde vidieť že to je z prvej osoby policajta ale neviem či to je bodycam.