Dobrovoľní hasiči - drahé PR

Dobrovoľní hasiči - drahé PR
0

#1

Rýchlo a stručne.

Na požiar skládky odpadov, pri ktorej sa
**uchránená hodnota = 0, **
škody spôsobené požiarom = 0,
(neuvažuje sa o ohrození ovzdušia, tak ako ako ani pri iných požiaroch) sa na zásah zavolá dobrovoľná hasičská jednotka ktorá je vzdialenejšia ako HaZZ napriek tomu, že HaZZ nemá iný zásah a jedno auto s posádkou 1+1 by nebolo ohrozením akcieschopnosti HaZZ na stanici typu IV na ktorej slúži minimálne 7-8 hasičov a aut je plná garáž. Aký bol potom účel, povolávať dve jednotky DHZ jedna z toho vzdialenejšia ako HaZZ ? Že by preplácanie príspevkov na zásah a na mzdy dobrovoľných hasičov a tak si kupovanie hlasov. Alebo ukázať, že technika, ktorá sa zapožičala DHZ a rozdala je používaná?


#2

myslis teraz aj nieco konkretne?


#3

Áno konkrétne včera bola pozvaná jednotka DHZ Nedožery Brezany a ešte jedna dobrovoľná jednotka na hasenie smetiska do Handlovej. Zásah cca dve hodiny. Volal som ex kolegom, prečo použili DHZ mimo zásahového obvodu DHZ, či mali iné závažné prípady, čo by bolo pochopiteľné, ale nie nešlo o súbežný zásah v čase keď má HaZZ plné ruky práce. Nedožery Brezany sú o 6 km ďalej ako je Hasičská stanica HaZZ Prievidza. Zásah DHZ nariadilo Krajské operačné stredisko (KOS) - nežiadal oň veliteľ zásahu z dôvodu, že by zásah nezvládali svojimi silami a prostriedkami. HS Handlová má dnes minimálne dve cisterny. Pri požiary smetiska ťažko argumentovať neodkladnosťou, keďže DHZ nemohla byť na mieste skôr ako za 35-50 min. Ešte mohlo byť, že nemalo HaZZ dosť strojníkov na zmene na čo konkrétne som sa nepýtal, ale pýtal som sa na dôvod povolanie DHZ a nie je mu jasný. Ale DHZ mimo svoj zásahový obvod (čo može byť časť okresu myslím že nedožery patria do spoločného zásahového obvodu obcí Nedožery-Brezany, Lazany, Poruba, Pravenec, Poluvsie - teda okolitých obcí nie Handlovej ktorá je 25 km vzdialená) má nárok na refundáciu nákladov a miezd.

Takže z uvedeného ide zjavne o politiku Ministerstva vnútra, nie je potrebu nasadenia jednotky DHZ na smetisko.


#4

2All:

DHZ na Slovensku je komplikovaná vec. Niekde sú hasiči dobre vystrojení, vycvičení a ich zapájanie do zásahov je logické. Inde, ako napríklad u nás v Lučenci sú skôr spoločenskou organizáciou typu Dobrovoľný Guľášový Zbor, lebo gro ich ročnej činnosti ide na gulášové akcie, asistovanie mestu ako poriadkové sily pri výstavách psov v parku a podobné zverstvá. V garáži im stojí auto, na ktorého prevádzku nemajú pomaličky ani prostriedky, ale štát minul čo potreboval minúť.

K tlačeniu DHZ zo strany MV SR sa vedie dlhá debata. Prostriedky, ktoré boli vynaložené na nákup a repasáciu techniky sa mohli využiť asi aj lepšie. Repass 148-čiek bol dobrý krok, lebo tak kvalitné autá sa pre naše terénnne pomery dnes už nerobia. Čo sa týka zmrzlinových či golfových papamobilov (mini hasičských vozítok) ich efektivita je diskutabilná. Najmä ak sú prázdne a chýbajú ľudia a peniaze na ich prevádzku.

Zvýšiť mieru pokrytia miest a obcí jednotkami DHZ má svoju logiku, otázka je, či sa to robí správnym spôsobom, alebo je to len nástroj na míňanie peňazí. Toto je jedna, z vecí, ktorá by mala byť pretlačená cez sito “hodnota za peniaze” aby sa ukázalo, ako sa veci majú, a či by tieto prostriedky neboli efektívnejšie priamo v HaZZ.

Ku konkrétnemu zásahu: možno k tomuto postupu viedla logická úvaha, neviazať sily profi jednotky na zásah, ktorého spoločenská závažnosť (hodnoty) je minimálna, akútne neohrozuje životy a zdravie ľudí, nie je extrémne náročný a nebezpečný pre zasahujúcich dobrovoľných hasičov a nemožno predpovedať, ako dlho taký zásah bude trvať.

Som toho názoru, že DHZ by mali byť používané ako podporné sily a prostriedky tam, kde profi hasiči potrebujú pomoc, a nie ako primárne. Výnimku tvoria prípady, kde je rozdiel v dostupnosti profi a DHZ jednotky výrazný. Myslím, že by bolo vhodné formálnou cestou požiadať o informácie k tomuto prípadu. Som pripravený k dobre formulovanej žiadosti pripojiť svoj podpis.


#5

Inak domnievam sa(nemám čas to hľadať), že o nasadenie vecných a osobných prostriedkov v zmysle zákona 314/2001 Z.z. žiada veliteľ zásahu. A teda nasadenie vecnej a osobnej pomoci o ktoré nepožiadal veliteľ zásahu, nemá nárok na refundáciu podľa tohoto zákona. A tak ak nespravili niečo novšie, tak vyplácanie (refundácia) nákladov je v rozpore so zákonom.

Dáme dokopy otázky ? Mňa by zaujímalo
k tomuto konkrétnemu zásahu

 • kto a z akého dôvodu rozhodol o nasadení DHZ
 • kto a akým kľúčom rozhodol o ktoré jednotky DHZ pôjde
 • boli požiadané aj iné jednotky DHZ ktoré sa nezúčastnili
 • čas ohlásenia udalosti DHZ Nedožery - Brezany a príjazd na miesto zásahu jednotky DHZ NB.
 • výška refundácie a na základe čoho akého zákona predpisu
 • výška škody ktorá vznikla pri tomto požiary
 • výška uchránených hodnôt

Celoslovensky

 • koľko DHZ použilo HaZZ na spoluprácu v roku 2017
 • koľko to stálo na refundáciách nákladov a mzdách
 • zoznam zásahov na ktorých sa zúčastnili DHZ
 • výška škôd požiarov pri ktorých sa DHZ zúčastnila
 • výška uchránených hodnôt
 • na základe čoho sa nasadzuje DHZ a rozhoduje o ich nasadení

Vieš Pišta trápi ma to v kontexte. V roku 2012 alebo 2013 som žiadal sanitku pri požiar bytu kde bol predpoklad, že je v byte 11 ročný chlapec. Sanitku mi odmietol poslať sám vedúci OD KOS z dôvodu neefektívnosti použitia prostriedkov. Jeho slová - až keď dieťa nájdete a vynesiete ho na chodbu, až potom sa povolá sanitka. A v tomto kontexte, mi príde hasenie smetiska, namiesto sanitky pre dieťa ako čistý hazard so životmi občanov.

Doplň alebo upresni, zmeň otázky.


#6

Inak mimochodom aj Handlová má svoju DHZ lebo ju musí mať zo zákona. Ale zjavne nefunkčnú.


#7

Pisete o jednej skusenosti, co tak skusenosti z inej obce?

Napriklad u nas pomahaju HAZZ pri poziaroch, vozia vodu, usmernuju dopravu atd, pomahaju pri potopach.

Na druhu stranu, maju aj mladeznicke organizacie, beru to ako sport. To sa podme zamysliet, co ma zmysel aj Sokol ako organizacia alebo ine sporty kde sa sustreduju ludia a mladi.

Robit model na zaklade jednej pokazenej akcie.


#8

Myslím, že Martin Hromada mal otázku k inej veci, ktorá s tým čo píšete nesúvisí priamo. Okrem toho, nemyslím, že by definoval zásah ako nepodarený, len zrejme neodôvodnený. Môj koment smeroval k efektivite a systému. V princípe sa naozaj dajú DHZky rozdeliť na kvázi a funkčné zbory. :slight_smile:


#9

A tu je ten problem na ktory poukazujem, ja popisujem DHZ tak, ako ich vidim v obciach, nie v mestach.

Preto som tu, lebo mam pocit, ze aj PS ale aj dalsie hnutia a strany zabudaju na obce a male obce a ich problematiku.

Ako clovek s nejakymi skusenostami z komunalnej politiky chcem poukazat na to, ze sa preberaju veci vo velkych mestach a mestach ale obce sa obchadzaju. A obce a DHZ je nielen tradicia ale aj nevyslovna pomoc pri udalostiach, ktore som popisal vyssie.


#10

:slight_smile: nesuhlasim s Vami, že sa zabúda na mestá a obce. Tu sa od začiatku rieši úplne iný problém - efekltivita nasadenia DHZ. Martin Hromada pôsobil ako okresný riaditeľ HaZZ v Prievidzi. Myslím, že do veci vidí. Toto je predmet tohoto linku. Chápem váš postoj, ale tu riešime inú vec.


#11

Nikomu nehovorim, ze do veci nevidi. Ale reagujem iba na to, ze nie vsetko je cierno biele a neda sa povedat ze DHZ su neefktivne alebo nepomahaju.


#12

Evidentne sa nerozumieme. Prajem Vám pekný deň :wink:


#13

Nejde o to či sú efektívne ale či je ich použitie legitímne právoplatné.

 1. kto nariaďuje zásah a povolanie ďalších jednotiek na mieste zásahu - z toho vyplýva napríklad keby sa niekto zranil pri tomto zásahu z členov DHZ a ich vyslanie nebolo v zmysle platnej legislatívy - dostane odškodnenie alebo len hodíme rukov a povieme mrzí nás to
 2. aj DHZ ma stanovený čas výjazdu - a ak je na druhom konci okresu mimo svoj zásadový obvod, ešte ho plní tento čas ?

Dnes sa bavíme o použití DHZ v rozpore so zákonom a zajtra sa môžno budeme baviť o tom kto môže vydať zbrane s muničného skladu keď sa pozrieme na juh a sever Slovenska. A či ich rozdanie a použitie bolo v súlade s platnou legislatívou alebo rozhoduje kto ma lepší smer. O tom sa skôr bavíme ako o tom či je DHZ v dedine treba si myslím.