eID certifikaty - analyza

eID certifikaty - analyza
0

Caute,

Navrh na temu kde si moze PS prihriat politicke body: http://www.dsl.sk/articles.php?tags=647

Bola to nekompetencia zodpovednych?
Zatlkanie? ( kedze vedel dodavatel riesenia uz dost dlho o slabej kniznici tak tipujem ze do NBU poslali heads up )

Nieje vsetko len okolo .sk domeny aj tu by sa patrilo pytat kompetnetnych.
Kto?
Kedy?
Preco?
A ake kroky sa z toho vyvodia?

pripada mi ze v tejto faze by to uz bolo ako kopanie do mrtveho psa. sice s oneskorenim ale stat aktualne zareagoval tak aby nebolo mozne chybu zneuzit. samozrejme je jasne ze keby nedoslo k medializacii pravdepodobne by sa este dlho nic nedialo, ale do takych “keby bolo keby” diskusii by som sa nepustal, bolo by fajn keby PS robil konstruktivnu politiku a sustredoval sa na riesenia.

pre porovnanie, estonci dostali o chybe echo 30.8. a 28.9. oznamili previdanie certifikatov od novembra, teda cely problem vyriesili dva tyzdne pred tym ako to bolo medializovane u nas. nejak takto by mal vyezerat ukazkovy postup. 15.10. mali estonci volby do miestnych zastupitelstiev, povodne uvazovali ze nebude mozne hlasovat elektronicky, ale nakoniec podla wikipedie to boli volby s najvyssim podielom elektronickych hlasov (ale to uz som nenasiel ci tie elektronicke hlasy odovzdavali estonci alebo rusi :smiley:)

Tibor súhlas :slight_smile: je po paráde. Tvoj štýl zameriavať sa na praktickú stránku veci a menej kričať sa mi páči :smiley:

nepomenoval by som to kopanie do mrtveho psa

vsade vo svete su bezne postmortem analyzy
a toto je ukzkovy pripad kedy by sa mali zacat pytat ludia ze preco tyzden tvrdili ze sme v bezpeci ajked niesme?
pride ti to ako ochrana bezpecnosti statu/obcanov?
kto o tomto postupe rozhodol?
preco postupovali takto a nie ako estonci?

a vela dalsich otazok :slight_smile:

Bezpečnostná analýza môže vychádzať buď zo situácie , ktorú riešime vopred systémom what-if. Iný prípad je, ak sa objaví niečo, čo uniklo pozornosti - čo sa stáva dosť často - aj toto sa dá dodatočne analyzovať s prispením expertízy. Reakčná doba a primeranosť akcie našich orgánov je dobrá otázka, ale bezpečnostné štruktúry nepracujú len v mediálnom priestore. Odpoveď na túto otázku by dala len vyšetrovacia komisia s primeranými kompetenciami. Každopádne by si mali kompetentné orgány vyhodnotiť svoj prístup a prijať opatrenia na zlepšenia, ak došlo k zlyhaniam.

Nazdavam sa, ze tento clanok tak trochu suvisi s touto temou.