Dotácie

Dotácie
0

Zatiaľ nevidím žeby sa diskutovalo o dotáciach. Niesom ekonóm, no dotácie akéhokoľvek druhu - či poľnohospodárom, banníkom, … vnímam osobne ako vec ktorá nič dobré neprináša len škodí lebo sú nespravodlivé (niekto dostane štátne dotácie, niekto nie) a deformujú trh ako domáci tak aj v krajinach mimo EU, napríklad:

• Dotácie na pestovanie repky olejnej (na výrobu biopalív) spôsobili zvýšenie cien pšenice a obilnín.
  • Dotácie do poľnohospodárstva spôsobujú prebitky ktoré sa neskôr likvidujú spaľovaním čo je nemorálne, okrem toho v krajinach mimo EU ako je napríklad Srbsko, likvidujú miestne poľnohospodárstvo, lebo je lacnejšie uvážať dotované výrobky z EU ako ich pestovať.
    Čo na to ekonómovia, nebolo by progresívne zbaviť sa všetkých dotácií?

Som za…len či by ste boli potom ochotný platit za chlieb o 50% viac.
Dotacia na pestovanie repky nie je.
Ceny obilovin su dlhodobo podhodnotene kvoli 3 kvazi nadpriemerne úvodným rokom.

Osobne si myslím že dotácie majú opodstatnenie ale častokrát sa ich pomoc mení na pomoc “vyvolením” dotácia napr. v cestovnom ruchu na výstavbu penziónov a hotelov je devastačná pre konkurenčné prostredie. Je množstvo foriem dotácií čiže určite to netreba brať ako celok.
Dotácia vo výrobnom sektore stroje a technológie s odôvodnením vzniku niekoľkých pracovných miest je výsmech. Ale opačne dotácia na vývojov centrá v spolupráci s univerzitami či odbornou školou má niekoľko násobnejší význam. Preto by som definoval delenie dotácií ich zámer a dopad…A slovíčko dopad by som rozšíril o užitočnosť a budúcu prosperitu.

Súhlasím. Ja som proti dotáciám zo strany štátu - akýkoľvek zásah štátu (vo forme dotácie) vždy zvýhodní niekoho na úkor iného. Poľsko napr. masívne dotuje svoje poľnohospodárstvo - výsledkom je, že sa sem valia tony poľských "výpestkovˇ, ktorým naši poľnohospodári nie sú schopní konkurovať a dožadujú sa aj oni dotácií. Ak by ich dostali, výsledkom bude, že súťažia dotované poľské jablká s dotovanými slovenskými jablkami! Nezdá sa vám to absurdné? Nie je logickejšie ušetriť dotácie na jednej aj druhej strane?

@Roman1: Za ten chlieb platime tak ci tak cez dane a to dokopy este viac ako keby nebol dotovany lebo dotacie znizia cenu tak si pekar povie ze on moze viac zvysit aby to bolo pre spotrebitela este unosne. Kebyze sa prestane dotovat tak sa cena zvysi, ale znizila by sa aj spotreba a pekari by boli nuteni znizit marze, take v konecnomo dosledky by sa cena chleba nezvysila moc.
Neviem ako je to teraz, ale dotacie na repku boli 45 eur na hektar: http://www.sme.sk/c/3889052/repka-farbi-slovensko-na-zlto.html.

[quote=“Einsty, post:3, topic:1397”]
Osobne si myslím že dotácie majú opodstatnenie
[/quote] Síce ste naznačili kedy majú opodstatnenie, no to čo ste popísal mi pripadá skor ako financovanie vedy, vyskumu a skolstva. Čisto výrobné dotácie su teda ak som dobre pochopil aj pre Vás neakceptovatelne?
Naša soc-pop celebrita sa takto predvadzala, toto je tipicky priklad naco su dotacie dobre, na sebaprezentaciu zlodejov:

Lebo podla neho jedina moznost ako nezvysit nezamestnanost je platit tych ludi za zbyticnu robotu, pricom sa kde tu v alobale uleje nejaka ciastka… Neviem ci uz potom nieje efektivnejsie tu banu uplne zavriet a dalej im vyplacat cast platu - stat usetri a oni si vo volnom case mozu privyrobit.
Aka by mohla byt alternativa takemuto kupovaniu socialneho mieru? Preskolit tych ludi aby sa napriklad mohli uplatnit v automobilovom priemysle kde chybaju ludia?

Aká by mohla byť alternatíva kupovaniu socialného zmieru … je to rozsiahla problematika. Myslím si podľa môjho názoru neškoliť ľudí len pre dopyt priemyslu. Nakoľko som osobne videl, využitie ľudí v zahraničných firmách v priemysle … (náramok, meranie času, výkonu ako aj trajektórie , mi prišlo ako keby prototyp pre robotov). Riešenie bez dotácie, čo bude s baníkmi, myslím si že modernizácia a technická inovácia bude mať za následok úbytok pracovných miest a s vývojom bude exponenciálne narastať (konštatovanie), v prípade riešenia je to otázka dovzdelania a budovania vedomostnej spoločnosti … Nepoznám komplexnú problematiku baní a baníkov ale myslím si (môj neodborný názor) je že suroviny ako aj ich ťažba bude potrebná, avšak je nerozumné dotovať nepotrebný resp prebytkový artikel …
SPAŤ ku dotáciam, dotácie posudzovať s faktorom reálneho dopadu. Nepoznám presné kritéria posudzovania, ale podľa mňa sú nesprávne. Zároveň zverejniť tieto štúdie kde sú? Ako a kto dostal verejné zdroje ako s nimi naložil a či podľa predloženého zámeru a účelu. Toto je problém. Netransparentné, neverejné, utajené a teda aj nekalé.

Či je surovina potrebná to myslím by mal určovať trh. Konkrétne podľa článku nižšie bola uhoľná elektráreň v Novákoch stratová a tak či tak mala byť zatvorená no nebola len kvôli tomu že bola jediným odberateľom uhlia z prievidzkých baní. Nebyť teda umelého udržiavania stratovej elektrárne, nebol by žiadny dopyt po uhli a bana by bola tiež zatvorená. Ak by na druhej strane, vznikol z nejakého dôvodu dopyt po uhlí a jeho ťažba by sa oplatila, určite by sa našiel niekto kto by chce na tom zarobiť a spustil by ťažbu.

Dovzdelanie a budovanie vedomostnej spoločnosti je dlhodobá záležitosť. Skôr je otázka čím konkrétym oponovať soc-pop politikom, ako pomôcť konkrétnym ľuďom ktorí by zostali bez práce po zatvorení napríklad takej bane - môžu to byť už ľudia v pokročilejšom veku ktorých už nemôžeme preškoliť na vývojárov iPhone aplikácií ale myslím žeby v pohode zvládli zaškolenie na prácu v priemyselnom podniku - furt lepšie polorobot v priemysle ako fárať v bani alebo byť nezamestnaný podľa mňa.
Kým som to písal tak pribudol článok:

V ktorom sa píše že ak by sa dotácie rozdelili na baníkov, mesačne by to vyšlo na 5732 eur mesačne.
Spomínajú sa tam mimochodom aj automobilky ktore som v uvodnom prispevku zabudol spomenúť: má zmysel dotovať súkromné firmy? Ozaj by bez dotácie neprišli k nám ale zvolili by si inú krajinu? (možno keby boli taketo dotacie zakázané plošne v celej EU tak by sa nemusela riešit tá dilema)

Dotovanie bane je potrebné analyzovať ja rozhodnutie nebudem robiť nakoľko nemám v tom prehľad tak ako Vy. Vidím že tému sledujete a možno ste ju analyzovali hlbšie ako ja. Zaujíma ma skôr názor a prerozdelenie dotácií - STIMULY.

Dotácie a stimuly by mali mať transparentne nastavené pravidlá. Rozhodne som názoru, že akákoľvek vonkajšia podpora podniku je krivenie bežného trhu.

Tak ako píšete si uvedomujem si tento problém, jedno z riešení je aj človek polorobot alebo prečo tohto človeka nezamestnať s v inom sektore a ak by ho podnikateľ zamestnal, bol by to človek za ktorého by štát platil odvody tak by bola motivácia ho zamestnať, čiže by mal aj naďalej pracovné návyky a podnikateľ by mal dôvod ho preferovať … štát by tiež bol sociálny že zrušil štátny podnik. Viac ma aktuálne nenapadá je to len návrh …

Dotácie do baní , nie sú dotácie, ale pračka špinavých peňazí. Tieto peniaze sa delia 732€ baníkovi, 2500€ Čičmansovi a 2500€Smeru zabalené v alobale. A skladáme sa im na to všetci v cene elektriny.

Podľa toho článku ešte v Bojnických kúpeľoch by vedeli zamestnať tisícku ľudí (keby im zbytočné bane “nekradli” termálnu vodu), to by bola menej roboticka práca…

Dotácie len deformujú trh. Nemali by sa používať na žiadne súkromné investície. Čo je férové alebo spravodlivé na tom, že niekto si musí firmu, hotel alebo čokoľvek iné budovať z vlastných peňazí a úverov a iní dostanú x% prostriedkov zadarmo? Dotácie by sa mali používať iba na budovanie ciest, infraštruktúry a pod.

OK, zatiaľ je zhoda že dotácie do priamej výroby či na súkromné investície niesú “kóšer”. Čo ale ak by sa SK rozhodlo že zruší všetky dotácie, s príkladom ktorý uviedol @Tibor: vysoko dotovanými výrobkami z Poľska? Zaviesť clo (je to vôbec možné v rámci EU?), zakázať dovoz? Asi by to vyvolalo obchodnú vojnu s protiopatreniami na druhej strane.

Stále rozmýšľam na tým, čo je na tom zlé, že budeme dovážať lacné dotované potraviny, trebárs z Poľska. Veď dotácie dajú Poliaci, a my to za lacný peniaz nakúpime. To , že sa to nebude vyrábať na Slovensku, nie je problém. Nebudeme pestovať to. čo môžme kúpiť lacnejšie. Predsa útlm v poľnohospodárstve neznamená, že za rok, dva sa nedá nabehnúť zasa na výrobu. Pôdu nám tým neukradnú. Stačilo by sa prispôsobiť,byť flexibilný. Veď v iných odvetviach to musia podnikatelia robiť stále. Len že u nás poľnohospodárstvo žije ešte ako za socializmu.Určite by boli väčšie výkyvy v cenách, ale by sme na tom zarobili.

Tiež si myslím, že ak to vedia niekde inde (napr. v Polsku) vyrobiť lacnejšie, tak nie je dôvod, aby sme to u nás vyrábali drahšie a potom kompenzáciami vo forme dotácii sanovali stratu našich výrobcov.
Ale druhá vec je, že ak to, že to inde vyrobia lacnejšie dosiahli len vďaka dotáciám, tak to je tá otázka, ktorú @rastislavz nastolil: Či sú dotácie správne. A konkrétne u Poľska, kedže sme súčasťou EU, nie som si istý, či tie ich dotácie vo finále nezaplatíme aj tak všetci.

Ano ale predpokladajme napriklad ze sa v kazdej krajine dotuje nieco ine. V konecnom dosledku teda by vyroba cohokolvek bola drahsia ako dovoz, t.j. u nas by sa prestalo vyrabat cokolvek. Mali by sme nasledne peniaze na dovoz? Je spravne aby kvoli Poľským dotáciám naši poľnohospodari úplne prestali s vyrobou a aby polia začali zarastať burinou?

Stále dokola, ja dám iné, čo keď aj iné krajiny budú brat od Poľska potraviny, čo myslíte, dokedy to vydržia dotovať.
Celé dotácie sú len nezmyselné krivenie trhu. Určite sa nájdu veci, ktoré treba krátkodobo zadotovať (Aj podnikatelia tak robia, ak sa rozbieha výroba) ale dlhodobo, a hlavne keď sa to platí z verejných prostriedkov, je to ekonomický nezmysel

SNS sa chystá odsúhlasiť zákon na utajenie procesu pridelovania agrodotácií:

Tak podporte petíciu na zastavenie plánovaného utajovania:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=893358

Dotácie: ekonomická kategória, tak zažraná do našej činnosti, že ani nevieme spočítať koľko a kde sú. Ich odstránenie nie je otázka jedného rozhodnutia a sú preč. Určite krivia celé prostredie - ekonomiku, podnikanie ale aj ľudí.

Len pre istotu, môžno je to všetkým jasné, ale skúsim ich rozdeliť na niekoľko skupín:

Dotácie slovenské pre Slovákov: To sú všelijaké stimuly z našich daní pre našich občanov, organizácie a firmy. Zjednodušene je to hra s nulovým súčtom. Ak sa niečo dotuje a je to teda lacnejšie, tak sa na to dotácia zobrali z našich peňazí a teda, vlastne to stojí v konečnom dôsledku rovnako. Za predpokladu, že sa dotácie rozdelľujú so 100 % účinnosťou - 1 € na dani má aj 1 € príjemcu cez dotácie. A to nebude pravda, lebo dotácie rozdelujú agentúry a úrady. A tie zamestnávajú ľudí za plat, a ten je vlastne časťou tej dane. Ich odstránením by sme teda získali lacnejšie veci a množstvo nezamestnaných (úrdníkov z viacerých úradov, ktoré by mohli byť redukované).

Dotácie z EU - Euro fondy: to sú relatívne “ziskové” peniaze. Zatiaľ. Viac dostaneme ako do EU pošleme. Ak zabudnem na to, že ich čerpanie je neefektívne, neúplné a na množstve projektov zbytočné, tak ich hlavný negatívny prínos je, že vďake nim ani nevieme čo vlastne dotované veci stoja. To je príklad poľnohospodárstva - tak komplikovaný systém, že už ani nevieme aké sú reálne náklady. Tieto peniaze sú vlastne úplatkom. A ich odmietnutie ani nezníži naše výdavky do EU. Jediná cesta je nájsť a vyrokovať ich efektívne použitie.

Dotácie cudzích krajín do tovarov, ktoré sa k nám dovážajú: Pokrytecky - nech míňajú svoje financie na našu zľavu. Tak jednoduché to zas nie je, ale momentálne nemá síl na rozpisovanie tejto témy.

Ak vás napadne aj iná kategória, rad sa necham poučiť.

Pôvodná myšlienka dotácií? pravdepodobne asi pôvodne boli dotácie krátkodobé a jednoúčelové. A mali pomôcť rozbehnúť to čo bolo drahé ale potrebné. Dnes sa z toho stala rakovina spoločnosti.

Záver: smerovať k znížovaniu a najmä k presne verejne evidovanému používaní dotácií je nutná časť progresívného Slovenska.

Kde na to všetko vziať financie - Štátne financie

Dotácie sú neprijateľné, a mali by sa úplne zrušiť, Je to len možnosť korupcie. Keď chcem niekomu (jednotlivcovi) pomôcť, a je to evidentné, treba mu pomôcť, a nie sypať peniaze svojim kamarátom, pod zámienkou, že pomáham celku. Ak chcem podporiť zamestnanosť , treba to urobiť zákonmi, ktoré patria pre všetkých.

Bohužiľ toto je utopistické vyhlásenie. Dotácie sa len tak nedajú zrušiť. A treba aj rozlišovať - sú skupiny, ktoré dotácie musia mať: chorí, nevládni a pod.

Zákony platia pre všetkých. Zákony sú verejne k dispozícii a každý ich môže čítať. Čo je iný problém je ich napĺňanie a vyžadovanie.