Demokracia 2.1 (Karel Janeček)

Demokracia 2.1 (Karel Janeček)
0

#1

Ahojte, dlhšiu dobu sa zaujímam o volebný systém podľa p. Karla Janečka, s názvom “Demokracia 2.1” (D21), a chcel by som konštruktívnu diskusiu k tomuto systému priniesť aj sem. Čo si o tom myslíte? Je to možné zaviesť na Slovensku? Info z webu: D21 pracuje s efektom viac hlasov ( 2 kladné, 1 záporný). Cieľom je zabrániť triešteniu hlasov medzi umiernenými kandidátmi a znižiť možnosť zvolenia extrémistu alebo populistu, ktorí zastupujú len “hlasitú menšinu”. Viac tu: Demokracie 2.1.

V ČR začína aj popularizácia tejto témy pomocou webu: Prezident21.

Aktuálne dianie vo svete v tejto oblasti: http://news.d21.me/en/


Reforma volebneho zakona - kruzkovanie na viacerych listkoch
Reforma volebneho zakona - kruzkovanie na viacerych listkoch
Voľby do VÚC v BA
#2

Stačí vyčkať, čo to prinesie Česku.
Sme si podobní ako siamské :family_women_girls:


#3

Zaujímavý experiment, na ktorý treba ústavnú väčšinu.
Myslím, že by to dosiahlo cieľ eliminácie extrémistov.
Ale akosi som nepochopil - tie dva “za” hlasy musím dať jednej strane alebo aj rozdeliť medzi dve voľby?


#4

Každému môžeš dať maximálne jeden hlas.


#5

Spýtam sa ako dement:
Takže ak mám dokopy tri hlasy - dva pozitívne, jeden negatívny, môžem ich rozdeliť medzi troch?
Alebo mám dva hlasy, jeden dvojitý pozitívny a jeden negatívny?


#6

Áno, takto ako píšeš:

S tým, že nemusíš rozdať všetky hlasy. Ale na to aby si mohol dať negatívny musiš dať obe pozitívne.


#7

No tak toto je podľa mňa dobrý nápad (y).


#8

Presne túto tému som sem chcel nadhodiť aj ja, ale predbehol si ma. :slight_smile: V každom prípade ďakujem za ňu. Tiež sa mi tento systém celkom pozdáva. Dokonca ho už testujú na viacerých miestach vo svete, napr. aj v New Yorku na komunálnej úrovni (a čo som zachytil tak v celku úspešne). Velkou výhodou je (pod)la mňa), že s najväčšou pravdepodobnosťou by sa do parlamentu nedostali kontroverzné osbnosti - napr. Fico, Kaliňák, ale aj Matovič, Sulík, atď. Dokonca by sa tam zrejme vobec nedostalo LSNS. Zároveň to je aj určitá nevýhoda, že vlastne lídri strán by sa zrejme do parlamentu nedostali.


#9

Ešte upresním, že autor v prípade volieb pracuje s násobkom, t.z. 4 plusové a 2 mínusové hlasy.


#10

http://www.svetprumyslu.cz/nove-video-karel-janecek-o-novem-volebnim-systemu-demokracie-21/


#11

je to veľmi zaujímavý systém a priznám sa, že v čase keď som o ňom počul prvý raz, pokladal som ho za takmer dokonalý. bolo to ešte pred poslednými parlamentnými voľbami. výsledky volieb mi túto ilúziu vzali. keď som premýšľal o tom, komu by som dal negatívny hlas, bola by to iná strana ako ĽSNS, priznávam sa, neočakával som jej prienik do parlamentných lavíc. a myslím si, že viacero ľudí bolo na tom podobne. keď som si to potom prepočítal, dospel som k názoru, že ĽSNS by asi dosiahla ešte lepší výsledok. lebo ficovci by sa vystrieľali na sulikovcoch, matovičovcoch, bugárovcoch a pod. a tí by zase asi triafali fica. najväčšiu radosť z toho by mali dankovci, kolárovci a kotlebovci. neviem, či je tento systém relevantný, keď je v ponuke príliš veľa “pofidérnych” strán. každopádne si myslím, že to teraz nie je na programe dňa, neviem si predstaviť, že by daný návrh podporilo 90 poslancov ani po nasledujúcich voľbách. slovenský volič je skôr konzervatívny a systém ani nezaručuje elimináciu populistov, či extrémistov. (ps: v posledných voľbách som mal problém vybrať, komu vôbec hlas dať a pri dvoch hlasoch by som si možno aj hlavu zavaril :slight_smile: )


#12

Lenže rozdiel je v tom, že v tomto systéme nevolíš stranu ale kandidátov a volebný obvod nie je jeden ale x (napr. 79 obvodov, podľa počtu okresov). Z každého obvodu idú do parlamentu 2 kandidáti s najvyšším počtom získaných hlasov. Ty, ako volič máš 4 plusové a 2 mínusové hlasy, pričom ich nemusíš všetky využiť (možeš použiť len jeden plusový, tak ako teraz, ak sa naozaj nevieš pre nikoho ďalšieho rozhodnúť, ale asi by to bola škoda :confused:). Aby si mohol dať jeden mínusový hlas, musíš dať min. 2 plusové. Ak chceš využiť oba mínusové, musíš dať 4 plusové.
Nesúhlasím s tým, že by extrémisti posilnili. Koho okrem Kotlebu alebo Kollára ich voliči poznajú?


#13

Ano, je to zaujimavy napad, no ako hovori @MilanR by to za našich podmienok kde väčšina voličov je naladená na populistické strany, bolo značné riziko že populistický volič by uplne vymazal “slniečkárske” a maďarské strany. Takže pst. nehovorte o tom Ficovi zatiaľ. :slight_smile: V každom prípade by bolo veľmi zaujímavé urobiť simulované voľby na nejakej vzorke že ako by to dopadlo.


#14

V ČR to už skúšali:
"Proto na podzim roku 2013, tedy v době voleb do Poslanecké sněmovny, provedla agentura Market Vision volební experiment. Na vzorku 2 500 respondentů byly testovány volby na základě pravidel modelu D21.

Dle výsledků by například KSČM nezískala jediný mandát, stejně tak extrémistické a populistické strany typu DSSS či Úsvit. Celkovým vítězem voleb by se stalo hnutí ANO, avšak bez svého lídra Andreje Babiše. Ten by stejně jako Miroslav Kalousek za TOP 09 kvůli „minusovým“ hlasů ve volbách propadl.

Naopak nejlépe si v experimentu vedl jeho stranický kolega Karel Schwarzenberg. Obecně se dá říci, že se voliči přikláněli k novým kandidátům, kteří se doposud v politice neangažovali a nejsou dosud zatíženi politickou zodpovědností"


#15

koho by sme volili respektíve nevolili by bolo nastavené, čiže teraz je irelevantné sa o tom baviť. napr. na volebných obvodoch sa nevieme dohodnúť ani pri tomto systéme. 2+1, či 4+2 by mohlo fungovať, ale neviem, či by som to riskoval. urobiť prieskumy, by mohlo byť tiež zbytočné, lebo veľa voličov extrémnych, či populistických strán je latentných. mne by sa osobne taký systém páčil viac, ako ten terajší, ale nie som si istý, či by mal v terajšej situácií aj nejaký prínos. v terajšej situácií by sa mi skôr zdalo lepšie vytvorenie viacerých volebných obvodov, lepšia kontrola resp. funkčná kontrola volebných pravidiel (rozpočet, kupovanie hlasov apod.). dokonca, aj keď je to možno pritiahnuté za vlasy, ale psychotesty pre kandidátov. keď ich musia robiť vodiči z povolania, policajti, vojaci, tak prečo nie ľudia, ktorí tvoria zákony?


#16

Nech sa paci. Link na simulovane prezidentske volby v Cechach

prezident21


#17

Myslel som nasimulovat to u nas. Vysledok v Cesku nemusi byt podobny tomu nasmu.


#18

Ja osobne som presvedčený že by to fungovalo najlepšie keby sa nevolia strany ale jedinci. Politické strany nám spôsobujú mnoho problémov keď sú ich členovia verný nie štátu a voličom ale strane.


#19

Toto je problém s ktorým sa snažia odborníci vysporiadať po celom svete. AK zvolíš 150 ( alebo koľkokolvek) jednotlivcov môže nastať totiž situácia že nebudu schopný sa dohodnúť na ničom a teda budú musieť byť nové voľby. Taktiež manipulácia ( kupovanie poslancov) by bola omnoho jednoduchšia lebo jednému stačí zaplatiť menej ako keď musíš kúpiť celý poslanecký klub. Je možné a aj pravdepodobné, že by nám cez peniaze vládli nekontrolovateľne oligarchovia. Aj keď aj teraz to má také znaky aspoň to všetci vieme kto za kým stojí. A to je dôležité mať informácie. Ale jednotlivci by boli asi ťažie kontrolovateľný. Ale sám by som bol zvedavý ako by to potom fungovalo. Na skúšku by to možno stálo za to vyskúšať aj za cenu ďalších volieb. Ale zatiaľ nepoznám krajinu kde by mali takýto systém jednostupňového parlamentu a fungovalo to… Ak viete niekto kde to tak je dajte link na info o tom.


#20

Som trosku rozcarovany, pretoze pri kazdom pokuse o zmene mojej vzacnej existujucej demokracie a slobody sa rozblika varovne svetielko. Ale toto by som asi podporil, za predpokladu, ze obcania su co najlepsie oboznameni s novym systemom, popripade vyskusat niekolko volieb nanecisto, aby sa to slovenskym obcanom dostalo do krvi. Beriem to ako jeden z dobrych sposobov boja proti aktualnemu extremizmu.