Celoplošné zníženie daní

Celoplošné zníženie daní
0

Inak vyssie som sa jasne vyjadril, ze som proti znizovaniu dani, lebo potrebujeme peniaze na skolstvo a zdravotnictvo. To ale neznamena, ze netreba upratat.
Aktivne obyvatelatvo klesa, pocet uradnikov a policajtov stupa. Ako si predstavujete vas progresivny system? Ze traja ITckari budu zivit jedneho uradnika, policajta, dochodcu, a este aj filozofa a teologa, ale nebudu si moct dovolit vlastne byvanie alebo deti? Bud odidu, alebo budu optimalizovat… V tom je ta nespravodlivost. Tento tyzden sa stahuje sused. Do Nemecka. Napriklad. Ja vidim denne realitu vo firme, a nepotrebujem na to MMF…

Pochopiteľne, nie som proti zníženiu DPH na potraviny, nehovoriac o tom, že zníženie cien po prípadnom znížení DPH je skôr iluzórne, je to ako dostať rozliate mlieko naspäť do fľaše.
Tvrdenie, že máme na potraviny najvyššiu DPH v celej EÚ je obľúbenou “průpovidkou”, ale nie je to pravda.
Tu sú aktuálne sadzby v rámci celej EÚ, treba si pozrieť štvrtú stranu a na nej prvý riadok v tabuľke:

Z vyspelých krajín, s vyššou životnou úrovňou, ku ktorým sa chceme predpokladám priblížiť, len Dánsko má vyššiu a jednotnú daň, teda aj na potraviny. Ale to pre nás nemôže byť vzorom, keďže podstatná časť našich obyvateľov žije na hranici chudoby.

Ďalšou kategóriou je DPH na reštauračné a hotelové služby. Koľko už len tu bolo vízií na to, ako bude Slovensko prosperovať z cestovného ruchu. Ale podmienky na to neboli nikdy vytvorené. Stačí sa len pozrieť do susedného Poľska, kde to myslia s rozvojom cestovného ruchu viac vážne a urobili množstvo krokov, aby sa táto oblasť podnikania rozvinula. A je to aj vidno, ak tam prídete. Napr. v reštauračnom podnikaní najpodstatnejšou zložkou nákladov sú mzdy. To znamená, že na vstupe si reštaurácia odpočítava len málo DPH, má vysokú pridanú hodhotu a pri výstupe, keďže platí vysokú DPH zostáva jej málo prostriedkov na zvyšovanie miezd, investície či obnovu. A to ešte nehovorím o klasickom zdanení zo zisku. Ak sa k nejakému dopracuje. Skrátka, takto sa podnikanie v cestovnom ruchu nepodporuje.

Jednotná DPH je pre náš štát nevhodná. Trpí tým nielen podstatná časť obyvateľstva ale aj podnikateľská sféra. Je načase to celé “prekopať” a zmeniť. A nemusíme sa hrať na slovičkárenie o cenách. Pre bežného občana je dôležité to, koľko za potraviny zaplatí - a je mu jedno, z čoho sa táto čiastka skladá. Aj kvôli našej vysokej DPH na potraviny sa mnohí čudujú, ako je možné, že v Rakúsku pri vyšších mzdových nákladoch, vedia nakúpiť lacnejšie. No, kvôli DPH. A to treba ľuďom tiež vysvetliť.

Pozrite si, prosím, ten dokument, ktorý zdieľal @nacar a zistíte, že nehovoríte pravdu. :slight_smile:
(Inak, toto ma trochu frustruje na tomto fóre - niekto niečo tvrdí, no pri protiargumente si nepozrie dáta ani keď dostane nadiktovanú stranu a riadok.)
My máme sadzby 10 a 20%, Švédi, čo je tiež “vyspelá krajina, ku ktorej sa chceme priblížiť”, 12 a 25%. Belgičania majú sadzby tri: 6, 12, a 21%, teda 2 z troch sú tiež vyššie ako u nás.

Ale áno, inak priestor na zmenu sadzieb existuje.
:slight_smile:

Dávno to mám napozerané a naštudované, už pred prvým príspevkom. Ten som tu nedávala preto, aby sme sa handrkovali, ale aby som upozornila na niečo, o čom si myslím, že je dôležité. Naša 10% daň na potraviny je fakt iba kozmetická, lebo platí len na pár základných surovín, takže ňou sa oháňať nemusíme. A keď sa porovnáme s takmer väčšinou štátov EÚ, tak naši občania platia na DPH na potraviny najviac.

Hovorme o riešení ako celku, teda, či a ako znižovať DPH. Ja hovorím, že jednotná DPH nie je pre nás výhodná a je treba hľadať spôsoby, ako minimálne DPH na potraviny a na produkty cestovného ruchu znížiť.

A btw, ani mne sa nepáči, ako sa tu občas diskutuje. Nakoniec, diskusia by nemala byť cieľom toho všetkého, ale návrh opatrení. Dokazovanie si, kto má väčšiu pravdu, hovorí skôr o diskutujúcom ako o predmete diskusie.

Mozete prosim uviest prepocet? Lebo rozpocet MPSVaR je okolo 2,2 mld a zdravotnictva okolo 1 mld. Potom este v ramci VPS ide na soc.zabezpecenie dochodcov 0.5 mld (domovy dochodcov …). Potom je tu este samozrejme socialna poistovna (7,5mld), ale tema su dane, nie odvody. Mimichodom, tam je transfer zo ŠR na úrovni 0,5mld, takze je system asi zle nastaveny, len to ziadny politik nepovie, radsej to budu maskovat transfermy.

Ked sme uz pri cislach. Napriklad:

Na policajtov davame 12 krat viac ako na zakladne a materske skoly. A to nemaju ucitelia vysluhove dochodky.
image

Suhlasim, ze oproti 5,3 mld co ide na dochodky zo socialnej poistovne to je male, ale to je predsa vec starobneho poistenia a SP. Ale bavime sa stale o daniach. To, ze je vdaka demografii sa tu ruca dochodkovy system je ina tema.

Ja som napríklad proti zníženiu DPH na potraviny, som skôr za dorovnanie tých nerovností späť na 20 percent. To, ak znížime DPH neznamená, že sa zníži o toľko aj cena, nehovoriac o tom, že posledné roky je inflácia na minime, myslím, že 1 rok bola dokonca deflácia. Ja som skôr za znižovanie priamych daní alebo zníženie odvodov, pri sociálne odkázaných by sa o nejaké percento, ktoré by bolo vypočítané na základe ich zvýšenia výdavkov ich spotrebného koša, mohli zvýšiť dôchodky, aby dané spätné zvýšenie DPH nemalo na nich negatívny vplyv.

To je v poriadku, každý môžeme mať iný pohľad na vec. Ale takto sa opatrenia nemôžu prijímať, na základe názorov diskutujúcich. Nás je tu pár, čo si myslí väčšina Slovenska je iná vec. A hlavne, je dôležité pozrieť sa na to z pohľadu, čo chceme dosiahnuť a ako, kam Slovensko posunúť a v ktorých oblastiach. A aký to bude mať dopad na väčšinu občanov.

Ok pome teba sa zamyslieť, ako sa dosiahla aktuálna cena produktov na pultoch? Prečo nedajú firmy vyššie ceny keď môžu? Lebo majú konkurenciu, tá by ich ihneď vytlačila keby zvýšia ceny. A prečo by sa to malo zmeniť po tom ako znížime dane? Veď už aj keď sa znížili dane na základné potraviny tak aj naše komunistické inštitúcie uznali že ceny nešli hore ale kopírovali zníženie dane.

Otázka je skôr či na zníženie cien mal vplyv len zníženie dane alebo aj iné faktory. Je možné, že po znížení dane dotlačí konkurencia ceny nižšie, ale pochybujem že by to bolo v takej rovine ako znížená daň. Druhá vec je, že by som možno podporil aj nižšie dane na potraviny, ale len na zdravé potraviny ako ovocie, zeleninu, syry, na druhej strane nezdravé potraviny ako sladkosti, mastné mäso, slanosti by mali väčšiu DPH. Ale celkovo nie som aj za nízke priame aj nepriame dane, niekde tie dane musia byť vyššie aby mohol štát normálne fungovať a ak si mám vybrať, vyberiem si radšej nepriame ako vyššie.

Nevieš určiť čo je zdravé a nezdravé u jedla zákonom. Ok chápem to u fajčenia alebo alkoholu. Ale napr. tuk je dôležitý pri tvorbe testosterónu a hrajú dôležitú úlohu pri hormónoch človeka. A taktiež podľa akých kritérii vyberieš kde vyššiu daň a kde nižšiu? Veď napr. sladké twix majú nižší glykemický index ako varené zemiaky a mrkva.

Nech si človek je čo chce a štát mu nemá do toho čo kecať ani zdaňovať. Ja keď si chcem dať steak s poriadnym mramorovaním tak si ho dám, keď chce vegán jesť jedlo bez živočíšnych výrobkov nech je, keď niekto má rád coca colu nech si ju dá. Štát s tým nemá nič.

To nie je celkom pravda. Keď človek konzumuje nezdravé veci, tak je väčšia pravdepodobnosť, že budú náklady na neho na zdravotníctvo vyššie ako u človeka, čo sa stravuje zdravo. U ľudí čo pijú alkohol a fajčia to už vlastne platí, že platia vyššie dane za cigarety a alkohol ako za iné výrobky, môže to platiť aj pri ľuďoch, čo sa stravujú nezdravo. Viem, že sú ľudia, vyštudovaní odborníci na zdravú výživu, tak oni by určili čo je zdravé a čo nie je, nie je to big deal.

To sa dá ale i inak vyriešiť. Deregulujme zdravotné poisťovne a povolme im aby mohli prispôsobiť výšku príspevku podľa zdravotného štýlu daného jedinca, nemohli by ale používať dedičné faktory.

Ešte aby som dodal jednú fajnú vec pre tých čo si myslia dve mylné veci (a sú aj taký na tomto fóre) a to že most-híd urobil dobre že išiel do tejto vlády a že nieje z čoho šetriť.

Pred dvoma rokmi Slovenská vláda podpísala s Poliakmi memorandum o dodávke u nich vyrábaných derivátov AMV od Patrie (teda presne toho vozidla, čo chceme “znovu vyvinúť” my) - Rosomak, cena mala byť 0,9 mil € za kus. Išlo o jednotkovú cenu platformy, so zbraňovou vežou Turra sa v tlači spomínala jednotková cena 1,5 mil.
811,5 = 120,5 mil. EUR
Cena špičkového amerického vozidla v kategorii 4x4 zavádzaného do US Army (Oshkosh L-ATV) činí vrátene zbraňových systémov cca 0,5 mio. EUR/kus.
404
0,5 = 202 mio. EUR
120,5 mil. EUR + 202 mio. EUR = 322,5 mio EUR
Členovia vlády práve schváili postup, ktorý SR sposobí škodu vo výške cca 880 mil. EUR!

Kaliňákov kesh 12 mil. bola slabota. Slovensko.sk za miliardu? Tiež krása, boli sme bližší ku európe, južnej.

A aby som bol relevantný ku tomu fóru, v daniach pre fyzické osoby sa tento rok vyberie 2,8 miliard(http://cenastatu.sme.sk/2017/). Ak by sa tieto dve korupčné škandály nerealizovali mohli by sme ich znížiť o viac než 2/3 nieje to až také ťažké?

Najdite problem (clanok v dnesnej Pravde)

Poznamka: tento clanok som cital pri cakani na strihanie v kadernictve. Pocet vydanych blockov pocas cakania: 0, slovom nula.

To je jednoduché, dostáva peniaze na čierno, keďže dostáva peniaze v hotovosti, ak sa nejedná o tringelty. To čo si dopísal je iná vec, to je daňový podvod, to prvé je práca na čierno.

To by musel zhodnotiť lekár a vytvára sa tam priestor pre korupciu, keďže by pacient chcel platiť nižší príspevok.

Myslím že súkromné poisťovne by si našli cestu ako tomu zabrániť. Aj pri súkromnom poistení zdravotnom sa podobné veci riešia a je to bez korupcie.

Je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy.
Náklady na sociálne zabezpečenie sú 16,4 mld € z celkovej sumy 34,5 mld. €.

http://www.rozpocet.sk/web/#/prehlad

Ved ja viem. Tato tema je o daniach.
Inak ked uz sme pri rozpocte, na obsluhu dlhu ide 1,3mld. Tam sa da usetrit.
Prijmy narastli o 1,4mld. Kde su tie peniaze?