Boj s rómskou kriminalitou - Kaliňákov zastierací manéver, opäť

Boj s rómskou kriminalitou - Kaliňákov zastierací manéver, opäť
0

Zrejme ste zachytili Kaliňákovu novú iniciatívu, riešiť “rómsku kriminalitu”. Podľa mňa ďalší zastierací manéver ako odpútať pozornosť od vlastných problémov. Dosť nevskuný. Vytáča ma však k tomu aj to, ako sa tu narába s bezpečostnou politikou a robí sa vyslovene pre marketignové účely, bez akýchkoľvek dát, stratégie a prepytujem riešenia reálnych problémov. Zažil som to opäť , keď sem sa snažili dostať k údajom na základe ktorej si vymysleli túto iniatívu. (Nevravím, že nemáme problémové lokality len 1. nie sú “rómske” ale skrátka problémové 2. nič preto nerobia aby ich naozaj riešili)

písal som o tom aj na fb

PROBLÉMOVÉ “RÓMSKE” LOKALITY, TAJNÁ ANALÝZA
Minister vnútra a premiér pred Vianocami vyrazili do boja proti problémovým lokalitám, kde sa rozmáha rómska kriminalita (ich slová). Vraj nato majú aj analýzu, ktorá tieto miesta identifikovala. Keďže sa mi už stalo, že Kaliňák použil argument “mám analýzu” a potom vysvytlo že ani nie, požiadali sme ho cez infozákon o podklady k týmto číslam a tvrdeniam.
Ministerstvo vnútra SR poslalo vcelku bizarnú odpoveď. Zoznam obcí zverejnili - “z dôvodu informovania verejnosti”. Ale analýzu, na základe ktorej k nej došli nie. MVSR, tak ako každý verejný orgán by mal vydať rozhodnutie o nespístupnení, ked by sa odvolal na konkrétne a legitímne výnimky z infozákona. Namiesto toho poslali v podstate zdrap papiera. Toto robí Ministersvo vnútra, nie nejaká maličká obec, čo sa trápi s infozákonom.

Je úplne normálne, že utajované informácie, alebo veci z prebiehajúceho vyšetrovania nemôžu byť zverejnené. Toto je však analýza, na základe ktorej sa budú robiť strategické rozhodnutia o tom, ako budú využívané verejné prostriedky v oblasti bezpečnosti, aké uvažovanie vedie PZ. Ak hocičo, dáta o kriminalite v problémových lokalitách by argumenty Kaliňáka a Polície mali poslniť. Namiesto toho máme toto - rozhodvanie z brucha a pre marketingové potreby. Ako sa dá takto viesť normálna odborná debata o bezpečnosti?

Plus, spôsob ako je ten celý zoznam na prvý pohľad vyzerá dosť spochybňuje tvrdenie aj o počtoch aj o Rómoch. O tom, prečo je toto ďalšia dymová clona, som písal tu - https://goo.gl/nKATfG

Súhlasím s vami, ide o čistý marketing mierený na voličov ĽSNS. Smer zistil, že mu Kotleba berie voličov.

Týmto ľuďom nejde o to, čo štát robí. Potrebujú mať pocit, že sa niečo deje, že sa veci hýbu. Dôležité sú titulky, nie obsah.

"Fanúšik nám poslal toto video z popradskej vlakovej stanice. Ospravedlňte preto nekvalitné zábery.

Každopádne toto je na tejto stanici bežný pohľad. Tlupy sfetovaných a opitých cigánskych asociálov z Huncoviec a Veľkej Lomnice takto skrášľujú a svojou jedinečnou kultúrou obohacujú okoloidúcich. V tomto zimnom období využívajú stovky zahraničných turistov práve túto stanicu, aby sa dostali na lyžovačku do Tatier. Aký obraz asi o Slovensku získajú a ako veľmi radi sa sem budú vraciať?

Bohužiaľ naše hliadky nemôžu byť na mieste stále, no keby tam boli, situácia by bola veľmi rýchlo vyriešená. Kto tvrdí, že sú naše hliadky zbytočné nežije v reálnom svete."

Poprosil by som ludi, ktori nikdy neboli v romskej osade, resp. takuto osadu ani nevideli, aby nekomentovali… Vdaka.

Takych osad tu mame stovky.

Mnohí osadu vidíme denne. A denne vidíme, že je to tam stále horšie. A furt dokola, desať rokov počúvame premiera a ministra vnútra, že už to teda idú riešiť. A? A nič.

Z toho mi plynú tri veci.

1. Premier a minister vnútra sú diletanti, tlachalové, paraziti.

2. Osady a ich obyvatelia sa prepadajú čoraz hlbšie.

3. Trpime všetci. Gadžovia aj Cigáni.

výborne, ale toto je problém, ktorý má riešiť štátna polícia a nerieši ho

namiesto toho si vymýšla marketignové kampane

stovky? naozaj?

(btw bol som osade, zil som roky vedla dvoch problemovych lokalit)

a zato ta uznavam… treba sa prestahovat na niekolko rokov na vychod a cely spis si od dediny k dedine prebehnut…

uz som fakt unaveny z toho, ze niekto proste tieto veci popiera… a mysli si, ze dokonca ani neexistuju…

Mňa by zaujímalo, aké riešenia navrhujete.

To je otázka na @viktorcech

Znizenie trestnej zodpovednosti na 13 rokov
Viac policie
Romske hliadky
Hliadky vo vlakoch

Obávam sa, že takýto represívny prístup nepomôže lebo by sa vám to hneď všetko vrátilo v podobe toho, že by štát musel budovať nové väznice a dotovali by ste zase väzňov…je to začarovaný kruh.

Podľa mňa jediné riešenie je ich začať systematicky vzdelávať v rámci komunitných centier priamo na mieste kde žijú a najlepšie to bolo vidieť na programe Spišského Hrhova viac tu: http://spis.korzar.sme.sk/c/6575143/spissky-hrhov-vybudovali-romovia-a-dnes-ho-davaju-za-priklad.html
Toto by mohol byť recept ktorý je asi potrebné aby štát prevzal a začal s ním v každej obci kde majú cigánske osady…

A treba si uvedomiť, že cigánsky problém nikto neriešil 25 rokov a presne aj toľko nám bude trvať než s ním niečo spravíme. Všetky rýchle riešenia vlastne ani riešeniami nie sú, to si treba uvedomiť v prvom rade.
V druhom rade urobiť jasný projekt na tých 25 rokov kde si povieme kde sme teraz a kde chceme byť o 5 -10 - 15 -20 -25 rokov a hlavne v ňom vytrvať a neodkloniť sa od neho za žiadnych okolností.

Recept by sme teda asi aj mali len nemáme nikoho kto si ho vezme za svoj a presadí ho celoplošne na SK aj s krytím zdrojov ktoré sú na to potrebné.

Trestnú zodpovednosť môžeš zavádzať aj prenatálne. Každý druhý občan bude policajt. Atlasy rómskej kriminality môžeš vydávať ako detské omaľovánky. Tým všetkým tu šibrinkujú smeráci, palkovci posledných 20 rokov a… a boha, furt nič.

• najlepsi napad je posielat do basy 13 rocne deti, aby pre istotu boli kriminalizovane na cely zivot
  • mame najviac (alebo top3) policie v EU per capita
  • community policing je super vec. kalinak o tom hovori ako by ameriku obajvil, nechapem preco. https://dennikn.sk/blog/silne-reci-ziadne-ciny-kalinakov-v-pristup-k-bezpecnosti/
  • vsak tie uz policia robi uz teraz, vsak ak su niekde nereisene problemy nech to poslnia, ale velmi by ma zaujimalo na zaklade co sa k tomu dopracuju

Chce PS problem riesit, alebo len vzdychat a rozplyvat sa nad efektivnym pristupom SMERU a LSNS k volbam?

…naco sa ma pytas otazku, ked uz mas vopred pripravene odpovede

cisty manipulator (google napovie viac)

Dobry zaciatok by bol prestat delit tento ministatik na romov a neromov. Co tak “Boj s kriminalitou”?

Dobrý deň.

1. Zníženie veku trestnej zodpovednosti podľa mňa nie je cesta, vždy bude niekto mladší ako 14r., kto sa dá použiť ako niekým navedený páchateľ trestnej činnosti.
    Alternatívne riešenie - prevencia a práca sociálnych pracovníkov, v teréne. Viem, že efekt sa nedostaví hneď, ale to nikto súdny neočakáva. Vzdelávanie je podľa mňa kľúčové.
  2. Viac polície?
    Alternatíva, zvýšenie počtu príslušníkov PZ v miestach zvýšenej kriminality. Cielene zamerať služobné aktivity na konkrétne lokality. Aktivity polície by sa mali primárne zamerať na prevenciu. Nerozlišovať, či je kriminalita páchaná tou ktorou skupinou, vnímať ju jednoducho ako protispoločenský jav.
  3. Rómske hliadky. Celkom fajn, ale dlhodobo skôr neudržateľný stav.
    Alternatíva-pootvoriť dvere do štátnej služby v PZ aj ľuďom z marginalizovaných skupín.
  4. Hliadky vo vlakoch. Akékoľvek zabezpečovanie poriadku na verejných priestoroch, resp. v prostriedkoch verejnej dopravy je podľa môjho názoru vo výlučnej kompetencii obecnej/mestskej polície a PZ (verejne prístupné miesta) a PZ (vlaky).
    Predstava, že predstavitelia akejkoľvek strany pošlú svoje “hliadky” do problémových miest zaváňa podľa mňa anarchiou.

Namiesto školskej dochádzky, budú sedieť v base a vzdelávať sa tam?
Čo tak namiesto toho predškolská dochádzka v centrách alebo škôlkach v rómskych osadách, kde sa naučia základným návykom a poskytne sa im bezpečné prostredie?

Aby mal kto drichmať a vyvážať sa v autách? Niekedy mi to príde, že najviac kriminality je v policajnej ubytovni na Saratovskej. Tam sa stále vozia len na zapnutých majákoch.

Nebolo lepšie už existujúcich presunúť do problematických oblastí?

Ak to myslíš tak, že Rómovia budú hliadkovať tak to už existovalo a malo to úspech. Bohužiaľ ich prestali dotovať.

Aké sú doterajšie výsledky tých hliadok? Mimochodom, vo vlakoch máš aj policajtov.

ako by som ti jednou vetou odpovedal… hmm…

ty NESMIES diskutovat o niecom, do coho nevidis… pokial nezijes medzi ciganmi, prosim neries to.
ja nevidim do XYZ veci a nediskutujem o tom, pretoze mi to ego, slusnost nedovolia…

cigani su asocialni ludia… ich nejake centra a vyucba nebudu zaujimat… odidu odtial
nie… policajti vo vlakoch nie su. na vychode nie… ved preto vznikli tie hliadky vo vlakoch… mas pretocene myslenie… keby tam boli ti policajti, naco by vznikali tie hliadky? nie… ziadna propaganda… su tam preto, lebo tam nie su policajti…
koncim tu…:slight_smile: slnieckarstvo…