Celoplošné zníženie daní

Celoplošné zníženie daní
0

Asi som úplne nepochopil, ako to myslíš.
Ja som to myslel tak, že ak sú firmy a ľudia zdaňované rôznymi sadzbami, má vybraná skupina ľudí možnosť voľby spôsobu zdanenia, čo je podľa mňa istým spôsobom diskriminačné a vytvára nerovné podmienky pre daňovníkov.

Vsetky vyssie uvedene problemy slovenskej ekonomiky a spolocnosti by sa dokazali velmi jednoducho vyriesit zavedenim zapadneho danoveho systemu, ktory ma zavedeny kazda jedna bohata a vyspela krajina na tomto svete.
.
Co by sa stalo, keby ho zaviedlo aj Slovensko:

• rapidne by sa znizila danove a odvodove zatazenie drvivej vacsiny Slovakov
  • tym padom by sa znacne zvysila mzdova uroven a kupyschopnost - minimalne dvojnasobne
  • prijmy statneho rozpoctu by sa zvysili niekolkonasobne
  • masa strednej triedy by sa zvysila niekolkonasobne
  • znizili by sa obrovske prijmove rozdiely a tym padom znacne socialne napatie v spolocnosti
  • masivne by narastlo mnozstvo podnikatelov a to najma malych a strednych podnikov
  • tym padom by sa zvysila medzi nimi konkurencia, co by viedlo k znizeniu cien sluzieb a tovarov a k narastu ich kvality
  • slovenski podnikatelia a firmy by sa prvykrat v historii Slovenska stali konkurencieschopnymi podnikatelom a firmam z vyspelych krajin
    .
    To je vsetko.
    Aj ked tych vyhod je ovela viac.
    Rovnako ako potrebnych reforiem, ktore je este treba so zavedenim tohto systemu zaviest.
    .
    Co vsak mna osobne najviac zaraza - ani takmer 30 rokov od padu socializmu a zavadzania trhovej ekonomiky na Slovensku, tato krajina este stale nebola schopna zaviest ani ten uplne prvy a zakladny kamen modernej trhovej ekonomiky, ktorym je prave zapadny danovy system.
    Momentalne preto to fakt bohuzial vyzera tak, ze co vo vyspelych krajinach trva niekolko dni, to na Slovensku moze trvat aj niekolko storoci.
    Podme sa teda bavit o pricinach zaostavania Slovenska…

@BranislavC

Dlho som rozmýšľal, či sa zapojiť do tejto diskusie - mám totiž mierne pochybnosti o jej zmysluplnosti - a myslím, že by sme si nemali pliesť pojmy a dojmy. Ale poznáme sa a bavili sme sa o tom, tak to skúsim. :slight_smile:

Viacero vecí z toho, čo tu píšeš, je postavených na zjednodušenom videní:
Príkladom nech je tvoja úvaha:

Ale rovnako predsa môže platiť:
Vyššia daň = vyššie prerozdelenie
Vyššie prerozdelenie = viac peňazí chudobným a strednej vrstve
Viac peňazí chudobným a strednej vrstve = nárast spotreby

Všimni si, že som začal s opačným predpokladom, no dospel som k rovnakému záveru.

Ja viem, že Ty si presvedčený, že zníženie daní prinesie ekonomický rast. Ono to ale nie je také jednoduché. Špičkoví ekonómovia - a nie nejaký nezmysel ako INESS, ale napr. viacerí v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) (see link below) napr. tvrdia, že ekonomický rast brzí sociálna nerovnosť (teda NEdostatočné zdanenie a prerozdelenie). Opak toho, o čom si presvedčený Ty.

Dokument MMF s názvom “Prerozdeľovanie, nerovnosť a rast” si môžeš prečítať tu:

Kratší a ľahšie čitateľný článok o problematike vydal The Guardian (tu):

Mimochodom, ak by sme mali ostať pri názoroch odborníkov spolupracujúcich s Progresívnym Slovenskom, myslím, že práve panelista z ideovej konferencie, ekonóm @THellebrandt by bol asi jedným z prvých, kto by tvrdil, že mainstream špičkovej ekonomickej vedy vo svete je ľavicový.

Asi to teda nebude také jednoduché, ako si to chlapci v INESS naťukali v Exceli.

Ked uz si pripadam ako laviciar v tejto diskusii, objavi sa tu @samjezny :). Ale to je dobre, to len vystihuje pestrost tohto fora. A mam pocit, ze vedenie by malo co najskor, najlepsie pred snemom oficiale zadefinovat smerovanie hnutia (@IvanStefunko, @truban ?) . Podla toho, co ja viem, by hnutie malo byt centristicke, aj ked sa zatial nejak brani nalepke (resp. definuje sa ako progresivne, a vyraz “centristicke” som v mediach ani nezachytil). Ak chce byt hnutie naozaj silne, je to podla mna najlepsia cesta. Napriklad Sulik sa snazi dat hnutiu lavicovu nalepku, lebo vie, ze mu moze PS prebrat polovicu volicov. Este horsie je, ak niektore media prezentuju, ze sa PS nevie zaradit, alebo ze ma nejasne smerovanie. Ja by som uvital, keby aj verejne PS zadefinovalo ako centristicke (odporucam moj oblubeny serial Borgen, najma tretiu seriu :slight_smile: ). V opacnom pripade moze dochadzat k nedorozumeniam, najma v mediach, a vacsim nazorovym nezhodam v buducnosti v ramci hnutia (ja osobne s tym mam trochu vnutorny problem).

Ale k veci… Najprv k predpokadom @BranislavC a @Milan_Zitnak. Napriklad:

Mozno niektorych cien a sluzieb, aj ked tomu neverim. Ked znizis dan z prijmu PO alebo DPH, znizi Peugeot alebo VW cenu aut? Neznizi. Lebo ak su zakaznici ochotni platit teraz, budu aj potom. Nehovorim o tom, ze vacsina aut vyrobenych na Slovensku sa exportuje (dokonca isty cas sa predavali na Slovensku len auta vyrobene v zahranici, a vyrobene tu sa vyvazali).
Problem je v tom, ze tovary ktore bezne obcan nakupuje, sa nevyrabaju na Slovensku. Ked si pozrieme najvacsie firmy na Slovensku: automobilky, banky, mobilny operatory, elektrarne, Slovnaft… Chcete mi povedat, ze ked znizim dan z 23 na 16 percent, tak zlacnia auta, uvery, elektrina alebo nafta? Ja si to nemyslim.

Tiez @Milan_Zitnak predpoklada, ze narastom kupyschopnosti sa znizia ceny. Rastom kupyschopnosti rastie dopyt, a rastom dopytu rastu ceny. Ta retaz nasledkov je pomerne dlha, a tym velmi komplexna a tazko predvidatelna.

Cize plosne by som dane nezniznizoval, ale tiez som proti progresivnemu zdanovaniu prijmov (@samjezny) , a vysiemu zatazeniu prace.Treba zadefinovat ciele a jasnu viziu, a potom najst vhodny model zalozeny na sirokej diskusii. Suhlasim so Samom, ze touto diskusiou to urcite nevyriesime, ale myslim, ze ma zmysel…

Iba poznamka out of topic: Neviem co maju laviciari v PS stale s tym MMF, ste mali nejake skolenie?. Nechcem sa opakovat, uz som diskutoval na tuto temu dost tu.

Nikde a nikdy som to netvrdil.
Ja som pisal, ze zavedenim zapadneho danoveho systemu by sa zvysila kupyschopnost sirokej vrstvy Slovakov - stredne a nizkoprijmovej vrstvy, na upresnenie,
a zaroven by zavedenie tohto danoveho systemu malo znacny vplyv na vyrazny rast podnikatelskej vrstvy - a to najma malych a strednych firiem, ktorych konkurecny boj a zefektivnenie ich cinnosti by malo vplyv na znizenie sucasnych prestrelenych cien tovarov a sluzieb.
.
Pokial ste si totiz vsimli, Slovensko, aj s jeho 3-4 nasobne nizsimi mzdami, uz zacina byt nieze drahsie, ale vyrazne drahsie ako vyspele bohate krajiny v Europe, kde navyse mzdova uroven je ovela vyssia.
.
Tajomstvo tejto anomalie je velmi jednoduche - slovensky podnikatelsky sektor.
Ktory patri k tym najzaostalejsim, najnefektivnejsim a najnekonkurencieschopnejsim v celej Europe.
Drviva vacsina ludi na Spovensku obvinuje z tohto stavu zahranicne firmy a obchodne retazce.
Malokto si vsak uvedomuje, ze tieto zahranicne firmy sa iba prisposobuju slovenskemu prostrediu, ktore vytvaraju slovenske firmy a slovenska vlada.
Ked su to prave tie zahranicne firmy, ktore platia aj najvyssie mzdy, aj nemaju problem s platenim dani a odvodov, alebo s dodrziavanim regulacie, zakonov a vsetkych pravidiel a predpisov.
Oni su totiz u nich doma zvyknute na este vyssie mzdy, este vyssie dane a odvody, este viac regulacie, nariadeni a predpisov.
Pre ne je teda slovenske prostredie skor uvolnenim a Slovaci mozme plakat a stazovat sa kolko len chceme, oni nikdy sami dobrovolne si nebudu stazovat situaciu na Slovensku a nebudu si ju dobrovolne prisposobovat ich domacim ovela tvrdsim podmienkam.
.
Su to slovenski podnikatelia, ktori neustale placu, stazuju sa a vyhrazaju sa ukoncenim cinnosti a odchodom do zahranicia.
Pritom uz dnes patria k tym suverenne najslabsim a najmenej konkurencieschopnym v Europe.
.
Zapadny danovy system by bol teda ten prvy krok, ktory by mal tuto situaciu napravit.
Aj ked samozrejme, ani zdaleka krok posledny a ta reforma slovenskeho podnikatelskeho sektora si vyzaduje ovela viac.
.
.
.

Progresivna dan z prijmu a zapadny danovy system su uplnou alfou a omegou kazdej vyspelej krajiny a zaroven jednym z hlavnych a zasadnych pilierov ich prosperity.
Pokial ich Slovensko v rovnakej, alebo velmi podobnej urovni nezavedie, v tom pripade nikdy nedobehne Zapad - ani ekonomicky, ani zivotnou urovnou.
Takmer 30 rokov po pade socializmu som sa domnieval, ze Slovaci uz maju v hlave jasno, ktorou cestou sa chcu uberat.

Tento myšlienkový pochod je pre mňa vcelku zvláštny, najmä keď si pozrieš ľubovoľnú faktúru od mobilného operátora, plynárov alebo dodávateľa elektriny, internetu alebo inej služby alebo dodávateľa tovaru - vždy sú tam všetky ceny uvádzané bez DPH a len nakoniec je súčet a tam je uvedená sadzba DPH a tam je uvedená aj cena s DPH. Takže je veľmi odvážne tvrdiť, že by sa s cenami hneď hýbalo smerom nahor, keby klesla DPH.

Skor som mal na mysli dan z prijmu FO z 23 na 16%. Plyn a elektrina su regulovane, a cenu urcuje de facto stat. Co sa tyka mobilu a internetu, su to desiatky eur. Ci budem platit 20EUR, alebo 17EUR je pre rodinny rozpocet zanedbatelne.

Ja netvrdim, ze by sa s cenami hybalo nahor. Ja tvrdim, ze ked znizis dan, tak sa automaticky neznizia ceny. Na tom sa snad zhodneme.

Takze k myslienkovym pochodom:
Dajme tomu, ze dnes maju vsetky domacnosti elektrinu za ktoru dostanu mesacnu fakturu vratane DPH. Ak sa DPH znizi a cena zostane rovanaka, tak klesne prijem statu o tuto sumu. Cize nemozes tvrdit, ze zvysi prijem statu. Nepredpokladam, ze domacnosti zacnu viac svietit, alebo prat (zvysovanie spotreby). Cize vypadok potrebujes nejak vykryt.

Ano, domacnosti zaplatia menej za elektrinu. A to je uz ina tema. Podla mna je zdanovanie spotreby spravodlivejsie, ako zdanovanie prijmu. Kto viac mina, ten viac plati (potom je tu este vplyv na ekologiu a dalsie faktory, ale to uz asi prilis odbocujem)

Tu uz to bolo vysvetlene.

PS nie je o skatulkovani ci praviciari, laviciari, je to jednoducho tym odbornikov zo vsetkych smerov a ludi, ktori maju volu a chut zmenit zivot na Slovensku k lepsiemu.

Milan, stale spominate zapadny danovy system. Mozete prosim uviest, co konkretne by sa malo zmenit?

To, ze Slovensko je drahsie, je skor vec ponuky a dopytu. Staci sa pozriet, kolko potravin dovazame, a to nehovorim o obleceni, kozmetike a spotrebnom tovare. Samozrejme, 3-4 nasobne nizsie mzdy vnimam ako obrovsky problem.

Progresivne zdanovanie prijmov FO je nespravodlive a u nas este dlho neakceptovatelne, pretoze tu chyba silna stredna vrstva. Preto nemozeme zavadzat zapadny model. Ine je, ked vam stat zoberia polovicu z platu 4000E, a ine ked vam zoberie z 1000E. Progresivne zdanovanie je nespravodlive, lebo uz teraz lepsie zarabajuci platia do systemu ovela viac. Ale uz tu o tom prebehlo viacero diskusii, takze sa nebudem opakovat.

Ja to poznam, sledujem PS od zaciatku, dokonca som o tom osobne debatoval s niektorymi predstavitelmi. Ved ja viem ze su tu laviciari, aj praviciari, a aj taky, co nevedia aky je rozdiel, a je im to jedno. Len aby nevznikali potom nedorozumenia alebo konflikty… (mam pocit ze vznikaju uz teraz).

To ano, vznikaju a su totalne zbytocne!

Ja úplne nerozumiem tomu, o čom hovoríte. Ak povieme, že zdaníme najbohatších 10% vyššou sadzbou, než strednú vrstvu, tak aký dopad má toto rozhodnutie na middle class?

Tak zalezi ake nastavite kriteria. Ale myslim, ze ak to spravite, zvysite iba snahu tychto ludi optimalizovat dane. Skor sa priklanam k “dani z luxusu”. Teda zdanovanie spotreby, nie prijmu. Alebo DPH na niektore tovary. Aby nebola nizsia DPH na kaviar, ako na hovadzie maso. Napriklad.

Toto je taká beztvará debata - bez toho, aby sme mali v rukách čísla (tak, koľko chceme vybrať, ako aj to, aké to má mať dopady), nemôžeme rozhodovať o tom, aký typ zdanenia by sme preferovali.

Toto je tiež komplikovanejšie, pre niekoľko dôvodov:

1. Nepriame dane disproporčne zaťažujú chudobných a strednú vrstvu, nie bohatých. Výsledkom je, že vďaka nepriamym daniam je celý daňovo-odvodový systém regresívny (tj. chudobní odvádzajú na daniach vyššie % z príjmu, než bohatí). Príklady: Spojené kráľovstvo a USA.
    Zrozumiteľný článok o problematike je tu: https://www.theguardian.com/money/2014/jun/16/british-public-wrong-rich-poor-tax-research
  2. “Kaviár a hovädzie mäso” sú partikularity. Ak chcete taxatívne určiť, čo je luxusným a čo štandardným tovarom, bude výsledná podoba neprehľadná až nerealizovateľná. Omnoho jednoduchšie je určiť (trebárs): príjem nad 30 tisíc € ročne sa daní sadzbou 25%, príjem nad 100 tisíc sadzbou 40%, nad 1 milión 50% (všetko sú to príklady, uvedené čísla neberte vážne - toto je len pre znázornenie).
  3. Celý rad tovarov a služieb nezachytíte. Káva v Starbuckse je luxus (zbytočný a precenený, ale luxus), “preso s mliekom” v miestnom pohostinstve v Dubnici rozhodne nie.
  4. Zdanenie spotreby má ďalší nedostatok: nehovorte mi, že ste ešte nešli nakupovať do Rakúska, alebo že ste si nikdy online neobjednali tovar z Británie. Mimochodom, opäť platí, že bohatí ľudia a ľudia z prihraničných regiónov toto vedia využiť ľahšie, než niekto, kto robí za minimálnu mzdu v Heľpe.

Záver: v čom je teda progresívne zdanenie najbohatšej časti obyvateľstva negatívne? Je to jednoduchšie riešenie problému, bez toho aby sa dotklo strednej vrstvy.

Teoreticky to znie dobre, ale život je “trochu” odlišný. Slovensko má jednu z najvyšších spoluúčastí pacientov na zdravotníctve v rámci OECD. Máš pocit, že sa to odráža na jeho kvalite? Margaret Thatcher onehdy sprivatizovala železnice a skončilo to fiaskom.
Jednou z hlavných príčin ostatnej krízy, okrem chamtivosti, boli narastajúce majetkové a príjmové rozdiely. Reálne mzdy zamestnancov v USA boli pred krízou na úrovni 70-tych rokov. Vládne a finančné elity nechceli dopustiť aby stredná vrstva “zistila”, že reálne chudobnie a tak sprístupnili úvery širokým vrstvám, pričom sa vedelo, že ich splácanie bude prinajmenšom problematické. Výsledok poznáme. Progresívne dane z príjmu a majetkové dane zabraňujú roztváraniu nožníc v príjmoch a majetku. Umožňujú znížiť dane širokým nízkopríjmovým vrstvám, zvýšiť ich príjem a domáci dopyt.
K tzv. dvojitému zdaneniu. Na Slovensku neexistuje efektívna a systematická kontrola dane z príjmu PO ani FO oprávnených podnikať. Zákon o preukazovaní majetku je sterilný. Veľká časť majetku je výsledkom sivej a čiernej ekonomiky. Ak by som pristúpil na tvoju logiku dvojakého zdaňovania, tak sa nutne musím opýtať. Prečo potom už raz zdanené peniaze napr. zamestnancov, sú opätovne zaťažené DPH, spotrebnou daňou, miestnymi daňami, atď?
Z chudobnej krajiny Írsko sa stala vyspelá krajina vďaka kohézii a solidarity EÚ. Neskôr bola ilúzia írskej prosperity založená na daňovom dumpingu a mohutnej účasti na celosvetovom finančnom kasíne. V roku 2009 Írsko takmer zbankrotovalo a väčšina obyvateľstva dosť drasticky schudobnela.
Súhlasím s tým, že Slovensko je zdevastované byrokraciou, plytvaním, rozkrádaním, neefektívnym riadením, … Zásadné zmeny sú životne dôležité. Začať plošným znížením daní nepovažujem za šťastné.

To je pekný názor, ale ako by to naozaj dopadlo, to by sa uvidelo až v praxi.

Ale ja pravda, že v USA to zašlo tak ďaleko že cenovky sú v bežnom obchode bez DPH (VAT) a túto vám pripočítajú až pri pokladni. Teda čím vyspelejšie podnikateľské prostredie, tým sa viac podnikatelia snažia dištancovať od daňových poplatkov a nezahmlievajú ich a transparetne ich ukazujú. Toto je pre mňa príjem (moja cena) a toto je príjem pre štát.

Napríklad lokálny turistický poplatok za ubytovanie na Slovensku je vždy oddelený od ceny ubytovania. Takisto na každej výplatnej páske je uvedená celková cena práce a všetky poplatky štátu. No a na každom nákupnom bločku je zase jasne uvedená výška DPH. A podobne …

Jedine čo mi tu ešte chýba je výška spotrebnej dane pri nákupe pohonných hmôt.

Čo si predstavuješ pod pojmom “prerozdelenie”? Máš na mysli pecky na štýl sociálnych balíčkov napr. ubi,vyššie dávky v nezamestnanosti, autobusy zadarmo?

Poďme teda najprv ku štatistikám a férovosti. U grafu nižšie si môžeš pozrieť ako platia bohatý,stredná vrstva a chudobný(usa). Aj napriek tomu chceš uvaliť na bohatých ešte vyššie dane aby platili chudobným?

Pome ďalej, zoberme si teda že zvýšiš dane pre bohatých. A už teraz máme úniky na daniach vďaka obchádzaniu dane, čo sa stane keď ešte zvýšiš dane? Odporúčam si pozrieť lafferovu krivku.

Napríklad že bohatý aby sa nemuseli s týmto daňovým peklom potýkať presunú výrobu niekam kde pre nich bude výhodnejšie podnikať. A stredná vrstva bude trpieť odlivom pracovných miest.

To je váš názor. Stačí si ale pozrieť dáta rastu iných europských krajín ktoré neprijali ako vy to vravíte ilúzia daňového dumpingu (čo je asi najnegatívnejšie podaná pozitívna zmena dane) a samozrejme iné pravicové kroky a ľahko uvidíte ten rozdiel v hospodárstve a životnej úrovni.

V roku 2009 zbankrotovala aj väčšina islandských bánk a ich vláda ich nedotovala čo nakoniec vyšiel ako správny krok.

myslim, ze sme centristicky.

pre mna osobne pri zlepsovanie podnikatelskeho prostredia nejake vyrazne znizovanie alebo zvysovanie dani nedava zmysel. resp. myslim si, ze vieme pomoct aj ovela lepsie inymi metodami.

najskor treba poriadne zefektivnit motor a potom rozmyslat, kolko a kedy benzinu tam dat.

v samotnej vizii ale nacrtavame aj zmeny v danovom systeme. precitajte si. co sa tyka podnikania, tak zatial mam 2 veci k daniam nad ktorymi sa oplati rozmyslat, lebo od nich pocuvam od majitelov.

• gastro: znizenie dph na potraviny plosne 10% (tak ako je v okoitych krajinach) - nech sa niekto z gastra vyjadri (cc @maira)

• znizovanie dani zo zisku ak sa reinvestuje. (ci uz po vzore estonska (treba prepocitat) alebo ako navrhujeme vo vizii, ze pri reinvestovani nejaku ciastku by stat odpustil)

odvody su tiez dane. nato sa tiez treba pozriet. ale to v inom topicu a mali by to robit nejaki ekonomovia :wink:

Osobne nie som za celoplošné zníženie daní ako takých (teda nie odvodov). Čo sa týka daní, tam som rozhodne za zníženie DPH na potraviny, keďže ju máme najvyššiu v celej EÚ. Nedávno bola znížená na 10% pre pár základných potravín, ale je to výsmech oproti ostatným krajinám EÚ. Obzvlášť vzhľadom na výšku platov. Tu pre porovnanie: http://www.sppk.sk/clanok/1052

Nezhodneme. Ak sa zníži DPH. Tak cena zostane tovaru rovnaká a len zákazník bude platiť nižšiu DPH. Matematika zo základnej školy.

Ale ty to asi myslíš, tak že niektorí predajcovia svojich služieb a produktov - ktorí sa cítia silní na trhu alebo nemajú konkurenciu sa rozhodnú zvýšiť si ceny, aby koncová cena s DPH bola rovnaká ako bola pri vyššej DPH. Pravda, že toto môže byť problém Slovenska, lebo je tu zopár hráčov, ktorí to tu ovládajú a môžu sa takto dohodnúť.