Demograficka kríza (nizka natalita + emigracia) - alternatívne riešenia namiesto znizovania soc. vydavkov

Demograficka kríza (nizka natalita + emigracia) - alternatívne riešenia namiesto znizovania soc. vydavkov
0

Keďže sa všetci zhodneme, že demografická kríza je a bude ohrozujúca. Nejde iba o nizsiu natalitu ale hlavne o emigraciu mladych slovakov do zahranicia, kde číslo za posl. 10r atakuje hranicu 500tis mladych ludí. Bohužial z tejto hrozby pravicové strany zatial urobili iba vlastnu demagogiu a polit. marketing, vyťažili z toho tlak na znizovanie valor. dôchodkov a soc. dávok odkazanych skupin, vyťažili druhy dôch. pilier atd. Chcem ako laik otvoriť tému skutočnych riešení tejto hrozby. Aké by mohli byť narvhy konštruktívnych riešení ktoré by nezasahovali vydavkovu časť rozpočtu? 1. motivácia k vyššej pôrodnosti spojená s motiváciou mladych ostať pracovať na Slovensku 2. prijatie 100tis+ pracovníkov z Ukrajiny a dalších kulturou podobnych krajin 3. motivacia prilakať ročne 20tis. študentov z tretích (neislamskych krajin) (vychodní slovania, azia atd) a motivovat ich studiom VS zadarmo v pripade ak sa do 3r po jej ukončení zamestnaju v SR a odpracuju u nas min. 10rokov… 4. tlačit na riešenie danej problematiky na Brusel (zjednocovat davky soc. systemu priamo z EU bez potreby riesit tuto otazku v jednotlivych krajinách?

Dôchodkový systém.

Pravicové strany výnimkou jedného tu už nevládnu 10 rokov.

To je skôr všeobecná fráza, nie je to žiaden návrh.

Tu by bolo niečo možné urobiť, ale ako ich presvedčiť, aby tu ostali a nešli ďalej.

Toto sa mi zdá úplne sci-fi. Odmietame skoro každú pomoc, keď sa na nás západ obráti, a my chceme niečo od nich? To vážne? Si viem predstaviť ako sa začnú smiať, keby nejaký politik z východnej Európy tam s týmto dôjde. Kým nebudú u nás platy ako na západe, dovtedy nebudú ani dôchodky u nás ako na západe, to je proste fakt.

nepovazujem ani smer za lavicovu stranu, v ramci konsolidacie sa vyhovara na pravicu u nas, na brusel, na vsetkych okolo… čo sa ale týka tzv. pravicovej opozície, študoval som vsetky ich programy a nie su o nič solidarnejšie ako program smeru, kt. nim tiez nie je. Momentalne to vyzerá, akoby len Švejna sa tam snažil aspon dačo zachrániť…

Myslím, že ľavicové témy by mala riešiť ľavicová časť PS okolo Štefunka. Ja nie som odborník na sociálne veci.

Na Slovensku nie je zdravé konkurenčné prostredie a možnosť presadiť sa. Cesta z dola hore úplne zahátaná.

Motivovať musíš vybrané skupiny. Hlavne tie, ktoré budú pracovať rozumom. Bohužiaľ dnes, keď sa robí od nevidím do nevidím je to ťažké. O to ťažšie lebo dnešný zamestnávatelia prišli vyťažiť pracovnú silu. Nebudujú škôlky zadarmo, tábory, mimoškolské aktivity.

Neviem prečo len s podobných krajín, ale toto ti vyženie aj ten zvyšok, čo tu zostal. Slovensko ak chce zvyšovať mzdy, si nemôže dovoliť príjmať lacnú pracovnú silu. V konečnom dôsledku by pre nich bola len prestupná krajina.

Bohužiaľ títo študenti živia naše slabé univerzity. Je to viac menej jediná šanca príjmu. Prečo by tu mal študovať človek zadarmo, keď tak či tak po skončení štúdia odíde.

Toto by znamenalo zvyšovanie odvodov a na to, tu nie sú firmy ani pracovné pozície.

Riešenie

Vytvárať podmienky za ktorými odchádzajú Slováci do zahraničia.
Transparentnosť.
Kvalitná nie otrocká práca.
Skvalitnenie služieb.
Podpora podnikateľského prostredia.

páni vo vašich odpovediach vidím príliš vela pesimizmu a navrhnuté riešenie su typu: svetový mier. nevedu k riešeniu konkretnej problematiky. suhlasim ze problem je uneseny štát, korupcia, nizke mzdy atd…[quote=“Milan_Majtan, post:5, topic:1824”]
Vytvárať podmienky za ktorými odchádzajú Slováci do zahraničia.Transparentnosť.Kvalitná nie otrocká práca. Skvalitnenie služieb.Podpora podnikateľského prostredia.
[/quote]

ano ak by sa toto vsetko zmenilo, sas-ka by nemusela vymyslať OB alebo akakolvek strana by nemusela vymyslat konkretny ekon. program na ziadnu parcialnu problematiku, lebo by sme ich hned odzbrojili tym, ze najprv maju fungovat zakladné veci…podla mna emigarcia je mozno nas najvacsi problem a treba hladat aj konretne riesenia na tento konkretny problem.

Ten pesimizmus vypliva z toho, ze SaS ide do populizmu, ale nikto nechce riesit problemy.

Pokial viem tak vacsina vyspelych krajin to riesi pomocou imigracie. A teraz nehovorim o nekontrolovanej imigracii z predminuleho roku ale o trvalej riadenej imigracii. V Silicon Valey pracuju skoro sami cudzinci. V Anglicku robia vodarov,elektrikarov a kurenarov Poliaci. V Rakusku osetruju nase sestricky a v Cechach robia na stavbach Ukrainci. (Velmi zjednodusene).

Myslim ze aj nasa krajina by mala vytvorit nejake cesty aby sme ludia prichadzali pracovat. A politici by o tych ludoch nemali hovorit ako o hrozbe. Je totiz dost mozne ze raz ich bude naozaj vazne potrebovat, a nikto sem nebudechciet prist lebo sa tu nebudu citit dobre.

Mam taky pocit, ze mladi ludia sa moc nevratia.

Michal, suhlasim, som v Silicon Valley uz vyse roka a z prakticky asi cca 20 programatorov co tu poznam, su to asi len 2 amici, inak je to vsetko mozne zo sveta (europa, kanada, azia …). A zial suhlasim aj v druhom bode, domov sa mi prilis nechce ist, ked citam co sa tam deje…

Lenze pokial vo vyspelych krajinach je mentalita, domaci na prvom mieste, na Slovensku to tak nie je.

Demografická kríza podľa mňa nemá riešenie v imigrácii. Tretí svet nás pomaly dobieha a aj keď to vyzerá s masovou imigráciou aspoň pre EU desivo, je otázne čo bude o 30-40 rokov Odpurúčam na túto tému pozrieť gapminder alebo rovno prednášky od H.Roslinga. Imigrantov bude menej a budú si vyberať kam pôjdu alebo rovno zostanú doma. Už teraz je zaujímavé pozorovať pohyb len vrámci Afriky či Ázie.

Riešením je podľa mňa skôr podpora pôrodnosti, ale o tom je diskusia inde.

Suhlaim ze rozvojove krajiny rastu (v Kuala Lumpur si casnik zarobi 300 eur) ale je to naozaj tak ze nas dobehnu? Kedy my dobehneme Svedsko? A je to iba o tom? Ak nas aj v niecom dobehnu, stale mozu byt oblasti v ktorych budeme zaujmavi.

Asi malo kto by dnes odisiel do USA zbierat zeleninu. Ale su ludia, ktori tam odisli robit IT. Lebo to sa oplati. Napriklad teraz mame relativne dost prace v automobilovom priemysle, ktora moze byt dost zaujmava. Aj nas IT sektor zufalo hlada ludi. Myslim ze na Ukraine alebo v Azii je dost sikovnych ludi, ktori by u nas vedeli byt uzizocni. O 30 rokov to mozno budeme musiet robit inak, ale zatial sa to da.

Takisto by sme mali vytvorit take prostredie, aby tu boli aj spokojni. Aby sa na ulici nebali o zdravie. Aby sa tu citili dobre.

A co sa tyka porodnosti - to je dalsi nastroj ktory sa da pouzit. Ale moc o tom neviem.

A este je tu odchod ludi do cudziny. Ten sa da zmiernit lepsie fungujucim statom Je to dost vseobecne ale inak to neviem povedat. Myslim ze ludia odchadzaju stale menej a menej kvoli peniazom a stale viac kvoli prilezitostiam a prostrediu. A z rovnakych pricin mozu ludia (ne)prichadzat z cudziny k nam.

Riešilo sa to už v inom vlákne a preto ma štve že sa to rieši v zase ďalšom a nenadväzuje sa . Ale napíšem sem čo tam. Potrebujeme vyriešiť
Finančnú časť natality a emigrácie : Nehľadajte odpoveď od ľudí čo sú tu na Slovensku , hľadajte ich od tých čo odišli alebo nad tým rozmýšlajú . Napr. slováci v nemecku,anglicku atď. Alebo učíme sa podnikať , tieto stránky majú (ak pripočítam ešte zopár zahraničných) 100 000 ľudí a keď tam vidím tie názory a čo je tu za problém väčšinou sa zhodujú a to : Je tu ťažké a zložité začať podnikať (v dánsku pre príklad máte založenú firmu za tri minúty a môžete fungovať bez zbytočností) Je to tu drahé (veď také írsko má nižšie dane ako tu a oveľa kvalitnejšie služby, keď sa nerozkráda tak to ide ale čo má potom motivovať ľudí sa vrátiť ) prirátal by som ešte ďalšie veci ako mentalita atď. ale to by bolo pridlhé .
Mentalitu a postoj ku natalite a emigrácii : Ak sa tu neudeje rumunský scenár a čiže pôjdu do basy všetci hajzli zo smeru,sns,most-híd,hzds a bývalých vlád ktoré sa nabalili na privatizáciach tak sem sa nikto nevráti.
A ak budete neustále demotivovať mamičky podmienkami ktoré im bránia ku šťastnému tehotenstvu tak sa nečudujte že vyhynieme , pre príklad sestra otehotnela pol roka pred štátnicami a nedostala žiadnu garanciu od štátu ani žiadne pochopenie zo strany univerzity .
Predstavte si ten stres zo štátnic a príchodu dietatka v kombinácii pre mladú matku ona mi povedala že už si to nechce zopakovať .

stále sa točíme v kruhu. tvoje navrhy (aj ked s potrestanim zlodejin kazdy suhlasí) su selektivne a neriešia problematiku. demograficka kriza je hrozba preto, lebo emigracia likviduje soc. system. davky nerastu umerne ku mzdam a coraz viac ludi sa prepada do chudoby. Skupina o ktorej pises nie su ako jednotlivci ohrozeni demografickou krizou (maju moznost ostat alebo odísť na západ- navyse tato moznost odist im dava do ruk nastroj ako tlacit na vladu napr. pre znizenie dani odvodov atd) ale prave znizenie ich dani, odvodov problem skutocne ohrozenych este prehlby, lebo to nenavysi prostriedky do soc. systemu.Priame dane a odvody nie su nizsie ani v krajinach kam slovaci emigruju, preco by sa mali znizovat u nas? čisto hypoteticky ak by zajtra povedalo vlade milion dôchodcov, ze odchadza do zahranicia, cela ekonomika by skolabovala. Slov. politika zneužíva ten fakt, ze vzhladom na ich chudobu takýto scenar nemoze hrozit. okamzite by vlada hladala nastroje ako ich udrzat, namiesto vydavkovej konsolidacie by musela riesit problematiku na prijimovej strane. (napr. dan z luxusu atd)

Lenže problém je, že pokiaľ v ostatných krajinách je tá efektivita využitia daní a odvodov podstatne vyššia, na Slovensku sa cez ne dotujú neschopný ľudia.

Napríklad na Úrade Práce v Bytči majú dva systémy a keď im chceš poslať dokumenty, tak ich musíš poslať poštou a nie mailom, lebo im z 10tich prejde 5.

A to už nehovorím o zodpovednosti, ktorú nikto za nič nemá, ale každý berie plat. Som teraz v takej situácii, že rozmýšľam spraviť z live stream ako sa každý na každého na Ministerstve Práce, Sociálnych Vecí a Rodiny vyhovára a odkazuje jeden na druhého.

To je dôvod prečo treba znižovať dane a odvody a tlačiť na ich efektivitu.

ok tak teda dajte, dôchodcom, matkam a detom jedno teple jedlo denne. zrušme dane odvody, platy dajme na 3tis v cistom a tí čo rozdeluju peniaze nebudu moct kradnut lebo nebudu mat z coho. zaujímava filozofia… skutočne si niekto mysli, ze z optimalizacie, šedej ekonomiky, emigracie atd zaplaču zlodeji? tí si svoje toky financií vzdy najdu. suhlasim len s bojom proti korupcii, znizovanie dani a odvodov nie je riešenie. platy by mali vyrazne narast napriek daniam a odvodom

Tvoja predstava vychadza z toho, ze odvody a dane priamo financuju mamicky, nezamestnanych dochodcov…

Lenze je medzi tym velmi neefektivny clanok byrokracie, ktory by vdaka automatizacii a optimalizacii vytvoril zdroje na znizovanie odvodov a dani pri zachovani sucastnych davok. Dokonca mozno by boli ludia este spokojnejsi, kedze by sa hned dozvedeli o nedoplatkoch, nemuseli by robit postarov medzi uradmi.

Ja som spominal riesenia ako imigracia a porodnost. Dalsi ludia pisali o navrate Slovakov domov ci zastaveni emigrácie. Dnes som cital nn Denni N zaujmavy nazor pana Palenika. Vravi ze namiesto imigracie by sme v dobe kedy mame nedostatok pracovnej sily vznika priestor na to aby sme

• dostali na trh prace dlhodobo nezamestnanych
    *zmiernili prezamestnanost vo verejnej sprave
  • zrusili umelo dotovane pracovne pozicie (bana Handlova)
    A ty ludia si budu schopni najst pracu inde.

Ja si vsak myslim, ze ta imigracia bude aj tak nevyhnutna, a okrem toho ju aj tak nevieme dobre zastavit., zakze tu je dalsia vyzva ako spravit imigraciu dobre tak aby vzniklo co najmenej problemov.

Zdroj: https://dennikn.sk/679289/potrebuje-slovensko-pracovnikov-z-inych-krajin-zvysi-alebo-znizi-to-nase-platy-odpoveda-8-ekonomov/?ref=tit

„V čase, keď vláda nefinancuje vzdelávanie nezamestnaných, umelo financuje neperspektívne pracovné miesta v regiónoch, kde je pracovných síl nedostatok, a všetky tieto veci robí vláda dlhodobo a systematicky, mi príde otázka dovozu pracovnej sily iba zakrývaním skutočných problémov, čo ekonomika Slovenska má.“

Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti

zdravím, podrobnejšie som si prešiel demografické ukazovatele všetkých krajín, ktoré splnajú 3 parametre, ktorými sú civilizačne podobné slovensku, 1. majoritu obyv. tvoria belosi europ. pôvodu 2. je tam kapitalizmus 3. majoritné nábož. je kresťanstvo,… z tejto skupiny štátov nevymierajú len 3 štáty a to germánsky island a írsko, tretia je argentína kde 95% obyv. tvoria belosi španielskeho a talianskeho pôvodu a nie je to rozvojová krajina ale pomerne vyspelá, všetky ostatné krajiny tohto typu vymierajú buď rapídne ako napr. post-komunistické krajiny a nemecko alebo pomalšie ako napr. škandinávski alebo americkí belosi,… porovnávať sa s moslimskými, africkými, komunistickými a inej rasy krajinami nemá zmysel, tam je to o inom,… a zvláštne že akurát tieto 3 krajiny sú imúnne voči nízkej pôrodnosti a ostatné podobné sú v úplnom prúseri a odkázané na masovú imigráciu, v rakúsku je napr. dva a pól milióna prisťahovalcov dokopy čo už je extrém,… zrejme by stálo za zistenie ako to robia v tých 3 krajinách, čo robia inak, jediný rozdiel tam je, že majú určené štátne náboženstvo, katolicizmus alebo protestantizmus, ale v tom to podľa mňa nebude

Island je skôr ateistický než protestantský. V Írsku počet veriacich dramaticky klesá, Argentína je model z Latinskej Ameriky, ťažko hľadať praktickú paralelu.