Havranov Kabaret: Ivan Štefunko x Miroslav Číž

Havranov Kabaret: Ivan Štefunko x Miroslav Číž
0

streda, 20:00, nu spirit

https://www.facebook.com/events/722329034582877/

Zastavte sa, môže to byť celkom sranda:)

Vacsia sranda ako ked tam bol sam majster iluminatov Eliot Velky Rostas ? =)))

Je (bude) niekde aj záznam? Nemohol som to nikde nájsť.

na tv.sme.sk za pár dní

Nemali by sa diskusie viesť s relevantnými partnermi? Partnerov do diskusie vyberal Havran, alebo to tak náhodou vyšlo?

jednak partera do debaty vybera moderator a teda nech uz si myslime o p. cizovi hocico je to dlhorocny poslanec nrsr, byvaly predseda poslaneckeho klubu smeru a expodpredseda nrsr

…aj Jariabek je dlhoročný poslanec NRSR a čo to o ňom hovorí? Iba to, že je dlhoročný poslanec NRSR, nič viac. Číž sa mi nikdy nejavil ako politik. Bol to však vždy poslušný lokaj …a preto je v parlamente tak dlho.

To už havran je pofidérny. Ak si pozriete jeho články v sme alebo čo robí na soc. sieťach tak si to hneď všimnete že to nieje seriozny človek . Pre príklad jeho prítomnosť na pr videu skoku …

Bude vam Havran pisat volebny program? :slight_smile:

Je to von na http://www.sme.sk/vp/35064/ , Číž bol mimo, neodpovedal na jedinú otázku

Pozrel som si tú debatu a mal by som niekoľko postrehov. @IvanStefunko povedať, že našim nepriateľom sú všetky politické strany na Slovensku je dosť nešťastné vyjadrenie:

1. PS je stále len think tank a hovorí, že ak niekto chce využiť tieto nápady, tak s ním bude spolupracovať.
  2. Ak sa transformuje na stranu, tak po voľbách bude musieť s niekym spolupracovať, aby ten status quo zmenila. Vymedziť sa takto prakticky voči všetkým je dosť neproduktívne.
  3. Vyvaroval by som sa slovám ako nepriateľ. Pôsobia negatívne a myslím, že toho je v politike už dosť. Dá sa to povedať určite aj inak napr." Našou hlavnou snahou je posunúť SK vpred a budeme hľadať partnerov, ktorí to budú s nami chcieť robiť. Niektorým politickým stranám vyhovuje súčasný stav spoločnosti, tak s takými stranami si nevieme predstaviť spoluprácu".
  4. Číž vystupoval ako taký milý deduško, ktorý samozrejme nemal argumenty, lebo SMER naozaj nemá hodnoty. Povedal ale dobrý postreh, že za tie roky tu už bolo veľa spasiteľov, ale skoro všetci veľmi rýchlo padli a SMER nemal nikdy poriadnu konkurenciu. Snáď nebude PS len ďalší v zozname.

Hyperbolu slova nepriateľ si mohol odpustiť, ale myslím si, že Štefunko narážal na fakt, že súčasne nastavenie, rétorika a program strán, ktoré sú v parlamente, sú v rozpore s hodnotami PS - a s tým sa nedá nesúhlasiť.

Ak by malo dôjsť k nijakej koalícií,ktorá by zahŕňala PS a iné strany, tak potom na to sú koaličné dohody a formulácia programu - teda k vzniku takéhoto subjektu by nemalo dôjsť ak strany nemajú pocit, že dosiahli uspokojivý konsenzus, a teda sa z “nepriateľa” stal akceptovateľný partner.

Číž predviedol zosobnenie všetkého čo Smer robí preto, aby “skromného” Slováka presvedčil, že predsa len to nie je také zlé, aby nemohlo byť horšie. Teda “múdre” kecy, ktoré nič nehovoria a tlmenie optimizmu zo zmeny, lebo veď tí čo sa o ňu pokúšali sa aj tak sami zdiskreditovali, ako radi v Smere spomínajú pri každej príležitosti.

Ten populizmus pretlačí len silnejší kaliber, galvanizovanie nespokojnosti do pozitívnej emócie, chuti do voľby, optimizmu. Lebo fakt a programy sú jedna vec, ale nátura slovenského elektorátu druhá.

Neviem čo je na Havranovi pofidérne - kvalita jeho relácie, intelekt v tvorbe a schopnosť moderovať - teda držať účastníkov v diskusii je na Slovensku vzácna - a na jeho úrovni sa nachádza len málo aktívnych publicistov.

To, že jeho jazyk a názory sú “drsné”, “rebelské” a “progresívne” to sa asi ťažko trávi konzervatívnemu divákovi, ale až to nijako prehĺtne tak by sa mal zamyslieť nad obsahom a nie len podaním, lebo úslužných lokajov, čo píšu o bludoch odpojených od našej domácej reality, alebo ju dokonca prekrúcajú v prospech našej politickej garnitúry, je tu už tak akurát.

Tomo máš môj súhlas.
Havran je rebel, ale v tom pozitívnom ponímaní.
Tu ozaj nepomôže nič iné ako nazvať sprostosti, ktoré politici predvádzajú pravým menom.
Preto súhlasím aj so Štefunkovým názorom na parlamentné strany.
V skutočnosti sú tieto strany z pohľadu aférami nepošpinenej (možnej) novej strany PS, bez rozdielu, nositeľmi zla pre väčšinu aspoň trocha inteligentných ľudí.

Úplne presne si to vystihol v poslednom odstavci, treba vyvolávať optimizmus, lebo skoro každá relevantná strana komunikuje štýlom PROTI:
SMER- proti migrantom, Rómom, slniečkárom
SNS- detto
Oľano- oligarchovia, Fico
Kollár- oligarchovia, migranti, slniečkári
SaS- migranti, EÚ
Kotleba- všetci a všetko
Jedine Most nemá ANTI vystupovanie, ale svojou nemou účasťou vo vláde významne prispieva k udržaniu súčasného stavu. Preto by som sa pri komunikácii veľmi sústreďoval na to ZA čo bojuje PS a nie proti čomu a komu. To zvýši pozitívne emócie a dá ľuďom nádej a víziu.

Väčšina Havranových článkov sú skôr akési štylistické cvičenia - kopa komplikovaných slovných zvratov a siahodlhých viet, no myšlienku hľadám márne. Klišé, otrepané frázy, moralizovanie… Pôsobí na mňa ako človek, ktorý chce zúfalo ukázať rozsah svojej slovnej zásoby a vedomostí, pochváliť sa schopnosťou kombinovať slová do nezvyčajných viet (a 10-vetných súvetí) a štylizovať sa do pozície morálne nadradeného človeka, ktorý vidí “širší obraz” a nepodľahne “nízkym pudom”. Mám pocit akoby mal hlavu večne v nejakom ružovom obláčiku.

Dobry den,
dakujem za komentare a hodnotenia. Beriem si to k srdcu. Suhlasim, že terminologia ako nepriatel, je možno zla zvolená. Na druhej strane si naozaj myslim, že politické zoskupenia sa momentálne zlievaju do jednej velkej rieky, prúdu ktoré reagujú na situaciu. Su bez vízie a proaktivity.
To znamena, že aj občianské združenie môže svojim pristupom bojovať proti prešlapovaniu na mieste.

Myslím že to bola zaujimavá debata. To moralizovanie ohľadom Havrana je zbytočné, nie sme dokonalí, a Mišo Havran aspoň víry zamútené stojaté vody. Jediné čo mi tam chýbalo bola ideologická konfrontácia k téme diskusie: čo znamená byť ľavičiarom? Skôr to bola konfrontácia štýlu Číž (Smer-predstaviteľ “ľavicovej” strany ktorá ľavicová nie je) vs. Ivan Štefunko (predstaviteľ think-tanku ktorý sa zatiaľ ľavicovo neprofiluje a ani nechce profilovať). Myslím že je to taká tá stigma že progresívne nemôže byť ľavicové, pretože by to zatiaľ na slovensku nešlo. Ľudia počúvajú od 89 jednu pravdu a modernita rovná sa pravica. To kormidlo sa otáča iba ťažko. Chápem že Slovensko nie je Francúzsko, a ľavica tu ešte dlho nebude “chic”, ale neabdikoval by som z pozície ľuďom vysvetlovať že čo je to vlastne ľavica, aby z toho nebol v kaviarenských kruhoch iba pejoratívny pojem. Na Slovensku je totiž cítiť že ľudia su default proti, aj keď sú obsahovo možno ľavičiari asi to o sebe ani nevedia. Big up M Čížovi že sa diskusie zúčastnil, aj keď vedel že ide do “jamy levovej” brániť niečo čo sa ubrániť ani nedá.

Dobry den, pan Stefunko.
Vyborna relacia…
Vcera som mala moznost pozvat dvoch (cca 19-20?) chalanov, aby som im ju ukazala. Su to presvedceni Kotlebovi volici. Poznam ich, trochu frajerkovia, ale viem sa s nimi rozpravat. Nie, nie su to “luza” ako sa o kotrbovych volicoch zvykne hovorit. Su akurat veci neznali, popleteni, zmanipulovani, myslia si, ze ziadna z terajsich stran nedokaze situaciu zmenit-nevedia si to predstavit (a maju pravdu). Plus u nich zohrava velku ulohu skutocnost, ze nikto s Kotlebom nechce do diskusie ist. Oni si to vysvetluju tak, ze sa ho kazdy boji, alebo ze ho media nemozu propagovat, lebo je realny vazny konkurent a likvidator “zlych” stran…
Preco taky rozsiahly uvod?
Lebo aj ked spociatku hovorili, ze ste len dalsi “spasitel”, “slnieckar” a horsie, potom vas ZACALI POCUVAT. Jasne, ze vam neveria, ALE POCUVALI VAS. POZORNE.
Verte si, pan Stefunko. Ak bude moznost a situacia sa tak vyvinie, vyuzite moznost debaty aj s Kotlebom. Myslim si, ze to bude mat velku sledovanost. Pretoze vy viete velmi rozumne, ludsky a chlapsky argumentovat. Tak otcovsky. Kotlebovi volici a sympatizanti nie su len trafeni agresori. Su to aj frustrovani, “strateni” ludia, ktori si nahovaraju, ze ich smerovanie nie je az tak zle. A tiez podstatna cast z nich su dobri vo svojom fachu, a je pre nich ponizujuce a provokacne, ak nimi vacsina opovrhuje. Len to izoluje a radikalizuje. Vy ste asi jediny, kto mozno bude schopny tejto obrovskej mase ludi otvarat oci (ukazat inu cestu, dat nadej a dat mu “na frak” …) … Nesmu citit, ze sa na nich kasle… Lebo sa budu izolovat a radikalizovat este viac.

Je potrebné vnímať viacero Havranových polôh. Ako moderátor je pre mňa prijateĺný. Diskusie moderuje dynamicky, má patričnú autoritu, témy má väčšinou dobre naštudované. Pozitívne vnímam aj jeho hodnotovu orientáciu. Avšak, jeho ambícia stať sa jedným z intelektuálnych lídrov pokrivkáva. Jeho eseje a komentáre sú komplikované a málokedy v nich ponúka možné riešenia.