Európska federácia

Európska federácia
0

Podporovať transformáciu Európskej únie na federáciu sa mi zdá dosť progresívne. :wink:

Spojené štáty európske - tweety M. Schulza

neviem či federatívne usporiadanie europy je v súčasnosti želaním väčšiny eu populacie, ale ja osobne som zástanca užšej previazanosti /resp. centralizácii/ v oblastiach zahraničnej politiky / resp.vonkajších vzťahoch/, obrany a fiskálnej politiky. Projekt národných štátov v europe historicky zlyhal. Súčasné usporiadanie EU v praktickej konfrontácii s režimami iných štátov (rusko, usa,turecko) viditeľne odhaľuje slabiny europskej administratívy. je čas viac centralizovať a zjednodušovať riadiace a schvaľovacie procesy ak si chceme uchovať a ochrániť, to čo nám chcú iný rozbiť.

Nejake konkretne navrhy ako sa k tomu dopracovat a preco? Lebo v sucasnych podmienkach mi to prijde ako prilievanie oleja do ohna. Dajme tomu, ze tuna je vela ludi, ktori vela cestuju, dajme tomu boli aj na Erazme a podobne, a teda maju sklon mysliet viac medzinarodne. Avsak takyto velky krok si vyzaduje siroky politicky konsenz napriec politickym spektrom. Dnesny konsenz medzi “elitami EU” je politika hlbsej integracie zadnymi dverami - to jest na tajnasa. Lenze vdaka 24/7 news cycle a internetu bol tento proces prekuknuty a ludia, ktori nie su s touto myslienkou on board sa celkom seriozne buria. Ako dosiahnut, aby na myslienky Europskej identity naskocili aj ludia, ktori nie su jadrom progresivnych stran?

Neviem, či to rámcovanie do “európska federácia” je najlepšie komunikačne, dokonca ani neviem či to je presne to o čom sa bavíme.

Moje postrehy k téme:

• Z pohľadu SR je absolúnte vitálne fungovanie silnej a integrovanej Európy.
  • Posilňovanie EÚ nejde na úkor “našej” suverenity, ale naopak ju posiľnuje. Vieme lepšie obchodovať vo svete, vieme vynucovať competition u nás, chrániť hranice, etc. etc.
  • Fragmentovanie, ako má mať každá krajina vlastný prístup vnímam z dlhodobého hľadiska nebezpečne.
  • Nefunkčnosť dnešnej EÚ a jej krízy vnímam jednozančne viac ako výsledok problémov vyplývajúcich z Rady, než Komisie. Ak nechceme žiť od jednej kríze k ďalejšej , s týmto sa musí niečo spraviť.

Uplne suhlasim,

problem dnesnej EU je neukoncena integracia v horizontalnej aj vertikalnej rovine.
Nemoznost dynamickeho riesenia problemov iteruje ku krcovitej a nejednoznacnej komunikacii dnu aj von.

Europa sa dostava do bodu kedy bude treba povedat chceme hlbsiu integraciu, ktora znamena urcite kompromisy, alebo pojdeme vlastnou cestou, kde sa ocitneme pod mocenskym vplyvom vychodnych struktur.

Podporovat koho? Aku federaciu presne? A preco je to “progresivne”?

Všetci chceme fungujúcu a vitálnu Európu, ktorá zlepší náš život. Rozpory prichádzajú, keď sa to rozmení na drobnejšie, a keď sa naše čiastkové záujmy dostanú do konfliktov. Hĺbka integrácie záleží aj od toho, ako hlboko vnímajú obyvatelia integrujúcich sa krajín potrebu integrovať sa, a ako sú elity ochotné riskovať tým, že budú integrovať aj proti ich vôli. Teda ide aj o historický moment.

Napríklad v júni 1940, pod bezprostredným vojenským ohrozením zo strany Hitlera, bola na stole aj otázka úplnej integrácie UK a Francúzska, ktorá napokon neprešla. Ale autori tejto myšlienky (najmä Jean Monnet) neskôr pokračovali a našli správny historický moment pri vzniku ESUO a ES. Treba teda brať do úvahy aj to, v akom momente sa nachádzame. Občania štátov EÚ momentálne nechcú viac integrácie, prežívajú skepticizmus voči EÚ. Ak nepríde (a dúfam, že nepríde) existenčné ohrozenie európskeho priestoru, napr. vojnou, tak to občania ešte istý čas nebudú chcieť hlbšiu integráciu a radi si pohovejú vo svojich národných štátoch.

Podľa mňa sa treba momentálne zamerať na zlepšovanie konkrétnych európskych politík a ukazovať občanom prínosy integrácie. Vyvažovať práva a povinnosti, aby nemali dojem, že EÚ je len dojná krava a má význam len pre tých, čo sú čistými príjemcami. Treba vytvoriť pocit Únie, v ktorej máme všetci rovnaké práva a povinnosti. Odstraňovať privilégiá a osobitné dotácie pre niektorých členov.

Zrejme treba mať v zálohe treba plán B, ako zvýšiť efektivitu, najmä v oblasti vojenskej integrácie, keby udalosti eskalovali. Ale netreba sa snažiť pretlačiť integráciu nasilu, proti vôli občanov, alebo poza ich chrbát.

Preto si myslím, že súčasná rovnováha nadnárodných prvkov (Komisia) a medzivládnych prvkov (Rada, jednomyseľnosť) tak, ako sú vyrokované, by ešte mala nejaký čas ostať, kým sa nevydiskutuje lepšia konkrétna alternatíva. EÚ by sa mala sústreďovať na preukazovanie vlastnej zmysluplnosti pre občanov. Z hľadiska hľadanie zmysluplnosti vidím priestor najmä pre Európsky parlament, ktorý by mohol prejsť zoštíhlením a osekaním niektorých rozporuplných aktivít, ako je jeho tradičný lietajúci cirkus.

toto je inak veľká vec, ktorej by som sa chcel viac venovať, bezpečnosntý rozmer EÚ, kde vzhľadom na vývoj vo svete máme veľké resty ale aj možnosti

ano vsimol som si to, kde ste toto komunikovali cez media. Nejako mi to k Vam nesedi. Vojenska integracia je sice skvela vec, ale je aktualne skoro nemozna a osobne si myslim ze by mala byt ako posledna a najmenej dolezita. Ovela viac by som prijal integraciu prava, zrusenie prokuratury (odkaz komunizmu ktory bude navzdy deformovat stat) a depentizacia zdravotnictva.

jednoducho treba ich poslať do odesy cez moldavsko a podnestersku ludovodemokraticku republiku:-))
a budu on board , budu spievať bethovenovu odu na radosť a bozkavať pri navrate rumunsku pôdu ako svoju vlastnu:-)
nechcem týmto degradovať EU na funklub cestovateľov, ale už len táto samotná možnosť ktorú máme stojí za to.
znie to ako hluposť ale na mesiac by som uzavrel všetky štáty a bolo by to, ako ked si zabudnes mobil, každu chvilu šiahaš do vrecka a pritom vieš že si si ho zabudol doma a citíš sa o trochu bezradnejší a v konaní obmedzenejší. takže ked nie hranice mobil im zobrať:-)

čo sa týka nejakého tajnáša, za zadnými dverami, je komformné zahalovať veci ktorým nerozumieme do rúška tajomstva, ja nepotrebujem internet na prekuknutie nejakého procesu, z internetu sa dozvieš len to čo chcú druhý aby si sa dozvedel. však je to prirodzený proces, ked dáš ludom alternatívy tak si skončil utopený v stádovistosti a rôznorodosti názorov a podnázorov, alternatív a podalternatív, však aj ten dedinský klub ked si ide zvoliť svojho predsedu najprv kulisa pripraví scénu a až potom sa otvára opona.
niektorý diváci sa síce búria, ale na konci väčšinou tlieskajú.
budem ešte obraznejší, uvediem dva príklady, vrátme sa do roku 2003,(musel som použiť internet) kedy prebehlo u nás jediné úspešné referendum, príklad č,1:
milý referendovník, príd a podpor EU je dobrá myšlienka mám tu 4 základné slobody , budeme môcť cestovať, pracovať, podnikať po celej europe. otvorime sa svetu, pridu sem zahraničné bohaté spoločnosti a ludia budú mať dôstojnú prácu, naše deti sa budú môcť vzdelávať na tých najlepších univerzitách , a seniori si budú môcť dôstojne si užívať plody svojho života.
príklad č,2.
O.K milí slováci, chcete na hostinu menom EU, v poriadku tak prosím pod našu kontrolu plynárne, elektrárne, chcete aby prišli bohaté spoločnosti a dali prácu, prídu ked im tu vytvorite také podmienky ako nemajú inde, a to že niekoľko domácich podnikov skončí , žialbohu, prídu retazce , prídu cudzinci nielen tí valutoví turisti, chcete nám konkurovať, o.k. ale musíte mať certifikát, ISO normy, hygienické standarty, z bruselu nové urady ,euro atd…

no a toto je ten tajnáš, a chvalabohu že funguje:-))

iste, ale to prve je viac europska vec a to druhe nasa. myslim ze sa dokonca nevylucuju.

Ako by ste teda navrhli riesit europsku armadu ?
Predstavte si tie velke komunikacne rozdiely, tie kulturne soky, ako chcete aby velenie v Bruseli pocuvala posadka v humenom ? Mala by byt centralizovana ? A ak nie, ako zabezpecite vysoku reaktivnost ?

LOL, asi ste ešte nepočuli o NATO, že?

jednoducho tak isto ako babylon národov v I.svetovej bojovalo pod františkom jozefom
tak isto ako ked nemcov pri stalingrade r.1942 z prava chránili madari a rumuni, na lavom krídle talianske jednotky. len 101 hunter resp. jäger divizion sa skladala z troch plukov a to chorvatov, rakušanov a sliezanov.
tak isto ako postupujúca červená armáda mala clé divízie zo strednej ázie a dalekého východu , kde ruštinu ani nepočuli
tak isto ako mnohonárodnostné jednotky od amíkov, francúzov, slovanov, pakistancov atd. počas operácii v afganistane
tak isto ako je organizované velenie v dnešnom NATO OTAN, je tam (internet) 26 členských štátov

teda bud uzavreté národnostne identické jednotky s velením a a vyšším velením kde aspon jeden dostojník okrem ruštiny bude ovládať aj angličtinu či vari lepšie nemčinu, alebo aj jazykovo zmiešané jednotky s predpokladom minimálnej jazykovej výbavy ( pr. francuzske legie), kde sa po pár kopancoch do zadku rýchlo naučíš počúvať rozkazy v hocijakom jazyku.

šípky na mapách sa všade kreslia rovnako

TOTO problém nie je, problémom by mohli byť technicko-operačné prostriedky , ich kompaktibilita , stupne šifrovania a pod. ale toto je len technický problém či smartfon alebo “ajfon”.

SKUTOČNY PROBLEM je jednotnosť velenia, armáda je prísne monokratický orgán, jeden hlavmý velitel jedna armáda, jeden rozkaz. a tu by mohli nastať problémy, takže ked buď NATO alebo EU ARMY, tak znie otázka , takže ide v prvom rade o politicke rozhodnutie , ked politici rozhodnu, vojaci to už potom zariadia.

totiž armada sa nesmie vnímať ako organizovaný a disciplinovaný zhluk ludí a techniky, ale najdoležitejšia je ideologická nadstavba, teda za koho vojačik bude bojovať, vojačik musí mať jasno, kto sú naši , kto je spojenec a hlavne kto je nepriateľ.

A armada MUSI BYŤ CENTRALIZOVANA a reaktivnosť zabezpečia rusi obohateným uránom:-)

My sa toho slova bojíme ako čert kríža

… fakt je ten, že EU je v súčasnosti vo “federalizácii” ďalej ako boli USA po sto rokoch (napr. jednotná mena) alebo je dnes (napr. jednotné evidencia osôb)

… pamätám si prekvapenie, keď som na účte v kanade videl, že daň 7% a daň 8%. Pýtal som sa, že čo to znamená a sestrenica mi povedala, to jedno je federálna daň, ktorá sa platí všade a tá druhá je ontarijská daň, napríklad yukon a severné teritória majú túto daň 0%, aby prilákali ľudí.

… viem si predstaviť, že bude stanovená napr. euro DPH vo výške 5%, ktorá bude financovať rozpočet Európy a štáty podľa vlastného rozhodnutia budú mať vlastné doplnky dph k tomu… odpadnú diskusie, kto koľko má platiť, ktorý štát ako prispieva, zvýši sa možnosť kontroly napríklad odpočtov DPH v prípade podvodov - bude to eurodelikt, vytvorí sa jasné financovanie výdavkov …

ak by toto znamenalo federalizovanie európy nemám problém súhlasiť…

Ludia sa boja pojmu “federacia”. Ale to vo svojej podstate neznamena superštat po vzore USA. Nemusi to byť žiadny USE.
Federacia tam, kde je to prospešne - obrana, pravny system, spoločna EU armada ako silny pilier NATO, migracia, finančny system. V takychto oblastiach by sa podla mojho nazoru mali vytvoriť federativne prvky (uz niektore existuju ako euro ci schengen). V oblastiach v ktorych narodnym štatom prekaža posuvanie kompetencii na nadnarodnu uroven by sa to malo prehodnotiť - uplne vyjasnenie si kompetencii, čo komu prislucha a nielen kompetencii ale aj zodpovednosti. Aby mali ludia k dispozicii riadny odpočet toho, čo sa urobilo, kym, za kolko a prečo.
Cielom by mala byť štihla ale efektivna EU v tej-ktorej oblasti ktora je prospešna pre všetky členske štaty od Spanielska po Madarsko. Tym by sa vyraznym sposobom mohlo posilniť stotožnenie sa nielen štatov s EU, ktore často krat radi kopu do EU pred svojim domacim publikom (vyuzivajuc neprehladnost struktury EU, prebujnenosť), ale aj ludi samotnych. Pretože to su citelne zmeny. Europa ma buducnosť jedine v “spoločnom dome”. Preto by toto malo byť na programe dna. Bez toho sa historia zrejme bude opakovať.

Ak keďže je to z Rady, to znamená, že si štáty v Rade dosť diskontinuitne, menia názory a EÚ využívajú ako nástroj na prezentovanie sa ako dobrí vlastenci pred domácimi médiami. Preto v ideálnom prostredí, kde by v Rade neboli populisti, by mnohí museli uznať, že by EÚ vedela riešiť mnoho problémov lepšie na vyššej úrovni ako na nižšej.

sociálna oblasť - dorovnanie prijmov (mzdy, penzie, dávky). ak odídu ludia v produktívnom veku z vychodu zarobiť na západ a neskor sa vratia do oblasti s nizsimi cenami, komu to prospieva? 100% celej populacii na zapade ale z pohladu vychodu iba tomu % kt. moze odísť. Čiže vysokému % ludí na vychode a celemu socialno-ekon. systému tento nepomer škodí. rozhodne ak ma EU dalej vydrzat musí ukončiť toto vyuzivanie vychodnej časti a kym to neurobia extremisti zatvorenim hranic tak by to mala urobit EU dorovnavanim cien a prijmov (čo vyrazne zníži aj emigraciu)

Dávno sme mali byť federácia na spôsob Spojených štátov európskych. Jeden priamo voleny prezident, jeden Kongres, jeden Najvyšší súd, federálna vláda, federálne dane, federálna armáda.

Lenže na to je už neskoro. EÚ zaniká. Možno germanské jadro, Ge, Au, Benelux sa k tomu odhodlajú.

Západné jadro EÚ nezanikne. Ak, tak sa len zmenší, ale to bude katastrofa pre náš stredoeurópsky región.