Daňová licencia pre samopodnikateľov

Daňová licencia pre samopodnikateľov
0

Tak v prvom rade problem nie su dane (tie sa platia az ked nastane prijem), ale odvody (tie sa platia po roku a nezohladnuju aktualny stav a su podstatne vacsie ako dane).

Takze licencia by mala zahrnovat komplet vydavky pre stat ak by mala mat zmysel.

@lubo.kuzela
Co keby dana licencia bola viazana na Virtualnu Registracnu Pokladnicu a pri prekroceny prijmu by si dostal notifikaciu o potrebe tvorby danoveho priznania?

Podporit institut "Rodinny podnik", zmenu sucasnej legislativy. Prosim precitajte popis tejto temy

priatelia tak aby som to trochu rozvil :slight_smile:
1, určite to musí byt jedna platba za všetko naraz aby to malo význam ( tzn. dane, aj odvody )
2. podľa mňa minimálne tržby je potrebné aby každý evidoval a teda nevidím problém v tom že niekto si bude uchovávať všetky bločky z kasy ktoré vydá ( to kvôli kontrole aby neprekročil limit ) pri používaní virtuálnej pokladne si viem dokonca predstaviť žeby prišla takému podnikateľovi len už info že ste vhodným adeptom na daňovu licenciu zaplatíte toľko a toľko a už viac nemusíte nič riešiť (v podstate by mu systém automaticky vystavil danove/licencne priznanie)
3. muselo by byť jasne definovane že čo za to dostane takýto podnikateľ - myslím tým aký dôchodok/aké PN/ a ostatné vymoženosti sociálneho poistenia
4, asi možno treba urobiť dve kategorie tých licencií obdobné ale z inou výškou licenčného poplatku a výšky príjmu do ktorého bude licencia -
a,pre tých čo budu tento systém použivať popri nejakom inom hlavnom zamestnaní z ktorého si platia odvody a dane - asi do 6000 príjmu max podľa mňa
b, pre takých čo z toho budú mať normálne hlavný príjem ( tu navrhujem výšku medzi 10000 /20000 ) je to na diskusiu

a teraz to najhoršie
chce to niekoho ako je mihal alebo jurzyca čo vedia urobiť prepočet ako to je teraz a ako by to muselo byť po takejto zmene aby to bolo rozpočtovo neutralne alebo z miernim deficitom nového riešenia a potom treba aj navrhnúť odkiaľ ten deficit pokryť
Nájde sa tu niekto kto to dokáže všetko dohľadať a prepočítať ?

Dalo by sa toto vyuzit aj pri Gastro odvetvy?

Ja som zacal takuto temu a vidim tu prieniky s tvojim navrhom na Danovu licenciu. Mozno by sme jednym uderom zabili dve muchy.

Inac v Srbsku jestvuje pravnicka forma “Agentura” ktora umoznuje presne toto ze do vysky 20 000 eur obratu majitel agentury je povinny statu zaplatit urcenu sumu a nestara sa kolko co a ako sa dialo pri podnikani.

Ahojte,
dal som dokopy prvy nastrel (draft verzia 1) ako by mohol tento navrh na licenciu SZCO vyzerat aj s prepoctami:

zhrnutie aktualnej situacie (bez vynimiek) je v prilozenom worde
https://drive.google.com/open?id=1OW5tNJFDJK97Y2yqcpFN0VJjWma4H6Oh

prepocty v prilozenom exceli obsahuju:

z prvych odhadov to vyzera na dost velku sekeru pokial sa nestanovi nejaky floor / minimum na platbu niekde medzi 1 000 - 2 000e rocne (zatial som nedaval minimum, len strop na prijmy).
ocividne existuje velmi vela zivnostnikov platiacich min. odvody aj ked vela nezarabaju alebo nie su aktivni

follow up:

• pls. o kontrolu a pripomienky @Miju , @truban , @lubo.kuzela , pripadne dalsi
  • pridajte vlastne navrhy, ak mate ine, lepsie zdroje info, poslite
  • treba pridat nejake benchmarky z inych krajin, pridajte info alebo aspon tipy, co pozriet

Pekny model, prejdem si to, bude to trvat asi dlhsie :blush: Ale skontrolujem hlavne vstupne data, aby ame sa niekde nesekli.

Nerobil som az taky dobry model, ale tiez mi vychadza minimum podobne. Znizilo by sa asi aj zneuzivanie. Ale urcite je to dobre na nastavenie rizika napr. moznych vypadkov SR.

Navrhol by som tam obmedzenia na pocet prevadzok a pocet zamestnancov (ako som uviedol vyssie), a z toho pocital minimum.

Zaujalo ma, kolko SZCO odvadza poistne z minimalneho zakladu (zdroj):
Z minimálneho vymeriavacieho základu odvádza poistné na sociálne poistenie aktuálne 156 506 živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), čo predstavuje 73,32 % z ich celkového počtu. V porovnaní s rokom 2015 platí minimálne poistné o 3,11 % viac živnostníkov a ostatných SZČO.

Nemate pristup, alebo podobne udaje v tabulke?:

Vo free verzii nie je moznost filtrovania podla poctu prevadzok a zamestnancov. Ale mozno su tie udaje aj niekde verejne dostupne.

@truban už som to spomínal aj v kancli, že plný prístup do Finstatu by bol dobrý aj kvôli iným veciam ( preverovanie ) tak by stálo za úvahu to skúsiť s nimi dohodnúť či by nám sponzorsky nedali jeden prístup.

Myslim, ze by stacilo aj Premium… (inak to pouziva aj Profesia a Martinus)

:slight_smile: mas v podstate rovnaky zdroj, ale dost ine cislo.
ja mam z prezentacie SP (bez datumu zverejnenia) pocet platiacich z min. VZ 132 655 SZCO (udaj z 2017). pripajam tabulku (je aj vo worde, ku ktoremu je link vyssie)

bolo by dobre si dohodnut, ktore zdroje su doveryhodne resp. zjednotit sa na zdrojoch aspon v ramci jedneho navrhu.
Finstat je jedna z mladsich databaz a pokial viem ju zatial nepouzivaju relevantni financni hraci, aspon nie ako hlavny zdroj. Ked si otvorim menu pravnej formy v databaze zivnostnikov tak vidim pocty
Finstat rolldown menu pocet zivnosti

ten pocet zivnostnikov je prilis velky, realne je to niekde medzi 300-400 tisic podla zdroja. jedine ze by uvadzali aj zavretych ale to tiez celkom nesedi s inym zdrojom.

Platene a vyuzivane databazy su najma SIMS a Cribis UR.
Zadarmo resp. z nasich dani je statisticky urad - Slovstat/Datacube, Register organizacii, Eurostat

Ak chcete preverit, zistit nieco konkretne, kludne mi napiste dopyt.

Nizsie je nahlad z Datacube (nova dbase, ktora nahradi Slovstat) na pocet zivnostnikov podla poctu zamestnancov,
je tam kopec moznosti na filtrovanie akurat tie statisticke data su casto starsie (tieto su z 2014)

Osobnosti pre PS

Slovstat a Datacube som pozeral. Tam som nasiel len pocty podla lokacie. Potreboval by som statistiku podla poctu zamestnancov, poctu prevadzok a nejaky ukazovatel financny (zisk, obrat, dan,…). Dovod uvadzam vyssie (fyzicke obmedzenie zisku). Napriklad by licencia platila len pre SZCO ktore maju jednu prevadzku a poskytuju sluzby (kadernictvo, kozmetika, kvetinarstvo, autoservis). Tym by sa podporili aj sluzby.

Inak v tom Exceli mi chybalo nalinkovanie zdrojov, ale to je asi tazke, ked nie su verejne dostupne. Suhlasim, ze by sme mali vychadzat z rovnakych dat, zalozil som na to aj temu v tejto kategorii (tam je v exceli ta tabulka z datacube, ktoru uvadzas vyssie. Pre pocet zamestnancov 0-9 je prilis velka skupina. Kolko je z toho samotne podnikajucich? Tusim, ze asi vacsina, ale neviem…).

Ahojte, pozrel som si doterajšie predstavy. Ak tomu rozumiem správne, prvoradým cieľom je zjednodušiť systém pre SZCO. Nejaké nastavenie miery danovo-odvodového zaťaženia, to môžeme riešiť neskôr. Najprv k tomu, do akej miery návrh plní svoj cieľ. Podľa môjho názoru je z princípu uskutočniteľný až po realizácii spoločného výberu daní a odvodov (niečo čo je stále ešte len scifi). Predstavme si teda, že máme spoločný výber daní a odvodov. SZČO môže využiť daňovú evidenciu (nemusí mať učtovníctvo) a stačí mu vyplniť jedno priznanie v ktorom odvedie štátu jednu sumu za dan aj odvody. Hoci v princípe sa na doterajšom systéme nemusí nič výrazné meniť. Čiže v princípe už teraz sa budúcnosť črtá tak, že SZČO (do určitej hranice) si bude online nahadzovať bločky a faktúry (nie účtovať!) a následne sa mu to natiahne do jedného priznania v ktorom vyrieši daň aj odvody a je vybavený. Takže moja otázka znie, v čom je navrhovaná licencia ešte výhodnejšia, lebo minimálne tržby si bude musieť SZČO evidovať aj tak.

SAS odvodovy bonus: Medzery (Rozhovor)

Ahoj, som rad ze ta tu vidim. Spolocny vyber myslis superhrubu mzdu, alebo jednu platbu pre dane a odvody?

V mojom navrhu vyssie som sa chcel prave vyhnut aj evidencii prijmov, s obmedzenim na pocet zamestnancov a prevadzok. Najma v sluzbach. Aby nejaka kadernicka na dedine zaplatila raz rocne licenciu, a venovala sa len strihaniu. Jej prijmy su totiz obmedzene kapacitne. Milion za rok nezarobi aj keby strihala o dusu. Aj tak vacsina zivnostnikov plati minimalne odvody (vid vyssie).
Primarny ciel z mojho pohladu je zjednodusit podnikanie, aby mohol podnikat skoro kazdy. Neskor mozno aj zmena sadzieb a dalsie upravy.

Spolocny vyber dani a odvodov, tym myslim, ze existuje jedno rocne zuctovanie dani a odvodov, ktore vybera iba financna sprava a iba jej sa posielaju platby. 1 partner, 1 priznanie, 1 rocna zuctovacia platba (0-12 mesacnych preddavkov). Je na diskusiu, ci je v poriadku nemat evidenciu trzieb, maju byt potom urcite zivnosti uplne bez hranice prijmov poriesene pausalnou licenciou? Mometnalne teda len pre predstavu, od vsetkych SZCO ziskal stat za rok 2016 cca 650 milionov (dan aj odvody), to mi teda vychadza cca 2000 eur na jedneho zivnostnika. To je samozrejme priemer, takze nejaka minimalna licencia pre nízkopríjmových moze byt ovela nizsia.

To je len moja predstava, toto je skor taky brainstorming. Nemame pripraveny zatial ziadny konkretny navrh. Nie je to tak, ze niekto predlozil navrh, a o nom diskutujeme. Hladame sposob ako zlepsit sucastny system, pricom primarne nejde o znizenie odvodov a dani (aj ked vo vizii je napr. zrusenie zdravotnych odvodov).
Moje predstava je, ze by to boli licencie dobrovolne (volitelne), a tiez ohranicene, takze by som mozno nepriemeroval vsetko. Ano, aj mne vychadza cca. 2000, pri jednej prevadzke a samopodnikani (ziadny zamestnanec) mozno 1000. To su samozrejme cisla od brucha. Prave na to chceme spravit nejaky model a vlastne preto si tu :blush: (Ja som tiez niekedy prepocitaval OB a robil na to kalkulacky, este pred vznikom SaS. Ale na teba sa nechytam, a az pri tvojich blogoch som pochopil, ake to je zlozite. Doteraz som admin stranky OB na FB, aj ked uz tomu neverim.)

A ked to prevedies na minimalne platby odvodov (aj ked su stratovi) a dani nevychadza to nejako malo?

Tieto sumy este inak nechcem velmi riesit, ked sme iba na zaciatku nejakej diskusie. Nevýhodou licencie je ze jednoduchost by isla aj na ukor spravodlivosti, cize jedno ci by islo o kadernicku v zisku/strate strihajucu v BA za 30eur ci v Lucenci za 5 eur, vsetci by platili rovnako. Teda rozhodne v pripade zeby nebola evidencia trzieb a ziadny limit na vynosy, ktore by sa poriesili touto licenciou. Ak by zasa bola evidencia trzieb, tak podstatne znizenie byrokracie by som v tom nevidel. Ale mozno mi nieco unika.

k tej statistike: pocet prevadzok zrejme z databaz nevytiahneme, financne ukazovatele su dostupne skor pre firmy ako sro a as, pri zivnostnikoch sa musime uskromnit s trzbami, inak ich uctovna zavierka je neverejna nezverejnuje ju ani Register UZ). Co sa da zistit su filtre podla poctu zamestnancov a predmetu cinnosti i ked nie su velmi podrobne.

k navrhu pre vybrane sluzby: chapem motivaciu ulahcit podnikanie urcitym konkretnym skupinam, avsak velmi tazko by sa definovalo komu este zlavit a komu uz nie, vzdy by sa ozval niekto nespokojny. Prihovoril by som sa radsej za vseobecne odlahcenie dani pre mikro podnikatelov s urcitym stropom prijmu. T.j. v nasom navrhu mozeme dat 2 varianty: pre mikro a pre malych zivnostnikov. Teoreticky mozme zvazit aj zavislost urciteho konkretneho opatrenia pre tych, ktori nemaju zamestnancov (to by sa malo dat odsledovat v Socialnej poistovni).

Inak mali by sme sa tiez zamysliet ako tie navrhy osetrit proti masivnemu zneuzitiu - typicky priklad zivnostnik, pracujuci de facto ako zamestnanec a zivnost ma len kvoli vyhodam pre zamestnavatela.

podla mna bez evidencie trzieb by to bolo dost naivne a velmi lahko zneuzitelne spekulantmi.
aspon zakladna evidencia, povedzme podobne ako vo forme aktualnej danovej evidencie je zrejme nevyhnutna kvoli kontrole.
v drafte navrhu vyssie som napriklad vychadzal z licencie ako % z trzieb resp. zisku to by flexibilne riesilo regionalne rozdiely.

ad byrokracia - myslim ze celkovy efekt sa najlepsie dosiahne mnozstvom mensich opatreni mierne znizujucich byrokraciu, ak sa vysklada dobra mozaika tak moze to priniest v konecnom dosledku velky efekt. velke a radikalne zmeny sa tazko presadzuju a horsie sa odhaduje ich dopad. postupne by som rad zapracoval zozbierane navrhy malych zlepseni do nejakej citatelnejsej a ucelenejsej formy. uvitam dalsie dobre prispevky :slight_smile: