Daňová licencia pre samopodnikateľov

Daňová licencia pre samopodnikateľov
0

Trzby. Tento tyzden som sa presvedcil, ze vydavanie blockov nie je vobec bezne. Cinsky fastfood, kadernictvo, atd… A to som bol v centre Pezinka. Na dedine, kde sa kazdy s kazdym pozna, nebude kadernicka vydavat blocky… A kontrolu spozna hned.

ved preto platia skoro vsetci minimalne odvody. to fixne minimum je proste potrebne. zacneme niekde od 2 tisic, vzdy sa to da neskor upravit. a zacnem zbierat tie nepenazne opatrenia nech to mame pokope v nejakej forme.

inak pozeral som pre porovnanie ako to funguje v Nemecku.
zatial nejaky highlight:
zakladna dan z prijmu pre podnikatelov a firmy je 15%, k tomu vsak ide dalsia miestna dan z podnikania podla sidla - v priemere 12%. maju vsak o dost vyssie nezdanitelne minimum a niektori, napr. slobodne povolania neplatia miestnu dan, len zakladnu.
dajte tipy, ktore krajiny mozu byt este zaujimave, zvazujem porovnat este Cesko, Rakusko, Svedsko pripadne Holandsko, Dansko alebo UK.

Ten system nebude spravodlivy asi nikdy, aj ked si to vsetci zelame. Aj teraz poctivi doplacaju na nepoctivych… Niekto vydava blocky, niekto nie, niekto zamestnava na cierno, atd…
K tvojej pripomienke len dve poznamky, aj ked s tebou suhlasim: 1) v BA ma kadernicka aj vyssie naklady na priestory a podobne. 2)Kedze by boli licencie dobrovolne, by sa nespravodlivost do istej miery odstranila. Lebo by to bola volba. Ved nemozem kritizovat nieco, co som si sam zvolil.

Suhlasim, ze ziadny model nebude idealny, a treba hladat optimum medzi spravodlivostou, jednoduchostou, odolnostou proti zneuzivaniu a minimalnym vplyvom na verejne financie.

prilozil som update excelu - verzia 2 pre zivnostensku licenciu:

https://drive.google.com/open?id=1iYeBlX6q6MAlS1QFHdv0U3NNZ76oKYDJ

uprava sa tyka najma:

• minimalna platba 2 000 € od prijmu 5 299 €

• zivnostenske nezdanitelne minimum az 8 000 € po splneni podmienok:

• max. rocne trzby do 20 000 €
    • zivnostnik odpracuje min. 51% pracovneho casu pre svoju zivnost (ziadny dalsi plny uvazok)
    • zivnostnik zamestnava okrem seba max. 1 zamestnanca
  • mensi dopad na rozpocet a SP vplyvom minimalnej platby

• doplnene priklady pre benchmark Novy Zeland a Svedsko (dalsie na ceste…)
    - taky Novy Zeland ma napriklad sadzbu 10.5% dan do 14 tisic NZD, k tomu ziadne povinne odvody (ak neratam PZP k autu)

dakujem vopred za feedback

z tohto čo si načrtol to vidím asi na dve rôzne hranice
pre človeka čo zarobí 8 tisíc bude 2000 za licenciu neatraktívne …

ono je to velmi relativne co bude neatraktivne, pretoze realne mame dnes podla dostupnych info mozno viac ako 100 tisic dobrovolnych platcov odvodov do Socialnej poistovne, to znamena ze tito ludia maju prijem nizsi ako 5 298 € rocne a dobrovolne platia 2 498 € odvody. Preto pri navrhu licencie 2 000 € by vsetci tito usetrili 498 € rocne. Zaroven rovnako 498 € rocne usetria vsetci s prijmom do 16 667 €, kedze pri zachovani pausalnych vydavkov 60% budu mat zisk 6 667 € a z toho zaplatia licenciu 30%, teda 2 000 €.
Dopad licencie 2 000 € by len pri skupine dobrovolnych platcov mohol vytvorit -50m € pre Socialnu poistovnu (pozri zalozku dopady v exceli vyssie). V prvej verzii som nedaval minimalnu platbu len percento z prijmu a tam tato skupina vytvorila potencialny dopad na SP -200m €, preto som v druhej verzii pouzil minimalnu platbu.

Mozeme samozrejme zvazit inu vysku minimalnej platby pripadne dve hranice ale mali by sme si povedat cim by sme to chceli kompenzovat pre Socialnu poistovnu, pripadne rozpocet.
Som otvoreny rozumnym navrhom, mozeme pridat viac alternativ.

"Opatrenie by sa tykalo malych podnikatelov s prijmom do 15-20T € rocne.
Navrhujem toto navysit na 40 - 50T eur rocne

Moze danova licencia nahradit pravnicku formu s.r.o. ako neplatca DPH ? Cize bola by s.r.o. s danovou licenciou aj s.r.o. platca DPH ? Toto je este jeden s dovodov na zvysenie podnikatelov s prijmom z 20T na 40T.

vo verzii 1 sme mali prijem do 20T €, no vo verzii 2 je uz licencia az do prijmu 33T € (ospravedlnujem sa, v uvode zostal prijem z prvej verzie, opravim do dalsej verzie)

zvysene nezdanitelne minimum na 8T € som navrhol zatial len pre prijem do 20T €, kedze licencia je zatial myslena pre malych alebo zacinajucich zivnostnikov. Avsak uvazujem do dalsej fazy to nezdanitelne minimum neznizit skokom pri 20T € ale postupne, taky fade out od 20 do 33T € pricom az pri prijme 33T € by to bolo tych 3 803€. bude to mat vsak vyssi dopad na rozpocet.

inak prijem do 33T € ma podla SIMS databazy velka vacsina zivnostnikov, potom pocet rychlo klesa, zrejme s vacsim prijmom uz prechadzaju na s.r.o.

zatial sme riesili len zivnostnikov ale s.r.o. ako neplatca DPH je zaujimavy napad na pripadne rozsirenie. povinny platca DPH je podla financnej spravy od obratu 49 790 €, teda ak by sme rozsirili licenciu pre vsetkych do obratu 49 790 € tak zahrnieme vsetkych neplatcov DPH. tu by som vsak uz navrhol asi o nieco mensiu ulavu, aby sme nezatali velku sekeru do rozpoctu.
dik za napad.

Neni zac, rad pomohnem. Tak pokuste sa aj toto zahrnut ak sa da.

Veľmi zaujímavé porovnanie živnosti v SR a UK

Chcem sa opýtať, že prečo vôbec byrokraticky a daňovo zaťažovať samopodnikateľov na úrovni remesla z toho aj tak nikto nezbohatne. Normálne im nechať nech si každý robí to svoje a dobrovoľne prispieva vrámci svojej komunity. Či to je bárs naivné ? Ďakujem za reakciu.

To by sme tu mali hned na druhy den samych samopodnikatelov a nikto by neplatil dane.

NA Slovensku silno naivné na toto musí prejsť čas aspoň 2 generácií … potom možno skúsiť. dovtedy ak Slovák nemá nad sebou damoklov meč nič platiť nebude… veď sa pozrite ako bez hanby vyťahujú niektorý DPH a potom to chýba v zdravotníctve a školstve …

sorry, som si to nevsimol a dostal som sak tomu az teraz. super podklad.

dik za feedback, bola aj druha verzia v rovnakej teme nizsie.
dalej som to zatial nerozvijal kedze vecnych prispevkov je malo, spatna vazba nebola.

bolo by fajn sa najprv stretnut zopar ludi a povedat si comu sa oplati venovat cas, nech to nie je samoucelne. nasledne mozeme vylepsovat tento aj ine napady.