Čo s fašizmom na Slovensku ?

Čo s fašizmom na Slovensku ?
0.0 0

ako hovorim, treba prestat nenavidiet ludi… podla mna za tym nic ine nie je, len si to malokto prizna alebo to zaobaluje do nejakych inych peknych slovicok, maskuje, popiera a zase len bojuje… povysovanie sa, nenavist, nadradovanie, to je davno out… je rok 2017. niekto/nieco mi vadi - zacnem od seba…

@viktorcech Mne sa veľmi páči tento tvoj príspevok. Teraz už len treba, aby si našiel toho, komu ho správne treba adresovať.

Nenávidieť ľudí a zaobaľovať to do všelijakých slovíčok, maskovať, popierať a zase len bojovať, povyšovať sa, nadraďovať… Presne tak, je rok 2017 a takéto veci by mali byť dávno out.

Mimochodom, keďže parlamentné voľby sú do značnej miery o kreovaní vlády, ty máš svojich kotlebovcov, ktorým by si s pokojným svedomím a spánkom v noci zveril ministrovanie rezortu spravodlivosti? Financií? Kultúry? Školstva? Obrany? Čohokoľvek?

…tak s tym zacni :slight_smile:
90% ludi v tomto fore su hadivofraku a tajni trollovia

aki moji kotlebovci a ake svedomie, ake ministerstva… ked som sa uz k tomu vyjadroval? naco sa takto nenapadne skryto a povysenecky posmievas a nadradujes? teraz samozrejme napises, ze to nerobis… a zato ta uznavam… troll:)

Tvoja schopnosť predpovedať budúcnosť je fascinujúca. Ty nereaguješ na príspevok, ktorý som ti napísal, a kde som ti položil jasnú a jednoduchú otázku, ale reaguješ už na príspevok, ktorý ti ešte len napíšem ako reakciu na tvoj príspevok.

“Tvoji kotlebovci” preto, lebo si tu jediný, kto sa ich zastáva. Tak sa ťa pýtam, ako vážne to s nimi myslíš a či im veríš tak, že by si niektorému z nich reálne zveril nejaké ministerstvo.

A ako to súvisí s témou? No jednoducho tak, že podľa mňa je najlepšia cesta ako poraziť politický fašizmus na Slovensku tá, že sa bude poukazovať na totálnu nekompetentnosť jeho nositeľov. Fašizmus je kognitívny omyl, takže nie je žiadnym prekvapením, že jeho vyznavači robia úplne mylné úsudky aj v iných oblastiach a sú nekompetentní vecne prispieť k správe vecí verejných.

Podla mna fasizmus treba odsudit nezavisle na tom, ako kompetentni su momentalne jeho nositelia. Lebo potom sa moze stat, ze za nejaky cas pridu mudri a inteligentni fasisti a ludia sa budu odkazovat na danu argumentaciu a pouziju to na svoju obranu a ospravedlnia si tym dalsi holokaust, ze kompetentnejsi ma akoze z definicie volnu ruku nalozit ako sa mu zapaci s tymi menej kompetentnymi. Proste fasizmus je chora somarina bez ohladu na to, ci ho praktikuju SBSkari s recovymi vadami alebo kvantovi fyzici.

Samozrejme, fašizmus je chorý a mylný sám osebe. Ale podľa mňa treba rozlišovať dve otázky:

1. Ako udržiavať v spoločnosti aktívnu a autentickú diskusiu o fašizme a jeho škodlivosti, jeho historických aj aktuálnych podobách.
  2. Ako zastaviť momentálny trend rastu politického fašizmu na Slovensku.

Väčšina voličov na Slovensku nevolí fašistov preto, že sú fašisti. Dokonca odmietajú priznať, že by vôbec išlo o fašistov, všelijak si to racionalizujú a hovoria, že fašizmus sa pri nich používa ako nadávka, ktorá sa úplne oddelila od pôvodného obsahu. Nechcem nijako znevažovať kritický úsudok a rozhľadenosť takýchto ľudí, proste je to fakt, že veľa ľudí z nášho okolia robí takýto mylný úsudok a volí slovenských fašistov v mylnej viere, že vôbec nejde o fašistov. Preto si myslím, že nie je účinné presviedčať týchto voličov tým, že fašizmus je zlý a fašistov netreba voliť.

Myslím si, že to, čo by na nich mohlo fungovať, je práve poukázať na totálnu nekompetentnosť predstaviteľov politického fašizmu na Slovensku. Na ich konkrétne násilnícke prehrešky a kriminálne pozadie. To sú veci, ktoré slovenskí fašistickí politici zatiaľ veľmi úspešne skrývajú a vedia prečo.

Myslím si, že bezpečnosť občanov zásadným spôsobom vplýva na kvalitu života. Narastajúce prejavy fašizmu sú nebezpečné. Moji starí rodičia boli aktívni v Povstaní a neskôr členmi zväzu protifašistických bojovníkov. V tomto duchu som bol vychovaný

Aj Hitler obdivoval islam pre jeho výbojnosť a schopnosť šíriť sa násilím. Aj to bol dôvod, prečo Hitler zriadil moslimské divízie SS na ovládnutie Európy. Ich príslušníci nosili fezy, pravidelne sa modlili k Allahovi pätkrát denne s tvárou obrátenou k Mekke. Títo SS-mani mali vo svojich jednotkách duchovných vodcov a imámov, Hitler bol muftím al-Husseínim poctený titulom „čestný moslim“ Ako Hitlerov osobný hosť dostal al-Husseiní neobmedzenú hmotnú a finančnú podporu s ktorou založil v Berlíne v roku 1942 „Centrálny islamský inštitút“,

Je paradoxné že islamský antisemitismus a nacizmus, ktorý je vo svojej podstate zhodný s politikou Hitlera je akceptovaný aj vďaka tolerancii zo strany politikov EU. Teda Európa sa stále nepoučila z týchto ideológií, ktoré spôsobili smrť desiatok miliónov ľudí.

Mnohí z politikov odpor proti islamu označujú za xenofóbiu, pričom islamom prezentovanú nenávisť ku Kafírom (kresťania, židia, ateisti) za xenofóbiu nepovažujú. Akceptovaním islamu v Európe smerujeme do ďalšieho konfliktu u ktorého je oprávnená obava, že ho Európa nemusí vyhrať a skončiť ako iné civilizácie, ktoré sa s islamom stretli.

V spoločnosti začína sa prejavovať nihilizmus a negatívna energia. Zaujímavé je aj to, že všetci politici v EU majú sídla ďaleko od moslimských komunít, a svoje deti umiestňujú výhradne do škôl, kde nie sú deti migrantov. Sociálna inklúzia detí migrantov v školách zásadným spôsobom zníži kvalitu vyučovania, kde sa tempo musí prispôsobiť najpomalším žiakom, usilovné deti sú šikanované. Jasne sa to píše v knihe Huga Sarrazina “Nemecko pácha samovraždu”, ktorú doporučujem prečítať.

Myslím si, že prevažná väčšina týchto migrantov je umiernená, avšak po diskusiách s niektorými členmi moslimskej komunity ma presvedčili, že títo nie sú pravoverní moslimovia, jedine Islamský štát sa snaží o vernú interpretáciu Koránu.

Fašizmus v priamom prenose
Dňa 5.2.2017 na ČT2 bol uvedený film “Útek z islamského štátu”, ktorý by si mali pozrieť všetci prívrženci islamu. Tento film by sa mal opakovane uviesť v hlavnom čase aj na domácich televíziách, pochopiteľne s vystrihnutím reálnych scén kameňovania, kde žena má právo povedať posledné slovo pred tým ako musí po pás vojsť do jamy, kde ju ukameňujú aj členovia vlastnej rodiny. Prosby o milosť jej nepomohli…

Začiatkom októbra 2016, OSN vyzvala Saudskú Arábiu, aby dodržiavala práva dieťaťa, prestala popravovať deti a odsekávať im končatiny a taktiež aby prestalo kameňovanie žien. Zástupca saudov v OSN Bandar bin Mohammed Al-Aiban vyhlásil, že islamské právo šaria stojí nad všetkými zákonmi, včítane Deklarácie práv dieťaťa. Ako môže niekto pri zmysloch obhajovať náboženstvo, ktorého pravoverní prívrženci v mene svojho boha vraždia stredovekým spôsobom ľudí podľa vzoru svojho proroka? Mnohé “ľudskoprávne organizácie” z neznámych dôvodov paradoxne podporujú import takejto ideológie, stávajú sa spoluvinníkmi chaosu, nestability a ohrozenia bezpečnosti občanov.

Myslím si, že aj jednotlivé cirkvi by si mali ujasniť svoj postoj a úlohu k problematike utečencov v duchu evanjelia. Nejedná sa totiž len o politický problém, ale aj o dezinformáciu veriacich. V podobenstve o milosrdnom samaritánovi je uvedené, že si taktiež nezobral domov zbitého človeka, radšej ho odviezol na oslíkovi k hostinskému a zaplatil určenú sumu aby sa hostinský o neho postaral.

Taktiež Svätý Tomáš Akvinský vo svojom hlavnom pojednávaní “Summa contra gentiles” (Summa proti pohanom) uvádza islam výslovne ako exemplárny prípad falošného náboženstva:
_Mohamed poplietol národy sľubom telesných rozkoší, ku kterým sú náchylní pre žiadostivosť tela. Okrem toho im dal prikázanie, ktoré sú s týmito sľubmi v súlade, a tým uvoľnil uzdu vášniam a záľubám, ktoré ľudia radi počúvajú. Naviac, nestanovil žiadnu náuku okrem tej, akú môže dať a pochopiť každá rozumná osoba svojm prirodzeným rozumom. Samotné pravdy, ktoré učil, sú zmiešané s bájkami a krajne falošnými poučkami. A nepoužil ani vykonané nadprirodzené zázraky, ktoré sú jediným primeraným svedectvím božského zjavenia, pretože sú viditelné, a nie je možné ich pripisovat nikomu inému len Bohu a dokladajú tak, že ten, kto učí túto pravdu, činí tak z božskej inšpirácie. Mohamed však povedal, že bol poslaný v moci zbraní: také divy robia aj banditi a tyrani. Naviac, od počiatku mu neverili žiadni mudrci ani ľudia znalí božských a ľudských věcí, ale brutálni ľudia a obyvatelia púšte, ktorí doposiaľ nepoznali žiadnu božskú náuku. Prišlo mu vhod, že ich bolo veľa, aby prinútil ostatných silou zbraní prijať jeho zákony. Nemal vôbec žiadne svedectvo predošlých prorokov, naopak, vybájeným rozprávaním kazí všetku náuku Starého i Nového zákona, ako vyplýva z čítania jeho zákoníku. Preto tiež rafinovaně zakazuje čítať knihy Starého a Nového zákona, aby nebol usvědčený z falšovania. Je preto zrejmé, že tí, ktorí mu veria, naplňujú objektívne skutok ľahkomyselnosti.

Definitívne potvrdenie nadradenosti islamu nad kresťanstvom podľa moslimov potvrdil aj pápež tým že im umyl a pobozkal nohy. Toto video a fotografie boli s nadšením zdieľané moslimskou komunitou.

Mnohé krajiny už oľutovali, že migrantov prijali, a aj takých krajinách ako je Švédsko, Holandsko, Nemecko, Francúzko už situácia vrie. Aj napriek nárastu počtu policajtov a tvrdej informačnej cenzúre útokov na pôvodné obyvateľstvo sa situácia vymyká kontrole. Vo Francúzku pre hrozbu islamistov do dnešnej doby pretrváva mimoriadny stav. Ako v fyzike, aj v politike a sociológii platí princíp akcie a reakcie. Doposiaľ však nik z politikov a ekonómov zrozumiteľne nevysvetlil, aký význam má akceptovanie imigrácie z islamských krajín pre Európsku úniu a jej obyvateľov.

Pri mojich pobytoch v Paríži, Saint Etienne a v Londýne som videl moslimov ktorí tiahli ulicami a správali sa agresívne. V Londýne som zažil asi pred 10 rokmi aj výbuch bomby v metre, našťastie som bol o niekoľko staníc ďalej od výbuchu. Postupne som si začal uvedomovať, že Islámski migranti v Európe vytvárajú „urbánnu subkultúru“ ktorá ohrozuje našu civilizáciu, vytvorila sa u nich „Kultúra nárokov“. Kresťanská súcitnosť a milosrdenstvo je chápané a interpretované Koránom, ako výraz poníženia, podradenosti a priznania nadradenosti moslimov ostatným ľuďom. Od malička ich to takto učia. Čím lepšie a viac im slúžite, tým viac ich bude chcieť prísť a užiť si dobrovoľných otrokov a otrokýň. Násilie páchané na európskych ženách chápu aj ako poníženie mužov. Po príchode do Európy sa v ich očiach toto učenie potvrdzuje.

Riešenie migrácie považujem pre budúce smerovanie EÚ a Slovenska za najdôležitejšie, nakoľko dôsledky sú trvalé a nevratné. V budúcich voľbách občania očakávajú, že politické strany na Slovensku povedia rozhodné nie imigrácii. Iné riešenie spôsobí kolaps spoločnosti a občiansku vojnu. Všetkých občanov je potrebné o tejto hrozbe dôrazne informovať s využitím všekých masovokomunikačných prostriedkov. Doposiaľ prevláda neinformovanosť bežných ľudí.

V demokracii má nezastupiteľné miesto diskusia, ktorá defakto poskytuje trh názorov, ideí a očakávaní. Každá komunikácia potrebuje čas, aby argumenty pre a proti boli občanmi dôkladnejšie zvážené a porovnané. Mnoho masovokumunikačných prostriedkov, politické strany a organizácie tretieho sektora posúvajú túto problematiku z neznámych dôvodov na inú koľaj, diskusiu sa snažia obmedziť. Ak rôzne názory nie sú s občanmi objektívne odkomunikované, názorové skupiny viac segregujú, dochádza k volebným výsledkom, ktoré majú za následok stratu lojality občanov, a sú v priamom rozpore s ich očakávaniami. Výsledkom je väčšie pnutie v spoločnosti, nárast extrémizmu, protesty a v krajnom prípade možnosť občianskej vojny.

Na migráciu do EU sa pripravujú stovky milónov obyvateľov Maghrebu, Blízkeho východu, Afriky… Kto rozhodne koho z nich prijmeme a koho nie? Predpokladá sa, že väčšina migrantov skončí v sociálnej sieti hostiteľskej krajiny, čo zvýši nároky na štátny rozpočet v neprospech pôvodných obyvateľov.

Ak majú krajiny EU pomáhať migrantom, musia učiniť všetko pre to aby potenciálni imigranti ostali v domovských krajinách. V opačnom prípade sa jedná o zneužitie a odobratie ľudského potenciálu danej krajiny, čo sa dá považovať za genocídu. Takáto krajina definitívne upadne do ekonomického kolapsu, čo jen krôčik od toho aby si našla svojho “vodcu”.

Prosím, nedopusťme takýto scenár, nedopusťme návrat fašizmu.

Viac demokracie je spôsob ako čeliť extrémizmu a nie menej, a teda nezatvárať im hubu, ale konfrontovať ich realitou. Zdá sa mi, že jej nechcú čeliť, chcú revidovať históriu, ale dobre vieme ako to je, píšu ju víťazi a oni nepatria k víťazom, sú to frustrovaní ľudia. Neviem ale či na to stačia diskusie na internete. Ono ak nimi bude pohŕdať elita(áno aj my tu), čo sa aj deje tak je to len prilievanie oleja do ohňa. V podstate sú to, ľudia pre ktorých je konkurencia každý(cigáni, imigranti), už sú na druhom brehu. A ešte jedna vec demokracia nemusí byť libelárna a dokonca ani kapitalistická.

NIeje to o frustracii voličov ale o tom, že latentný rasizmus ukrytý v jednotlivcoch a živený vo vnútri rodín zatiaľ nevychádzal najavo lebo: 1. nemal ako, 2. sa v minulosti taketo prejavy doslednejsie trestali.

Ak by to bolo o frustracii a o tom že život s cigánskou komunitou je problematický, tak by ľuďom síce vadili cigáni ale nevadili by im černosi o ktorých neviem žeby boli niekedy problémom na Slovensku.
No s vyššou dostupnosťou počítačov a internetu a nárastom Facebooku dostal možnosť vyjadriť svoje primitívne pudy každý nácek s IQ ~80. A keď politici zistili že na vlne nenávisti sa veľmi ľahko surfuje, že diskusie na ekonomické, morálne, sociálne témy sú stratou času, ala jediným vyjadrením “zahraničných robotníkov tu nechceme” sa dajú za krátky čas získať tisíce hlasov, a navyše v tieni tejto vlny sa ľahšie kradne, tak prebrali slovník týchto primitívov a tým pádom ani polícia už nestíha nikoho lebo (okrem toho že aj v jej radoch je gro ľudí ktorí tam išli preto lebo si tam chcú liečiť svoje komplexy šikanovaním iných) by museli začať stíhať rovno aj premiéra.
Je tu aj moslimský “problém” - konflikt na blízkom východe trvá od 2.sv vojny, aj s ním spojená migrácia či terorizmus, no až teraz odrazu začal byť v Európe veľkým problémom. Dôvodom je len zvýšená propaganda v tomto smere živená Ruskom, ktorému v jeho mocenských ambíciách vyhovuje nejednotnosť v európe. Pozor nehovorím že integrácia moslimov do spoločnosti je bezproblémová, hovorím len, že je to problém ktorý má racionálne riešenie (a tým je dôsledná implementácia zákonov), moslimský problém určite nevyrieši facebooková skupinka ktorá tvrdí že hranice Slovanskej ríše by mali siahať od Uralu po Rín a k tomu si do titulnej fotky dá Putina.
Okrem Ruska je propaganda nenávisti k inakosti často živená aj (najmä katolíckou) cirkvou.
Takže k tomu riešeniu:

• posilniť aktivity tajných služieb na zamedzenie Ruskej propagandy šíriacej fašizmus
  • posilniť kontrolu a stíhanie rasistických prejavov - keď to zvládne tak efektívne robiť jeden dôchodca (Ján Benčík), tak polícia keby chcela by to vedela zvládnuť ešte násobne lepšie
  • bod dva vedie k bodu 3 - vyčistiť políciu od rasistov
  • kontrola sociálnych sietí - buď budú akceptovať zákaz šírenia nenávisti a rasizmu alebo ich odfiltrovať z internetu tak ako to robí Čína (i keď z iných pohnútok)
  • vzdelanie - viac financií do školstva aby sa v ňom nehromadili neschopní “Zjem aj Vlek” pozitívni jedinci ale schopní inteligentní ľudia ktorí budú učiť deti čo to je sloboda a “aký je rozdiel medzi slobodou a anarchiou”
  • prísna odluka cirkvy od štátu - platia občianske zákony, žiadna šária, žiadne moslimské či katolícke “morálne zásady” a zvyky nemôžu byť nad zákon

Inak včera bola Bánskobystrická Latka. Veľmi som sa bál čí sa v BB nenájde nejaký nácek ktorý tam začne po čiernych skokanoch hádzať banány. Našťastie náckovia majú iné záujmy ako sledovať skoky do výšky (v tomto prípade aj doslova prízemnejšie) a atmosfára tam bola ako vždy fantastická, skokani boli v priamom kontakte s divákmi, decká si s nimi neustále tľapkali a komunikovali. Toto je jeden zo spôsobov, takéto akcie, ako mladým ľuďom ukázať že nezáleži na farbe pleti. Čiže nezatvárať sa pred svetom a pracovať na čo najčastejších kontaktoch s ostatným svetom.

Ja to vidim presne naopak. Nacizmus tu bohuzial bol a bude, len teraz sa dostal dopopredia skrz socialne problemy a ludia sa chytaju uz aj tejto poslednej slamky, kym nevyrastie dalsia. Tato moze byt lepsia alebo horsia.

Nebia to brala ako reklamny tah. Kde bol ich boj proti rasizmu ked v ZA zabili romskeho chlapca? Az teraz sa zbadali, ze hrubokrki nosia ich veci a toto akoze necakala?

Terorizmus bol aj v EU, ci uz to bola ETA alebo IRA. Teraz ked je relativny mier, tak terorizmus v mene sirenia viery je dalsi v poradi na porazenie a ludia maju pravom z neho strach a chcu ho porazit.

Na Kotlebovych preferenciach pekne vidno, ze ak ked sa boj proti rasizmu zintenzivnil, nepomaha to. Pre ludi, co ho dostali do parlamentu rasizmus nie je tema. Ta bola pre tych, co ho podporovali 22rokov.

Náboženstvo je jeden z nástrojov moci, nie horší ako akýkoľvek iný. Tiež vidno ako sa nacisti radi priľnú ku kresťanstvu a ich hodnotám, ktoré radi využívaju ku propagande. Čiže je to taký fundamentalistický odraz islamského fundamentalizmu v našich relatívne pokojných vodách. Nacizmus je a bude to je pravda, ide o to aby nebol hlavným prúdom aby sme mali lepšie nástroje, tie nevyvýjame, tak nám nakoniec ostanú len požehnané biele dni. Toto ma baví k téme https://samcobratdazdoviek.bandcamp.com/track/medit-cia-s-adolfom-hitlerom

Ja sa obávam, že Kotleba sám neche ísť s nikým do diskusie, táto hra mu vyhovuje, v tom ťahá za dlhší koniec, nepotrebuje vychádzať z bubliny, ale sťahoveť do nej čo najviac ľudí. Inak s tým záujmom o politiku je to dobré, malým krôčkami sa dá niečo zmeniť, ale ak nebudú odsúdení zločinci, nič sa nepohne dopredu :frowning: . Máme naozaj liberálny štát ešte aj pre zločincov.

No ale aj sociálne problemy tu boli aj doteraz, nemyslím si že v tomto došlo k nejakému zásadnému zhoršeniu (skôr práve naopak). Napríklad vzostup nacizmu pred 2.sv vojnou bol vo veľkej miere spôsobený sociálnymi problémami ale vtedy došlo k absolútnemu krachu a obrovskej hyperinflácii. Rovnako tak balkánskym vojnám predchádzala obrovská hyperinflácia v YU. Teraz nič také zásadne nenastalo. Ano bola tu menšia kríza ale určite nie takých rozmerov aby teraz ľudia chodili nahí, hladní a bosí po ulici. Ale opakujem aj keby tomu tak bolo, čo s tým má černoch na fotke? Pochopil by som keby vinili Cigáňov tak ako Nemci vinili Židov (keď hovorím že tomu chápem, myslím to tak, že je ľahké nejakej skupine ľudí obvyniť inu s ktorou žije), či ako Srbi vinili Chorvátov a opačne…

Čo píšeš ohľadne Nebii tak tomu už vôbec nerozumiem: aké reklamné ťahy, veď toho modela používajú vraj dávnejši, nepoužili ho teraz prvýkrýt. Čo má preboha výrobca oblečenia so zabitím rómskeho chlapca? Že hrubokrkí nosia ich veci zbadala teraz keď sa ozvali, doteraz neboli také negatívne ohlasy vraj. Zriadenie toho mailu je reakcia na pisanie na ich Facebooku, že komu vadí model nech požiada o vrátenie na tej adrese.

Terorizmus bol nielen zo strany ETA a IRA ale aj zo strany PLO a iných Palestínskych/Arabských organizácií. Len mám taký pocit že Tí, ktorí teraz najviac kričia že treba zastaviť imigrantov v tom čase najviac kričali že treba zastaviť Židov a Palestínčania sú obete (mimochodom som veľmi zvedavý akú morálnu dilemu majú teraz títo náckovia v konflikte Izrael/Palestina či dať stranu Židom či Arabom, alebo či to “riešia” tak že si povedia žeby bolo najlepšie keby sa navzájom vyhlušili). Jednoducho že to je skupina ľudí ktorí maju namiesto hlavy TV (alebo teraz Facebook).

Boj proti rasizmu sa nezintenzivnil, ja som nič také nezaznamenal. Že nás zopár viac vrieskame to nieje boj - aj tak nás len označia za slniečkárov a ďalej si vylievajú všetkú nenávisť ďalej bez zábran. Štát nerobí s rasizmom holé nič. SMER spolupracuje veselo s Kotlebom a preberá tie isté témy tým istým spôsobom. A robí to preto lebo je lačný po voličoch pre ktorých rasizmus je téma.

Je podla vas fakt, ze najvacsie zlociny neboli nikdy potrestane najvacsim povodcom extremizmu na Slovensku?

ľudia zaujímalo by ma prepojenie sderu a kotletu.vidite do toho niekto hlbšie? bolo to badať už pred voľbami ale posledné tyzdne naberam čoraz vačšiu istotu, ze je to až kauzálne prepojenie. rovnakí trollovia, zakony, hlasovania, utoky na realnu opoziciu, medialna hra na vzajomnych nepriatelov v snahe rozšíriť tábor voličov…

To asi nedokážem fakticky v diskusii, ale vidím v tom súvis, keďže zlé príklady nielenže niesu potrestané, ale častokrát fungujú na rovnakom modeli dodnes. Ono je to zmýšľanie rýdzo socialistické, akurát odbremenené od prerozdelovania. Zdroje si ponechám sám, aj keď som nemal zásluhu celkom žiadnu. Tým pádom vzniká marazmus a apatickosť. To vedie ku skratkovitým riešeniam, keďže racionálne nikdy nič nevyriešili a sľuby sa sľubujú…ale to asi vieme približne ako to chodí, možno to netreba spájať s náckami, ale súhlasím, že nacionalizmus je prirodzene v nás všetkých, ale u každého sa zapne pri inom stupni vybudenia.

Ale stále tu bol niekto, kto ukazoval svetlo na konci tunela, hospodársky rast, fungujúci sociálny systém. Zaujímavé by bolo porovnanie exekúcii teraz a cez krízu.

Kedy si naposledy videl Černocha v Žilinskej posilovni? Je to proste niečo cudzie a čo je cudzie z toho majú ľudia strach a takto reagujú. Toto je len jeden status z koľkátych? Myslíš si, že sa tam nenájdu podobné výroky ak bol použitý na Slovensku? To vraj je tam podstatné.

Bavíme sa tu o teroristických organizáciach v EU, ktoré teraz nie sú aktívne. Je rozdiel, keď mám v zornom poli len jednu vec a keď rovno tri.

Urob si monitoring tlače odkedy sa spomína najviac rasizmus, ktorý je tu minimálne 25 rokov, niekoľko generácii.

Presnejšie tribalizmus. Máme to všetci dané evolučne. A hojne sa využíva v reality TV keď sa súťažiaci rozdelia na 2 skupiny ktoré sa časom začnú nenávidieť a jediný dôvod na nenávisť je len a len v tom že to je iná skupina. Niektorí dokážu potlačiť tento inštinkt rozumom viac menej úspešne, iní nie.
Myslím že sa dosť veľa dá naučiť aj zo Stanfordského väzenského experimentu ako niektorí ľudia reagujú voči inej skupine keď dostanú možnosť kopnúť si a nemá to nič spoločné s ich sociálnou situáciou - stačí ich obliecť do uniformy a na nohy dať kanady.

To je dobrý postreh. Takže to treba oddeliť podľa teba, ekonimickú situáciu a nacizmus na SK. Lenže ľudia majú aj objektívne dôvody, prečo nemajú radi cigánov, ktorí im pobehujú po dedine, meste a nemusí to mať rasistický základ. Otázka je prečo si do nich zrazu všetci chcú kopnúť? V 90. pobehovali bandy náckov, teraz je to tu znova. 90. boli tiež krízove obdobie. Teraz je tiež kríza v dôveru v štát. S ekonomickou situáciou to možno nemá priamo spoločné nič, no otrasená dôvera nám hovorí, že strácame, prehrávame sami zo sebou a teda vďaka tomu aj ekonomicky strádame, ideme pod potenciál.