Daňová licencia pre samopodnikateľov

Daňová licencia pre samopodnikateľov
0

Zdravím, mojím úsilím je dosiahnuť pre samopodnikateľov s príjmom do cca15-20k daňovo-podnikatelsku licenciu.
Skrátka taký človek bude musieť robiť len jednoduchú evidenciu tržieb a výdajov a raz za rok zaplatiť nejakú čiastku štátu v ktorej bude mať všetko ( dane/odvody/zdravotne…). Je na diskusiu a prepočty aká má byť hranica príjmu do ktorého to povoliť ( za mňa 20k. a či to prípadne obmedziť len pre niektoré typy samopodnikania. Tiež výška takejto licencie je na diskusiu. Ak by vedel niekto urobiť seriozny prepočet aj s prípadným dopadom na štátny rozpočet bolo by to super.

Myslím si, že by to veľmi pomohlo všetkým týmto ľudom a podporilo to aj nové typy podnikania ako freelance a pod.
taktiež predpokladám že by to možno znížilo mierne nezamestnanosť.

Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme

Pre tychto podnikatelov/freelancerov existuju “pausalne vydavky” pri SZCO co su momentalne vo vyske 60%.

Ako myslis, ze by to znizilo nezamestnanost? Casto sa nestava, ze clovek, ktory bol doteraz nezamestnany sa zrazu zmeni na samopodnikatela a ma hned zisk 15000 rocne.

to sú len dane a ja sa bavím o jednom celkovom odvode do štátu…

Skôr som to myslel tak, že pri odstránení byrokracie by niektorý zamestnanci prešli na podnikanie a na ich miesta by sa mohli dostať nezamestnaný …a píšem “mierne znížilo”

@Miju skus ten tvoj navrh viac premysliet a strukturovanejsie napisat. ako by to mohlo fungovat. ci su podobne ekvivalenty v zahranici.

mne sa to myslienkou pozdava. keby si vedel uplne jednoducho “podnikat” do urcite sumy (ako freelancer, pomocnik, uberista, … cokolvek) tak by to bolo fajn. len to treba premysliet viac a navrhut komplexnejsie.

V minulosti to už bolo zavedené. Neviem či za radičovej alebo za druhej dzurindovej vlády. Bolo to určené pre úplných mikro-živnostníkov ako opravári obuvi,kaderníčky atď. čo môžu mať veľmi malý príjem ale s takým akým vyžijú. Ročne sa to platilo 300 eur (neviem iste ale pomerne smiešna suma) a nemali povinnosť robiť daňovú evidenciu atď. Takže ja osobne by som pridal ešte aj skupinu pod tou čo si navrhol ty čo by bolo pre úplných mikropodnikateľov a dal by som to na hranicu mzdových nákladov(superhrubá) na min. mzdu.
Ďalšie pásmo by mohlo byť na 20 000. Všeobecne by som bol radšej keby sa znižuje byrokracie ale prvej skupine by som ju najradšej zrušil úplne alebo čo najmenej. Ešte lepšie by bolo keby všetko čo človek zarobí do hranice životného minima nemusí zdaňovať a ani deklarovať( tá hranica na podanie daňového priznania je dosť malá len 1779 eur ročne).

Podľa mňa by to malo význam vtedy, ak by daná skupina nemusela ani viesť žiadne účtovníctvo, len by si všetky príjmy z danej činnosti nechali posielať na svoj podnikateľský účet. Poplatok za licenciu by automaticky každomesačne strhla a poslala banka, tak, ako si strhne peniaze za vedenie účtu.

Daňové úrady by dostali výpis od bánk, pokiaľ ide príjmy na podnikateľskom účte, a u koho by sa hranica za uplynulý rok presiahla, tomu by prípadne vyrubili daň z presahujúcej sumy za predchádzajúce obdobie a oznámili rozhodnutie, že od začiatku ďalšieho kalendárneho roka sa naňho už táto paušálna licencia vzťahovať nebude a musí si začať viesť účtovníctvo a podávať priznania.

Zároveň by tieto osoby museli mať len jednu takúto činnosť, alebo všetky pod jednou strechou a nemohli by byť spoločníkmi ani akcionármi v žiadnej spoločnosti. Zamestnancami by mohli byť.

Teraz strelím cifry, ale viem si predstaviť, že pri priemernom mesačnom príjme do 1500 eur keby išla na licenciu 1/3 príjmu za posledný mesiac, maximálne 350 eur mesačne, s tým, že by tým mali vykryté zdravotné aj sociálne poistenie (treba doladiť) a nemuseli si platiť ani viesť účtovníctvo a nič papierovať, pri plnej legalite, tak by to pre ľudí mohlo byť motivačné.

Dali by sa sem švacnúť aj peniaze z nájmu nejhnuteľností (ideálne ale až po zakompenzovaní splátky hypotéky) a všelijaké nové internetové služby novej doby.

Teraz strelím cifry, ale viem si predstaviť, že pri priemernom mesačnom príjme do 1500 eur keby išla na licenciu 1/3 príjmu za posledný mesiac, maximálne 350 eur mesačne, s tým, že by tým mali vykryté zdravotné aj sociálne poistenie (treba doladiť) a nemuseli si platiť ani viesť účtovníctvo a nič papierovať, pri plnej legalite, tak by to pre ľudí mohlo byť motivačné.

Pri 1/3 a max. 350 mesačne máš priemerný príjem 1050€, čo je ročne 12 600€, zaplatíš na tejto licencii 4 200, zostane ti 8400 €.
V súčasnosti pri príjme 12 600 € ročne a paušálnych výdavkoch, ak teda správne počítam, zaplatíš 1 963€ na sociálne, 830 € zdravotné a daň z príjmu 573€, teda zarobíš ročne v čistom 9 234 €. A to pri použití paušálnych výdavkov, teda žiadne povinnosti naviac okrem daňového priznania (max. 100€ účtovníčke ak to nedokážeš za hodinku sám).
Viem, že sumy len strieľaš, ale aký je to plus pre takéhoto človeka (faktúry by si musel odkladať asi aj tak, jediné naviac je daňové priznanie, ale to snáď nie je záťaž)? Veď pri takýchto príjmoch nevedie účtovníctvo nikto, žiadne papierovanie…

edit:

len by si všetky príjmy z danej činnosti nechali posielať na svoj podnikateľský účet

to si ako predstavuješ? nechcem byť zlý, ale doba kešu stále trvá, aspoň pri podnikateľoch s takýmito príjmami…

Tie sumy som naozaj strieľal, len som opisoval istý model. Takže ďakujem že ma neberieš doslovne. Ale vážne, len dobre, že vieš dať konkrétne čísla.

Okrem toho som navrhoval hornú hranicu 1500 € na licenciu, čo dáva ročne príjem do 18 000 a ostalo by ti podľa tvojej kalkulácie 13 800. Teda od mesačného príjmu 1050 do 1500 by licencia stála rovnako. Tá miera voľnosti je tam na to, aby sa ľudia striktne nevyhýbali používaniu účtu a nepresúvali do do doby kešu.

Neviem o tom, že by dnes niekto, kto podniká, nemusel viesť účto, ale možno mám v tomto fakt medzery. Kam idú potom tie odkladané faktúry? Tých ušetrených 100 € účtovníčke, plus žiadne starosti s odvodmi a priznaniami, keď chceš len legálne piecť torty pre kamošov, podľa mňa to stojí za zváženie. Tiež minimálne náklady pre štát, všetko by zadministrovali banky a bol by nástroj na zmenšenie šedej ekonomiky.

Pokiaľ ide o dobu kešu, tam by normálne fungovali také isté kontroly ako doteraz, plus nejaká forma právnej zodpovednosti za obchádzanie. Cieľom je dať čo najdostupnejšiu (najjednoduchšiu) možnosť robiť to legálne. Pozitívna motivácia.

tak trocha sme sa s tou dobou kešu trafili nezávisle od seba, keď som upravoval príspevok a nevidel tvoj :slight_smile:

mám tam niekde chybku vo vymeriavacom základe pre odvody, kuknem na to neskôr, len som to hodil do nejakej staršej kalkulačky, čo som si vytvoril keď som bol SZČO.

žiadne účtovníctvo som myslel v zmysle jednoduché účtovníctvo, čo znamená vystavenie a odkladanie vystavených faktúr + raz ročne DP.

V prípade tebou navrhnutých úprav by to teda znamenalo, že tá pani čo pečie torty pre kamošov a rodinu, by inkasované peniaze čo? zaniesla do banky s tým, že to je jej príjem z podnikania? Nerozumiem celkom asi…

Proste by pani povedala svojim kamošom, že jej peniažky majú rovno poslať na daný podnikateľský účet, že pri svojej daňovej licencii nemôže brať keš. Už teraz máme zákon, ktorý obmedzuje kešové transakcie.

Nemusela by viesť ani jednoduché účto, ani odkladať faktúry, ani nič priznávať. Keby jej zákazníci potrebovali faktúru pre svoje účto, tak by ju pár klikmi vyrobila v rámci svojho online podnikateľkého účtu v banke a poslala im mailom .pdf.

Štát by jej veril, že žiaden keš neberie a robil by isté nárazové kontroly a mystery-shopping, aby obchádzačov načapal. Za to by mal svoju bezproblémovú 1/3. Aj keď spätne nekontrolovateľnú, ale zaujímalo by ma, koľko takýchto malých rýb sa kontroluje dnes. A koľko kešu sa tam vychytá.

Uff doba kesu ale naozaj stale trva. Mám asi 15 zamestnancov, z toho len dvaja majú účet v banke. Nechcú, nevedia používať, neveria banke, načo…Samozrejme mala vzorka, jednoduchsi ludia, ale prijmom stredna trieda…

mne osobne sa tento navrh / princip velmi paci.

musi to byt ale vyhodne (jednoduche a aj financne sa oplati) pre tych ludi a vyrazne zlepsovat terajsi stav.

viete niekto z vas sa trosku dlhsie zamysliet a spravit nejaky konkretny a strukturovany navrh:

• ako to funguje teraz?
  • a ko by to malo vyzerat? (co treba zlepsit / zmenit)
  • a ake budu vyhody a rizika tohoto noveho pristupu?
  • inspiracie zo zahranicia

dikes moc.

Navrhované opatrenia - čo zatiaľ máme

Ja som momentálne schopný len dať týchto pár podnetov, na podrobnejšie rozpracovanie nemám momenálne priestor.

Chcelo by to aj odborníka na odvodový systém, kvôli otázke, či a ako by taká licencia mala pokryť aj odvody. Vzniká IMHO príliš veľa otázok, vzhľadom na to, že by molo ísť mesačne aj o veľmi malú sumu, a ako by potom k tomu poistné systémy prišli, keby mali kryť človeka s minimalistickým/premenlivým príspevkom. Alebo je možné spraviť licenciu bez pokrytia odvodov, že bude pokrývať len dane, a odvody nech si príslušný človek prípadne rieši inak, napr. dobrovoľným poistením v rámci existujúcich možností alebo súbežným zamestnaneckým vzťahom. Teda z licencie by automaticky nevznikalo povinné poistenie a človek by z nej mal postavenie ako dobrovoľne nezamestnaný, keďže licencia by pokrývala len príležitostné príjmy v premenlivej výške.

jj nieco taketo. lebo je predpoklad, ze cez tuto licenciu by si si riesil aj taky svoj druhy job, alebo skusal si podnikat. ale gro prijmov mas asi v inej praci.

a keby ti to narastlo do nejakej vysky. tak by si uz jednoducho (mozno automaticky) presiel na zivnost / s.r.o.

proste asi ide v zasade o to, ako jednoducho dopriat ludom aby mohli legalne “podnikat” mat dalsie svoje prijmy a stale by sa im to vyplatilo a aj spolocnosti.

Ja to vnimam takto (aj ked nie som odbornik):
Ak je niekto zivnostnik, pracuje sam a ma jednu prevadzku a venuje sa sluzbam (kadernictvo, kvetinarstvo, zahradnictvo) jeho prijmy su obmedzene zhora kapacitne. Jednoducho jeden kadernik neostriha za den 1000 ludi. Samozrejme moze uctovat za strih 5EUR aj 50EUR.

Cize sa da urcit nejaka optimalna suma, kedy by pri danych kriteriach podnikatel zaplatil danovu licenciu v urcitej vyske, bez nutnosti viest uctovnictvo. Danova licencia by sa potom odvijala od poctu zamestnancov a prevadzok.

Mohol by sa rozhodnut, ci zaplati licenciu a “bude mat pokoj”, alebo bude viest uctovnictvo, a zaplti dan s vyuctovanych prijmov.

Chapem, ze tento pohlad je zjednoduseny. Ide mi skor o to, ci to vnimam spravne…

pri tejto teme majte pls. na zretel, ze vyska prijmov musi byt nejako odsledovatelna, inak vam to miklosovsko kazimirovske typu budu bobmardovat ako moznost pre vznik danovych unikov…no a defacto maju pravdu. Nepozerajte sa na to svojou optikou ale optikou egoistickeho cloveka ktory vyuzije prilezitost.

Toto si uvedomujem. Preto som tie kriteria obmedzil na sluzby, pocet ludi a prevadzku. Lebo kadernik ktory ma jednu prevadzku a pracuje sam 8 hodin, nikdy nezarobi miliony. Takze nejaky “unik” 200€ je nepodstatny, oproti spekulantov s vratkami za miliony…

Kaderník môže špekulovať a zacat obchodovať aj s niečím iným…napríklad s reklamou či poradenstvom, programovaním…

Tak potom zrusme kategorizaciu zivnosti. Aky by mala vyznam? Chapem pripomienke, ale potom asi treba nastavit kontrolny mechanizmus. Ak ma niekto prevadzku a zivnost na kadernictvo, nemal by programovat.