Diskusný text - Progresívna zahraničná politika

dokument
Diskusný text - Progresívna zahraničná politika
0

Nemala by byt, ved pozrime sa ako to dnes vyzera, kopec Dolno Kubincov a nikto sa hlbsie danej problematike nevenuje, nerozumie a dakuje za otazky, dakuje velmi pekne za otazky. Politik by mal rozpravat zrozumitelne, ale ja by som preferoval experta, ktory argumentuje faktami, ako nacvicenu opicu s peknym hereckym prejavom. Toho tu mame a mali sme v minulosti dost a vidime, ze to ma jednoznacne negativne vysledky, volici su potom dezinformovani a casto zmanipulovani. Co tak to zmenit a skusit zamiesat karty.

Darmo budeš mať experta, ktorý argumentuje faktami, keď mu väčšina ľudí nebude rozumieť. Politik musí vedieť pracovať s emóciami, odborník so suchými faktami nemá v politike šancu. To je proste fakt. Ono byť odborník, rozprávať fakty a zároveň byť dobrý rečník sa nevylučuje.

Mas pravdu, dnes to tak je. Ale myslel som, ze progresivne znamena menit veci od zakladov a premyslat o nich. Kto zmeni toto nastavenie, ak nie my? Kedy, ak nie teraz? :slight_smile: som si pozical podla mna velmi podcenovany revolucionarsky slogan… S poslednou vetou samozrejme suhlasim a navyse - idem si kuknut tu debatu, aby som vedel o co vlastne hovorime.

Veľmi dobrý text.
Súhlasím, že európska integrácia je proces, ktorý nemá alternatívu. Zároveň však treba priznať, že (aj napriek dobrým úmyslom)má svoje externality. Napríklad Euro spôsobuje(nielen podľa Sulíka) reálene problémy Grékom, pretože je to pre nich príliš silná mena. Dokonca sa už otvorene hovorí, že Gréci sú obete európskej meny. Nakoniec, koľko štátov reálne dodržuje Maastrichské kritériá? Takže aj pri potrebe byť v jadre EÚ( a s tým súhlasím) vždy treba dodržiavať dva razy meraj a raz strihaj. Nie je nič zlé na tom, že sú aj ľudia s kritickými hlasmi voči súčasnej podobe EÚ. Zhraničná politika SR by sa(podľa mňa) mala robiť na báze eurorealizmu - teda nie eurohurónstva a už tobôž nie na báze euronegativizmu.

Troška mi v danom texte chýba zmienka o potrebe primeranej obhajoby národných záujmov v globálne spolupracujúcom svete. Je pekné(a dôležité pre našu ekonomiku), že sme členmi obrovského vnútorného trhu EÚ, avšak je potebné vedieť chrániť vlastných občanov pred negatívami.(napr. holandské vajíčka)Treba myslieť aj na záujmy vlastných producentov v kontexte rastu vlastnej ekonomiky. A rozhodne nie je žiadúce, aby firmy ponúkali produkty s rovnakou značkou ale s rôznou kvalitou pre jednotlivé krajiny.

EÚ tiež potrebuje na Slovensku určitý PR, tak ako sa robí PR súkromným firmám. Sme rekordéri v ignorovaní volieb do EP. Takú nízsku účast na eurovoľbách nemajú nikde. Je teda potrebné vysvetlovať dôležitosť EÚ pre každého jedného Slováka. Napr. v podobe propagačných videí odvysielaných napr. v RTVS…a pod.

Samozrejme neda sa nesuhlasit. Len ma zarazilo “Napríklad Euro spôsobuje(nielen podľa Sulíka) reálene problémy Grékom, pretože je to pre nich príliš silná mena. Dokonca sa už otvorene hovorí, že Gréci sú obete európskej meny.”

Co myslite pod prilis silnou menou? Mena je len dohodnuta formalita - v principe je jedno, v akej mene sa obchoduje, kurzy su minimalne a pri spolocnej mene sa eliminuju, trh je stabilnejsi.

https://www.zones.sk/studentske-prace/ekonomia/9156-zaklady-ekonomie-a-ekonomiky/
http://ekonomika.oldweb-sulik.sk/ekonomicky-slovnik/parita-kupnej-sily-purchasing-power-parity/

Môžeš začať

lol ty si dobre zadrel teraz svoje tahaky-referaty a oldweb-sulik :smiley: vidno odkial maju libertariani nastudovanu ekonomiu :smiley:

Chcel som len povedať, že aj pri všetkom europozitivizme treba dva razy merať a raz strihať.

Čo sa týka intenzívnejšej integrácie…Česi euro nemajú a ich hospodárstvu sa darí, Gréci majú euro a ich zadlženosť je na úrovni 180 percent HDP/podľa týždenníka Trend)

A ohľadom tej silnej meny…hovorí o tom Sulík(a aj Václav Klaus). Ja som to pochopil tak, že Gréci mohli( a asi aj mali) s eurom počkať.

Som sympatizntom myšlienky európpskej integrácie a rozhodne si myslím, že Slovensko má patriť do jadra EÚ. Len sa do toho neteba hnať bezhlavo a vždy aj primerane obhajovať vlasné národné záujmy.

K téme - najnovšie zhrnutie názorov R. Sulíka k súčasnému dianiu v EÚ a záujmom SR v tomto procese, ako ich on vníma:

Mne z toho utkvelo najmä toto:

1. R. Sulík pri svojom postavení, pracovnej náplni a kontaktoch nemá žiadne informácie o tom, ako by mohlo vyzerať budúce jadro EÚ. Ani orientačný nástrel alebo alternatívy, lebo konečná podoba pravidiel je práve to, o čom sa ešte bude rokovať. Predpokladám, že ani o túto iniciatívu francúzskych ekonómov a právnikov ešte neškrtol: http://piketty.blog.lemonde.fr/2017/03/22/what-would-a-euro-zone-assembly-look-like/

2.Ak by si mal R. Sulík vybrať medzi V4 a EÚ, vybral by si V4, bez ohľadu na to, kto tam momentálne vládne. (prosím, naozaj prosím, opravte ma, ak som to zle pochopil, stále chcem veriť, že tomu len ja zle rozumiem)

3.R. Sulík vníma naše nízke platy ako našu konkurenčnú výhodu, ktorú by sme si mali do budúcnosti zachovať.

Toto vnímam ako ďalší klinec, prečo je pre mňa R. Sulík neakceptovateľný a prečo verím, že Slovensko silne potrebuje alternatívu voči nemu. Európsky zorientovanú alternatívu.

Ja som už mu tam napísal svoj názor. So Sulíkom si preto viem predstaviť len spoluprácu bez Kollára, lebo bez Kollára bude osamotený v euroskepticizme a ostatné strany ho prinútia sa správať normálnejšie, ináč pôjde znova do opozície. U nás je to Sofiina voľba buď s proeurópskym zlodejom, alebo so Sulíkom, ktorý nás bude ťahať k autoritatívnym režimom. Je to u nás naozaj zlé.

[quote=“PeterKocvar, post:71, topic:2372”]
3.R. Sulík vníma naše nízke platy ako našu konkurenčnú výhodu, ktorú by sme si mali do budúcnosti zachovať.

Toto vnímam ako ďalší klinec, prečo je pre mňa R. Sulík neakceptovateľný a prečo verím, že Slovensko silne potrebuje alternatívu voči nemu. Európsky zorientovanú alternatívu.
[/quote]absolutne suhlasim a ak by nahodou raz vladol s touto politikou tak % PS(resp. tohto hnutia lebo neviem ci moric uz nezaregistoval znacku:slight_smile) v jeho vláde by som bral ako zradu voči slovákom. keby sa zvysili mzdy hoc aj rapídne, zvysili by sa aj soc. davky a tym ze by boli ludia kupyschopnejsi mohli by zdraziet aj tovary. ale vdaka zapadnym platom by sme nestracali statisice mladych čo je najväčší problem. ani 2/3 sukromnikov by neskrachovalo lebo ludia by mali viac penazi takze by kupovali viac a drahsie tovary a služby, preto by aj sukromnik mal rovnako na mzdy ako aj predtým. ako by bolo potom mozne ze NDR prijmom takmer dohnalo zapad nemecka?. isto tam bol pred r. 89 vyrazny rozdiel a ten nevyriešil trh

a je neuveritelné aby clovek kt. chce byt lidrom krajiny a vravi o sebe, ze je ekonom. ignoroval prieskum kt. vychádza z TRHU a kt. vravi, ze platy nemecka dobehneme za 40r, norov za 400 a svajciarov nikdy. a jeho odpoved na to je čo? ze my sme prva liga lebo rastieme o 3% a nemci o 1%?? slušny človek, kt. to mysli so slovakmi dobre by sa zamyslal, aku politiku treba robit aby sme tieto krajiny dobehli nasobne rychlejšie. a k tomuto sa on ani len nevyjadril. pritom mnoho reforiem kt. vytvorili daný stav, su je aj jeho spoluzasluha. a ak tie mzdy teda dobehnu norov o 400r, kedy ich dobehnu slovenski starci, invalidi, slob matky,siroty, ludia v hm. nudzi atd. Komu chce ten človek vládnuť? 30-50% slovakov? kt. si vzdy odidu zarobit na 10r na západ?? táto politika polarizuje spoločnost, vytvara vysoke prijimove rozdiely a voci odkazanym skupinam u nas je likvidačná