ČR zrkadlo slovenskej "solidarity"

ČR zrkadlo slovenskej "solidarity"
0.0 0

stále si niekto myslí, ze u nas existuje solidárna politická sila, aspoň “centristická”))

pre väčšinu ludí s krajne pravicovym pohladom na solidaritu by som este pridal super článok skvelého ekonoma na zamyslenie. ak by sa vsetci ludia mohli poistiť pri narodení alebo pri dovrseni 15r, isto by to kazdy urobil a zrejme by to bolo min. v pripade muzov aspon na sumu priem mzdy. ale to sa nedeje, potom dvaja ludia vyrastu a jeden zarobi tisice a ten čo mal smolu je vdacny ze dostava od neho charitu na prezitie. ale ten co zarobi tisice vtedy uz nemysli, ze pozicie mohli byt kludne vymenené. a pri masirovani naboz. a polit. marketingom nemá takúto predstavu o solidarite. o tom človeku kt. mal smolu uvazuje ako o odpade kt. mu je len na tarchu. odkazaného na charitu, “teple jedlo denne” prip. mizernu valorizaciu dávok. https://blog.etrend.sk/tomas-hellebrandt/je-nerovnost-prijmov-spravodliva-2.html

v CR su volby tento rok, u nas len 2020. hladat za tym cokolvek ine je cista naivita. navyse ked citam tie opatrenia tak mi to pripada ako liatie peniaze do bezodnej diery bez akejkolvek koncepcie, systemovosti a hlavne udrzatelnosti. a hlavne ze druhy pilier zrusili uz davno a o jeho obnoveni nikto ani neuvazuje.

nechcem tym spochybnovat dolezitost socialneho aspektu, ale zrovna argumentovat prikladom ceskych bratru za spravne nepovazujem,

1. všimnite si, že su otvorené hranice, cize my nemame šancu riesit sami ziadnu koncepciu ani udrzatelnost soc. systemu. (česi mozno ano ked si pomozu nasimi mladymi a tiez inymi chudobnejsimi krajinami). hovorit o demografii ked su statisice mladych vonku je demagogia. 2. druhy pilier sa tyka ludi kt. pojdu do dôchodku s platom 2-5tis eur, to nie je debata o sucasnych odkazanych skupinach zijucich z 200-400eur.(tieto skupiny narozdiel od buducich, nemaju 2-3+ pilier) ziju z jednej davky kt. nie je valorizovana… zase je to pokrytecke a sobecké upriamit pozornost na celkom inu skupinu kt. je nasobne bohatsia a vzdy bude a uvazovat co s nou bude o 50 rokov

V prvom rade sa zabuda na technologicke moznosti. Farmar zo skoliozou moze dostat do prenajmu technologiu, ktoru si cca po 6 rokoch moze odkupit za zvyskovu cenu. Vyrovnavaju sa rozdiely, spolocnost ziskava, nemusi platit invalidny dochodok.

Tiez moze mat iny nevyuzity talent napriklad na programovanie. Mam kamaratku, ktora moze zarabat 2x viac ako ja. Zial, nevyuziva svoje moznosti lebo…preto ma mensi plat ako ja. Kto komu ma v tejto situacii vyrovnavat prijem.

K prvemu clanku. Ako dlho vydrzi Cesko vyrovnavat tieto rozdiely? Lebo zdroje len odtekaju. Pri vyrovnavani sanci by sa zabezpecil ciastocny odlev ale dlhodoby prilev. Hlavne by sa oddelila snaha a nezaujem.

Mimochodom poistovnictvo tiez funguje na principe minimalneho vyplacania a velkeho platenia.

riesenim by mala byt inkluzia odkazanych skupin zijucich z 200-400 eur, nie pridanie dalsej stovky. resp. pridanie dalsej stovky tim kde inkluzia nie je mozna. cesky navrh vobec tymto smerom nejde. v SR prakticky vobec nemame pracu na ciastocny uvazok co casto robi socialny pripad aj z ludi ktori sa musia starat o choreho rodinneho prislusnika, a popritom by v pohode zvladli 4 hodinovu pracu. take ale nie je, tak pracu nemaju ziadnu. toto je cesta ktorou sa treba vydat.

[quote=“PjerSid, post:3, topic:2537”]
2. druhy pilier sa tyka ludi kt. pojdu do dôchodku s platom 2-5tis eur, to nie je debata o sucasnych odkazanych skupinach[/quote]
nesuhlasim. uviedol si si ce prilis velke rozpatie, ale plat 2 tisic vobec nie je taky velky aby z toho clovek mohol v pohode odkladat 150 eur pocas celeho pracovneho zivota na dochodky, takze lahko sa moze ze na stare kolena bude znova odkazany na pomoc statu. dochodkovy system by mal byt nastaveny tak aby clovek ktory cely zivot zarabal okolo medianu nebol odkazany vobec na ziadnu pomoc od statu a stat by vsetok zdroje sustredil na tych ktori su objektivne znevyhodneni.

A chcem sa ťa spýtať čo ty navrhuješ ? Lebo okrem komunistických nárekov som si nevšimol návrhy.

Koľko ľudí má smolu? Koľko ľudí sa môže vyhovoriť na osud,rodičov,hviezdy aby mohol povedať že ja zato nemôžem že som na mizine ? Komu sa podarí taká konštalácia hviezd že ho viackrát oklamú,okradnú a podvedú ?

Nejakým ľuďom áno ale to je minimum a aj tí majú možnosť sa z toho vyhrabať. Štát by mal dať ľuďom rovnaké a zároveň dobré šance či už v podnikaní (nízka rovná daň , minimum byrokracie ) alebo aby mohli mať dobré školské vzdelanie . Ale tam úloha štátu končí , väčšina neúspechu v živote pramení v lenivosti .

Čo keď ten chlap čo zarába tisíce nemá čas na rodinu,voľný čas a musel tvrdo študovať na výške aby zarobil zatiaľ čo jeho kamarát niekde pil a kašlal na školu ? Oveľa reálnejšia situácia ako tá tvoja že "mal smolu " “hviezdy rozhodli” . Štát ma potom čo spraviť ? Odmeniť týpka že dotuje tento štát a znížiť mu dane ? Alebo mu zvýšiť dane a dať tomu druhému peniaze zadarmo lebo “mal smolu”?

Štát by mal budovať možnosti a podporovať fungovanie systému aby sa mohol ten druhý zamestnať vďaka dostatku pracovných miest a odmakať si dôchodok a zaslúžiť si tiež tisícový plat. Pretože väčšina ľudí čo dobre zarába si musela svoj plat odmakať .

Tak radšej rozmýšlaj ako štát zlepší fungovanie ekonomiky aby sa ľudom lepšie podnikalo a pracovalo . Aby mali menšie dane , lepšie zdravotníctvo , školstvo a menej korupcie .

Tam ide o to, že on je už dôchodca, on už sa nemá ako vypracovať. Ak má nízky dôchodok, tak samozrejme že sa snaží presadzovať solidaritu, aby sa mu žilo lepšie. Každý sa snažíme presadzovať najmä vlastné záujmy.

Väčšina ľudí vo svojom živote nebude spokojná s tým čo dosiahla a bude chcieť viac . Masy budú chcieť viac solidarity, viac daní pre bohatých a viac dávok a vecí zadarmo. Darmo že oproti bežnému somálčanovi sú milionári , spýtaj sa ich na solidaritu v tomto prípade . Nemôžeš chcieť aby si ľudia boli majetkovo rovný, môžeš im ale poskytnúť rovnaké príležitosti a podmienky.

Ja nechcem, aby ľudia boli majetkovo rovní, po prvé je to nereálne a neprirodzené a po druhé som pravičiar. Chcel som napísať len to, že každý presadzuje najmä svoje záujmy, tak sa nemôžeš čudovať, že dôchodca s nízkym dôchodkom volá po solidarite. To, že niekde žijú Somálčania chudobnejší ako on ho nezaujíma, keďže v živote žiadneho nestretol. Ľudia sa väčšinou porovnávajú s ľuďmi v rovnakom geografickom regióne.

Tak späť ku “dôchodkovému” problému . Ako základ by bolo zrušiť pyramídovú hru z názvom prvý pilier , čo myslíš ?

A potom ako vyriešiť druhý a tretí pilier ?

Toto nie je otázka na jednoduchú odpoveď. Dôchodkový systém je komplikovaná záležitosť.
Moja predstava je zrušiť postupne časom prvý pilier, nahradiť ho druhým a tretí by bol dobrovoľný s tým, že by bol daňovo zvýhodnený, tým by ľudia boli motivovaní si prispievať aj tam. Ale toto je len hrubý náčrt, ináč je to téma na dlhú polemiku.

takze chces povedat, ze ČR je komunisticky štát? vytvoril som niekolko tém este pred pol rokom, kde som dal jasné navrhy ohladne dôchodkov, dokonca vychádzajuce aj s doporučení INESS. teraz som napisal, ze mam predstavu solidarity minimalne na urovni ČR. Česi nie su ziadni komunisti, hospodarstvo im pracuje, dokonca tak ze mladymi si pomahaju aj od nas. (nam potom chybaju). keby to bol tak hrozny štát isto by tam naši ludia nešli…Myslím, ze maju narozdiel od nas solidaritu a soc. cítenie, chapu, ze ak rastu ich platy, platy aj soc. davky na zapade kt. su navyse vyssie ako dostavaju ich ludia, preco by prave oni mali likvidovat ziv. uroven svojich soc. skupin? a to este česka koruna o par rokov posilni pod 20 za euro, cize tam sa este ukaze najvacsi podvod na nasich ludí. Ty si mlady a zdravý, mas moznosti zarobku ako ktokolvek v EU, mozes ist kam chces, ale este mas drzost urcovat tu davky likvidovanym slovakom kt. odist nemozu,a kt. prijem je nasobne nizsi ako prijem rovnakych skupin na zapade… to je neskutocné. beriem to ako mladícku nevedomosť a nerozvaznost. je to sebecké a pokrytecké, urazas tym iba sam seba… a odkazane skupiny u nas sa maju porovnavat so somalcami?)…to je tiez “krásny odkaz”. na to by bol hrdy nie len richard ale aj maroš.

Nemozes porovnat Cesko a Slovensko.

Uz len poctom kapitalonostnej vrstvy su niekde inde.
Priemysel, hlavne platovo nizsie pozicie uz roky funguju na prilive cudzincov.

myslim, ze presadiť solidaritu u nas je ten najtažší ciel, pretoze vacsine vyhovuje to ako je to nastavene teraz. vysoko budem cenit aj to ak bude v tejto otázke niekto realne čestný a prinesie odborný pohlad. teraz prikladam ťažký kaliber kt. aj saskari tazko vyargumentujú, nakolko Iness povazujem za liberalov sulik- pozitiv, ale tento clanok napisali naozaj odborne. precitajte si ho pozorne. logicky udavaju 3 cesty konsolidacie dôch. systemu: 1. nizsie valorizacie az na 2% (co je ale podla mna pri realnom raste platov likvidacne - u nas by to znamenalo uroven 7-10eur, prcom ČR ide na uroven 20-30eur v zavislosti ako este posilni koruna) - bod sa tyka dôchodcov kt. uz na dôchodku boli 2. nizsi % pomer vymeru zo mzdy 3. vek odchodu do dôchodku prispôsobeny veku dozitia - body sa tykaju buducich dôchodcov. a teraz otazka na akej skupine konsolidoval smer zakonmi z r. 2012? http://iness.sk/stranka/11844-Bavme-sa-o-dochodkoch.html

za 1. som smutný aká vzorka ludí sa zišla aj na tomto fore, ale je tu 50% krajne pravicovych liberálov, plus ine nase strany co je vsetko krajna pravica, na cele so zderakmi…14 prispevkov k teme kt. sa tyka 1,5mil obetovanych slovakov, ale 50 prispevkov k teme o nejakej casti lesa) čo je ale potešitelné mafia vyšla s ocakavanymi číslami. ide dvihat star. dôchodky o 8eur a invalidne o 7 :slight_smile: Toto nie je realne zvysovanie a ani dobiehanie ziv. urovne ludí na zapade. Takze tu mame 1.hlavnu mafiu,2. “opoziciu” tvorenu z dvoch nem agentov s cielom znizit dane odvody a slabym hadzat teple jedlo denne a par križiackych stran kt.stáročné videnie solidarity je hadzat slabym almuznu, plus 3. nacek vytvoreny tiez mafiou na odputanie pozornosti. Vsetko krajna pravica odhodlana sluzit zapadu a drzat nase prijmy na tretine ich, aby pokracovalo rozbijanie krajiny a nasi mladí a zeny utekali na zapad. Na druhej strane je to vyzva, šanca ale aj povinnost pre solidarnu slovensku stranu-hnutie, kt. bude mat v programe dorovnanie nasich prijmov a soc. davok do 10r s nemeckom. Po prvom volebnom období 2024 by sme mali dobehnut Slovinsko a po druhom priemer Nemcka. Hrube platy by mali rásť o 100-150eur ročne dôchodky o 30-50eur. Toto by sme mali najprv prerokovat so susedmi na V4-ke a nasledne rokovat so zapadom akym spôsobom to docieliť. zaklad bude zdanenie firiem na tom uzemi kde podnikaju, takisto zisk z vyrobenych tovarov. Jednotny soc. fond EU pre odkazané skupiny atd. dobrí ekonomovia lepsie vedia čo sa deje a čo treba zmeniť, na dobiehanie zapadu nie je ina cesta ako cesta NDR. ziaden slobodny trh zapadne prijmy nedobehne)

že ty si troll?

Počkať ty mi chceš povedať že spôsob ako dobehneme západ je ten že sem príde socializmus pred 89? Ako sklamem ťa ale tam je práve zakorenený rozdiel prečo to na západe funguje a u nás nie. Nie nie sú to agenti západu ale to že tu fungoval komunizmus a tam kapitalizmus .

Okrem toho tu nie sú žiadne ultrapravicové strany, väčšinu spektra pokrývajú stredo-ľavé,pravé strany smer je ľavicový jediný vo vláde a sas je jediná pravicová v opozícii. Kotleba je len populista on sľubuje všetko.

Btw,taká venezuela dala tiež spiatočku od kapitalizmu a ako dobre sa im darí. Ja som za, pome zvýšiť strategickým podnikom dane aby odišli do rumunska, potom zdaniť všetko čo tu ostane a nakoniec prejsť na 5-ročnice.

neviem prečo by som mal byť práve ja troll a za koho vlastne by som mal trollovať? Ja mám svoj obraz kt. mi nik argumentačne nevyvrátil. ja vravím, že všetko je jedna prepojená skupinka, kt. hra len hry na nejaku lavicu, pravicu, extremistov. nik z druhej strany barikady nebol za vlady tej prvej ani vysetrovany ani odsudeny a nebolo by tak ani v buducnosti)) extremisti ci ako sa nazyvaju “nestandartní”)su len tretie krídlo chobotnice v celom tom smutnom protislovenskom divadle… To ze sme drzaní na tretinovych prijmoch je pravda a cele divadlo je len o tom prinasat rozne nevyznamne témy aby sa zakryl tento fakt. Moja vízia je pomoc slovákom, toto hnutie ma zaujalo lebo má v tézach solidaritu. Pre mna solidarita znamená dobehnut v co najkratšom čase príjmy zapadu a dokoncit cim skor absolutnu integraciu v ramci EU. To bude mat aj vyrazne pro-narodne pozitiva, lebo mladí nebudu utekat a zakladat rodiny az po zarobkoch u kolonizatora ale budu si moct dovolit ostat vo svojej krajine. Aj ked nie som fanusik islamu som ochotny obetovat aj kvóty, lebo pre slovakov je sucasny stav ekon. a socialnej kolonie vacsie negativnum ako tisice utecencov(z kt. by u nas 90% aj tak neostalo). Smer “dobieha” zapad valorizaciou dôchodkov o 7-8eur a je u teba lavica, taky Babiš kt. prida 20eur je potom u teba kto? ved on ma akoze opoziciu socdemakov a komunistov. cize je to od teba neznalost zakladnej matematiky alebo trollovanie? aj s platovym dobiehanim zapadu sme na tom stale mizerne. niektorych dobehne vraj za desiatky, stovky rokov, inych nikdy)

ked vyšla táto študia všetci tí “vaši” super odborníci s kt. teraz s velkou pompou mame akoze spolupracovat a kt. sa na tomto zapredaji casto aj osobne podielali sa mali postaviť a spovedať sa za to čo vykonali. Ak by boli čestní ludia vysvetlili by čo to ma znamenat, ci to bol od zaciatu ich zámer alebo by slubili, ze urobia vsetko preto aby sa tak nestalo… nik sa k tomu nevyjadril. naopak kvakali si dalej svoje divadlo o kvotach, anti-jadre, opozicii, znizeni dani odvodov. Takze tu máme genocidu odkazanych skupin starcov, invalidov a dalsich kt. nikdy nedobehnu zapad aj keby bezali oproti a mame tu uplne mizerne pomale dobiehanie zapadu z pohladu produktivnej casti society. a ty ma tu oznacujes za trolla a vypisuješ o nejakej 5-ročnici?? spamataj sa

Z coho to chces zvysit, ked stat len prerozdeluhe?

koordinovanym a cielenym spôsobom dosiahnuť solidarny stav aby kazdy obcan eurozony alebo aj EU v rovnakom socialnom postavení dosahoval rovnaky príjem. nevravim ze tak ma byt za rok čo by však v nasom pripade uz bolo za 14. ale v urcitom časovom horizonte(nie 40 ani 400 rokov)). Nesuhlasim so sulíkom, ze nemecko(západ) nema preco platiť. zapad si od nas berie ludsky potenciál a to je neoceniteľná hodnota, a bolo by primitívne klesnúť na uroven aby sme začali počítať čo stojí mlada žena alebo vystudovaný lekár. pre mna maju neoceniteľnú hodnotu, chcem aby ostali v rodnej krajine. ak sa dorovnaju príjmi táto krádež mladych skončí, prestanú utekať z vlastnej krajiny. to je stav solidarity kt. treba docieliť. takisto aj odkazané skupiny tym padom automaticky dosiahnu reálnu sociálnu pomoc. kedze ich dávky nepôjdu pod isté dostatočne % priemernej mzdy. vtedy aj sociálna pomoc dosiahne europske kritériá

Solidarita v Nemecku znamena odpracovat si socialne davky a sledovanie tvojich uctov. Takuto solidaritu by som rad videl aj na Slovensku.