Estónsko

Estónsko
0

#1

Spracoval som túto tému do poznámok, na základe viacerých článkov (najmä tento), lebo ma zaujímala. Sústredil som sa najmä na zhrnutie opatrení. Ak máte ďalšie informácie, doplnte prosim…

Startupy sú fenoménom súčasnosti a mnohé krajiny podporu ich vzniku vnímajú ako základný predpoklad pre rozvoj ekonomiky postavenej na inováciách. V súčasnosti má Estónsko okolo 1,25 milióna obyvateľov a najvýznamnejšie sektory hospodárstva predstavujú najmä služby a priemysel. Z hľadiska štatistiky počtu začínajúcich podnikateľov pôsobí v krajine až okolo 350 startupov, čo v prepočte na obyvateľov znamená jeden existujúci startup na 3600 obyvateľov.

Základné dôvody úspešného rozvoja podnikania v Estónsku môžeme zhrnúť v nasledujúcich bodoch týkajúcich sa podpory zo strany vlády:

E-government

  • Možnosť plne používať elektronický podpis
  • elektronické podávanie daňového priznania a mnoho iných podporných elektronických služieb
  • startupový ekosystém založený na plnej elektronizácii služieb verejnej správy (napr. založiť firmu je možné elektronicky za jeden deň)

Dane

  • jednoduchý a prehľadný daňový systém s rovnou daňou tak pre príjmy fyzických ako aj právnických osôb. Príjmy sú zdaňované 21 % sadzbou bez ohľadu na ich výšku.
  • zisk spoločností nie je zdaňovaný priamo pri vzniku v danom roku, ale až vtedy, keď je rozdelený resp. distribuovaný majiteľom napr. formou dividend. To zjednodušene povedané znamená, že ak sa spoločnosť rozhodne zisk vytvorený v danom roku nechať ako investíciu v podniku, tak táto čiastka nepodlieha zdaňovaniu

Moderné školstvo prepojené s praxou a IT vzdelávanie

  • investíciách do výskumu a vývoja, ktorých cieľom je vytvorenie dobre fungujúceho podnikateľského ekosystému spolupracujúceho s univerzitami a inými podpornými zariadeniami
  • informatika je v Estónsku povinný predmet už na najnižších stupňoch základných škôl
  • krajina má výborné pokrytie a prístup k vysoko rýchlostnému internetu
  • Sieť inštitúcií podporujúcich začínajúcich podnikateľov tvorená akcelerátormi, inkubátormi, hubmi alebo coworkingovými centrami

Financovanie ďalších prostredníctvom úspešných

  • Typickým príkladom sú investície napr. spoločnosti Skype, ktoré predstavujú významný zdroj investovania do začínajúcich startupov nielen v Estónsku.

Predčasné voľby = 1. zánik hnutia, 2 radikálny obrat v myslení a konaní
#2

V prilozenom dokumente som nasiel takuto vetu: “Sieť inštitúcií podporujúcich začínajúcich podnikateľov tvorená akcelerátormi, inkubátormi, hubmi alebo coworkingovými centrami”.
Co konkretne znamena akcelerátor, inkubátor, hub, coworkingove centrum ?
V akych oblastiach podnikaju tie podniky ? Tie podporne institucie su statne, verejne, sukromne ?


#3

Tie startupy su v estonsku prevazne o inovaciach ? Co sa chape pod inovaciou ? V prinicipe inovaciou moze byt aj nejake male vylepsenie. Ale v nasich podmienkach, najma v oblastiach s vysokou nezamestnanostou a nizsou kvalifikaciou nezamestnanych zrejme tazko uvazovat o inovaciach. Dali by sa pouzit podporne centra aj pre zalozenie a podporu uplne beznych napr. remeselnych zivnosti ?


#4

Aby bolo jasne, ja som to nepisal, iba skopcil, lebo ma zaujimalo, ake konkretne opatrenia urobili. Ja osobne napriklad nie som za to, aby startupy dostavali financie od statu. Skor som za systemove opatrenia. Zjednodusenie systemu a egov vidim z pohladu PS ako klucove. Ostatne veci (aj tie vyssie) sa daju vygooglit, nebudem tu mudrovat. Inak aj u nas uz existuju coworkingove centra a huby… (the spot, cvernovka,…). Suhlasim, ze to ma vyuzitie skor v mestach. Na podporu regionov s vysokou nezamestnanostou, pripadne remeselnych zivnosti som navrhoval opatrenia v inych temach.


#5

Praveze istu funkciu Hubov vzhladom na zaostavenie vidieka a nedostatku moznosti vidim prave na dedinach. Nieco na sposob vzdelavacich centier sluziacich na rozvoj dedinskej inteligencie a motivaciu mladych na sebe makat.

Jeden z prvych stankov Slovenskeho Uceneho Tovaristva vznikol pod Kysucami 10km od Bytce, ktoru J.G. Tajovsky nazval ritou, vo Velkom Rovnom.

Progresivne treba sa zbavit myslienkoveho vzorca chudobnej dediny, kde nic nie je ani byt nemoze a miest ako najlepsich miest na zivot. Takto nam vznika “sivy” priestor, z ktoreho vychadzaju Kotleby a ine monstra.


#6

Skor som mal na mysli to, ze v mestach je vacsi dopyt, lebo je tam sustredenych viac firiem. Na vidieku je koncentracia mensia, ale ak sa par ludi alebo firiem da do kopy a vytvoria urcitu komunitu, tak je to len plus…


#7

Ja co poznam Huby tak je to komunitna zalezitost, kde skuseny podnikatelia rozdavaju na prednaskach rady, resp. formou vzdelavania propaguju svoje sluzby.


#8

Mne osobne je jedno, ako sa co nazyva - viac ma zaujima obsah a podstata a ci a ako to moze pomoct.


#9

v suvislosti s podporou zacinajucich podnikatelov a konkretnejsie nejakych malych zivnosti ma napadlo, ci neexistuju nejake “institucie”, ktore by robili nejaku funkciu “tutora”. cize pomahali by so zalozenim, vedenim uctovnictva ale aj napr. s marketingom ci hladanim odbytu. teda nemam namysli len nejaku prezentaciu ako ale aj vedenie a pomoc. a potom by sa ten podnikatel casom osamostatnil, pripadne by stale mohol vyuzivat nejake koordinacne ci ine rezijne cinnosti.


#10

SBA ma teraz Playpark financovany z EU.


#11

Tak s týmto návrhom na tomto fóre asi veľmi neuspejete :slight_smile:


#12

To nie su navrhy. Len take zhrnutie, co urobili v Estonsku. Takze mi nejde o presadzovanie akychkolvek navrhov. Aj ked osobne som za rovnu dan a proti progresivnemu zdanovaniu. Co sa tyka sadzby, tu by som mometalne nemenil.


#13

Každý stat má iné potreby a iné pravidla. Nie všetko musí fungovať vo všetkých štátoch.


#14

Suhlasim. Ja nehovorim, ze mame teraz po niekom vsetko opakovat. Ale mozeme brat inspiraciu, alebo skusenosti…


#15

To čo mi tu chýba je vedenie na šlolách ku základnej spoločensko-politickej gramotnosti a kritickému mysleniu. Toto sa mi zdá oveľa dôležitejšie ako IT gramotnosť, ku ktorej aj tak dospeju. Ale ak sa téma politicko-spoločenskej gramotnosti zanedbá, len veľmi ťažko sa to dá sanovať.


#16

@lubo.kuzela inac toto by mohla byt prva vec na prepocitanie. trufol by si si to?


#17

Tak trufnem, ak najdem k tomu data. Ale skusim to zalozit ako opatrenie, ci sa k tomu nevyjadri niekto, kto tomu lepsie rozumie… V ramci toho zverejnim aj model (inak tuto temu som nezakladal s cielom hladat opatrenia, skor ma zaujimalo, ako je to inde).


#18

super. tak sa to ma robit :slight_smile: pripadne ak najdes aky vplyv to malo v estonsku alebo v inych krajinach kde taketo nieco zavadzali