Elektromobilita - strategický plán SR

Elektromobilita - strategický plán SR
0

Peter zdravím :slight_smile:

OK :slight_smile: ako myslíš

Nikto netvrdí, že elektromobily kompletne na 108% vymažú motovidlá spaľovacie - sú aplikácie (napríklad ozbrojené a bezpečnostné + záchranné zbory - kde bude jednoznačne potrebná doverzifikácia pohonných systémov pre zaistenie okamžitej reakcie-nasadenia a tiež požadovanej robustnosti(odolnosti) a výkonu a to bez ohľadu na emisie.

;š)

perfektny priklad toho ako jednoducho sa da oslovit a manipulovat emocie beznych ludi. Reakcie pod clankom napovedaju aka nalada je v spolocnosti v suvislosti s touto temou.

apropo zdoj (idnes / Babis) podkopava snahu o objektivitu tohoto clanku. (prezidentske volby v CR). Clanok je hlasom kritika, ktory manipuluje s informaciami vytrhnutymi z kontextu. Viem vyargumentovat a podlozit kazdu informaciu a dat ju do spravneho kontextu.

Inak, dakujem vsetkym za vcerajsie stretnutie a tesim sa na dalsie pracovne.

Myslim, ze s emociami pracujete skor vy, totiz clanok cituje a je uplne jedno ci zrovna babis alebo kto kolvek iny vlastni prave idnes.cz. Citam tieto noviny pravidelne a ziadne probabisovske ci manipulativne praktiky som si nevsimol.
Kritika Tesly nie je ojedinela. nedavno som kdesi videl sumar chyb tesly ako mala kia pred vyse desiatimi rokmi. Taktiez nedavno ktosi pisal o tom, ze skodlivost benzinovych motorov je momentalne vyssia ako skodlivost dizlovych motorov. Taktiez je zajimave si precitat kolko percentualne automobily prispievaju k znecisteniu zivotneho prostredia v globale, teda riesime marginalny problem a zabudame riesit tie hlavne zdroje znecistenia, napriklad priemysel rozvojovych krajin.
Taktiez je zajimave aky postoj k elektromobilite ma toyota a ine znacky ak uz mate nejaky problem s nemcami a ich inziniermi.

Ja ze idem dat ten prieskum na stranku Teslaclub-u ale pozeram ze ty si to tam uz dal :smiley: :+1:
Ja tiez este zatial EV nemam, no planujem ho kupit. Auto ktore momentalne mame je poslednym spalovakom do ktoreho sme investovali (a to bolo v 2011).

Článok

je len o tom, že Toyota zatiaľ EV neriešila a teraz sa cez výhovorky snažia naskočiť na trend.

Výsledky (skoré) prieskumu zatiaľ potvrdzujú, to čo som si laicky myslel: prevažujú krátke jazdy denného dochádzania do práce. Keď ich bude viac tak to zhrniem viac.

Nehovorím, že elektromobilita je jediná možnosť. Ale vyhlásenia spaľovacieho experta, že “elektroauto pro masový trh absolutně nevhodné” je rovnaká hlúposť ako povedať, že EV je jediná možnosť.

Spaľovanie nafty a benzínu je proste nezmysel. Ropa je vzácna chemická kvapalina. Z nej sa robia plasty, lieky, potrava a preto ju premeniť na pohyb a teplo je barbarstvo.

P.S.: Tesla nie je klasický výrobca aut. Všetky skúsenosti iba získava. A i napriek tomu je to špičkové auto. A ako každé má svoje muchy…

Už som inde písal: ak by sa v centrách väčšiny miest nahradili spaľováky elektrodopravou, tak by to okamžite obyvatelia zistili a veľmi rýchlo si to pochvalovali.

Nechce sa mi hľadať, ale v pamäti mám “zápis”, že emísie zo spaľovákov tvoria nie malú časť…

Navyše, výroba súčasných aut je dlhodobo menej udržateľná ako pravdepodobnosť, že sa bude používať EV (alebo vodík, alebo palivové články, alebo aj tie vysoko efektívne spaľováky).

Podstatnejšie je, že väčšiu zmenu prinesie autonómna jazda - a tá je akosi prirodzenou súčasťou EV…

Pavel - absolútny súhlas :wink:

1. stretnutie pracovnej skupiny PS - Elektromobilita (13.2.2018) - Sumár

Stretnutie sa odohralo v kvázi komornej atmosfére v UNITY na Štúrovej. Kvázi preto, lebo
vedľa mali rande ďalšie PS grupy a horlivo diskutovali :smiley: UNITY je asi PS pozitívne :slight_smile:

Ďakujem Mirka_Vermeiren a RomanKlacko za váš čas, záujem a zaujímavé nápady.

Organizačné:
Nasledujúce pracovné stretnutia sa pokúsime zorganizovať v zasadačke na Talerovej aj s technologickou linkou pre streaming a možnosť zapojenia na diaľku (a-la book club)

Nasledujúce stretnutia budú ohlásené s väčším časovým predstihom a doodle hlasovaním tak, aby sa mohli fyzicky zúčastniť záujemcovia najmä z radov overených znalostí v relevantných odboroch (doprava, energetika, elektromobilita, bezpečnosť…) - tam sa budeme snažiť prispôsobiť, ale zatiaľ nejdeme riešiť skupinu v rámci uzavretého levelu overených znalostí. Uvidíme ako sa tento model osvedčí :slight_smile:

Vecné:
Mirka - super nápad priniesť tému elektromobility do najbližších komunálnych volieb - očakávame nápady, ktoré ľudí skôr nadchnú ako naštvú :smiley:

Roman - výborné pointy - komunikácia s automobilovým priemyslom v SR pre získanie ich pohľadu na otázku “Čo by ich primälo k tomu, aby na Slovensku ostali elektromobily tu nielen vyrábali, ale aj vyvíjali?” + súvisiaci point - overenie predpokladu transformácie vzdelávania s ohľadom na očakávaný vývoj v priemysle a doprave v kontexte elektromobility.

Števo - úvodný zoznam tém (topic tejto témy) - Je to len nákupný zoznam - teraz nepotrebujeme riešiť chronológiu, ale vecnú stránku a spracovať materiál, z ktorého by sa dali extrahovať sylaby vo forme PS manuálu, kde sa už systémové postupnosti zrejme prejavia. Keď tento zoznam učešeme, poprosím ľudí s odbornou kapacitou, aby sa k témam prihlásili a spracovali základnú expertízu, ktorá sa stane bázou pre tento materiál. Predpokladám, že keď pokryjeme tieto témy, dáme dokopy základ, ktorý osvetlí otázku “ako ďalej”.

Externisti - okrem automobilového priemyslu by sme radi videli v tíme aj ľudí z oblasti technológií, vzdelávania, energetiky, dopravy, bezpečnosti, marketingu… Ak máte na odborníkov tip - sem s ním :slight_smile:

Nasledujúce stretnutie:

zaujímavá inšpirácia o samoriadiacich sa vozidlách:

Elektromobilita v komunalnej politike

V prvom rade, ak treba vysvetlit preco by sa malo na komunalnej urovni zaoberat aj temou elektromobility:

• aj ked dnes este EV nie su masovo rozsirene, ale uz badat rastuci trend. A je vhodne sa na buducnost pripravit uz teraz, ako neskor “s krizikom po funuse”
  • okrem moznosti ze samotni obyvatelia mesta/obce vlastnia/budu vlastnit EV tak, hlavne v pripade turisticky zaujimavych miest/obci (a tych je na Slovensku neurekom, ved si len vezmime to mnozstvo hradov, zamkov, kastielov, zrucanin, banskych miest, okolie jaskyn a turistickych chodnikov, jazera a priehrady, miesta oblubene na svadby,…), je vhodne mysliet aj na potencialnych navstevnikov s EV. Majitelia EV planuju svoje cesty podla dostupnosti nabijacej infrastruktury.

Napady ako by bolo mozne zahrnut temu elektromobility do komunalnej politiky:

• zahrnutie preferencie bezemisnej (a teda EV) dopravy v centrach miest v pripade vytvarania dopravnych zon (napriklad ako som navrhla tuto)
  • vytvaranie infrastruktury pre nabijanie pri verejnych budovach a na verejnych parkoviskach zriadenych mestom/obcou
  • bonus pre obyvatelov mesta/obce - nabijanie zdarma na nabijackach zriadenych mestom/obcou, pripadne v spolupraci s niektorym prevadzkovatelom siete nabijaciek (napr. Greenway,…) pre obyvatelov s prihlasenym trvalym pobytom (povedzme formou pravidelneho mesacneho/rocneho kreditu na nabijaciu kartu)
  • vyzadovat, aby kazda nova budova (developersky projekt) zahrnala pripravu na nabijanie na kazdom vytvorenom parkovacom mieste - pre bytove, kancelarske a ine budovy
  • umoznit EV jazdu v bus pruhoch
  • pri nakupe sluzobnych vozidiel uprednostnit EV - v zmysle ‘ideme prikladom’

Budem rada ak mi ich okomentujete, co si o tom myslite, pripadne ci mate nejake dalsie napady.

Clanok o tom, co robi Oslo na podporu elektromobility:

Super Mirka :slight_smile: výborný point - najlepší spôsob ako presvedčiť je byť dobrým príkladom. Verejné inštitúcie a štát to môžu a majú robiť (tam kde sa to dá) a pripraviť tak krajinu na budúcnosť.

K teme autonomnych vozidiel spracovalo KPMG rebricek pripravenosti krajin na autonomne vozidla. Slovensko sa tam sice nenachadza, ale prve miesto patri EU krajine a v top 10 sa nachadzaju 4 EU krajiny. :wink: :eu:
Podla ukazovatelov, ktore tam merali, by sa aj Slovensko mohlo inspirovat tym, co treba zlepsit aby sme tiez boli pripraveni.

DHL tvrdi ze elektricky kamion Tesla Semi im moze usetrit desiatky tisic dolarov rocne.

2All: máte niekto spracované aktuálne informácie o stave podpory elektromobilov v severnej Európe? …resp. inde vo svete? - čísla :slight_smile:

V apríli organizujem už tretí ročník konferencie z oblasti energetiky a elektromobility:
https://www.energiaweb.sk/2018/03/06/energetika-meni-svet-ako-to-vyuzit-viac-sa-dozviete-na-konferencii/

Nakoľko som organizátor, tak som sa rozhodol, že nádejným politikom a tunajším aktivistom dám zľavu aby sa myšlienky šírili aj do (dúfam) budúcej koalície.

Kto sa odtiaľto prihlási tak má nárok na 10 % zľavy z vstupného pre KUVOZE alebo SAPI. Stačí keď do poznámky napíše nick k komunity…

Energetika - transformácia na nízkouhlíkovú, inteligentnú a spravodlivú
GDPR ochrana osobnych udajov pomozme podnikatelom

Na vystave Coneco v Bratislavskej Inchebe bude aj ponuka od ZSE moznosti nabijania elektromobilov aj v bytovych domoch - co je castym argumentom proti kupe EV, ze si ho nemaju obyvatelia bytoviek a panelakov kde nabit. Moze to byt zaujimave. Chystate sa niekto na Coneco?
https://m.facebook.com/events/189086388528995?view=permalink&id=204208447016789

V kazdom pripade je to celkom fajn, ale stalo by za uvahu porozmyslat v programe elektromobility na Slovensku, ci by sa nedala realizovat aj nejaka statna pomoc, hoci len taka montaz a sprevadzkovanie nabijacej stanice hradena statom. Co na to povies @Stefan_Kemenyik ? :roll_eyes:

Ahojte,
až teraz som sa dostal k tomuto vláknu. Som vešký fanúšik elektromobilov, takže možno budem trochu zaujatý. Zopár mojich komentárov.

Hovoríme o súkromnom (automobilky) alebo o verejne finnancovanom výskume? O súkromnom bohužial neviem (hodila by sa relevantná referencia) a ak existuje a je silný tak to je super. O verejnom výskume, že je na slovensku veľmi málo rozvinutú, a aj keď je zopár veľmi dobrých výskumných tímov nemám obrovskú výskumno-vývojovú kapacitu, veľké množstov kvalitných výskumníkov odišlo do zahraničia. Toto je silo závislé od reforiem školstva a zlepšenia financovania výskumu. Priama politika na finnacovanie výskumu ohľadom elektromobility by to mohla samozrejme zlepšiť. Agenda sa prelína so školstvom a mala by tam byť teda zakomponovaná.

Súhlasím o potrebe rozsiahlej infraštruktúry. Viacero ľudí sa tu toho dotklo, prvým a najlacnejším krokom sú asi nabíjacie stanice. Tu by sa mal pripraviť konkrétnejši plán/návrh na základe akých atribútov sa budú stanice stavať a kde. Taktiž plán koľko “štátnych” staníc by malo byť na aký počet elektromobilov v regióne aby sa zabezpečila ich podpora ale za rozumnú investíciu. Páčil sa mi tiež návrh od @Mirka_Vermeiren , samozrejme doplnený o študiu uskutočnitelnosti a dopadov na štátny rozpočet pri možných scenároch vývoja adaptácie elektromobilov:

Treba urobiť analýzu, či pri aktuálnom zložení zdrojov elektrickej energie na Slovensku je výrok o ekológii elektromobilov pravdiví. Čo sa týka hluku a koncentrácie emisií v miestach zvýšenej dopravy tak áno. Ale čo sa týka celkového dopadu na životné prostredie tak to platí len v tom prípade, ak sú autá nabíjané energiou z obnoviteľných zdrojov (minimálne z väčšej časti, preto to treba zanalyzovať). Podľa Eurostatu toto momentálne neplatí. Čiže je problém naviazaný na Európsky plán zvyšovania podieľu obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Analýza je potrebná aby argument o ekológii bol naozaj relevantný. Súvisí to aj s bodom 7. ktorý tu rozoberali tiež viacerí.

Recyklácia batérií, ktoré sa používajú napríklad v Tesla autách, je možná až do 90%. Samozrejme je znova potrebná infraštruktúra.

S týmto mam trochu problém, lebo aj keď teraz by to malo marginálny dopad, prípadný nárast počtu EV (hovoríme aj o plug-in hybridoch?) by mal na MHD dopad. Ja som zástanca takmer absolútnej presdnosti MHD v mestách.

Suhlasím, dobrý nápad.

Autonómna jazda zmení veľa, ale nesúhlasím, že je prirodzenou súčasťou EV. Momentálna úroveň autonómnej jazdy (Level 2) je super, ale nemá veľký dopad na mobilitu ako takú. To príde až s úrovňou 4-5 ktoré sú stále vo fázi vývoja. Momentálny dopad limitovanej autonómnej jazdy je len zatraktívnenie samotných elektromobilov. Ale vyššia trieda áut so spaľovacým motorom má už rovnakú úroveň autonómie.

Martin :dakujem za komentare - prepocitavam… :wink:

Ku elektromobilite v komunálnej politike:
Článok z 15ho marca. Droba sa vyjadril ze "mozno … obstaráme jedno alebo dve environmentálne vozidlá na elektrický pohon."