DOKUMENT: Učiace sa progresívne Slovensko

dokument
DOKUMENT: Učiace sa progresívne Slovensko
0

Do diskusie o reformách vzdelávania predložil rezort školstva koncepciu Učiace sa Slovensko. Nevieme odhadnúť, nakoľko realistické je očakávanie zhody nad finálnym obsahom dokumentu, či jeho prioritami, ani to, či vzídu z tejto verejnej diskusie. No chceme k nej prispieť konštruktívnym spôsobom a preto predkladamé svoje konkrétne pripomienky. Obmedzili sme sa len na tie, ktoré sú z nášho hľadiska kľúčové a vyžadujú si preto vyššiu mieru pozornosti.

Viac sa dočítate v priloženom dokumente, ktorý pre Progresívne Slovensko spracovali Fedor Blaščák, Miroslav Kocúr a Mária Smreková.

Uciace-sa-progresivne-Slovensko-2.pdf (63,1 KB)

“Systém školstva je jediným univerzálnym nástrojom štátu, ktorý
dokáže meniť myslenie ľudí a vychovávať občanov v súlade
s hodnotami, na ktorých stojí a cieľmi, ku ktorým smeruje”.
Hned prva veta mi dala zimomriavky. Co ak stat stoji na zlych hodnotach? Skutocne progresivne by bolo oslobodit skolstvo od statu. Obludny stat - obludne skolstvo. Jedneho dna sa moze stat ministrom skolstva skutocny komunista alebo fasista. Co potom?
Nezachytil som nic o zvyseni prav rodicov na vychove deti.
Nic o homeschooling/unschooling.
Planuje sa ci nie?

Hodnoty na ktorých stojí Slovensko sú napísane v Ústave, zákonoch a medz. zmluvách. Sú to hodnoty liberálnej demokracie a ľudských práv. Povinné školstvo je jediný univerzálny nástroj štátu v snahe o to, aby tieto hodnoty politicky pretrvali aj pre ďalšie generácie slovenských občanov.
Čo sa týka “homeschoolingu” - podľa UIPŠ je týmto spôsobom v tomto školskom roku vzdelávaných 142 detí. Slovenské školy dnes vychovávajú a vzdelávaju takmer milión žiakov a študentov a vzdeláva ich viac než 90 tisíc pedagógov. Téma homeschoolingu je preto z hľadiska systému školstva okrajová. V materiáli Učiace sa Slovensko sa spomína ambícia experimentálne overiť možnosť “domáceho vzelávania” aj na 2. stupni ZŠ s čím súhlasíme.

To znaci, ze preto aby sme mali liberalnu demokraciu potrebujeme povinne skolstvo? Ved to je “indoktrinacia”. A dost nefunkncna, kedze skolstvo nijako nezabranilo radikalizacii spolocnosti. Staci jedneho Orbana alebo Kaczynskeho a ktovie ake nebezpecne nezmysli statny dozor nad skolstvom zacne tlct do hlav deti.
Kto ovladne ministerstvo ovladne skoly. A to nesmie byt. Nech kazda skola ma vlastne osnovy. Nech medzi sebou sutazia alebo kooperuju.

142 deti v homeschoolingu - to je zalostne malo.

According to leading pedagogical research, at-home instruction may just be the most relevant, responsible, and effective way to educate children in the 21st century.
According to a 2009 study of standardized testing, homeschoolers scored in the 86th percentile. The results held true even when controlling for parents’ income level, amount of education, teaching credentials, and level of state regulation. Research also suggests that homeschooled kids get into college more often and do better once they’re enrolled.

Uff. Tak teraz vazne neviem, kde zostal progresivizmus, kedze zmeny v skolstve sa prejavia az o 12 rokov. V dokumente nie je ziadna vyzia kam by za tych 12 rokov malo smerovat, skor tam vidim zabetonovanie sucastneho stavu napriklad v smerovani na sucastny stav ekonomiky, vacsi doraz na samospravy ( aj v BB kraji?)

Dalej je to zapajanie mimovladok a tretieho sektora, ktore si haja svoje zaujmy v prvom rade naplnanie rozpoctu a sirenia svojich idei ci uz sirenia katolicjej viery, nacionalizmu…

Suhlasim so @Snowdog. Skolsky system, hlavne na Slovensku by mal podporovat kriticke myslenie. Podobny nazor platil pred 89 a nie teraz. Komunizmus, rasizmus boli na Slovensku tiez zaujmi statu.

Ja som poslala tieto pripomienky (konkrétne):

Reálne skúsenosti pedagógov aj mimovládnych organizácií svedčia o tom, že mladí ľudia nedokážu pracovať s informáciami, analyzovať ich, syntetizovať ich, rozvíjať kognitívne, rozhodovacie procesy a na základe toho formulovať svoj názo a preto je potrebná systémová zmena, ktorej je gestorom je ministerstvo školstva.

Jednotiacim prvkom na úrovni Školského vzdelávacieho programu je prierezový predmet “Kritické myslenie” , ktorý bude anticipovať prierezovú kľúčovú kompetenciu žiakov vo veku informačnej a mediálnej redundancie s digitálnou gramotnosťou, ktorú získavajú mimo systému formálneho vzdelávania.

Domnievame sa, že ide o tak zásadný hodnotový a formatívny fenomén s dopadom na fungovanie celej spoločnosti, že si vyžaduje mobilizáciu na všetkých úrovniach vzdelávacieho procesu - prioritne učiteľ (pedagóg) - bez akceptácie ktorých budú akékoľvek snahy reformovať vzdelávací systém neúspešné.

Ide o tak naliehavý fenomén, že aj Svetové ekonomické fórum vo svojom strategickom materiáli “Future of Jobs”, z januára 2016 považuje v roku 2020 Kritické myslenie za 2. najdôležitejšiu kľúčovú kompetenciu pre zvládnutie globálnych zmien, ktoré nás čakajú a sú obrovskou výzvou pre celú našu civilizáciu.

Preto navrhujeme urgentne vytvoriť stálu pracovnú skupinu pod gesciou ministra školstva (do augusta 2017), ktorej cieľom bude:

vypracovať projekt odborného a metodického zavedenia prierezového predmetu Kritické myslenie pre všetky stupne Školského vzdelávacieho programu najneskôr do konca roka 2017
zabezpečiť pilotné testovanie prierezového predmetu Kritické myslenie na vybraných školách najneskôr do konca roka 2018
v spolupráci s organizáciami tretieho sektora zabezpečiť synergický efekt implementácie predmetu Kritického myslenia (v tom aj mediálna výchova) najneskôr od šk. roka 2019/2020 so stálou odbornou podporou metodickým centrám a pedagógom
Cieľom prierezového predmetu Kritické myslenie bude jeho úspešná implementácia do Štátneho vzdelávacieho programu

Kritické myslenie bude multiplikátorom prechodu “od učiacich sa žiakov k vzdelávajúcim sa deťom”, ktoré:

• dokážu rozumne vykonávať občianske práva a ovplyvňovať politiku na všetkých jej úrovniach v duchu demokracie a humanizmu
  • budú mať zdravý patriotizmus v kontexte európanstva s minimalizáciou vplyvov extrémizmu, nacionalizmu a fašizmu
  • sa dokážu orientovať vo svete ovládanom médiami a účelovými informáciami,
  • získajú imunitu voči politickej, mediálnej a marketingovej manipulácii,
  • dokážu získať obozretné spotrebiteľskému správanie
  • budú intenzifikovať vzťah k vede, vedeckému mysleniu a vedeckému pohľadu na svet.

Fuuu! Ako vidim, naozaj musíme zmeniť naše vzdelávanie, keď si toto ľudia myslia … nehovoriac o “výzii”, že …

A to je dalsi bod co mi tam chyba, celozivotne vzdelavanie a jeho podpora.

Mam skusenosti s dvoma vacsimi. Pri jednej islo viac do marketingu ako do prace a pri druhej cisto manipulacia najslabsich.

Citim miernu potrebu zareagovat na Tvoje Uff a otvorene sa aspon takto on line prihlasit a podrzat stranu autorovi alebo autorom dokumentu. A mam na to hned niekolko dovodov. Uplne tiez budem rozumiet autorom, ked Tvoj komentar ostane bez ich reakcie, ale necham sa sam prekvapit.

Vobec si nemyslim, ze Tvoje Uff je na mieste. V tomto momente ma rovnako napada otazka, preco je podla Teba vhodne zacat komentar k nejakej praci vyslovene negativne a potom len tak odist. Narazam tymto tiez na Tvoju druhu vetu, v ktorej sa pytas, kde zostal progresivizmus. Je Tvoj komentar sam o sebe progresivny? Neviem, zhodnot si ho v prvom rade Ty sam. Nema ten dokument absolutne ziadne pozitiva o ktorych by sa dalo pisat? Neukazuje koniec koncov pokracovanie Tvojej druhej vety na nekvalifikovanost Tvojej odpovede? Neviem. Povodny dokument Uciace sa Slovensko ako navrh na verejnu diskusiu na 226 stran a rozumiem, ze dokument PS je cistou reakciou nan. Citat druhy bez prveho moze evokovat uplne ine myslienky, mozno napriklad rovno tie, ktore su obsiahnute v Tvojej reakcii.
Opat neviem, posud sam, mozno Tvoje Uff naozaj nie je na mieste.

Uff, ako kritika, ktora posuva veci dopredu. Uff, ako PS ma prioritu skolstvo.
Uff, ako je tam nieco, co nevieme?
Uff, preco to spiatocnictvo?
Uff, ako nepotrebujem byt za pekneho, ked z krajiny, kde vacsina ludi preziva alebo uteka ma byt najlepsia krajina.

A teraz sa mozeme vratit k tym dvom bodom, co som kritizoval.

Experiment. Zostavit dokument PS o nejakej dolezitej teme. Dat hlavicku Smer-u. Publikovat ho tu a dozadovat sa nazoru. Ak to ludia roztrhaju, lebo Smer, ma PS dost velky problem.

Progresivne by sa mozno malo tak prejavovat, ze po precitani sa dostavi skutocny wow pocit. Aspon z niektorych bodov.

Prečítala som azda medzi prvými dokument “Učiace sa Slovensko” Mali sme všetci veľké očakávania a tak všetci pindáme. Je dôležité si uvedomiť, že sám minister s týmto dokumentom nie je stotožnený. Potom ako môžeme očakávať, že ho dôstojne obháji pred vládou, parlamentom, učiteľmi, rodičmi, verejnosťou a pred samotnými deťmi. Tie boli úplne vynechané nielen pri príprave ale ja pri hodnotení dokumentu. Tak mi prichodí na rozum otázka, že pre koho asi bol pripravený, kto bol primárnou cieľovou skupinou, keď tých, ktorí sú na jeho začiatku aj konci sme sa ani len nespýtali…ako nakoniec vo všetkom.

Ďakujeme Jozef.
Je dôležité uvedomiť si, že tento dokument vznikol ako reakcia na Učiace sa Slovensko. Nie je to programový dokument PS v oblasti vzdelávania. Aby sme si rozumeli - za PS vznikol obsiahly súbor konkrétnych pripomienok a návrhov, ktoré sme zaslali v rámci procesu verejnej diskusie k materiálu UsS a tie sme následne spracovali aj do kompaktnejšej podoby materiálu, ktorý tu publikujeme.

Prešiel som si tie pripomienky, ale nečítal som samotný materiál Učiace sa Slovensko. Sorry, asi to nie je správny prístup :slight_smile:
Mám však otázku:
Jedným zo základných problémov vzdelávania je, že je založené na memorovaní a nie na chápaní. Žiaci či študenti sa memorujú fakty, texty, ale nevedia, čo z nich vyplýva. Memorujú (prípadne si vedia nájsť) informácie, ale nevedia, čo znamenajú. Vedia spočítať integrály, ale nevedia riešiť slovné úlohy. Vedia - obrazne povedané - kto bola Mária Terézia, kedy sa narodila, kedy ju korunovali a kedy zomrela, ale nemajú ani šajnu, v čom spočíval jej význam pre dnešné Slovensko (takýto príklad si môžeme nájsť hádam pre každý predmet bez ohľadu či je humanitný alebo prírodovedný).

Ja mi síce jasné, že kvôli tomuto sa musí zmeniť paradigma vzdelávania, ale neviem ako. V dokumente od PS som toto nenašiel spomenuté. Znamená to, že ten “veľký” dokument Učiace sa Slovensko toto rieši k spokojnosti PS alebo sa tomuto vôbec nevenuje pozornosť?

Ten materiál má niekoľko autorov a vidno to na koncepte. Cieľu vzdelávacieho procesu (ten by mal riešiť zmenu od memorovania ku chápaniu) je explicitne venovaných asi 5 viet. Tam by som očakávala rozpracovanie tejto fundamentálnej zmeny…a keďže sa autori venovali skôr deskripcii jednotlivých predmetov…tak som pochopila, že neočakávajme od tejto reformy, že by naši kantori mali konečne učiť deti, naďalej budú učiť predmety. Vzdelávanie bude podľa tejto koncepcie naďalej striktne predmetové, vzdelávanie učiteľov naďalej striktne predmetové a otvárať Štátne vzdelávacie programy nikto nechce…

Dokument Učiace sa Slovensko nemá cenu komentovať. Je to jalový paškvil.

Jediný relevantný príspevok k budúcnosti slovenského školstva zatiaľ dal Juraj Draxler, bývalý minister školstva, ktorý bohužiaľ nikdy nedostal skutočnú šancu pomôcť slovenskému školstvu, keďže bol vo vláde iba do počtu.

Progresívne Slovensko by malo osloviť Juraja Draxlera k spolupráci. Jeho príspevok je tu: https://dennikn.sk/blog/ako-zlepsit-slovenske-skolstvo/

To že sám minister Plavčan nie je s dokumentom Učiace sa Slovensko stotožnený, paradoxne slúži Plavčanovi ku cti. S tým ničnehovoriacim, blábolivým paškvilom, čo USS je, sa predsa nemôže stotožniť nikto normálny…

Zabudnime na Učiace sa Slovensko. Tudy cesta nevede.

Na základe pôsobenia Plavčana na ministertsve by sa on sám nestotožnil so žiadnym materiálom, ktorý by menil systém, ktorý aj on sám 20 rokov budoval. On objektívne nie je schopný prekročiť svoj vlastný mentálny svet a ani mu to nedovolia. A žiadny minister školstva ako Draxler nenakydal na učiteľov, tak ako on, až mi bola hanba za neho…to je zase druhý extrém. Nevstúpiš 2x do tej istej rieky…hľadajme niekde inde leadra reformy vzdelávania, určite takých máme.

Mr. Kanamori, a teacher of a 4th grade class, teaches his students not only how to be students, but how to live. He gives them lessons on teamwork, community, the importance of openness, how to cope, and the harm caused by bullying.
In the award-winning documentary Children Full of Life, a fourth-grade class in a primary school in Kanazawa, northwest of Tokyo, learn lessons about compassion from their homeroom teacher, Toshiro Kanamori.
He instructs each to write their true inner feelings in a letter, and read it aloud in front of the class. By sharing their lives, the children begin to realize the importance of caring for their classmates.
Toshiro is an amazing example of what all teachers across the world should be like. He truly understands what teaching children is all about and certainly made a positive difference in the lives of these 10 year olds

Tých prístupov nájdeme neúrekom. A je to vlastne furt o tom istom, že nemusíme všetci vedieť všetko rovnako…