Delegovanie clenov do volebnych komisii

Delegovanie clenov do volebnych komisii
0

Chcem sa spytat ci bude v buducnosti PS aj delegovat clenov do volebnych komisii. Je to prezitok a v podstate je to povazovane za nepodstatnu vec, ktoru vacsina mensich stran ignoruje. Problemom ale je ze volebne komisie maju mimo parlamentych volieb malo ludi a su plne dochodcov, ktori nevladzu. Dalsia vec je ze aj toto skvele delegovanie je nieco co viac nefunguje ako funguje. V buducnosti by sa malo PS zamysliet ako to zmenit a najlepsie ako odhalit chyby systemu je sa ho parkrat aktivne zucastnit… Preto by podla mna bolo fajn keby PS delegovalo lokalne clenov komisii, mozno by to prilakalo aj par mladych ludi a ozivilo komisie. A mozete pozbierat feedbacky ako to cele vyzera… Podla mna ten jeden vikendovy den par ludi obetuje a je to dost oci otvarajuci zazitok.

urcite to budeme zvazovat a riesit.

myslim, ze po sneme 20.1, sa hned zacne riesit strategia a ulohy do komunalnych volieb. takze toto tam bude spadat.

rozhodne treba toto riešiť …

Nerozumiem kde je problém.

Nechápem ako môže niekomu vadiť to, že komisie sú plné dôchodcov. Čo tam zle robia? Falšujú výsledky?

A že nevládzu? Ako nevládzu? Som nikdy nepostrehol, že by sa stal prípad, že by nevedela komisia napr. postaviť plentu, zdvihnúť volebnú urnu či nestihli alebo nevedeli spočítať hlasy a museli by prísť mladí, aby im to ukázali ako sa to robí.

Nika v čom tam vidíš problém? A Ty Miju?

JA som pochopil príspevok @nika, že ide o to aby PS nominovalo do komisii svojich nominantov a podporovateľov a teda predpoklad je že to budu skôr mladší ľudia. Ja som bol v komisii skoro vždy a často aj ako predseda a viem aké sú tam problémy ( málo ľudí, málo krížovej kontroly v niektorých okrskoch, pomalšie spracovanie ak sú len veľmi starší ľudia v komisii…atd.) a myslím si, že keď začneme mladých presviedčať aby išli do komisíí a bude to taká malá výučba občianskej náuky a prístupu k demokracii v priamom prenose. A tiež možnosť ako niečo aktívne urobiť pre lepší štát …

Mne dochodcovia v komisiach vobec nevadia. Len si myslim, ze kazda komisia potrebuje aj mladsich clenov, aby vedeli svojim starsim kolegom trochu pomoct.

Za prve predseda komisie musi vyzdvihnut papiere na urade hodinu a pol pred zaciatkom volieb. 5:30-6:00 a potom ide odovzdat vysledky a pecati volebnu miestnost. Sikovni su o takej pol druhej hotovi a maju miestnost zapecatenu. Pre dochodcu je toto velmi narocne podla mna a okrem toho pri spocitavani hlasov, kedy konecne treba nejaky mentalny imput su tam uz vsetci clenovia komisie minimalne 16 hodin. Ano, spocitat n papierov a vypisat zapisnicu skutocne nie je az take zlozite. Ale pre starsieho cloveka, ktory je 16 hodin hore je to obcas nadludsky vykon. Existuje aj prenosna urna, ktora sa nosi do domov dochodcov, kde su dokonca nemobilni ludia a treba chodit z izby na izbu, co je fyzicky aj casovo narocne a pri com musia byt ucastni aspon dvaja clenovia komisie.

Len ma to napadlo. Ano, je to asi pre vela ludi banalna tema a sama si nemyslim ze je to nejaky strasne horiaci problem. Myslim si vsak, ze toto forum je urcene na vyjadrenie otazok k PS. Tak dakujem za priestor :slight_smile:

Ja si myslím, že by v tomto mohla byť spolupráca s @Branislav_Gigac keďže má má starosť mladých v PS. A inak byť členom komisie je aj zaplatené takže študenti si vedia takto privyrobit…aj keď nie nejako veľa niečo okolo 30€ myslím
Dobrý test by mohli byť komunálne voľby …

NIKA + MIJU

Božechráň, že by som niekoho kritizoval za otvorenie hoc aj banálnej témy.

Ale som skôr toho názoru, že PS by mala tlačiť na elektronizáciu volieb, čím by tento problém (stále ho tam nevidím) odpadol. To sa mi javí progresívne.

elektronizacia volieb a jej zabezpecenie nie je jednoducha tema. Nemyslim si ze na Slovensku je momentalne na tento projekt vola a uz vobec netusim ako by to mohlo PS vo svojej terajsej pozicii “pretlacat”. Elektronizacia volieb je pre mna v tejto chvili tema buducnosti a tiez nepatri k horiacim problemom.

V suvislosti s volbami sa mi pacila iniciativa volby.digital co umoznovalo ludom jednoducho generovat ziadost na vydanie volicskeho preukazu. Mam pocit, ze aj pre PS je momentalne lepsia cesta pomahat sfunkcnovat existujuci system ako sa pokusat “pretlacat” nieco ine.

Vôľa na elektronizáciu nie je, práve preto treba tlačiť aby bola. Napríklad tým, že sa to dá do volebného programu.

A nie je to téma budúcnosti, je to téma súčasnosti, technicky nie sú žiadne prekážky, aby sme volili elektronicky, preto považujem za absolútne zbytočné zlepšovať systém v ktorom Ty vidíš problém.

Sú možnosti na elektronizáciu a PS by mala presadzovať zlepšenie vo veci delegovania členov do volebných komisii??? Tak toto by bolo Degresívne Slovensko, nie progresívne. Spiatočnícky prístup, nemoderný, stredoveký… staroveký… zaspatý… v priamom rozpore s tým, čo má hnutie napísané vo svojom názve.

Suhlasim, ze po technickej stranke by pre elektronizaciu volieb namali byt velke problemy, ale do komunalnych sa to urcite nevyriesi. Takze otazka delegovania clenov do volebnych komisii, alebo ako pozorovatelov je v tomto pripade namieste.

Ja to vidím tak, že by sme sa mali snažiť o elektronizáciu volieb. Pomohlo by to ľuďom, ktorí žijú mimo svojho bydliska, najmä v zahraničí.Mladí by to tiež vo veľkej miere využívali. Zvýšilo by to aj volebnú účasť. Na druhej strane nevidím reálne, že by to v najbližšom desaťročí dokázalo úplne nahradiť súčasný spôsob voľby, najmä starší ľudia by s tým mali problém. Čiže som skôr za možnosť voliť elektronicky, nie povinnosť.

Tak ja som za čo najskoršiu možnú elektronizáciu volieb a rapídne zníženie okrskových volebných miestností.

Spojenca som nenašiel, demokraticky ste ma elektronicky prehlasovali.

Neber to tak tragicky. Jednoducho je to fakt ze do komunalek sa s tym nic neurobi a tlacit do niecoho nasilu by prinieslo myslim si skor opacny efekt. Verim vsak, ze elektronizacia ako taka, nielen vo volbach, bude o par rokov beznou sucastou nasho zivota a PS urcite “zabojuje” aj v tomto smere. :wink:

Zlepsovat nieco co existuje je podla mna ovela konstruktivnejsie ako vykrikovat ze cely system je zly a treba ho nahradit novym. Snaha o zlepsenie alekolvek je podla mna progresivitou.

PS dnes nie je a neviem ci niekedy bude v pozicii, v ktorej by sa mohlo zasadit o elektronizaciu volieb. Pre mna osobne Slovensko na elektronizaciu volieb este pripravene nie je. Myslim si, ze nalada v niektorych vrstvach Slovenskej spolocnosti je dokonca proti dalsej elektronizacii verejnej a statnej spravy, nakolko jej ludia a uradnici mnohokrat nerozumeju a povazuju ju za drahu a nefunkcnu. Kiez by sa to v buducnosti zmenilo.

Ja osobne povazujem reformu verejnej a statnej spravy za prioritu. Ich nasledna elektronizacia je pre mna skor dlhodoby ciel a mala by byt zavadzana postupne a premyslene.

Toto sa určite bude riešiť. Voelbné komisie sú dôležité - najmä keď sa jedná o posudzovanie platnosti hlasovacieho lístka. Ortodoxní členovia komisií, sú v tom celkom trocha mimo. Progresívni členovia budú určite. Komunálky sa budú riešiť čoskoro :slight_smile: . Ideme urobiť progresívnu ®evolúciu .

Tiež som za elektronizaciu volieb :slight_smile:

Vad ani ja nie som proti, ale do komunalnych volieb jednoducho s velkou pravdepodobnostou nie je sanca take nieco stihnut. Myslim si.

To áno, do komunálnych volieb ťažko. To by musel presadiť niekto s reálnou politickou silou.

Tak to urcite nie je realne. Momentalne.