Elektromobilita - strategický plán SR

Elektromobilita - strategický plán SR
0

ej ej ej ej ej… a ja že ten prvý článok sem stihnem postnúť ako novinku, keď som ho teraz zbadal :smiley:

každopádne, tiež ma to zaujíma, či máme niekoho na plagát k novej Tesle alebo elektro WV alebo tak

Nemusí to byť technológ alebo ekológ. Musí to byť naozajstný politik ktorý problému rozumie a dokáže celý komplex menežovať smerom dovnútra (práca na víziách, zákonoch a stratégiách) a tiež navonok - komunikačne smerom k verejnosti.

No takto dáko si predstavujem jednu z aktivít:

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bmw-zacne-u-sokolova-stavet-testovaci-drahu-za-stovky-milionu-eur/1563020

Stefan, ono je to cele fajn, precital som si cele vlakno a je tu dost zasadny problem co sa tyka uskladnenia energie.
Ono vyroba baterii pre elektromobily nie je vobec ekologicka. Napr litium-ionove baterie potrebuju velka mnozstvo grafitu a tazba tohto mineralu je pre zivotne prostredie velkou zatazou. Takisto zivotnost baterii je dost omedzujucim faktorom a ich ekologicka likvidacia je myslim si dost narocna.
je sice pravdou, ze napr Samsung vyvýja inovativne grafenove baterie, ktore budu o nieco lepsie aj co sa tyka nabijacich casov, ale jednoducho co sa tyka technologie uskladnenia energie nie sme shopni vymysliet efektivny sposob. Podotykam zatial. S tym samozrejme suvisi aj tema vedy a vyzkumu.
Ja len tolko k tomuto “problemu” elektromobility, na druhej strane samozrejme vitam diskusiu o problematike a strategickom plane ktory sa tu prebera.

Nemám pocit, že by sa tu tvrdilo, že elektromobilita a najmä baterky sú absolútne ekologicky čisté. Každá ľudská činnosť prináša ekologickú stopu.

Je to iba jeden príklad:

Ale ak to môže jeden, tak opakovať a zlepšovať môže viac následovateľov.

A každá výroba (spravnejšie premena, ale to je teraz jedno) energie je niekde a nejako neekologická.
Ale už som to povedal toľkokrát, že neviem či som to písal aj tu: viete si predstaviť, že v meste by “zrazu” všetky spalováky nahradili elektromobily? Že by sa emísie preniesli (a zmnenšili) nie kam inam. Docentralizovaného miesta, kde sa s nimi dá lepšie porátať? Ako by sa asi zlepšil život v tých mestách(aj na dedinách)?

P.S.: nechcem aby sme tu boli zaslepení obdivovatelia elektromobility (EV), lebo je “bez viny”, ale niekde treba začať a EV je dobrý start.

Avšak bez poriadnej zmeny energetiky to tiež môže byť dôdvod na poriadny (opakovaný), rozsiahlý blackout…

To je bomba, šupa - pre Čechov. A my? Naši výrobcovia aut - veď máme 4 a chcú sem ďalší - Čina, Porsche… A ako si prosím ťa predstavuje našu podobu aktivity?

Mirko a Pavel :slight_smile:

ďakujem za vaše pointy. Sú k veci.

Batérie - pred 100+ rokmi sme si nevedeli predstaviť X vecí a dnes vláčime vo vreckách a hodinkách. Batérie sa riešia a vyriešia. Podľa mňa bude cesta niekde na polceste medzi ON a OFF line režimom EV = batérie prestanú byť tak podstatným problémom ako ich vnímame dnes. Dokonca si viem predstaviť uskladnenie energie v materiáloch, ktoré budú tvoriť konštrukciu EV ale to je ešte hudba budúcnosti.

Aktivita = riadna seriózna deklarácia IDEME DO TOHO + zastrešenie predsedom alebo podpredsedom vlády a vytvorenie príslušných štruktúr, ktoré túto stratégiu rozvinú do podoby systému a naň napojených aktivít vo vzdelávaní, vede, priemysle, doprave, energetike… … … :slight_smile: Máme tu fúru fabrík a potenciál aby sa aj u nás nielen montovali ale aj vyvíjali autonómne, UV a EV. Aby sa t udialo treba pre to niečo robiť. My zatiaľ nerobíme nič.

Stefan, robime. Diskutujeme a preberame alternativy rieseni. A to je predsa zaciatok kazdej podstatnej zmeny. Viem ze je to zatial malo, ale aj to treba. Z diskusie moze vzist celkom dobry aj inovativny navrh, ktory sa potom pretavi do skutocnosti a to je v kazdom pripade fajn. Ono z malickosti moze vzniknut ozaj velka vec ktora prinesie uzitok vsetkym. Mylim sa?

Tu je celkom fajn projekt. Treba si pozriet aj to video.

Elektromobilita - Skupina - Stretnutie

Dámy a páni :slight_smile:

Nadišiel čas prejsť od slov k činom. Navrhujem stretnutie elektomobilovej PS loby. Optimálne vo februári - po sneme - bude už voľnejšie.

Stretnutie by sme podľa počtu účastníkov mohli spraviť buď v centrále PS v BA, alebo na inom vhodnom mieste.

Externisti - otázka na zamyslenie - viem si predstaviť oslovenie pána Badíka, ktorý sa elektromobilite venuje seriózne už nejakú dobu. Ďalšia osoba, ktorá je v tomto segmente zaujímavá je pán Šefčovič ktorý je vynikajúci odborník a diplomat a je veľmi v obraze a má aj praktické možnosti s vecami niečo robiť. Neviem si teraz predstaviť ako - ale odborné riešenia časom budú musieť prekonať linku straníckej mapy PS. Ak máte ďalšie tipy sem s nimi.

Čo vy na to? 1. PS Elektro meeting, 2. Externisti k téme

Príjemný deň všetkým ;š)tevo

PS: Elektromobilita na Slovensku - Hľadá sa odborník

Stretko je super napad.
FYI: Velmi sa mi paci tato mapka nabijacich stanic pre EV na Slovensku. Svojpomocne ju vytvara a spravuje teslaclub.sk no pridavat tam moze hocikto ak viete o nabijacke vo svojom okoli ktora este na mapke nie je.
Nabky.sk

Tesla je famózna kára :smiley: keď som prvý raz zažil to zrýchlenie bolo to lepšie ako v lietadle :smiley:

To veru hej, suhlasim. To zrychlenie je zazitok :grin:

Stretnutie pracovnej skupiny: Elektromobilita v SR - Strategický plán

Kedy: uvidíme :slight_smile: = link na doodle (predbežne február 2018)

Kde: Bratislava (keď bude termín, skúsime dohodnúť zasadačku PS na Talerovej)

O koľkej: po 16:00

K čomu: Prvé stretnutie pracovnej skupiny pre Elektromobilitu - ktorá by v prepojení na ďalšie, tu diskutované, témy mohla byť impulzom pre ekonomiku, priemysel, dopravu, zamestnanosť, vzdelávanie, vedu a techniku, výskum a vývoj, ekológiu, energetiku a EÚ politiku. Ak som na niečo zabudol prosím o prepáčenie :wink: Cieľom je prebrať systém, ako by sme tento diskusný klub a skvelé idey, ktoré sa tu vyskytujú, pretavili do praxe tak, aby sme ich vedeli aj smerom k verejnosti komunikovať ako odborné a politické témy pod hlavičkou PS. Stručne povedané - aby sme sa dopracovali ku konkrétnym-komunikovateľným výstupom. Privítal by som k vyššie diskutovaným témam vstupné materiály aby sme sa mohli baviť už aj o konkrétnych veciach.

Prosím kuknite sa na doodle formulár https://doodle.com/poll/4xc9iudw29v6yygg a zadajte svoje časové možnosti, ak sa chcete zúčastniť. Pokúsime sa nájsť čo najširší prienik, aby sme zabezpečili maximálnu účasť.

Prosím, ak viete o niekom, kto sa téme-a témam súvisiacim venuje odborne alebo sa zaujíma, pošlite ďalej.

Ak máte k tomuto eventu nápady, pripomienky, alebo materiály do diskusie, prosím dávajte to sem do tohoto vlákna Elektromobilita - strategický plán SR

Teším sa na vás a prajem príjemný slnečný deň :smiley:

števo Kemenyík

Ďalší dôvod prečo je dobré nastúpiť cestu elektromobility:

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/volkswagen-kvuli-afere-s-emisnimi-testy-odvolal-hlavniho-lobbistu/1579816
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/skodlivost-automobilovych-emisi-se-testovala-i-na-lidech/1579301

V kazdom pripede elektromobilita ma do bucnosti obrovsky potrencial a a kto stihne na tuto “vlnu” naskocit mezi prvymi bude mat neskutocne velku kapacitu aj volicskej zakladne. Je jasne ze to chce nastavit velmi dobry program na jej uskutocnenie napr. z pohladu statu.

Veci sa zacinaju hybat aj v automobilkach svetoveho formatu.

Inštitút Aurela Stodolu sa pod mojím vedením zaoberá výskumom rozvoja elektromobility. Pre správne rozhodovanie a závery je potrebné mať pravdivé údaje a preto inštitút (za mediálnej spolupráce portálu EnergiaWeb.sk) spustil prieskum používania EV na Slovensku:
Výskum používania elektromobilov na Slovensku.

Ak poznáte akéhokoľvek majiteľa elektromobilu na Slovensku, prosím vás o zdielanie. Ak dokonca sami ste majiteľom takého zázraku, prosím o vyplnenie.

P.S.: má z nás reálne niekto elektromobil? Ja sa priznám, že zatiaľ nie.
Pevne dúfam, že ďalší voz bude plne elektrický, a že do vtedy mi moja Fóbia kombi vydrží…

Pavel zdravím :slight_smile: Zatiaľ e-wagen nevlastním ale po tom ako som ochutnal Teslu je rozhodnutie jasné - ďalší bude určite E :slight_smile: U nás v SR žiaľ nepoznám nikoho s elektromobilom.

so mnou nepocitajte :slight_smile:
osobne si myslim, ze na tomto je kopec pravdy:

https://auto.idnes.cz/elektromobil-baterie-toyota-dgl-/automoto.aspx?c=A171120_094920_automoto_fdv

alebo zjednodusene, mame na planete dostatok lithia na masivnejsiu elektromobilitu?