Finančné poradenstvo

Finančné poradenstvo
0

#1

Ak súhlasím s posilňovaním úlohy štátu (“viac štátu”), tak najmä v zvýšení kontroly a regulácie finančných služieb.

Viac krát som zažil, že do banky/poisťovne prišiel človek a sa tam po chvíli rozplakal. Podpísal niečo o čom ani nevedel, ale skôr išlo o to, že uveril finančnému poradcovi (často známy, alebo kamarát). Čiže najprv zhrniem možné riešenia a potom uvediem príklady, aj svoju osobnú skúsenosť.

Riešenia:

 • zvýšenie finančnej gramotnosti obyvateľov (jednak na školách, čo je beh na dlhú trať, a potom nejakými kampaňami a podobne)
 • regulácia finančných sprostredkovateľov, vrátane riešenia zodpovednosti (je na diskusiu ako to spraviť, lebo samotná zodpovednosť je na občanovi).

Teraz prípady (true story):

 • Človek dostane prístup k dôchodkovému účtu, prepne fond z dlhopisového na akciový na vrchole cien akcií, a po pol roku sa príde opýtať, prečo má na účte o polovicu menej
 • dôchodkyni ponúknu investíciu do akciových fondov, a keď to chce zrušiť príde o tisíce
 • človek uzatvorí poistenie, kde nemá nič poistené, ide v podstate o sporenie s vysokými poplatkami

V podstate môže byť finančnému agendovi jedno, či klient zarobí, alebo čo bude o 15 rokov. Robí všetko pre to, aby dostal svoju províziu.

A teraz moja osobná skúsenosť. Využil som služby jednej známej agentúry s finančným poradenstvom. Urobili mi personalizovaný návrh a rôzne modely.

Problém ale je, že tie modely vychádzajú z nejakých čísiel, ktoré sú len predpoklad. V skutočnosti môžu byť iné, ale to vám nepovedia. Na modeli to vyzerá pekne a logicky, realita ale môže byť iná. Konkrétne v tomto prípade išlo o to, že mám platiť menej hypotéku a investovať do fondov. Ja sa chcem zbaviť hypotéky čo najskôr, a potom investovať. Háčik je v tom, že ak investujem do fondov, sprostredkovateľ z toho má províziu…

Takže k veci. Tu je krásny model, ako znížim splátku hypotéky, investujem do fondov a ešte aj zarobím. Problém ale je, že model počíta na 15 rokov s výškou úroku na úvere 1,75%, a s úrokom s investovania 6%.
Pritom každí vie, že úroky úverov budú rásť, a ročný výnos fondov 6% je optimistický, pri značnej miere rizika. Ale to vám nikto nepovie. Nenakreslia vám tri varianty modelu, ale len ten, ktorý vyzerá dobre. Keď sa o 15 rokov prídete sťažovať, tak vám povedia, že to bol len model.


#2

Dik za prispevok Lubo.
Regulaciu by mala mat zo zakona na starosti NBS. Pokial viem, kazdy financny sprostredkovatel/agent potrebuje od NBS povolenie na vykonavanie sprostredkovania a na udelenie povolenia potrebuje certifikat.
Tento certifikat vydava bud samotna NBS alebo na to urcene asociacie AFSP a SBA.
Podla mna staci sprisnit kriteria na ziskanie certifikatov a zaviest periodicke recertifikovania.


#3

Toto viem. Recertifikovanie problém nevyrieši. Ak nebude agent spoluzodpovedný za to, čo dá klientovi podpísať.

Otázne je, ako to spraviť. Najlepšie by bolo zvýšiť finančnú gramotnosť ľudí, ale to je skôr na dlhé trate.

Možno nejaký úrad na ochranu spotrebiteľa, kde by sa ľudia mohli obrátiť so sťažnosťou. Po posúdení by mohol poradca prísť o licenciu.

Tiež by malo byť povinné informovať klienta o rizikách, a ak ide o akýkoľvek model, musí tam byť vyhodnotené riziko (optimistický a pesimistický scenár).

Nikdy sa tento problém neostráni úplne. V televízii bežia reklamy s heslami “požičajte si na čokoľvej”, kde je malými písmenami na 6 sekúnd zobrazené RPMN 30%. A potom sa ľudia čudujú, keď televízor splácajú 20 rokov, a rastú exekúcie…


#4

Problem je v tom, ze samotni agenti su na tom stratovi, kedze dostavaju peniaze vopred, aj ked provizia je viazana na istu dobu trvania vztahu.

Aj oni su zavadzani a skoleni na predaj za kazdu cenu. Casto tomu sami nechapu.

@Matus_Menhart nerob si iluzie. Obchadza sa to tak, ze clovek co robi pod tebou ti len dohadzuje ludi a ty ho len doklepnes k podpisu pripadne tie testy su len formalita.

Riesenie vidim v priamej zodpovednosti sprostredkovatelskej firmy. Teraz sa to obchadza zivnostami.

Bohuzial nie je vola.


#5

Stopercentná podpora - zvýšenie finančnej gramotnosti obyvateľov (jednak na školách, čo je beh na dlhú trať, a potom nejakými kampaňami a podobne)

Ale jeden háčik - nie je dosť učiteľov/učiteliek s finančnou gramotnosťou, ktoré by chápali princípy. Toto je učivo aj na rok.

Všetko by sa dalo riešiť pomocou internetového vzdelávania (Portál aj pre učitelov aj žiakov, spolu , delenie nemá vôbec žiadny význam).

 • Online kurzy v slovenčine, pre učitelov a dospelých (ako pomôcka pri vzdelávani)
 • Online kurzy pre deti na zákl. školách (ako pomôcka pri vzdelávani)
 • Online kurzy pre deti a dospievajúcich (zase - ako pomôcka pri vzdelávani)

Najjednoduchšie a zároveň najrýchlejšie riešenie je vytvorenie portálu.

 • Taký portál je fakt lacná záležitosť v dnešnej dobe.
 • Každý priemerný programátor to zvládne.
 • Videá nahovorí najatý herec s pekným hlasom.

Taký herec, ktorý by pekne artikuloval a text by mal byt skutočne priehladny a zaujímavý. Dokonca ani nemusi byt vidieť. Videá možu byť obrazové a s pekným hlasom.

Pekné lekcie. Jednoduché a výstižné.

A takto by to mohlo byť aj s celým školským učivom… Ako pomôcka pre deti.

 • Všetky učebnice preskenované.
 • K tomu nahovorene stručne videa.
 • Možnosť interaktívnych testov.

Vravím, prečo nie? Dnes ma tablet a mobil každé dieťa. Starším obyvateľom sa dá zaslať tento odkaz do schránky. Aby vedeli o existencii. Propagácia pre obyvateľstvo je síce nákladnejšia záležitosť ale dalo by sa to používať aj do rozhlasu a televízií…

Okrem toho, viete si predstaviť, žeby deti namiesto učebníc nosili iba tablet?
Žiadne starosti s učebnicami? To je tak obrovská úspora pre štát.

Okrem toho by to pomáhalo s učením, hlavne deťom, ktoré si musia látku zopakovať - môžu.
Znova si pozriem prednášku, tak sa to naučim - neznie vam to krásne?
Mne áno, byť žiakom, tak plačem za takým.


#6

Neviem ake skusenosti mas s videom, ale ver tomu, ze fakt najlacnejsie, najrychlejsie a najednoduchsie ak to ma niekto pozerat to nie je.

Staci si pozriet uz existujuce veci a ich pocty zhliadnuti.

Potrebujes interaktivitu, t.j. tutor, co bude online 24/7 a bude odbornik. To nie je lacna zalezitost.

Dalej gamifikaciu.

Video potrebujes zmestit do 2minut (jeden zaber 4 sekundy). Dokazes za tu dobu obsiahnut jednu temu?

Tablet moze byt podporou, ale unavuje oci (preto mam radcsej citacky).


#7

Tak ako sa na verejnopravnej televizii moze vysielat napriklad ‘sportka’, moze sa pred správami, alebo po, vysielat edukacne okienko. Dve minuty.
Tiez cielene videa na FB a Youtube…


#8

Lenže prvou podmienkou je slovenčina a jednoduchý postupný prístup.
Koplikované a príliš hutné videá v angličntine starší ľudia ani nevyhladavajú ani nepochopia.
A to isté mladí, ktorí majú skutočne často krát problém s angličtinou.

Pointa by mala byť, jeden server, na ktorom je všetko, aby to nemusel nikto komplikovane hladať.
.


#9
 • môžeš mať do 2 minut tisice videí - nevidim v tom žiaden problém.
 • Gamifikácia - presne o tom hovorím

-> definovaná ako použitie mechanických a dynamických prvkov hier a herných rámcov na podporu želaného správania, sa postupne uplatňuje v oblastiach ako marketing, politika, starostlivosť o zdravie a fitness, pričom analytici predpovedajú, že do roku 2015 pôjde o mnohomiliardové odvetvie (MacMillan, 2011).

Niektorí vizionári, ako napríklad tvorca hier Jesse Schell, si predstavujú „hernú apokalypsu“ (gamepocalypse), možnú budúcnosť, v ktorej bude gamifikovaný celý bežný život, od umývania zubov po cvičenie (Schell, 2010).

Gamifikácia vo vzdelávaní: čo to je, ako na ňu, a prečo o ňu usilovať?
https://www.pdcs.sk/sk/blog/gamification-vo-vzdelavani.html

 • dnes sa už všetko vyvíja v na rôzne prehliadače, nevidim, prečo by nemohla byť zároven verzia pre čítačky (bez videí pravdepodobne)

#10

presne toto napadlo aj mňa… česi mju ičo také k internetu a nákupom online, potom k doprave … toto je podla mna cesta.


#11

#12

#13

celé zle akurát rozbieham iniciatívu kde by sme vysvetlili že toto nebude dobré a obmedzí to prístup klientov k poradenstvu vo finančných službách


#14