Európska federácia

Európska federácia
0

Samozrejme, že západné jadro EÚ nezanikne. Boli by úplní blázni, keby rozobrali tento projekt. Akurát nás, slávnu V4 kopnú do zadku.

V4 sa obrátila Bruselu chrbtom a práve Brusel výrazne podporoval členstvo stredo- a východoeurópskych krajín v EÚ. Bez bruselských úradníkov by sme tam neboli. Takže pokračovanie v pílení konára pokračuje.

Z mojho pohladu je nutne ludi zacat zapajat do EU nie len vo volbach, ale mat s nou aktivny vztah aj financne. Az ked ide o realne veci a nie idealy, ku ktorym jednoduchy clovek nerozumie alebo jednoducho rozumiet nepotrebuje a nechce. V sucasnosti projekt EU pada na tom, ze v jednotlivych krajinach je EU vykreslena v pohlade “oni” a “my”. Teda ista forma konfrontacie. Tym, ze sa vytvori priamy vztah medzi ludmi a EU tak by sa to mohlo preklenut. Povedzme velmi jednoducho a len ako priklad, zavedie sa nejake % zdanenie na celo europskej urovni a nasledne sa nastavia parametre na zaklade ktorych budu obcania dostavat nejaku socialnu podporu z EU (napriklad pri narodeni dietata, ludia s vaznymi ochorenim, na odvykanie od fajcenia, na podporu mobility za zamestnanim). Vznikla by jednoducha rovnica…toto som EU odviedol a toto som dostal.

Je to super nápad pre volebný program zahraničnej politiky PS.

Určite takáto excelentná myšlienka nás konečne zviditeľní aj v Bruseli.
Od Slovákov, ktorí si nevedia vynachváliť samostatné Slovensko po nedávnom rozbití Československej (Česko-Slovenskej) federácie by to bol ozaj úprimný podnet.

jasne tak o tomto sa vedu siahodlhe debaty. cisto kvoli zvysovaniu demorkatickej legitimity to ma zmysel diskutovat. ale je to dost o paramettrocha a detialoch.

Členské štáty Európskej únie sú sa viacerých aspektoch tak, povedal by som až enormne, líšia, že je veľmi ťažké si predstaviť praktické fungovanie federácie, ktorá by spĺňala by bola “hodná” označenia FEDERÁCIA.

Problém EÚ je na jednej strane úplná bezbrehosť legislatívnej úpravy takmer všetkého (nepodstatného) a na druhej strane je to neriešenie problémov, ktoré v priebehu vývoja a chodu únie vznikajú. Akoby všetko čo sa vytvorilo je “to najvác” čo vieme urobiť a prípadná korekcia neprichádza do úvahy.

Čo sa týka EÚ - v našom prostredí (SR) je mylne vnímaná ako strašiak ale len preto, že ľuďom (napr. Kotleba), ktorí prehlasujú, že je to zlo a bez nej by nám bolo lepšie NIKTO VECNE neoponuje.

Mne je jasné, že bez EÚ by sme to asi nedali alebo len veľmi ťažko ale treba to povedať aj bežným ľuďom (nie že by som bol ja nejaký top), teda ľudom, ktorý sa touto témou nezaoberajú vo svojom voľnom čase a informácie čerpajú z médií. Ale to je na dlhšiu debatu…

Slovensku a jeho obrazu v Európe by prispelo, keby sa viac zapájalo do procesu integrácie, prípadne ho iniciovalo, podporovalo ho, a vzhľadom k najvyššej podpore občanov SR členstvu v EU medzi krajinami V4, by mohlo pôsobiť ako určitý advokát tohto procesu vo V4, a príklad pre ostatné krajiny V4. Vystupovať by malo ako zástupca záujmov malých krajín v EU, ktorých postoje by malo aktívne zisťovať, prípadne sa usilovať o určitú koordináciu. V USA malé štáty rozhodujú o prezidentoch.
To si vyžaduje aby postoj Slovenska bol racionálny, jasne formulovaný, ale zároveň konštruktívny a prístupný ku kompromisom (napr. postoj k utečeneckým kvótam nám jednoznačne uškodil). Keď my nebudeme solidárni so štátmi južnej Európy, prečo by v budúcnosti mali byť oni solidárni s nami. Pre Taliansko spoločná obrana, teda vlastne obrana východoeurópskych štátov, nebude potrebnou, pokiaľ neuvidí, že východná Európa je ochotná aktívne pomáhať s jej problémom s imigráciou.
Problém je, ako toto všetko vysvetliť ľuďom. Treba neustále pripomínať, ako sme cestovali pred vstupom do Schengenu, ako komplikovane prebiehal obchod medzi jednotlivými štátmi (deklarovanie, preclievanie), ako nám Euro uľahčuje život. Zneužívanie eurofondov na Slovensku takisto škodí obrazu EU medzi ľuďmi - treba to ztransparentniť. Pokým ľudia nepochopia, čo všetko im EU prináša, nezavádzal by som pojem federácia, lebo by to bolo vnímané negatívne. Integrácia môže postupovať aj pod hlavičkou EU.
Cestou by mala byť fiškálna integrácia, rozhodne však nie zjednocovanie sociálnych dávok, i keď určitá integrácia v sociálnej oblasti, resp. koordinácia v sociálnych politikách by prospela.
Ďakujem všetkým, ktorí tento príspevok dočítali až sem, a venovali mu svoju pozornosť.

Teraz práve skončila debata v STVS a pokračovaní EU. Debatuje sa tu o 5 spôsoboch pokračovania. Podľa mňa sú len dve cesty pokračovanie, alebo rozpadu. Buď to bude federálna EU, alebo sústava štátov, ktoré si medzi sebou dohodnú pravidlá, čo je vlastne rozpad EU. Ten druhý spôsob má 95% nádej na úspech. Británia to pochopila, a preto vystupuje, zakiaľ je ešte čas, a vide z toho najlepšie.
A ako je na tom Slovensko. Pokiaľ bude vládnuť Fico, tak rozpad je nevyhnutný. On podporuje zotrvanie v EU len potiaľ,pokiaľ budú eurofondy. Ak skončia, pre jeho mafiu nebude dobré zostávať v klube demokratických štátov. On má svoje nasmerovanie už dávno-Rusko ,Putin. Tam sa bude dať kradnúť, a nedemokraticky si uzurpovať moc. Jeho voliči, bývalý voliči Mečiara, ho v tom budú podporovať.
To je môj názor na EU, pričom já by som bol jednoznačne za Federatívnu EU na spôsob USA. Jedine tak môže byť celá EU k niečomu dobrá hlavne pre demokratické Slovensko.

Zaujíma ma, ktorý z nasledujúcich scenárov z bielej knihy EÚ podporujete:

• Scenár 1: Pokračovanie v súčasnom smerovaní

• Scenár 2: Iba jednotný trh

• Scenár 3: Tí, ktorí chcú, robia viac

• Scenár 4: Menej, ale efektívnejšie

• Scenár 5: Oveľa viac spoločne

Viac na

@Yano Ono nejde len o tú budúcnosť, nie je jednotný názor ani na to, čo vlastne EÚ predstavuje dnes.

Už dlhé roky sa medzi expertmi diskutuje, či EÚ funguje vďaka tomu, že sa vlastne vždy nakoniec štáty dohodnú, ako veci budú fungovať (to sa volá intergovernmentalizmus) alebo presne naopak, vďaka tomu, že inštitúcie sa od štátov už osamostatnili, prekonali ich, a dávajú tomu celému myšlienku a obsah (čomu sa hovorí supranacionalizmus).

Už dlhé roky sa o tom experti sporia, a EÚ funguje a ide ďalej. Z krízy do krízy. Vždy sa potom zmení na trochu iné spoločenstvo alebo úniu a vždy príde nejaká nová kríza, tam, kde ju dokopy nikto nečakal. A vždy sa z toho našla nejaká cesta von.

UK robí podľa mňa chybu, ale ak to je lekcia, ktorú potrebujú dostať, tak nech si ju majú.

Podľa mňa, spoznali sme už príliš veľa výhod, aby sme to celé hodili len tak za hlavu a nechceli radšej všelijak pretransformovanú Úniu, než vôbec nič. Ešte potrvá pár rokov a kríz, kým sa to priblíži federácii, radšej nech to samozrejme nie je pod tlakom žiadnych vojnových okolností. Možno si ešte pár desiatok rokov potrebujeme osvojovať európsku identitu a vychytávať drobné muchy v celej tej myšlienke.

Samozrejme, populistickí klamári, čo neprinesú žiadnu dobrú myšlienku, ale radi sa vždy pridajú k rozbíjačom, stabilite EÚ nepomôžu. Máme ich tu viac než dosť. Ale nakoniec aj oni vždy prakticky konali v duchu spoločenského konsenzu o potrebnosti EÚ a v duchu jednoduchých ekonomických záujmov.

@Peter_Michalik Mne by sa páčilo “Menej ale efektívnejšie”. To mi príde taký pekný ideál, pre každú verejnú správu. Bohužiaľ, červíky sa z otvorenej plechovky vždy rozliezajú po okolí a nedá sa dostať ich naspäť do menšej plechovky.

Nakoniec teda podľa mňa preváži prístup 3, viacrýchlostný. Ktorý sa v konečnom dôsledku bude dosť prekrývať s prvým scenárom, lebo aj tak sa nakoniec všetci budú snažiť veľmi nezaostávať. Alebo aspoň nie príliš dlho. No, a sme tam, kde teraz.

Ja som skôr za federáciu, nebol by som proti keby takého Bašternáka riešil nemecký prokurátor.

Podľa mňa by sme sa mali naučiť riešiť si domáce problémy doma a nečakať, že nám ich príde poriešiť nejaký EUs ex machina. Každý domáci gauner by mal sedieť v domácej base. To je proste znak vyspelosti spoločnosti, že sa s takými vecami sama vysporiadava. Ak sa niekto ešte nevie postarať ani sám o seba v základných veciach, tak v slušnej spoločnosti ešte nemôže prinášať relevantný prínos.

Mne by sa páčilo, keby EÚ skutočne konala v súlade so svojou deklarovanou zásadou subsidiarity len tam, kde to prinesie potrebné cezhraničné riešenie niečoho, čo je potrebné pre celú komunitu vyspelých štátov.

Ja to beriem tak, že Sk samé o sebe nič neznamená. Ak by držala EÚ spolu, mohla by byť veľmoc konkurujúca USA a Číne.

dnes, keď som sledoval ako dvojakú kvalitu potravín bude riešiť summit EU … tka mi napadlo…

… nestratili sme myšlienku? nechýba tejto našej spoločnosti nejaký cieľ, vízia, predstava čo budeje a prečo? Islamský štát aj al-Kaidá majú jasnú predstavu, čo by chceli, ale my?

… iba opravujeme staré vozidlo… dajú sa na starom vozidle urobiť nové rekordy?

Ja chcem Spojené štáty európske.

Myslím, že aktuálne by bol najefektívnejší scenár 3, alebo 4. Viac sa prikláňam k 4.
Scenár 5 je podľa mňa v tejto dobe nereálny, keď národní politici v podstate stále hovoria o tom, že štát sme my a EU sú tí druhí a ľuďom nevysvetľujú, čo všetko užitočné sa na európskej pôde rieši.

Scenár 1 a 2 je skôr smerom k rozpadu únie.

Osobne o vidím iba Scenár 2: Iba jednotný trh alebo Scenár 5: Oveľa viac spoločne
Ostatné scenáre povedú k rozčarovaniu a rozpadu.
A vzhľadom na ľudskú povahu asi jediný správny model Scenár 5: Oveľa viac spoločne až k EU federácii. Ale to znamená prekonať nacionalistický odpor.
Najhlúpejší je Scenár 1: Pokračovanie v súčasnom smerovaní - ten reálne vieme, že nefunguje.

No ja si myslím, že práve tým, že je v Európe nacionalistického odporu aktuálne veľa, nevidím reálne scenár 5 a v dnešnej dobe by práve federácia mohla viesť ešte väčšiemu odporu a to by mohlo naopak viesť k rozpadu.

Ja to vidím na scenár 3, pretože nacionalistický odpor je najmä vo V4, západné krajiny sú pripravené na väčšiu integráciu., aj keď samozrejme záleží ako dopadnú voľby, najmä vo Francúzsku.