České voľby - prieskum PS komunity

České voľby - prieskum PS komunity
0

Ahojte,

kedže Česká republika je nám vo všeobecnosti najbližšia zahraničná krajina tak verím, že ich politickú scénu sleduje veľa z Vás a má v nej aký taký prehľad.

Skúsme si teda hodiť anketu, ktorý politický subjekt by ste si teda vy vybrali, ktorý program Vás najviac zaujal, s ktorou stranou najviac sympatizujú ľudia v tejto komunite. A naopak, uvidíme proti akým názorom by boli PS podporovatelia. Učiť sa predsa môžme aj od nich.

Vybrať môžte viacero strán / hnutí :wink:

• Ano 2011
  • Občanská demokratická strana (ODS)
  • Česká pirátská strana
  • Svoboda a příma demokrace - Tomio Okamura (SPD)
  • Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM)
  • Česká strana sociálně demokratická (ČSSD)
  • Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (KDU-ČSL)
  • TOP 09
  • STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN)
  • Strana svobodných občanů
  • Strana zelených

0 účastníci

Nakolko nepoznam volebne programy uvedenych stran tak sa “vzdavam” hlasovania. Zijem na Slovensku a v kazdom pripade ma zaujima a dost trapi v prvom rade nasa politicka scena.

Podobne ako @Mirko programy v Čr neštudujem, ale z toho čo viem sú mi blízki zelení a piráti.

P.S.: ak by som mal reálne voliť určite by som išiel do úplne inej hĺbky poznania…

Myslim si, ze “pirati” tazia z protestnych hlasov, a ani sa necudujem. Zatial su medialne skatulkovany ako nestandardna strana (urcite nie je tradicne, aby mal lider dredy). Co sa tyka programu, ten je v pohode, otazka je, ako ho budu presadzovat. Ci konstruktivnym dialogom, alebo robenim kriku (ala Matovic). Program je v pohode (treba pripomenut, ze ide najma o ludi z prostredia IT). V skratke:

Chcú znížiť dane a zjednodušiť daňový systém, chcú presadiť zákon o slobodnom prístupe k informáciám, elektronizovať štátnu správu, priniesť viac transparentnosti, legalizovať predaj marihuany či zreformovať chápanie autorských práv. Deklaruju podporu EU integracii. (viac napr. tu)

Co sa tyka PS, myslim, ze napriklad elektronizaciu statnej spravy by malo PS viac komunikovat, aj ked to nechava skor na slovensko.digital (dovody celkom chapem). Tam vidim velky potencial.

Česká politická scéna je momentálne v hlbokej kríze, čoho prejavom sú aj tieto voľby. Je množstvo strán, ktoré môžete voliť, ak ste neštandardný volič, ale prakticky žiadna, ak chcete štandardnú, dôveryhodnú, profesionálnu a proeurópsku politiku. Podľa mňa sa čaká, že sa objaví pozitívna, proeurópska alternatíva, niečo ako PS na Slovensku, alebo sa niektorá z existujúcich strán takto pretransformuje a získa si “štandardného” voliča.

V súčasnej situácii očakávam o dva mesiace úradnícku vládu a o pol roka predčasné voľby. Ešte záleží, ako využije prezident súčasnú situáciu na svoje zviditeľňovanie a posiľňovanie A. Babiša. IMHO môžu byť všelijaké zaujímavé rošády, ale štandardná vláda na 4 roky dosť ťažko.

Viaceré strany v novovznikajúcom českom parlamente nie sú vytvorené na základe nejakej koherentnej ideológie ale sú to tzv. protestné či antisystémové strany. Piráti majú síce rokmi vypracovaného lídra ale ich program je taký nečitateľný galimatyáš. Napr. nerozumiem, prečo chcú odísť z NATO. Informatizácia štátnej správy, resp. súdníctva. Fajn a potom keď sa toto spraví, tak sa hnutie/strana rozpustí alebo prečo by mal byť dôvod dávať opäť hlas tejto strane?
Tak ako dopadol Úsvit (prvá strana T. Okamuru) tak dopadnú aj ostatné protestné novovzniknuté parlamentné strany. Celkom by ma zaujímalo, z čoho sa financujú Piráti a či majú aj kandidátov do komunálnych a regionálnych či prezidenstských volieb, lebo byť v parlamente, ešte neznamená podieľať sa na moci a voliči takýchto strán majú zvyčajne vysoké očakávania a hľadajú jednoduché riešenia.
Nieco podobné je aj OLANO či SaS na Slovensku, postupne z nich odchádzajú ľudia a sú postavené skôr na jednej osobe než na nejakej konzistentnej ideológii a hlavne keď pôjde o peniaze a naplnenie očakávaní jedincov ktorí okrem predsedu (zvyčajne si užíva mediálne výslnie) tvoria daný politický subjekt.
Ešte aj ANO mi pripadá ako systémová a koherentná strana ktorá hlási efektívny štát riadený ako firmu. Jednoduché a zmysluplné, žiadne krátkodobé emócie ako sťahovanie z netu, proti nato, protibrusel, proti utečenci, proti euro.

Taktiež znie až komicky komicky ak do rokovaní o zostavení vlády ide niekto s 30timi prioritami. Tuším to boli piráti alebo okamura.

Preto vidím najväčšiu šancu na zostavenie vlády z pro systémových strán, čo koniec koncov je aj výsledok rokovaní o zostavení vlády v SR pred rokom a pol ked sme do parlamentu privítali tiež protisystémove strany borisa kollara a kotlebu a olano a sas. Hlavne myslienky su proti comu a komu a nie za nieco.
Byt v opozicii vecne proti korupcii vs. byt za lepsie fungujuci stat a prispiet k tomu je rozdiel.

Podľa mňa je trošku naškodu, že je možné vybrať si viac možností. Keby si každý mohol vybrať len 1, viac by to povedalo.

V tomto máš pravdu. Myslím, že je to jeden z dôvodov prečo PS nezapojilo do spolupráce “Nová stredná Európa” stranu z Českej republiky. Chýba tam jasná proevrópska strana. Bohužial TOP 09 je poznačená minulosťou ich predstaviteľov a u nich chýba to ČISTÁ proeurópska strana.

Každopádne je otázne, či v Českej republike je dopyt a priestor na takúto stranu. Česi sú viac konzervatívny (viď. Komunistov stále v snemovni).

inac pred hlasovanim som si presne tipol, ze tieto 2 strany budu na prvych dvoch miestach v tejto ankete :wink:

Len poznamky:

• z NATO odist nechcu, praveze maju nejednotny postoj
  • v komunalnej politike maju starostov aj poslancov
  • podla mna maju dost konkretny program vo vsetkych oblastiach, aj ked pre potreby vyjednavania vybrali 20 priorit

Piráti - Ja si myslím, že jedna z priorít kandidujúcej strany, a to digitalizácia, je veľmi žiadaný prvok medzi progresívnymi ľudmi :slight_smile: (A sú všeobecne veľmi originálni :slight_smile: )

STAN - seriózne a zodpovedne vystupujúca strana

TOP 09 - Proeurópska strana

Zelení - Proenviro strana

Osobne si myslím, že tieto konkrétne hodnoty komunite inklinujú :wink:

no a ked to spojime vsetko a do toho este pridame, tak 20% ako vysitych :))

Myslím, že hlasovať by nemali tí, ktorí sa vôbec nezaujímali o politické dianie u susedov.
Inak mali to tí rozumní a zodpovední voliči ťažké na rozhodovanie, niečo podobné ako nedávno u nás. Tiež sa dalo vybrať iba menšie zlo.

Prirovnal by som to asi takto:

SME = ČSSD (čiastočne KSČM) populisti, ktorí nič progresívne okrem míňania št. peňazí neurobia, snáď
menej skorumpovaní, útoky voči Babišovi a prezidentovi ich stiahli skoro na dno
SNS = TOP 09 plno prázdnych slov ako len oni všetko vedia a ako tí ostatní všetko robia zle, hoci
výsledky vládnej koalície tomu nezodpovedajú (až sprosté osočovanie a vystupovanie predsedu
Kalouska - útočenie, najmä na Babiša) stranu takmer potopilo pod hranicu zvolenia. Zlaté časy
prežívala za umierneného Schwarzenbergra
ĽSNS = SPD - Okamura = Kotleba aj program je podobný, brexit v Česku a zákaz prisťahovalectva +
úplný zákaz moslimizmu
OĽANO = Piráti - plno odhodlania v boji proti korupcii a nepripravení vládnuť, či robiť rozsiahle reformy
Sulíkovci = SPD - zásadová ultra pravičiarska strana
Sme rodina = STAN - narýchlo pred voľbami vyrobená strana - nečitateľná
KDH = KDU

ANO - asi sa nehodí dostatočné prirovnanie k nikomu.
Ťažila s populizmu - ako SMER, avšak argumentom pre voličov boli aj skutočné výsledky a reformy za predchádzajúcej vlády. A taktiež je to strana jedného muža - vodcu, vedúcej a nepostrádateľnej osoby (Mečiar, Fico). Babiš - vagabund alias miliardár podnikateľ, ktorí ťažil aj z nedokonalého systému kontroly daní, tak ako Kiska a takmer všetci zbohatlíci v týchto dvoch štátoch.
Dal som mu svoj hlas, tak ako 1/3 voličov v Čechách.
Dal som mu svoj hlas napriek tomu, že nenávidím korupčníkov a úplatkárov. V politike ale je potrebné vidieť priority. A výsledky jeho práce ako aj uskutočnené reformy vysoko prevládajú nad chybami, ktorých sa dopustil. Myslím si, že asi takto rozmýšľali aj voliči, ktorí mu dali svoj hlas.
A určite zavážila aj jeho ľudovo štylizovaná, masy oslovujúca vízia (s konkrétnymi návrhmi reforiem), ktorú dobre načasoval a zverejnil pred voľbami. O čem sním, když náhodou spím.
Ak si chcete porovnať s PS, tak si ju môžte skopírovať: https://ulozto.sk/!XxjAXgCY3PpN/knizka-o-cem-snim-kdyz-nahodou-spim-pdf#_ga=2.31400831.1748851250.1508747139-1187050417.1508747139
Celkom zaujímavé čítanie.

Ešte pred voľbamy som písal že PS by mala mať personálne obsadenie a program ako Piráti, takže tých 10% ma neprekvapilo.
@Daniel1 nerozumiem celkom ako si porovnaval CZ a SK strany, SPD je ako LSNS ale Pirati maju pramálo spoločné s OĽaNO - na jednej strane liberali s jasným programom, na druhej katolícki fundamentalisti bez akehokolvek planu. Zatial tu nevidim stranu podobnu Piratom, bola nou SaS v zaciatkoch…
Či sa priorít týka, súhlasím, niekomu sú priorita peniaze, niekomu morálka. Veď aj Fico pivedal že obchod je na prvom mieste. Mnohým ľuďom v strednej európe zlodeji nevadia - veď kto nekradne okráda svoju rodinu a keď kradnem tak zato môže predsa štát lebo je nedokonalý. Zlodej síce kradne ale jeho “práca” má výsledky (častá argumentácia prečo je Putin vlastne fajn chlapík). Aké výsledky? Ehm, nooooo… Takéto otázky sú provokačné a ich cieľ je diskreditácia pracujúceho politika! :slight_smile:

Veľmi ťažko je hodnotiť všeobecne na základe programov a mediálneho obrazu, resp. to vypovedá len o tom, že ten program je niekomu blízky, ale už napr. nie či by volil v terajších voľbách a situácií tú stranu a daných ľudí (nehovoriac o tom, že rozhodnúť môže aj konkrétna kandidátka v danom volebnom obvode a človek sympatizuje s viacerými stranami), preto je nutné tento prieskum aj tak brať.

Teraz budem konkrétny. Poznám pár ľudí od Pirátov, pamätám sa keď ich zakladali, neprekvapilo ma, že PS sa s nimi stotožňuje. Majú dosť podobné fungovanie, ako PS, dokonca by som povedal, že oni ešte viac vznikali zdola a tak aj vytvárali program, okrem základnej zhody v oblasti autorských práv. V súčasnosti sú to rozhodne ľudia, ktorí majú skúsenosť s politikou, zažili niekoľko koaličných rokovaní, majú ľudí v krajoch a zastupiteľstvách. Nehovoriac o tom, že dovolím si povedať, inteligenčný priemer členov je veľmi vysoký a zároveň majú vysoké morálne kvality.

TOP09. Môže sa vám páčiť program, ale tá strana si svoj výsledok zaslúžila a nebolo by naškodu, keby vypadla z parlamentu, aby sa sformovala seriózna náhrada. Vznikli ako projekt politickej záchrany súčasného a minulého predsedu Kalouska a Schwarzenberga. Od začiatku to bola “marketingová” strana, ktorá mala predpoklady, že sa transformuje na niečo viac, ale žiaľ zostala len pri marketingu, ktorý prestal fungovať. Ideologicky na začiatku tváriaca sa pravicovo-konzervatívnej strana sa zmenila časom na pravicovo-liberálnu, ale v konečnom dôsledku stále ideologicky dosť pláva. Mali resp. ešte stále majú aj kvalitných ľudí, ale ako celok upadajú. Súčasný predseda Kalousek je dinosaurus z 90. rokov vrátane všetkých podozrení z tej doby, ktorý sa drží zubami na svojom mieste a mení len ľudí okolo seba. Nehovoriac o totálne negatívnej kampani a programe “antibabiš”, ktorý bol úplne kontraproduktívny. Program “proeurópsky”, “antibabiš” a “záchrana demokracie” jednoducho nestačí.

SZ bola po vládnutí silno skompromitovaná a ich súčasný (aktuálne rezignovaný) líder dosť kontroverzný, čo spôsobilo, že ich prestali brať ľudia seriózne.
Okrem toho, poviem to narovinu, v Európe “zelená” strana je už dnes len taká nálepka. Pôvodnú enviro politiku si prisvojila väčšina štandardných strán (viď Energiewende Merkelová) a dnešné “strany zelených” začali raziť iné agendy ako “gender a identita” a menšinové a ľudské práva, prípadne radikálne ľavicové návrhy, ktoré im závidia aj komunisti. Ak sa to robí nevhodne, nasilu a bez zmyslu pre realitu, tak dopadnú ako v Rakúsku, alebo ČR. Proste to je paradox, že obrazne povedané, dnešný člen Strany zelených pôjde do tej prírody akurát tak na segwayi, inak trávi väčšinu času v tej povestnej kaviarni.

ANO ma svoje riziká, ale je nutné ich zhodnotiť objektívne a komplexne. V poslednej dobe aj na Slovensku sa najmä zo strany časti elít rozpútala proti nim totálna antikampaň, doslova kobercový nálet, ktorý bol v konečnom dôsledku kontraproduktívny. Ľudia jednoducho nemajú radi, keď im elity niečo nariaďujú, najmä keď cítia, že je to silené.
Nechápal som Piussi, keď sa rozhorčovala nad tým, že jej nechcela ČT odvysielať pred voľbami dokument, ktorý bol negatívny proti Agrofertu. Hneď som si spomenul, ako dávali v STV dokument o scientológoch pred našimi voľbami.
Keď to porovnáme zo Slovenskom, tak sú tie Babišove kauzy (dlhopisy, Čapí hnízdo) dosť slabé (oproti vratkám DPH a nástenkovým tendrom) a najmä sa týkajú doby keď ani nebol v politike, toto je pre ľudí veľmi dôležité, lebo keby sa to stalo keď bol minister, tak to naberá úplne iný rozmer. Keď na neho (a na jeho stranu) nevedeli vytiahnúť žiadne iné kauzy počas vládnutia, tak to jednoducho o niečom vypovedá. Mám namysli rôzne tendre, zákazky, prípadne nejaké lobistické zákony, proste nič.
V podstate jediná oblasť, ktorú ja pokladám za závažnú sú zaisťovacie príkazy, kde zatiaľ nie je jasné nič. Ak sa potvrdia niektoré podozrenia, tak toto jediné môže Babišovi zlomiť krk, to bude koniec s veľkými následkami (toto je bod zlomu podľa mňa, kým predošlé vecí sú drobnosti a v podstate realita systému, tak toto je niečo absolútne za čiarou).
Inak výber ľudí do parlamentu a do vlády za ANO je podľa mňa veľmi kvalitný. Ľudia ako Pilný, Zlatuška, Válková, Pelikán, Šlechtová sú skutoční odborníci, ktorí majú výsledky (ehm, je pravda, že Pilný aj Zlatuška končia a už nekandidovali). Zároveň sa hneď po voľbách stretol Babiš so Švejnarom ohľadne reforiem. Tým chcem len povedať, že akonáhle by sa začali diať niektoré veci, ktorými sa strašilo ako odchod z EU a príklon ku Kremľu, prípadne nejaké závažné kauzy a “koniec demokracie”, tak u veľa poslancov a ministrov za ANO sa dá očakávať vlastný rozum. Preto neberiem tie čierne vízie až tak vážne.

ODS,ČSSD,KDU-ČSL… sú všetko štandardné strany so všetkými pozitívami a negatívami, čo k tomu patrí.

SPD…je typická populistická strana. Vôbec by som ich s LSNS a Kotlebom neporovnával, skôr so Sme rodina. Samotného Okamuru s Trumpom a nie ako v médiach porovnávajú Trumpa s Babišom. Okamura povie hocičo, len aby sa dostal k moci. Najprv sa ako nezávislý stal senátorom, zistil, že tam nič nespraví, tak si založil stranu a dostal sa do parlamentu. Zistil, že okrem peňazí za voľby, ktoré mu zachutili nič nedokáže, tak teraz to hovorí takmer narovinu, že musí byť vo vláde inak to nemá význam. Veď Okamura vystupoval v rómskej televízií a menšín sa v minulosti zastával.

STAN je ako naša OKS. Prívesok, ktorý by sa rád zviezol s niekym iným a potom sa dožadoval vplyvu. Inak k nim veľké výhrady nemám, ale osobne sa mi nepáči ten názov “Starostové” , že sa schovávajú za nejakých starostov, v skutočnosti je ich len pár. Ten názov by mi nevadil, ale oni to často tak zavádzajúco používali aj v rôznych kampaniach. Inak je fakt, že vznikli z regionálnej strany, ktorá chodila len do komunálnych volieb a pôvodne nefungovali v celej republike.

KSČM bez komentára.

Predčasné voľby nebudú určite, úradnícka vláda nebude. Vláda bude určite, prinajhoršom menšinová, alebo v začiatku bez dôvery. Ak to nepôjde oficiálne, tak neoficiálne sa to nejako dohodne a potom odprezentuje. Tých variantov je veľmi veľa, najmä keď sa vie o vplyvových skupinách, ktorým ide o veľa a nemôžu si dovoliť prísť o vplyv, ktorý mali posledných 20 rokov. Mám na mysli ľudí okolo ČEZu, Bakala, Valenta a pod. V tomto bude Babiš veľmi tvrdý a bude mať na nich páky (áno aj toto je jeho vlastnosť, ktorá sa môže niekomu hnusiť a niekto tomu chápe). Napríklad taký Valenta, ktorý sponzoruje ODS, ktorého firma Synot stojí na hazarde. Stačí, že Babiš sa pustí legálne do hazardu, cez vyššiu reguláciu a zdaňovanie, lebo taký zákon si určite získa podporu. Následne Valenta určite dohovorí ODS, aby do tej koalície išla s prioritou zrušiť regulácie v hazarde. To som uviedol len taký ľahký príklad, ale niektorým ľuďom môže fakt hroziť stíhanie a tí si veľmi rýchlo rozmyslia na ktorej strane budú. Veľa ľudí bude sklamaných, možno sa niektoré strany rozštiepia a bude to ich konečná, ale takto nejako to bude.

Inak odporúčam komentáre Klausa ml. a Kubery, ktoré to hodnotia realisticky.

Toto máš odkiaľ? Lebo neviem o tom, žeby sa stretli či oficiálne toto vyhlásili. Viem len že sa stretli s Nowoczesnou, Neos-om a Momentum-om.

Súhlas, ja som mal vždy blízko k environmentálnej agende, no vadilo mi to smerovanie k radikálnej ľavici. Ja som bol vždy toho názoru že zelená strana by mala mať prioritu v environmentálnej politike a mala by sa snažiť presadiť ju či už spolu s pravicou alebo ľavicou, t.j. žeby nemali byť nejako prísne ideologicky zafarbení. Mali by byť skôr liberálným stredom. A asi na tom aj bude kúsok pravdy, keďže so svojim ľavicovým smerovaním iba strácajú. Čo sa našich zelených týka, tam asi škoda rečí, najskôr sa rozdelili na 2 strany a potom sa jedna z nich stala príveskom SMER-u čo im definitívne zlomilo krk.

Peter, berme to ako velební potenciál. Ktorý sa presne takto počíta. Ono, pokiaľ k tej urne naozaj nepôjdeš a nebudeš tam musieť hodiť jeden lístok tak to na 100% veľa nikdy nepoviem :slight_smile:

Ja som tam hodil viac možností kvôli tomu, že predsa riešime PS a táto anketa by mohla tiež vypovedať o tom, z ktorej českej strany sa dá niečo priučiť, ktoré témy a aké riešenia rezonujú komunite. Nie, ktorý subjekt by u nás vyhral. PS predsa nebude ekvivalent len jednej z českých strán :slight_smile:

To som myslel čisto vzhľadom k tomuto prieskumu ako “komunita PS”, zle som to formuloval, nič oficiálne ani neoficiálne zo strany PS pravdepodobne neexistuje.

Vsetko zalezi od toho, ako nakoniec budu vyzerat konecne navrhy napr. v danovej oblasti. Radsej sa snazit zefektivnit statnu spravu, podniky, zlepsit hospodarenie, znizit korupciu, a ked nevyda, tak po 4 rokoch mozno zvysovat dane. Ak mam pouzit cesku analogiu, PS mi zatial viac pripomina TOP 09, a osobne by som prijal nieco medzi Piratmi a ODS (a rovnako to vidim aj s preferenciami).

Co sa tyka Piratov, a s tym spojene veci ako egov, informatizacia, znizovanie byrokracie, verim ze pred volbami budu bomby-supy, v programe, aj v PR :smiley: