Čo s fašizmom na Slovensku ?

Čo s fašizmom na Slovensku ?
0.0 0

V poslednom obdobi sme svedkami narastu nacionalistickych ba až fašistickych tendencii nie len na Slovensku ale aj v Európe. Británia, Francúzko, Holandsko, Nemecko, Madarsko a aj my. Pritom zpomedzi všetkych týchto “protiprúdových” stran su “najextremnejšie” resp najviac vyhranene a bližiace sa antisemitizmu prave LSNS či grecky Zlaty Usvit.

1. Ako je možne, že krajiny majuce historicku skusenosť “vstupujú opäť do tej istej rieky” ? Vidite konkretnu pričinu ?
  2. Ako je možne, že slovaci maju v sebe stale zakorenenu “ľudáckosť” a ignoruju historicke fakty ba až popieraju holokaust ?
  3. Upravili by ste sposob komunikacie na socialnych sieťach ? (automaticke odstranovanie haterskych prispevkov a pod.)
  4. Ako je možne, že prokuratura, policia a prislušne zložky vôbec nekonaju v tychto veciach ? (vyhrazky smrťou “slniečkarom” atd).
  5. Ako tento trend zmeniť ? A je to ešte podla Vas možne ?

A čo takto Sloboda slova? Pokiaľ nepodnecujú tie strany násilie voči ostatným. Sloboda slova, by mala byť garantovaná ústavou, tak ako to je v USA, preto sa mi ani nepozdáva Žitňanskej nová reforma. Nie som simpatizant hore spomínanej strany, ale pokiaľ sa o nich bude stále dookola hovoriť, stále tu budú. Treba ich zapojiť, nech ukážu ako vedia pracovať, aby vysvitlo, že žiadne ozajstné riešenia neprinášajú (Vlakové hliadky, Program krompáč, lopata … atď.)

No podla mna už zapojeni su - v BBSK ma Marian K.vysledky ake ma. Problem jeho podporovatelov spociva v odmietani kritiky na adresu LSNS všeobecne. Argument rodinkarstva na župe, ked si zamestna brata, ženu a sliepky koňa bratranca ? :slight_smile: Osobne som sa stretol s odpovedou že - “ale on sa musi obklopiť ludmi, ktorym môže veriť, inak to nejde.” Argument šetrenia financii - odrezal od eurofondov XY škôl a školiek, soci.zariadeni, ktore prišli o možnosť rekonštrukcie a teda, aby ich uživatelia boli v lepšich podmienkach. Ani to nevadi danym sympatizantom, ved su to peniaze “satanskeho Bruselu”. Alebo rekonštrukcia cyklotrasy kde “ušetrili” množstvo penazi, ktora sa nakoniec prepadla a rozpadla pretože zrejme až priliš šetrili (jej nasledna oprava predstavovala neskutočnu usporu).
Dalši priklad a ten najäčši zapojenia sa - su priamo v NRSR, teda svojim voličom by sa mali snažiť zlepšiť životne podmienky, snažiť sa presadiť veci s ktorymi tam šli a na ktorych to vyhrali - riešenie romskeho problemu. Ake riešenia navrhli ? Ake riešenia navrhli zatial všeobecne na hoc aku temu ? Okrem označenia mimovladok ako zahranični agenti a nejakej iniciativy s igelitkami som ešte nevidel nič. A napriek tomu tu mame tendenciu stupajucich preferencii, širenia sa najmä skrz socialne siete.
Sloboda sloba je - podla mna - vyjadrovanie sa, ktore sa nedotyka osobnych prav a slobôd inych, nezasahuje do nich. Už samotna ich ideologia stoji na spochybnovani prav a slobôv inych či už podla rasy, naboženstva alebo politickeho presvedčenia. A ti, ktorych cielom je spochybnovanie zakladnych ludskych prav a slobôd inych, maju mať pravo dožadovať sa svojich vlastnych ? To je filozoficka otazka :slight_smile:

Sloboda slova je veľka výhoda demokracie. Ale musí končiť tam, kde začína zákon.

Ak niekto napíše o tvojej žene, že ukradla v obchode horalku a vyhodia ju kvôli tomu z práce, pričom je to nezmysel. Tak to nieje sloboda slova ale ohováranie.
Ak o tebe niekto napíše, že si skorumpovaný, a nieje to pravda, tak to nieje sloboda slova ale krivé obvinenie.
Ak ti niekto napíše, že si zaslúžiš smrť a on to s tebou vybaví, tak to nieje sloboda slova ale nebezpečné vyhrážanie.
Ak niekto napíše, že holokaust je rozprávka a o hitlerovi sa učia iba klamstvá, tak nieje sloboda slova ale trestný čin popierania holokaustu, (lebo to je trestný čin, taký je zákon).
A to platí aj v USA, dokonca násobne častejšie ako u nás.

Za mňa:

1. Úspech ĽSNS pripisujem internetovej demagógii, a jeho prítomnosti v regiónoch, časť ľudí čo ho volila ho nespája s neonacistickou minulosťou, ani s fašizmom…Ale vidia v ňom svoje jediné východisko zo sračiek stačí si pozrieť členov jeho strany a jeho najoddanejších nasledovníkov na FB, väčšinou málo vzdelaní, neúspešní ľudia, ktoré iné východisko nemajú, a Kotleba je jediný, kto im príde podať ruku do Poltára.

2. Myslím, že nie všetci jeho nasledovníci to robia, Možno malé percento všetkých slovákov, je schopných igonorovať holokaust.

3. Samozrejme áno, automatické nezverejnenie príspevku obsahujúceho vulgarizmy. Upravil by som možnosť vystupovať na FB pod vymysleným menom, resp. mať viacero identít pripnutých k svojmu profilu. A hlavne, upravil by som prístup k hoaxom, neovereným informáciám a stránkám, ktoré ich šíria. Napr. ak nejaká stránka funguje tak, že 8 z 10 príspevkoch sú totálne bludy, tak by sa pri každom jej príspevku mal nachádzať titulok alebo hodnotenie, že je 80 percentná pravdepodobnosť, že príspevok je falošný, nepravdivý, vymyslený.

4. Pýtam sa na to množstva svojich známych, policajtov. Väčšina z nim mi povie, že áno, je to vážny problém a rieši sa to. Ale niesú kapacity. Chýbajú precedensy a keď sú tak, absurdné. Akože zvrhlý Mazurek nieje obvinený, keď napíše, že holokaust je rozprávka? To už teraz môže napísať tým pádom, každý. Naopak, keď odsúdia prvého internetového trolla za nebezpečné vyhrážanie, tak si to ďalší rozmyslia.

5. Môžeme pasívne čakať a veriť že Populisti sa porazia sami a pravda a láska nakoniec zvíťazia. Môžeme robiť toto, čo robíme, každý v rámci svojich možností diskutovať a pomáhať zlepšovať veci okolo seba. To je môj názor.

Velmi s Vami suhlasim.

ku 4 - tu je navyše ešte ten problem, že ak si človek aj urobi print screen, odfoti si to, čo mu niekto napisal alebo postol len tak a nasledne o par hodin/dni to z FB vymaže, policia to ma za to, že to neexistuje, nevedia to najsť. To je podla mna mega mega absurdne. Akoby nevedeli ako to funguje.
Myslim, že jedneho chlapca odsudili pokial si pamätam, ked pisal že by neviem čo spravil s utečencami, nechcem to tu parafrazovať pochopitelne.

To čo sa deje v BBSK je presne to, o čom treba informovať celú verejnosť, ale nie povrch a komplikovane, ale tak aby to pochopili aj sympatizanti. Druhá vec je tá, že problém BBSK nie sú len Kotleba, ale aj jeho predchodcovia.
Sloboda slova - pre mňa znamená, že môžem slobodne vyjadriť akýkoľvek môj názor, ktorý samozrejme môže hocikto vyvrátiť, alebo sa s ním stotožniť bez toho aby ma niekto za to stíhal. Opakujem pokiaľ názorom nenabádam masu, alebo jednotlivcov na páchanie násilia, nie je dôvod aby som bol stíhaný. (napr. Keď pán Mazurek písal na FCB, že holokaust nebol, je idiot a ľudia čo s ním súhlasia sú idioti tiež.) Demokracia bohužiaľ znamená, že sa k slovu dostanú aj takýto ľudia. Ja to beriem tak ako, keď mi dedo povie aký boli komunisti fajn a ako dobre bolo vtedy. Bohužiaľ je to jeho názor, presvedčenie, životná skúsenosť a je len na mne či sa k nej prikloním alebo budem mať iný názor. Samozrejme keď o danom období nebudem mať znalosti, nebudem si ten názor ani vedieť sám urobiť.

Vacsina reakcii, ktore na Mariana K. citam v diskusiach je negativna, napriek tomu je opakovane voleny so stupajucou tendenciou. Ja som samozrejme proti, ale zamyslam sa nad tym, ci je za jeho rastom cisto ideologia. Volici ocakavaju riesenia a to hlavne skutocne, realne a hmatatelne. Treba si vsimnut, ze Marian K. si pred volbami skutocne “obslapal” Slovensko a nielen mesta, ale aj obce samzrejme hlavne tie, kde su problemy s mensinami. A hlavne ponukol rychle a ucinne “riesenia” vo forme hliadok atd., podporil lokalnu komunitu atd. Samozrejme, ze to bolo mozne hlavne preto, lebo stat zlyhava a riesenie problemov neponuka. Co z toho vyplyva? Odpovedou musi byt ucinna aktivita statnych zloziek, policia si musi robit svoju pracu a postih pre kazdeho, kto porusi zakon - Rom, Nerom.

No to ano, ale pan Mazurek podla mna v tomto pripade naplnil skutkovu podstatu trestneho činu popierania holokaustu. Takže to je podla mna už za hranicou “nazoru”.

Dovolím si poopraviť Vaše tvrdenie, pretože V USA, VB a moslimských krajináchje tzv. “osviečimská lož” čiže popieranie holokaustu nie je trestným činom.

To môže byť pravda, ďakujem, Ja som to myslel vo všeobecnosti v zmysle tej slobody slova sú v USA a VB hranice. Tiež nemôže hocikto napísať hocičo. Však najmä v USA sú ľudia na osobnú slobodu hákliví, a práve osobná sloboda je to, čo sa dá slobodou slova (v zmysle, môžem napísať čokoľvek o komkoľvek, aj keď je to blud) obmedziť.

Myslim, ze ak by sa z tohto think-tanku vytvorila strana, ukradla by najma volicov Smeru a LSNS, z podobneho dovodu, dana skupina je frustrovana z doterajej situacie a nechcu uz tolerovat korupciu, nedotknutelnych “nasich” ludi a su este ochotni dat sancu novej serioznej politickej strane s cistym stitom. Kazdy, kto dal protestny hlas, by mal sancu volit adekvatnu alternativu, takze ak znovu daju hlas kotlebovi, definitivne sa vyfarbia a dokazu, ze nikdy nechceli realne riesit problemy a ze su naozaj fasitami skrz naskrz.

Napr. ja uz tiez nemam koho volit, v sucasnom rozpolozeni by som bol nuteny dat so zatnutymi zubami svoj hlas SaS, ale s novou progresivnou stranou by som nevahal a volilo by sa mi s ovela vacsou lahkostou.

V duchu nedavno vyhlasenej politickej nekorektnosti by som navrhoval priblizne takyto slogan na bilboardy: “Nie sme chronicki kleptomani, generatori nahodnych slov, rasisticki populisti ani neonáckovia. A to je pre Slovensko progres.”

Ten prechod voličov od jednej politickej strany k druhej, to su otazne zalezitosti. Nedaju sa na isto predpokladať. Ich voliči su motivovani viac emociou než faktom, štatistikou a podobne. Bojim sa však, že v nasledujucich volbach bude mať LSNS radovo viac preferencii než tych 8,8 %.
Len Kotleba ako osoba ma u voličov vo veku medzi 19 - 39 rokov cca 30% popularitu, čo je viac než ma samotna strana. Teda priestor na rast ešte zjavne ma.
Velmi suhlasim s tym, že zo sučastnej ponuky stran by som velmi ťažko vyberal a ak, tak jednotlivcov. Velmi, velmi silne dufam, že Progresivne Slovensko sa do volieb / predčasnych volieb sformuje do podoby politickej alternativy.
A čo sa sloganov tyka :slight_smile: skor by som na to šiel nekonfliktne, slušne. Ako priklad nam može služiť Kiska :slight_smile:

1. ja osobne si myslim ze to je kombinacia faktorov - ekonomicka kriza, neistota, globalizacia, etc a plus politici, ktori sa nehanbia vyuzit tuto prilezitost a namiesto upokojovania, len rozduchavaju vasne.
  2. neviem ci to je slovenska ludackost. podobne veci sa deju napries zapadom. sebakritika je dolezita, ale tu by som nezabudal na sirsi kontext.
  3. myslim ze socialne media maju obrovsku zodpovednost v tejto otazke. som za ich asertivnejsi pristup pri hate speech a rovnako pri sireni hoaxov a falosnych sprav.
  4. je to velky problem. povedal by som ze to suvisi s celkovo slabou akcieschopnostou nasej policie, ktora sa do tychto citlivych veci nechce pustat. ak by sa chcelo, da sa.
  5. lepsie obcianske vzdleavanie na skolach, zodpovednejsi pristup medii a socialnych sieti, asertivnejsia policia a politici ktori nechcu vytlakat zo vsetkeho politicky kapital.

ak niekoho tema zaujima, sirsie som o pricinach z mojho pohladu pisla v sme v lete - http://komentare.sme.sk/c/20233506/zatial-reaguju-najma-nacionalisti.html

Ahojte,
nikdy som neprispel do žiadnych diskusii ( pre mňa sú to len zbytočné slová) Ale to čo sa deje je strašné. Bojím sa toho najhoršieho ,lebo vieme ako to bolo s Adolfom a jemu podobnými .Aj Lenin sa dostal k moci s relatívne malým počtom ľudí k moci a verím tomu ,že to boli ľudia čo nevedeli ako realizovať v živote . Dnes som mal takú malú diskusiu s ľuďmi v saune.A aj keď sú dnes proti Mariánovi K. Do budúcnosti sú pripravený ho podporiť a takých je veľa,prečo ,lebo nemajú alternatívu… A preto prvé čo by mal človek robiť v dnešnej situácii je nebyť TICHO.Ľudia sa ako keby báli postaviť sa tomu zlu čo sa šíri ako mor. Preto ak by bolo potrebné sa aktívne zúčastniť na “boji” proti zlu rád by som sa pridal a či je to už pri podpore Progresívneho Slovenska ,alebo podobného projektu. Kontakt na mňa máte. Poprosím Vás o zaslanie,pripravovaných projektov ,alebo akcii. Ďakujem

Myslím, že za takzvaný nástup neofašistov v Európe môžu predovšetkým existujúce “štandardné strany” a v nich prítomní politici. Všetci títo sú tak vzdialení bežným ľuďom a tvária sa tak povýšenecky a arogantne, že časť ľudí jednoducho uverí viac novým tváram a myšlienka nadradenej rasy im možno niekde v hĺbke vadí, ale to, čo predvádzajú existujúci politici, im vadí viac.

Inak good point, treba chodit do sauny. Okrem toho ze je to zdraviu prospesne, clovek ma moznost vystupit zo svojej socialnej bubliny :slight_smile:

Názor áno. Lenže mnohí pod rúškom vyjadrenia názoru šíria klamstvá, paranoju. Názor môžete mať či je koláč dosť sladký alebo auto pekné ružové ale nie či bol holokaust, nie či sem máme pozvať ruské vojská, nie že Vás dokáže vyliečiť homeopatia, nie či mám alebo nemám dať zaočkovať dieťa, nie či svet ovládajú jaštery čipovaním ľudí. Takéto choré “názory” tu boli odjakživa, no rozšírením internetu sa začali inštitucionalizovať.

Sloboda slova bola doteraz garantovaná ústavou a fašisti a kedejakí iní “šíritelia pravdy a názorov” mohli slobodne šíriť svoje názory aj doteraz a kam nás to doviedlo?

Ja to vidím skôr opačne - mnohým myšlienka nadradenej rasy veľmi imponuje, no doteraz volili SMER a SNS, niektori KDH či OĽANO, no teraz keď zistili že je tu nový vodca ktorý hovorí čo chcú počuť tak ochotne budú za ním cupitať. So štandardnými stranami to nemá nič, tie tu boli aj doteraz, no doteraz neboli interneti ktore by tak masívne šírili to čo chcú títo ľudia počuť.

Dobrý postreh - a jediný pravdivý. LSNS volí z presvedčenia do 2 percent ľudí - ostatní zo vzdoru. Stačí do politiky dostať normálnych poctivých ľudí a Kotleba skončí v pozadí. Sú také krajiny, kde sa takýmito extrémistami vôbec nezaujímajú - Breivik bol samozrejme výnímka, ktorá sa nedá vylúčiť (ale bol to akt jednotlivca).

Poznám niekoľkých (možno 5 z rôznych kútov SR) voličov ĽS a ani jeden z nich nie je fašista ani vyznavač nadradenosti. Všetkých spája práve pokročilé štádium otrávenosti z ničnerobenia “starých známych pánov”. Ale samozrejme, nie je to reprezentatívna štatistická vzorka.

Keby som mal polemizovať, položil by som jednoduchú otázku:
Koho voliť, ak ma nebaví SMER, SNS, KDH, SDKÚ, parlamentný komik ani parlamentný tragik, nechcem voliť maďarov (čo si budeme hovoriť, v národe je stále maďarská karta kdesi zakorenená), neverím Kollárovi a Procházka vyzeral pre mňa od začiatku nedôveryhodne? :wink:

Stále tvrdím, že úspech ĽS je predovšetkým zrkadlom ostatným stranám. Jednoducho pre významnú časť obyvateľstva nedokázali zaujať/presvedčiť viac.