Garáže aj parkoviská na pozemkoch hl. mesta SR

Garáže aj parkoviská na pozemkoch hl. mesta SR
0

Obracajú sa na mňa majitelia garáží v Ružinove, ktoré stoja na pozemkoch hl. mesta. Hl. mesto posledných 10 rokov hrá rolu mŕtveho chrobáka, ktoré nechcelo odpredať tieto pozemky, staré nájomné zmluvy 30ročné, (ak boli, lebo sú aj také garáže, kde zmluvy nikdy neboli) prestali platiť a mali čakať na nové…čakali skoro 10 rokov. Od januára začali ľuďom chodiť návrhy nových nájomných zmlúv a vyvolali šok. Keď som si ich prečítala, neverila som, že primátor je právnik! Obvinil ľudí, že sa bezdôvodne obohacujú, žiada vyplatiť nájom (komerčný) 2 roky dozadu - činí to 500€ 250€ ročne!? s tým, že už týmto ľuďom chodia vyhrážky exekúciou. Chcem povedať, že tie garáže sú riadne skolaudované, LVčka, ľudia radne platia dane z nehnuteľností…v zmluve je jednostranná povinnosť pre majiteľa garáže - súhlas magistrátu na - prenájom garáže, predaj garáže!!! V záujme vyvážených práv a povinností každého zmluvného vzťahu by som očakávala aj súhlas majiteľa garáže s akoukoľvek zmenou (predaj, nájom) pozemku pod garážami vo vlastníctve hl. mesta, ktoré má ťarchu na týchto pozemkoch. Poslanci Ružinova ma informovali, že tiež neodporučili predaj pozemkov pod garážami na dávnu požiadavku Hl. mesta, lebo údajne tam Hl. mesto chcelo niekedy budovať garážové domy??? nechápem preto, prečo sa hl. mesto zbavuje (predáva) svoje pozemky, na ktorých sú verejné parkoviská…ľudia sa obávajú, že môžu prísť o tieto garáže…a netýka sa to len Ružinova, určite aj garáží v ostatných mestských častiach…ľudia strácajú právnu istotu, že načo platia dane, keď im kedykoľvek ich výkon vlastníckych práv môže kedykoľvek, ktokoľvek obmedziť ( v rozpore s ústavou)…vie mi niekto pomôcť, čo sa dá v tomto robiť…lebo toto je už celomestský problém…volalo mi už 20 ľudí, ozvali sa mi ľudia z OZ zachráňme parkovisko…

Švagor mal rovnaký problém len s tým, že takúto garáž kúpil pred pár rokmi a keď dostal ten nájom, tak zistil, že pôvodný vlastník mu (zrejme) zamlčal, že na tom pozemku je plánovaná cesta. Takže sa mu môže stať, že mu hocikedy môže dojsť rozhodnutie o odstránení stavby(lebo idú stavať tú cestu).
Ono s tým sa asi nedá moc robiť, rozumný dôvod na to, že mesto nechce tie pozemky predať asi neexistuje. Jediné čo ma napadá, tak jedine keby im to ležalo ľadom, tak z toho nemajú nič a musia sa o ten pozemok starať(kosiť ho) a takto im bežia dane + prenájom. Z tohoto predaja nebude mať nič žiaden úradník, tak načo by to robili(zbytočne si robiť robotu). A predaj nejakému developerovi asi bude zrejme lukratívnejší pre úradníkov.

Trpkosmiešne na tom je, že tí vlastníci 10 rokov urgovali magistrát, že buď odpredaj, alebo nájomná zmluva, lebo magistrát má ťarchu na svojich pozemkoch, alebo nech magistrát otvorí kolaudačné rozhodnutia (čo určite neurobí, lebo garáže majú riadne LVčka, platili dane a nejde o čierne stavby) alebo nech ich vyvlastní, ak ide o verejný záujem - napr. že diaľnica. Ale bolo by dobré, ak by neobmedzoval výkon vlastníckych práv…lebo tu nejde o štátny, obecný majetok ale o súkromný majetok!!! ak si to nestihli všimnúť! . Celkom by ma zaujímalo, ako to chce riešiť magistrát s obytnými domami, v ktorom sú takisto odpredané byty do súkromného vlastníctva (je ich dosť, čo stoja na pozemkoch hl. mesta) takisto ako s majiteľmi garáží? Aby sme sa rozumeli, nikomu nevyhovuje, že to celé visí v právnom lufte, v záujme všetkých je to právne urovnať, a e nie takýmto spôsobom, bolo by fajn sa na zmluvách slušne dohodnúť…ako v slušnej spoločnosti. Lebo načo mám platiť dane ako slušný človek, ak tu neexistuje právna istota…

Len pre info, byty majú lepšiu podporu/ochranu v zákone ako garáže. Takže s tými domami na pozemkoch mesta by som tom nevidel až tak zle, ale garáže…Kto vie.
Ale máte pravdu, je to zlé.

Je to veľmi zlé, lebo tie garáže vlastne svojím spôsobom odbremenia problém s rezidenčným parkovaním…zatiaľ magistrát nepredložil ani jeden návrh záchytných parkovísk, a parkovacia politika je problém č. 1 v komunálnej sfére všade. A predsa pred zákonom (ústava garantuje) je ochrana výkonu vlastníckych práv garantovaná bezpodmienečne, alebo aj nie? Pri stavebnej uzávere v Karlovke ochrana developerov áno, majiteľov garáží nie? Apropo, garáže sú v daňovom výmere samosprávy klasifikované ako daň z luxusu!!! Mám obavy o konzistentnosť výkonu prenesených kompetencií štátu na samosprávu hl. mesta SR…