Dôchodkový systém.

Dôchodkový systém.
0

#1

V prvom rade chcem vyjadriť takú menšiu radosť, že sa konečne zopár ľudí „zobudilo“ a niečo sa v našom štáte, dúfam, začne robiť a zlepšovať. V každom prípade prečo kategória „POMOC“.
Na úvod chcem podotknúť, že nie som v dôchodkovom veku a ešte zopár rôčkov nebudem, ale mám otvorené oči a vnímam svoje okolie. Dosť ma trápi, keď človek, ktorý cely život doslova drel pre tento štát, živorí z dôchodku 295€ mesačne. Po odrátaní nákladov na bývanie, číže mesačné poplatky na energie, po odrátaní nákladov na lieky, nakoľko povätčšinou už je zdravie podlomené, musia takýto ľudia obracať nie každé euro ale doslova každý cent. A to považujem za hanbu nášho štátu.
Zaujíma ma, či aj s touto témou sa mieni niekto zaoberať.


Vízia iba pre vyvolených?
#2

#3

Vďaka za odpoveď, aj keď si nemyslím, že tzv. sporenie si na vlastný dôchodok je v našom štáte ta správna cesta, najmä ak je tak veľká skupina pracujúcich s minimálkou, resp.o niečo vyšším príjmom. Chcelo by to asi trochu “spravodlivý” systém kde bude dôchodok akýmsi poďakovaním štátu danému človeku za jeho prínos štátu, počas svojho pracovného života.


#4

Musím ťa sklamať, ale nič iné ako prispievať si počas produktívneho veku aj na dôchodok nás v budúcnosti nečaká. Potvrdia ti to všetci analytici aj odborníci. Takto to funguje vo vyspelom svete a ak chceš v dôchodku žiť ako človek, tak si budeš musieť nájsť ten správny spôsob ako sa k tomu dopracovať. Štát totiž už teraz v priemere dopláca na dôchodky cca 700 mil. € ročne z peňazí iných daňových poplatníkov. A bude to stále horšie. Nebudem rozvádzať prečo, je to na dlhé písačky, ak si chceš o tom prečítať viac tak môžeš aj tu:
http://klubidiotov.webnode.sk/ponuka/
Oproti predchádzajúcej verzii, je celá časť o dôchodkoch prerobená, s príkladmi, s možným prechodom na stránky na ktoré sa odvolávam pre tých, ktorí neveria, že je pravda to čo píšem.
Som si istý, že po prečítaní nebudeš už nadávať na štát ako taký, ale na populizmus a amaterizmus, ktorý v sporení si na dôchodky uplatňuje terajšia, ale aj predchádzajúce vlády na Slovensku.


#5

Ok. Prešiel si na tykanie, v poriadku, akceptujem. V každom prípade, ak budú u nás také isté zárobky ako v tom vyspelom svete, tak odkladať si na dôchodok bude možné aj u nás. Inak ten projekt o akom píšeš som si prelúskal ešte pred mojou predchádzajúcou odpoveďou a práve preto som aj takú odpoveď napísal. Skús dnes povedať napr. 50 ročnému človeku, ktorý ledva každý mesiac vyžije zo svojej mzdy, odkladaj si na dôchodok lebo …!
Myslím že chápeš čo tým chcem povedať.


#6

Ťažko sa odpovedá, ak máš problém oboznámiť sa so situáciou, ktorá existuje v dôchodkovom systéme.
Nie je to len o zárobkoch na úrovni vyspelých štátov.
Pozri si aspoň analýzu, ak si sa rozhodol nečítať zmenený projekt.
V skutočnosti to ani nie je projekt ale výsledok navrhnutých rozsiahlych zmien, ktoré som nezverejnil. Nebudem sa zaoberať chudákom v preddôchodkovom veku, tých je možno 5% a často si za to môžu aj samy. Píšem tam pravdepodobne aj o tebe, aby si vedel, prečo aj ty budeš mať možno nízky dôchodok, hoci by si sa mohol zabezpečiť aj v terajšej situácii inak. Nechcem ťa tým urážať, nie si sám, keďže patríš k väčšine nadávajúcich ľudí na štát, hoci za biednu budúcnosť si ponesieme aj kus vlastnej zodpovednosti.


#7

Uplny suhlas.

Dochodkovy system nebude dovtedy fungovat dokym budeme mat fiat. Reformovat dochodkovy system ked monetarny system zostane nezmeneny je ako na potapujucej lodi presuvat vodu vedrom zo strany na stranu


#8

No, keď sa o to jedná, tak si ma už urazil citujem :“Nebudem sa zaoberať chudákom v preddôchodkovom veku”. Ok, aj taký ľudia musia byť čo si myslia, že len ich názor je ten správny. A za ďalšie, môj prvotný príspevok sa týkal otázky súčasných dôchodcov, ktorí doslova živoria. Na to som doteraz adekvátnu odpoveď nedostal.


#9

Si zbytočne vzťahovačný a nepozeráš pritom na objektívne súvislosti, ktoré sa ti snažím vysvetliť. Nemohol som ťa uraziť pre vyšší vek, lebo o tom koľko má kto rokov sme sa tu vôbec nebavili. A netvrdil som, že iba ten môj názor je správny, ale že sa snažím byť objektívny ku všetkým rovnako.
Dokonca si myslím, že svojimi na túto dobu možno až prehnane sociálnymi návrhmi, ktoré postupne riešia situáciu na niekoľko desiatok rokov do budúcna a súvisia s prognózami analytikov, ktorí predpokladajú, že o cca 60 rokov budú dôchodky od štátu na minimálnej a takmer rovnakej úrovni, predbieham dobu - viď

Tých 5%, možno aj 20% chudákov, ktorí si za nízky dôchodok môžu aj samy je mi ľúto, ale ak sa niekto vyhýba v produktívnom veku práci nie pre to, že si ju nevie nájsť, ale ju ani nehľadá, ak je niekto zamestnaný a je mu pritom úplne jedno čo s ním bude v dôchodku, lebo si nechá bez problémov vyplácať polovicu mzdy na ruku, aby sa on a jeho zamestnávateľ vyhli odvodom do sociálnej poisťovne, teda aj prispievaniu si na starobné dôchodky, tak tých ozaj neľutujem. Predpokladám, že k ním nepatríš, lebo aj oni budú v dôchodku kričať, že sú utláčaní a iba štát za to môže, že žijú zo sociálky alebo minimálnych dôchodkov.

Samozrejme je mi ľúto tých, čo celý život tvrdo pracovali za nízku mzdu a čaká ich aj žobrácky, ponižujúci život na dôchodku. Ale to sú systémové chyby politikov a predchádzajúcich vlád.

Ty chceš, aby štát k súčasnej každoročnej sekere, ktorú tvorí, teda každoročnému dotovaniu dôchodkov 700 mil. € ešte pridal na úkor schátraných škôl, nemocníc a pod. ďalších cca 500? mil. € zo spoločného a zvýšil minimálne dôchodky. Dokedy môže takáto populistická politika fungovať?
Predstav si, že nastúpi k moci tvrdá pravica a povie, že ruší všetky nesystémové dotácie, ktoré tlačia ekonomiku späť do socializmu, teda štátom dotované dôchodky, vláčiky zadarmo a pod. Tak to funguje vo vyspelom svete, ktorý západu závidíme, teda každý si platí za to, že chce byť vzdelaný, liečený, dokonca aj za náboženskú príslušnosť, ktorú si slobodne vybral.

Prečo to spomínam?
Lebo si odmietol možnosť podieľať sa na niekoľkonásobne vyššom raste svojich dôchodkov, skromným 3 - 4 násobne nižším príspevkom na sporenie aj z vlastných prostriedkov.
Prečo? Lebo štát sa má postarať.
Preto ťa nezaujíma ani reforma, ktorá by zabezpečila oveľa vyšší rast dôchodkov, ani budúca konsolidácia, teda systémové zabezpečenie soc. poistenia (vrátane starobných dôchodkov) v blízkej budúcnosti, lebo to nerieši tvoju situáciu okamžite.

Položím ti teda otázku.
Čo je podľa teba lepšie a prospešnejšie? Nadávať na súčasný systém a všetkých tých, čo ho podporujú? Alebo nadávať na tých, čo ukazujú cestu ako z tohto marazmu vybŕdnuť, hoci by to robiť nemuseli?
A ubezpečujem ťa, že sa to ako budú vyzerať budúce dôchodky dotkne onedlho aj teba.


#10

No, tak ešte raz. Za prvé, tú navrhovanú zmenu som si prečítal a nie raz. Za druhé, nenadávam na štát ale na u nás chorý a korupciou prehnitý systém. A konečne za tretie, prečítaj si dôkladne môj prvý príspevok v tomto vlákne. položil som tam jasnú otázku na ktorú som doteraz NEDOSTAL adekvátnu odpoveď. Myslím si, že som to tam napísal jasne a zrozumiteľne a pevne verím, že to každý pochopil.
V každom prípade som človek otvorený hocijakej konštruktívnej diskusii, mám takisto svoj názor, ale akceptujem názory ktoré nekorešpondujú s mojím.


#11

Veď som ti odpovedal, že ťa chápem a súhlasím s tým čo si v úvode napísal. Tu je moja odpoveď.

Odpoveď ako to zlepšiť je v mojich návrhoch zmien dôchodkového zabezpečenia.


#12

Ok, ale tie zmeny sa týkajú budúcich dôchodcov, nikde tam nevidím riešenie pre súčasných dôchodcov, ktorí namiesto plnohodnotného oddychu na dôchodku po tom ako niektorí vážne pre tento štát dreli, sa dočkali len živorenia z tých almužien ktoré dostávajú. To za plnohodnotný život na sklonku ich života nepovažujem. A to že je Ti ľúto takýchto ľudí im v neposlednom rade vôbec nepomôže.


#13

Skús si ešte raz prečítať tú časť navrhovaných zmien
2) Zásluhový dôchodok popiera základný princíp solidárnosti.

Takže s tebou plne súhlasím a riešim to tam, samozrejme do budúcna.
Okamžité riešenie je len to, ktoré som uviedol vyššie, naliať do soc. poisťovne ďalšie stovky miliónov € zo spoločného rozpočtu, teda zobrať iným rovnako postihnutým ľuďom týmto spôsobom vládnutia.

Nič sa nedá riešiť okamžite, švihnutím zázračným prútikom.
Do dôchodku ti chýba ešte niekoľko rokov a v dôchodku chceš tiež pár desaťročí prežiť.
Teda navrhnutá reforma sa ťa bezprostredne týka. Je v nej zahrnutá aj konsolidácia (zvyšovanie) prostriedkov na starobné dôchodky (bez zvyšovania odvodov a daní).
Tento projekt som nezverejnil, ale poslal PS na odsúhlasenie a možnú propagáciu zmeny.
Stačí ti takáto odpoveď?


#14

Budem sa opakovať, tú časť navrhovaných zmien som čítal a nie raz. Na moju otázku, či sa s témou terajších dôchodcov a ich “almužien” mieni niekto zaoberať si mi odpovedal až teraz. Podstata bola v tom, že som sa nezaujímal o navrhované zmeny budúcich dôchodcov ale terajších. A opäť sa budem opakovať, myslím si, že jasnejšie som moju otázku ohľadne takéhoto dosť vážneho problému formulovať nemohol. Nakoľko si ten projekt podľa tvojich slov nezverejnil, nemohol som o ňom vedieť. Takže táto odpoveď mi postačuje. Zatiaľ. Vďaka za Tvoj čas.


#15

Tazko sa zamerat na riesenie sucasneho stavu, ked to moze posunut problemy zasa len do buducna. Ano, myslim si, ze treba niektore veci aj opravit, ale co je dolezitejsie tak hlavne nastavit do buducna. Pracujucich ludi nikto, alebo len minimalne edukoval ako sa postarat o seba do buducna. Mame tu velmi slabu financnu gramotnost a myslim, ze kto sa nebude o seba zaujimat dopadne na dochodok smutne ako 80% vacsina nasich rodicov.

Ja sa tiez nespolieham na stat v tomto, i ked pocitam ze nieco sa vrati za vykonanu pracu pocas prosuktivneho veku.

Treba ludi informovat o tom ako si nastavit dochodky, rozdelit prvy a druhy pilier a idealne zalozit aj 3ti, aby si prilepsili k nizsiemu dochodku a zachovali potrebny minimalny standard a nemuseli sa trapit.


#16

Tak kardinalna tema ako je Dochodkovy system ma 15 prispevkov? Hladam niekde pokracovanie, alebo rovnocenne riesenie temy, len sa neviem dohladat … cakal by som totiz reakcie niekoho z vedenia PS. Ak som ju prehliadol prosim viete mi sem dat na nu vlakno (mozno osm nieco prehliadol)? Alebo fakt sa nerozobera dalej? Pozreli ste si dokladne riesenie od @Daniel1 ? Je v celku komplexne a ucinne / okrem jednej osoby ziadna reakcia …

Uprimne, ak na takuto temu najde PS schodne riesenie a bude ju vediet patricne okomentovat a obhajit (prijat za svoje?), podari sa jej nieco unikatne, co oceni iba cas.


#17

vytvoril som na tuto problematiku niekolko tém napr. ČR zrkadlo slovenskej "solidarity"

bohužial boli vždy minimálne komunikované, aj to vyhradne byvalymi voličmi SaS pre kt. je socialna solidarita červené súkno. (vedením PS vôbec)

treba si uvedomiť ze prvá likvidacia solid. dôch. systemu nastala uz v r. 2004, ale zrejme ako dôsledok najťažšie časy prišli teraz v r. 2012-2020. v tomto období star. či invalidne dôchodky(a alikôtne aj dalsie soc. davky) porastu o 40-50eur, zatial co priemerne nove dôchodky kazdym rokom o 20-25eur (160-200eur) cize sa vytvoril rozdiel 100-150eur iba za 8rokov. v horizonte 20bud rokov to je rozdiel 24-30tis eur medzi dôchodcom v r. 2011 a dôch. v r. 2020. toto je systémovo už nenapraviteľné, rovnako ako nesystemovo sa to postupne vytvorilo (cez rychly rast miezd a nizke valorizacie)

-momentálne existuju len dve riešenia, bud nastaviť min. dôchodok na nejaku sumu pod kt. nemozno klesnut, napr. 30% priemernej mzdy, to by bolo systemove riešenie a do buducna nakladnejsie (musel by sa znizovat buduci vymer zo mzdy na prvy vypocet dôchodku)

-druhe riešenie ku kt. sa priklanam, lebo myslim ze by preslo aj castou sas u nas a neskor aj pravicou vo vlade s nami. vytvoriť valorizacné triedy podla sumy. čiže dôchodky od minimálneho teda 270eur po 400 by rastli o 5%, od 400-500 o 3,5% a nad 500 o 2%. takýto systém by bol prehladný, vyhoda je ze sa da vyčísliť na 4 resp. 8r. vopred a da sa vdaka tomu aj predlozit voličom v ramci marketingu v podobe kolieska alebo nejakej tabulky.

je to win-win strategia, na jednej strane pomoc najslabším od solidarneho hnutia (kto iny ak nie PS) zaroven vdaka aj ich hlasom nasledná zmena celej krajiny (okrem ineho ušetrenie omnoho vyššej sumy nerozkradnutych financií nez by taka pomoc stála). ak by sme toto mali ako jednu z priorít v kampani ja som presvedčený min. o 300tis hlasoch od st. dôchodcov a 150tis od invalidov. čiže to je 15+%. a hlasy lgbt, romov resp. inych menším by sme tym isto nestratili. to su všetko antifa skupiny voličov

na zaver poprosim aby sa k môjmu navrhu vyjadrila zodpovedná osoba. pokial sa rozhodlo ze odkazane skupiny nechame na sulíkovi tak priaznivci PS by mali mať aj takuto zapornu informaciu. ja sledujem PS od prvej zmienky a stale nemam vôbec šajn či bude socialne a solidárne. ako sa mozem pridať ak neviem zakladne informacie?


#18

Príspevok bol zmazaný.


#20

nie samozrejme nenavrhujem znizit dôchodky, vôbec si to nepochopil.čistu mzdu som nikde nespomínal. takze tie tvoje čísla sa vobec netykaju môjho textu, a neviem komu davajú zmysel. ale kedze nie su reakciou na mna tak by som sa tym ak dovolíš dalej nezaoberal

v 2012 bol prijatý inštitút minimalneho dôchodku, na urovni 269eur po odpracovaní 30+r. v danom období to predstavovalo isté % priemernej hrubej mzdy v SR. vyška tejto priem. hodnoty bola 805eur, čiže v danom období minimálny dôchodok predstavoval cca 33% priem. mzdy. Ročné zvyšovanie tejto hranice však nie je naviazané na rast miezd ale na inflaciu (kt. sa stala hlavnym nastrojom celkovej uspory v dôch. systéme). asi sa zhodneme, že 269eur bola aj v r. 2012 mizerná suma pre napr. samostatne žijúceho star. alebo inv. dôchodcu. napriek tomu aj táto hranica postupne klesá a človek kt. mal v r. 2012 dôchodok 33% priem mzdy ma dnes uz len 28% priem mzdy. čo ak bude poberať dôchodok 20rokov alebo 40 rokov. na aku hranicu klesne?

takze mal by si byť skôr alergicky na “odborníkov” ked schvalia takýto antisolidárny paškvil alebo na tych kt. sa k tomu ani kriticky nevyjadria

druhy system je podobny sucasnemu(kt. sa ale bude znova meniť na zasluhový) az na to ze vyška valorizacie napr. v porovnani s ČR je trojnasobne nižšia. inymi slovami cloveku kt. dostane vymer dôchodku 600eur je jedno ci bude mat valorizaciu o 5 alebo 10eur lenze tomu co zije z 300 tam je to uz rozdiel. myslím ze tá skupina kt. doplatila hlavne na roky 2012-2020 by mala byt nejak kompenzovana. samozrejme na tej urovni ako to dovolí rozpočet. ide však o ludí čo u na dôchodku uz viac ako 8r.(1-pilieroví) čiže by to nebol vydavok na 30r dopredu. podla mojich prepočtov celá tato kompenzacia by trvala v 5-10r a cely vydavok na nu by nepresiahol 500mil eur (ak ratame ze tato vlada by nizke penzie valorizovala o 5-10eur u nas by to bolo napr. 15-20eur. samozrejme mozme vopred povedat ze za cele obdobie do toho nedame viac ako 500mil a podla toho sa daju cisla lahko nastaviť(znižiť). V bud. 10r. pri raste 2-3% ročne sa vyda iba na valorizacie penzii 15-20mld eur? navysenie o 500mil nie je likvidacna suma. Návrh je zrozumitelny čo sa tyka pointy, nebudem ho predkladat ako hotovy vedecky elaborát (to lahko urobí priemerny matematik, kt ale presne pozná vstupné udaje) Ja som predpokladal akurat tvoju reakciu a mozne este dve podobné) ak by ale prišla konštruktívna odpoveď, mozem spolupracovat na presnych prepočtoch. toto nie je žiadna ťažká matematika

ja teda neviem či ty si odborník ekonom, mozno si velká kapacita. ale v tom prípade je smutné že tvoje navrhy riešia iba buducich dôchodcov a zabudaju na solidaritu so sučasnými.


#21

Zmazal som predchádzajúce. Nejako som si neuvedomil, že riešiš iba systém prerozdeľovanie dôchodkov z I. piliera a aj to iba pre najnižšie príjmové vrstvy.

Tým sa zaoberať nejako zvlášť nechcem.
Viem že sa jedná o žobračenku ale to celý problém z dôchodkami nevyrieši a už vôbec nie tú demografickú krízu. Naopak.
Tvoje riešene nech by bolo akokoľvek správne a humánne je postavené na ďalšom nalievaní peňazí od daňových poplatníkov do stratovej sociálnej poisťovne pri vyplácaní starobných dôchodkov alebo väčšej solidárnosti od poberateľov vyšších dôchodkov.
Ja vo svojom tzv. elaboráte riešim v prvom rade ako naplniť I. pilier o tie stovky miliónov, ktoré tam chýbajú už teraz a netýkalo by sa to iba budúcich dôchodcov ale aj terajších.
Potom by sa dalo špekulovať ako ich lepšie prerozdeliť.
Dokonca ak by si si prečítal, čo si myslím, že by bolo správne, tak navrhujem zájsť ešte ďalej (hoci na tom netrvám lebo viem, že by to tu neprešlo) aby boli dôchodky z I. piliera vyplácané v rovnakej výške každému prispievateľovi do SP a krátené iba na základe počtu odpracovaných rokov.
Lenže to má tiež svoje mínusy, keďže príspevky z odvodov na základe stanovených vymeriavacích základov sú aj zo špekulatívnych dôvodov najmä u živnostníkov rozdielne.