Celoplošné zníženie daní

Celoplošné zníženie daní
0

Celoplošné zníženie daní

Zlepšenie podnikateľského prostredia si u nás vyžaduje celý rad opatrení a na úvod by som začal asi takou najzákladnejšou vecou, ktorá sa týka celoplošne všetkých odvetví a to výškou daní. Aj odvodové zaťaženie
by bolo potrebné upraviť, teraz sa zatiaľ vyjadrím k daniam.
INESS má výborné opatrenia a ja absolútne nesúhlasím s názormi, že zníženie daní spôsobí výpadky v rozpočte, ale práve naopak, ešte viac ich naplní.
V BA na konferencii sa spomenulo, že ekonomické reformy sa u nás vyčerpali a dnes to už nestačí. Podľa môjho názoru je ale problém opačný a to ten, že sa v istom roku zastavili a už nepokračujú.

Pri súčasnom hospodárskom raste naša vláda zbytočne okrem iných nesprávnych krokov zaťažuje produkciu aj vysokou sadzbou daní. Znižovať ju mohla už minimálne 5 rokov, akonáhle sme dosiahli deficit pod úrovňou 3,5%.
Pre dobré ekonomické napredovanie je 15% asi taká optimálna výška, na ktorej sa zhodli viacerí odborníci. Aj keď INESS navrhuje 16, ja som za 15% DPH a na všetky druhy potravín, liekov, kníh, zdravotných a učebných pomôcok - 9%, daň z príjmu fyzických a právnických osôb takisto 15%, spotrebnú by som ponechal a cestnú úplne zrušil.

Pre jednoduché vysvetlenie, zníženie daní by malo mať takéto dopady na navýšenie financií do rozpočtu (toto je čisto môj „laický“ pohľad):

• Nižšia daň = nižšie ceny tovarov a služieb
  • Nižšie ceny = vyššia dostupnosť, kúpyschopnosť
  • Vyššia kúpyschopnosť = nárast spotreby
  • Nárast spotreby = zvyšovanie výrobných kapacít, nárast služieb
  • Zvyšovanie výrobných kapacít
    = vyšší obrat
    = zníženie nezamestnanosti (odbremenenie soc. systému)
    = nárast objemu cestovného ruchu
    = zníženie regionálnych rozdielov
    = zvýšenie výrobnej efektivity
    = zvýšenie konkurenčnej schopnosti v porovnaní so zahraničnou
    produkciou
    = vyššia šanca exportu domácich produktov

Všetky tieto dopady sa môžu rovnať jedine vyššiemu príjmu do rozpočtovej stránky štátu.

Nižšia daň musí mať nepochybne blahodárny efekt pre oveľa vyšší ekonomický výkon krajiny.

A keďže od ekonomiky je závislý celý náš sociálny systém, toto „pravicové“ opatrenie by bolo úplne „PROGRESÍVNE“ aj pre tých najľavicovejších idealistov :slight_smile:

Ako vysvetlíš, že znížením ceny DPH na knihy +… ceny na dané položky neklesli?

Áno, tie sú na úrovni 10%, tak aj tam by som daň ešte o trošku znížil.

Chcem tým povedať, že pokles DPH automaticky neznamená pokles ceny. V tomto prípade bol tuším argument investovania do autorov alebo tak nejak.

Zníženie DPH sa premietne buď v nižšej cene, alebo vo vyššej marži výrobcu ak sa tak rozhodne. Celoplošné zníženie by však okrem iného vyvolalo aj tlak na väčšiu konkurenčnú schopnosť a dalo by viac vecí do pohybu.

Slovensko je malý trh a aj keď sa to nezdá, dosť protekcionistický. Máš tu veľkých hráčov, ktorý nemajú konkurenciu a potom malých hráčov, čo konkurujú iba cenou.

Dnes máš na Slovensku dve možnosti
Kvalitu a značku
Nízku cenu s vysokým rizikom

Zníženie DPH toto neovplyvní (rovnako ako pokles DPH neovplyvnil ceny výrobkov, ktorých sa tíkal)

A práve pre malý trh si treba pripravovať čo najväčšiu ekonomickú výhodu oproti okolitým trhom a bola veľká škoda, že sa na tom už nepracovalo kontinuálne pri raste hospodárstva.

Nechápem v čom je tá konkurenčná výhoda, keďže domáca spotreba tvorí len 10% HDP. Problémom Slovenska sú práveže nízke ceny na základe ktorých sa neinvestuje do marketingu a pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou, netvoria sa komunity…

Ďalšie zvyšovanie cien môže tak akurát začať ekonomiku pridúšať, stačí sa pozrieť len do susedného Maďarska. Celoplošné zníženie daní nám už raz pozitívny nárast priniesol, volali nás vtedy “podtatranský tiger” :slight_smile:

Rástli sme, lebo:

• sme mali nižšie postavenú latku.
  • zažívali sme konjunktúru
  • rástli sme vďaka lacnej pracovnej sile, čo dnes nie je možné.

Výsledok je zanedbané Slovensko.

Zanedbané Slovensko je kvôli nedostatku reforiem vo všetkých oblastiach za posledných 10 rokov, počnúc tých ekonomických, vzdelávacích, sociálnych, končiac zdravotných. Sme schátraná krajina kvôli nepokračujúcej reformnej konjuktúre ktorá sa stopla v roku 2006, až na malú “svetlú” prestávkou v roku 2011. A do toho nás ešte rozkladala aj obrovská korupcia.

A okrem toho nás rozkladala enormná korupcia.

A ako to chceš dobehnúť? Až teraz, keď čítam poriadne víziu vidím

• o aké prostriedky Slovensko v nabližšom období príde

• skôr či neskôr príde recesia

• nemáme na dôchodky

• väčšina pracovných miest je závislá na dotáciach

• na to, aby sme to prelomili potrebujem investovať do vedy, na kvalitnú vedu treba kvalitné vzdelanie

• povedzme si otvorene, že Slovensko nemá kapitál a potrebuje ho vytvoriť

Odkiaľ na to nabrať?

Ako to dosiahnuť? No veď jedno z opatrení som navrhol v úvode, zníženie daní a okolo toho sa teraz točíme. Som presvedčený, že to podporí ekonomický rast, vytvorenie kapitálu a krajina bude pripravenejšia aj na hrozby, ktoré tu uvádzaš: recesia, dôchodky, zníženie závislosti na dotáciách, atď, však jedno s druhým súvisí. Neber to v zlom, ale vy takí “ľavicovejší” máte základný problém pochopiť takú súvislosť, že nižšie dane = v konečnom dôsledku väčší výber do rozpočtu.

Takže keď mi niekto zaplatí 5 € budem si mocť dovoliť viac ako keď mi niekto zaplatí 10€?

Vezmime si, že by pred dvoma mesiacmi klesla DPH na vajcia. Myslíš si, že dnes by boli lacnejšie?

Každý tvoj zamestnávateľ ti oveľa ľahšie dá vyššiu mzdu pri nižšej daňovej záťaži ako opačne, neviem, čo je na tom nelogické.

Že je rozdiel daň z príjmu, ktorá tvorí menej ako polovicu mzdových nákladov a DPH?

Výšku ceny tvorí dopyt a ponuka, nie výška DPH. Vezmi si reklamy zrušili sme DPH a pod. pričom z DPH to nemá nič spoločné.

Rovnako Audi Q8 viac podlieha Nemeckej, Čínskej, Americkej DPH ako Slovenskej, keďže sa ich tu predá ani nie 1%.

Asi som ju neuviedol, ale samozrejme aj tú by som navrhol znížiť na úroveň 15%, ponechal by som v súčasnej výške iba spotrebnú. Výšku ceny tvorí samozrejme aj DPH, iba v tom prípade nie, pokiaľ by sa predajca alebo výrobca rozhodol o zníženú DPH zvýšiť cenu produktu /služby. Ešte by som napríklad zrušil aj cestnú.

DPH je spotrebna dan. A cestna dan je viazana na urcity ucel. Z coho chces stavat dialnice.

Ukaz mi ten vzorec kde bod zlomu medzi dopytom a ponukou ovplyvni DPH. Lebo doterajsie skusenosti ukazuju opak.

Diaľnice a opravy ciest by sa mali financovať z rozpočtu ministerstva dopravy, z eurofondov, pokiaľ je to možné, ďalšia možnosť je aj cez PPP projekty, aj keď toho nie som veľký fanúšik.
Príjem do rozpočtu je dnes dostatočne zabezpečený aj z nemalých mýtnych poplatkov vyberaných na cestách I. triedy, nie iba dialniciach, takže nezmyselná cestná daň opäť iba likviduje mnohých dopravcov, kde ich znevýhodňuje oproti cezhraničnej konkurencii.
A tá výška spotrebnej dane takisto ovplyvní rozdielnu cenu výrobkov a služieb u nás oproti zahraničiu. Napríklad aj nákupy potravín u nás od zahraničných susedov žijúcich v blízkosti slovenských hraníc naplnia iba náš rozpočet a to z ich peňazí.
Takisto môže vzrásť aj cestovný ruch pri vyššej cenovej atraktívnosti, jedno z druhým súvisí. Samozrejme, že treba zlepšiť najmä naše ponúkané služby, ale v spojitosti aj s dobrými ekonomickými opatreniami.