České prezidentské voľby : ZEMAN ZNOVU?

České prezidentské voľby : ZEMAN ZNOVU?
0

#1

Ahojte komunita!

Bratia Česi o pár týždňov pôjdu opäť voliť. Tentokrát budú voliť prezidenta. Prieskumy verejnej mienky jasne favorizujú súčasného českého prezidenta Miloša Zemana. Na druhom mieste sa umiestňuje sociálne konzervatívny Jiří Drahoš, bývalý predseda Akadémie vied v Česku. Väčšina českých strán a politikov sa prikláňa práve k Drahošovi, ako ku kandidátovi, ktorý ma najväčšiu šancu postúpiť do druhého kola a poraziť Miloša Zemana.

Medzi ďalšími kandidátmi je aj mladý lekár a vysokoškolský pedagóg - Marek Hilšer, bývalý český premiér a expredseda ODS - Mirek Topolánek, textár - Michal Horáček, bývalý diplomat a poradca Václava Havla - Pavel Fischer a iní.

Skúste si urobiť volebnú kalkulačku: https://www.volebnikalkulacka.cz/cs/prezidentske-volby-2018/?hr=

Osobne nevidím, nejakého “progresívneho” kandidáta. V roku 2013 kandidoval Jiří Dienstbier mladší (bývalý vicepremiér ČR, dnes senátor) - https://www.youtube.com/watch?v=WL8bWVt8uYI, ten bol fajn. Teraz však najviac v pohode vyzerá ten Marek Hilšer (ale v prieskumoch je bez šance) a Pavel Fischer, s ktorým mi vychádza zhoda na 80%.

Dnes však osobne povoažujem za dôležité, aby naši susedia mali proeurópskeho prezidenta, ktorý nebude svoju politiku robiť v pote pálenky a v pote xenofóbnych rečí. Potrebujú slušného prezidenta.

KOHO BY STE VOLILI ZA PREZIDENTA?

  • Jiří Drahoš
  • Pavel Fischer
  • Michal Horáček
  • Miloš Zeman
  • Marek Hilšer
  • Petr Hanning
  • Jiří Hynek
  • Vratislav Kulhánek
  • Mirek Topolánek

0 účastníci


#2

ta volebne kaklulacka je pekne od veci, vacsinu tych veci prezident nema sancu ovplyvnit a vela otazok zavisi od osoby prezidenta (napr. ako u nas bol ozdiel ked gasparovic nevymenoval prokuratora a kiska sudcov). osobne velmi dufam ze prezidentom neostane zeman a tazko medzi kandidatmi najst niekoho horsieho ako on…


#3

Osobné verím že v druhom kole Zemana porazí jeden z tandemu Horáček - Drahoš. Mne je názorovo aj spôsobom myslenia milší (nie názorovo totožný) Horáček. Prieskumy favorizovali skorej Drahosa do druhého kola ale v druhom kole proti Zemanovi mal podľa prieskumov väčšiu šancu Horáček.

Osobné som zvedavý ako s preferenciami zamieša Topolanek. Nejaký politológ celkom slušne vyargumentoval názor, že Topolanek zoberie hlasy Drahosovi tak som zvedavý. Každopádne už som si vsadil :slightly_smiling_face:


#4

Jediný, kto dokáže poraziť Zemana je Drahoš, lebo čiastočne oslovuje aj Zemanových voličov, čo už potvrdili prieskumy. Preto mu aj občas vyčítajú, že sa nechce vyhraňovať pri niektorých témach a trochu je taký nemastný-neslaný. On dobre vie, že potrebuje získať aspoň časť týchto voličov.

Zbytok (Horáček, Fischer, Hilšer) je jednoducho v 2. kole proti Zemanovi bez šance, lebo sú to príliš vyhranení kandidáti s nálepkami “havlista” a “pravdoláskař”, čo je momentálne vnímané väčšinou obyvateľstva ČR v negatívnych konotáciach. O Topolánkovi existuje teória, že je to pro-zemanovský kandidát na odobratie hlasov, aby nepostúpil do 2. kola Drahoš. Logiku to má, lebo majú prekryv svojich voličov a jeho kandidatúra prišla na poslednú chvíľu, keď bolo jasné, že Kubera nebude kandidovať (on bol podobný typ potenciálneho kandidáta). Netreba zabudnúť, že Zeman je síce nepopulárny v “kavárne”, ale stoja za ním silné biznis kruhy, ku ktorým má blízko aj Topolánek.


#5

Je pravda, že veľkú väčšinu z tých vecí prezident neovplyvní ani keby robil značnú mediálnu kampaň. Jedná sa o toľko vecí, že by musel mať reálne právomoci. Na strane druhej, sa dá ta kalkulačka chápať ako pomocník pri vyhľadaní kandidáta, ktorý má podobné názory ako volič.

Môže to pomôcť na začiatku, keď je veľa kandidátov a je to pre bežného voliča nečitateľné. Na to je však tá kalkulačka celkom dlhý proces, chcelo by to menej otázok a viac všeobecných, hodnotových : napríklad či má mať prezident výraznejšie právomoci, čo po Zemanovi a Klausovi by bola odpoveď asi skôr nie, alebo kto je pre ČR relevantnejší partner, EÚ, USA alebo Rusko, hierarchicky usporiadané… a pod.