Dôchodkový systém.

Dôchodkový systém.
0

vďaka. prečítal som si to 2x a ešte si to aj dôkladnejšie preštudujem nakoľko je tam sice filozoficky pomenovaných veľa rozumnych vecí.(prechod od nezmyselnej zasluhovosti k solidarite) ale zaroven ma tam aj zarazilo pár faktov.

• podobnost s navrhmi sas, to uz neveští nič dobré)
  • štátny dôchodok (príklad noveho zelandu kt. ho vyplaca po 10r) - jeho vyška asi nie je velmi vysoká
  • štátny dôchodok tvorí 45?% z celého. čiže keby tento systém u nas fungoval 40r. sučasný iba prvopilierový dôchodca by poberal menej ako 200eur (je jedno ci tam dosadíme 1500 alebo 400 ako priemer)
  • aku vysku by mal napr. invalidny dôchodok, zrejme tiez 45% priemerného? ale nechcem predbiehat lebo verim ze nie si agent sas a tiez neviem ako je to nastavene v inych tebou spominanych krajinach krajinach (zaujimalo by ma ako mate osetrene aj ine typy soc. dávkok). tu je zrejme pouzity uplne iny system lebo ak si nasporim 270tis+, nie som az tak odkazany na valorizacie ale to sa mnohych odkazanych skupin netýka

na prvý pohlad mi to príde ako genialny systém pre človeka kt. ma teraz 20-30rokov. ak teda sa da ozaj garantovať zhodnotenie 6% ročne… celkovo z kratkodobeho pohladu mi to ale príde velmi nesolidárne, niečo ako odvodový bonus (dajme vsetkym 200eur a ostatné nechame na prírodu)

lenže u nas teraz žiju státisíce ludí, starcov nad 70r. alebo invalidov s (90-100%stratou schopnosti) kt. poberaju 300eur s minimalnou valorizaciou. a to su osoby kt. si uz samé nijak nenasporia
vravíš je tam silná solidarita aj s týmito skupinami. vysvetli mi to prosím na príklade.

starobny dôchodok 300eur v r. 2011 aka by bola jeho vyska v r. 2021 a 2031?
takisto invalidny 300eur v r. 2011 v akej by bol vyške v danych rokoch.
a aky by bol priemerny dôchodok(všetky piliere) priznany v r. 2021 a v r. 2031 ak by sa prešlo na tvoj systém napr. v tom roku 2011

Nedá sa to tu v krátkosti vysvetliť.
Všetko na seba naväzuje, preto by som musel opísať celé časti.
Pozri si projekt a výsledok a potom môžme rozdiskutovať.
Ale invalidné dôchodky neriešim, to je samostatná časť, ktorá má zvlášť vyčlenené odvody do SP.
Tam ozaj záleží len od nastavenia, koľko chce štát platiť.

začať si sporiť na dôchodok podľa tohto nastavenia sa oplatí aj 60 ročnému, našetrí málo ale našetrí. Samozrejme, že ideálne je sporiť si od začiatku.

Všetky piliere neriešim, ale v tom novo navrhnutom v ktorom by bol spolu II. a III. pilier máš uvedené v tabuľke koľko našetríš. Napr. po 20 rokoch je uvedených 65 500 € za ideálnych podmienok, teda, že si sporíš v plnej prípustnej čiastke a zamestnávateľ ti tiež platí. Dokonca by to bolo ešte o dosť viac ak zoberieme v úvahu, že platy tiež budú rásť, keďže výpočet je tvorený iba z terajšieho priemerného platu a z výšky odvodov na sporenie, ktoré sa tiež postupne dvíhajú.
A z I. piliera dostaneš naviac krátený dôchodok vo výške 12 - 14% z 18% za posledných 20 rokov alebo ak doň vrátiš 1/3 z úspor tak dostaneš z 1. piliera doživotný plný dôchodok ako keby si si nesporil a 42 tis. k nemu ako bonus do kapsy. Treba prečítať, nedá sa to takto v krátkosti poriadne vysvetliť.

mne celý ten systém stále nepríde ako solidárny voči súčasným dôchodcom. škoda, že sa k tomu nevyjadri pán Hellebrandt. čítal som jeho články a jemu dôverujem ako solidárnemu ekonomovi. a takí su u nas ako ihla v kope sena. všetky financie plus su postavené len na doplnkovom dosporení si (to sa ale tyka iba bud. dôchodcov, logicky len ludi kt. si budu sporit) Ale to sa deje už teraz. mnoho ludí si šetrí okrem 2-3. piliera mesačne samo ešte desiatky eur aj pri priemernej mzde. Napr. česi maju silny solidarny systém(bez 2.piliera), kt. vdaka dostatku financií v nom moze zabezpečiť aspon zakladnu slušnu valorizaciu štátnych (a v rovnakej sume aj invalidnych) dôchodkov. a buducich dôchodcov to nezruinuje, pretoze z vyssich miezd si šetria sami v ramci osobnych pilierov. iba my z celej V4 sme rozbili prvy pilier na ukor buducich uspor, a tento navrh sa mi zdá ako obdoba toho čo sa uz deje. My by sme sa pri systemovych zmenách mali skôr porovnavat v ramci V4 a nie so zapadnymi krajinami v kt. uz teraz ziaden dôchodca zrejme nie je zavislý len od valorizacie 1. piliera, narozdiel od vacsiny dôchodcov vo V4,. ktorí v žiadnych inych pilieroch nesporili.

kde su ale ludia kt. si uz sporit nemozu a budu na dôchodku este napr. 20 rokov?

akym percentom by bol valorizovaný “štátny” dôchodok?

Ved prave kvoli sucastnym dochodcom a tym almuznam ktore stat pomenoval dochodok som zalozil toto vlakno. Jednoducho kvalita zivota nasich dochodcov je naozaj otrasna.

fyi

takto vyzerá skutočná solidarita. česi budu zvysovat dôchodky o min. 20eur kazdy rok. ak pripočítame silnu česku korunu mozme lahko vypočítať obrovský rozdiel kt. sa vytvoril a vytvorí u slovaka vs čecha kt. mali v r. 2007 alebo aj v r. 2012 rovnaky dôchodok.

naša “opozícia” sa hrdí tym ze je PRAVICA a ze uz urobila a este urobí mnoho dalsich opatrení na likvidáciu odkazanych skupín. 2.pilier, euro, znizovanie odvodov. to čo sa v štáte realne deje, korupcia jej neprekáža, nie je pre nu prioritou. 30% slovákov tu žijúcich sú odkazané skupiny, ako chce opozicia vyhrať ak hlavny program je likvidacia tychto skupin? ak tuto politiku bude kopírovať aj PS nemá šancu prekročiť 3%

nemali nahodou podla kaníka, sulika, švejnu a dalsich dôchodkove systemy bez druheho piliera smerovat ku krachu?

Čo sa stane v po r. 2040? I. pilier sa zázračne naplní a to aj po tom keď tam bude odtekať 6% z odvodov sporiteľov, alebo 9% ako chce Miháľ?
Veď zo starobných dôchodkov z I. piliera musia prežiť nie len dôchodcovia, ktorí sú na ňom plne závislí ale aj sporitelia II. piliera, ktorí z neho čakajú aspoň 2/3 dôchodku.
Alebo sa stane zázrak a II. pilier za súčasných podmienok začne sporiteľom vykazovať vyššie zhodnotenie ako je súčasný priemer 2,5%, čo je polovica oproti rastu priemerných miezd?

ten stav kt. opisujete niekto vytvoril, neovplyvnili to nasi dôchodcovia ale politici a psychopati kt. z 300eur zit nebudú, takze sa im lahko robili rozhodnutia) cesky je v dobrej kondicii aj preto lebo narozdiel od nasho maju stale silnejsiu korunu ako vlastnu menu, neosekali odvody doň, pracuju tam statisice slovakov, ukrajincov. takze nie je to len o excel tabulke či na to mame, ale aj o príčinách. ak by sme robili taku politiku ako česi tak by bol aj nas system v rovnako skvelej kondicii, ak by sme ju robili aspon v niektorych bodoch, tak by bol minimalne v lepšej ako je. naopak ak by mali česi od r. 2004 nas prvy pilier chybalo by im cca 350 mld českych korun

Nič nové si aspoň pre mňa nenapísal.
To všetko dookola opakujú prognostici, analytici, politici …
A čítal si môj návrh ako je možné zvrátiť tento stav?

Prečo dookola všetci opakujete, že príde kolaps dôchodkov, keď nemusí?
Prečo chcete aby 70 roční dedovia ešte lozili po strechách výškových budov atď.
Koho to vlastne zaujíma čo bude o pár rokov?

To, že I. pilier je v takom stave v akom je a bude o pár rokov ešte v úbohejšom je zapríčinené vznikom II. piliera. Nanešťastie ani tam si nik oveľa viac nenasporí ako by dostal z I. piliera ak by II. neexistoval.
Populisti totiž vymysleli, že sa tam budú presúvať celé zásluhové odvody, čo oslabuje výšku príspevkov a solidárnosť I. piliera. Aby nalákali viac sporiteľov vymysleli, že peniaze z II. piliera sa budú dediť a nie vracať do I. piliera tak ako sa musia od pozostalých v I. pilieri. 35% ľudí na Slovensku sa nedožije veku 65 rokov. A tie peniaze z II. piliera sa rozdajú nielen príbuzným ale hoci komu koho sporiteľ uzná za dediča, hoci nik z nich nemá žiadnu zásluhu na tom, že si ten človek sporil na dôchodok. A teraz si pán št. tajomník Švejna vymyslel ďalší extrém, že rozdá celé úspory na bežnú spotrebu. Čo to je za hospodárenie s dôchodkami? Prečo si aj tí z I. piliera nemôžu ak má byť rovnosť pred zákonom požiadať o vyplatenie rovnakej čiastky z budúcich dôchodkov vo výške priemerných úspor sporiteľov ak im zostane na doživotné dôchodky ešte priemerná výška ako je stanovená pre II. pilier?
Kašlú na to ako dopadne I. pilier o pár rokov, veď oni z vysokých príspevkov zhrábnu vysoké úspory a po nás potopa. Kto si na nich ešte spomenie?