Doing Business

Doing Business
0

Nedávno vyšiel nový rebríček Doing business 2018, ktorý je tak obľúbený v INESS.
http://www.doingbusiness.org/rankings

Slovensko je na 39. mieste, za nami sú napr. 46. Taliansko, 48. Maďarsko, 52. Belgicko, 53. Cyprus (áno ten tak obľúbený svojimi daňami), 54. Izrael (známy technologickou startup scénou), 63. Luxembursko (takisto obľúbené daňovým systémom), 67. Grécko, 78. Čína.
Predbehli nás napr. 38. Bielorusko, 36. Kazachstan, 35. Rusko.

Radšej ani nebudem rozvádzať položku “Protecting minority investors”, kde sme na 89. mieste a Rusko na 51., Bielorusko na 40., Gruzínsko na 2. a Kazachstan na 1.

Zoberme si “Enforcing contracts”: Slovensko 84., Ukrajina 82., Bosna 71., Uganda 64., Moldavsko 62., Kosovo 49., Uzbekistan 39., Švédsko 36., FYROM 35., Turecko 30., Bielorusko 24., Rusko 18., USA 16., Maďarsko 13., Gruzínsko 7., Kazachstan 6., Čína 5.

Obzvlášť sa mi páči FYROM pred Švédskom, spolu predbehnuté Ruskom a USA predbehnuté Maďarskom. U tých autokratických režimov, by ešte človek aj mohol pripustiť, že tvrdá ruka robí poriadok, ale rozdiel 71 miest medzi Slovenskom a Maďarskom, dvomi susednými kultúrne blízkymi krajinami je nezmysel.

Ako Sci-fi dobré, ale u žiaľ u nás vychádzajú titulky ako tento https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-45/v-doing-business-je-slovensko-horsie-nez-priemer-eu.html

Ahoj David,
tato tema je uz tu. Presun prosim prispevok. Dik

Co sa tyka samotneho rebricka, je to dost diskutabilne a tazko spravit objektivne hodnotenie. Ja som porovnaval podrobne niektore hodnotenia, a dalo by sa polemizovat. Vela krat vyhravame kvoli cene, jednoducho sme lacnejsi. Ale pocet procedur a cas je vacsinou vyssi. Ale nie vzdy je to objektivne. Priklad: niektora krajina ma podanie ziadosti a vyhovenie ako jednu proceduru, ina ako dve. Tyka sa to napriklad pripojenia sieti, kde ziadost a samotne pripojenie su dve procedury.

Ale myslim, ze rebricek je dobry na inspiraciu, kde mozeme hladat zlepsenia.

Ospravedlňujem sa, nevšimol som, že tu už téma je, i keď som najprv prehľadával fórum. Ako sa to presúva?

Ja som chcel poukázať trochu na tú objektívnosť, pokiaľ viem niektoré krajiny sa špeciálne zamerali na to, aby v rebríčku stúpli, ale celkovo o podnikateľskom prostredí to veľa nevypovedá. Najmä kategórie, kde sa nedajú zmerať presné veličiny, ale ide len o nejaký index vnímania sú dosť subjektívne, lebo niektoré krajiny sú sebakritickejšie v hodnotení. Zároveň v kategóriach, kde sa používajú len exaktné údaje, tak chýba ten kvalitatívny parameter, ktorý môže byť omnoho dôležitejší (niečo môže byť na papieri, ale prax je úplne iná).

samozrejme nesmies robit opatrenia, iba aby si v rebricku stupol. rebricok nema byt ciel, ale iba zrkadlo.

ak sa tu bude ludom dobre podnikate, vsetko pojde efektivne a v rebricku ta niekto predbehne, nie je to ziaden problem.

na druhu stranu je to dobra pomocka vediet co treba robit. len to nesmies robit kvoli tomu rebricku ale kvoli podstate. pomoct ludom a podnikatelom.

Zober si ale aké krajiny sú v top 10. V jednotlivých kritériach môže pochybný štát predbehnúť ten špičkový ale v top sú len krajiny kde ten rast fakt vidíš a podnikateľské prostredie je tam fakt priateľské. Prečo si nenapísal že napr. také dánsko je na treťom mieste?

Ja som chcel poukázať práve na tie “zvláštne prípady”, resp. na tú komplexnosť, že vysoké miesto v rebríčku ešte nie je všetko.
Napr. Rusko stúplo zo 124. miesta v roku 2011 na 35. miesto, asi by sme sa mali od nich učiť, ako sa robia reformy.

“Dobré krajiny” sú väčšinou vysoko, ale to ešte neznamená, že každá krajina vysoko v rebríčku je aj “dobrá krajina”. Obzvlášť, ak sa nejedná o celkový rebríček, ale len niektorú zložku. To že napr. napr. Macedónsko predbehlo o 1 miesto Estónsko a sú takmer v TOP10 je síce pekné, ale je nutné si pozrieť tie kategórie. Čo sa týka podnikania, tak sú to diametrálne odlišné podmienky, lebo jedno je balkánska krajina s nestabilným politickým prostredím a druhé člen EU s € a fungujúcou demokraciou.