Ideálne mesto 21. storočia

Ideálne mesto 21. storočia
0

• tu len zdôraznim, že zachytil som signály - že niektorý zahraničný investor sa pohráva s myšlienkov založenia nového mesta SR.

• na prispôsobovanie (transformáciu) máme na SR dosť dobrú metodiku - ide o rekonštrukciu miest /vyzrievanie štruktúry). Ide o teóriu a postupy, ktoré zadefinoval prof. Ing. arch. Tibor Alexy, DrSc. a bol aj garantom takéhoto predmetu na FA STU - v súčasnosti sa ale predmet nevyučuje (aj s ďalšími dôležitými - boli zrušené). viac možno v osobitej téme.

najväčší problém súčasných miest je, že sa do maximálnej miery vytratila IMAGINATÍVNA (z fr. image) ZLOŽKA - obrazová zložka - urbanistická kompozícia. Mesta sa totálne zoschematizovali a ako píšete TECHNOKRACIA nie je cesta - ovládanie atď. hore pripnutý projekt VENUS sa v maximálnej miere odvracia ludskej mierke - absentuju jasne vymedzene prestory s jasnou funkciou citatelnostou atd.

zlé princípy - ktoré som mal na mysli a určite poznačili skoro každé slovenské mesto sa stali tým, že sa do historických centier vniesli napr. KULTÚRNE DOMY - Trnava, Pezinok, atď. (je ich strašne veľa). Toto gesto prišlo neskôr 70te roky, alebo PRIOR… (uviedol som skorší časový rozptyl)

ano.
Plánovanie je fajn, že keď nič nie je, tak určí plán kde co dat v akych pomeroch atd. Tie farebne flaky urcuju prevladajúce funkcie (plus aj doplnkove a zaroven nepripustne). Je to super po vojne - na znicenu krajinu, kde sa neni od coho odpichnut, je to fajn na obrovske celky (vid Rusko) - odtial planovanie prislo v takej podobe ako ho pozname u nas. (v nemecku je ine…)

Čo je ale najvacsi problem - ze takyto dokument ako je v zakone dany - co musi min. obsahovat - tak nepokryva take strategie ktore by urcovali mieru mestskosti a vela ineho podstatneho - napr kostru pesieho pohybu a co sa ma na tento pohyb viazat, chrbticu mesta, prirodne predely (cezuy) ako oddych od hustej urbanizacie atd…

spomenie narocky jeden pojem BIOKORIDOR PESIEHO POHYBU :slight_smile: ako by ste ho pochopili?
o žaby nejde… :wink:

Čo je na SR problem, ze mesta si davau vyhotovit len take UPN, co im kaze zakon - cize minimalne vykresy + obsah v textovej casti a su to v podstate stale rovnake plany na kazde jeno mesto. Ten isty vorec sa opakuje. Niektore firmy maju monopol (ktore zdedili komplet databazu udajov zbieranu v statnom ustave - URBION - data: to najdrahsie). V takycto UPN nenajdete specificky vykres, ktory je konkretny len pre to jedno jedinecne mesto. lebo zakon ho neurcuje - nikto nerobi naviac, vsetci len slepo splnia zakon a to v min. zneni. Nik nezakazuje aby UPN obsahovali aj urbanisticke vykresy, ktore by urcovali v inej miere co a ako v danom uzemi robit, hlavne otvorene - abstrahovane (aby nezvezovali uky) ale tak, ze hlavna idea, koncept je jasny a citatelny.

Tak ako pisete o firmach a ich vnutornej politike a sposobe komunikacie navonok ci uz formou dizajn manualov alebo internych smernic, ktore drzia hodnoty firmy a jej napredovanie - spravanie.

Samozrejme, že nikde nie sú žiadne mená. Aby nemohol byť nikto priamo konfrontovaný. Účelom reformy predsa nebolo pohnúť sa vpred, ale pretlačiť predražený softvér. Dvaja ministri povedali, že je predražený, a predsa je tlak zhora, aby sa podpísala zmluva čo najskôr. Proste des.

Ale pozerám, že sa nám pekne rozprúdila debata o územnom plánovaní. Konečne ! :wink:
Územné plánovanie je problematika, ktorá vplýva na životy nás všetkých, a napriek tomu je v spoločnosti úplne zatracovaná.

Treba tie skostnatelé systémy rozkopať :wink:

vcelku rýchlo sme sa zhodli v tom, že to čo dnes máme na SR - nástroj ktorý určuje rozvoj miest a obcí (je jedno ako ho formálne nazývame) nie je funkčný, lepšie povedané nezodpovedá dynamike dnešných miest a dynamike myslenia investorov - developerov.

Preto by som navrhoval aby sme sa vrátili k téme - ideálne mesto 21. storočia.
Na začiatku som nahodil zopár bodov, ale kľudne sa môžu modifikovať, pridávať alebo redukovať.
cieľom je:

1. najprv stanoviť akými hodnotami by malo byť špecifikované takéto mesto mesto
  2. čo takéto hodnoty predstavujú a čo ich môže poprieť zničiť
  3. na základe toho nájsť otvorený systém, ktorý by ich určoval a chránil - stratégia
  4. a nakoniec nájsť spôsob ako to preniesť do legislatívy.

To či sa to bude volať plánovanie, stavba miest alebo inak je teraz úplne jedno.

Najprv musíme poznať hodnoty, ktoré chceme chrániť, rozvíjať a dopĺňať o nové /a čo majú tie nové charakterizovať/, potom musíme poznať nástrahy (to sa zbiera v súbežnej téme - ako štátna moc valcuje samosprávu)
link: Štátna moc valcuje samosprávu
a v závere by sa mal začať ideovo formovať nástroj ako to zakotviť v legislatíve / v praxi.

Uff, veľmi dobre položené otázky. Len kto teraz spracuje dizertačku, aby boli zodpovedané ? :wink:

Ale teraz vážne. Iba kozmetické úpravy dnešného systému územného plánovania by boli len stratou energie, na tom sa istotne zhodneme. Potrebný je tvrdý reset, čím skôr, tým lepšie.

Lenže súčasný systém územného plánovania ide štát doslova zabetónovať na niekoľko ďalších rokov. Tipujem, že minimálne do roku 2026 sa nepohneme z bahna, z jednoduchého dôvodu - štát ide z fondov EÚ kúpiť softvér za 40 miliónov (už som to spomínal vyššie). Spustený do prevádzky by mal byť v roku 2021 a fungovať bude musieť minimálne 5 rokov, aby sme nemuseli vracať eurofondy …

Inak povedané, keby súčasné vedenie ministerstva v oblasti územného plánovania nerobilo vôbec nič, napáchalo by výrazne menšie škody, ako tie, ktoré vyplynú z jeho súčasných aktivít. A znovu prízvukujem, že cieľom súčasných aktivít ministerstva nie je pohnúť sa vpred, ale prihrať vyvoleným zákazku na softvér za 40 mega. Pritom škody spôsobené zakonzervovaním súčasného stavu budú nevyčísliteľné.

Je obrovská škoda, že odborná verejnosť a stavovské komory odborníkov nechali tejto obludnosti voľný priebeh.

Dá sa v tom vidieť jediné pozitívum - máme 8 rokov na to, aby sa pripravila skutočná reforma, keď skončí limit pre udržiavanie súčasnej “zdochliny” pri živote.

Preto navrhujem cieľ číslo 1. - začnime spájať sily, vytvorme odbornú platformu zameranú pre reformu územného plánovania, hodnú 21. storočia.

Zatiaľ sa žiaden politický subjekt do tejto problematiky nepustil koncepčne a zodpovedne. A v konečnom dôsledku ide o politickú otázku, pretože bez dostatočnej politickej podpory sa veci nepohnú, lebo musia prejsť parlamentom. Ak sa toho nechytí ani PS, už široko ďaleko nemá kto. Alebo áno?

zajtra poobede mam jedno strategicke stretnutie - viac osobne bud. tyzden. :slight_smile:
ale myslim, ze lady sa hybu aj ked je to strasne tazka spolitizovana cesta - svetlo na konci je a bude :slight_smile:

Teším sa na výstupy/závery budúci týždeň.

Územné plánovanie funguje, dokonca je ním možné krásne definovať aj urbanistickú kompozíciu. To, čo je ale problémom, je proces schvaľovania. Na začiatku je vždy urbanisticky navrhnutý ďalší rozvoj územia, jeho vízia (ak je v procese urbanista-plánovač) postupnými pripomienkami a hlavne zásahom orgánu, ktorý plán nakoniec schvaľuje, sa však doň dostanú skutočnosti, ktoré obci veľmi nepomáhajú, práve naopak.
Územný pán je spoločenskou dohodou o vyžívaní územia spracovaný autorizovaným architektom. Žiaľ táto profesia sa stále viac dostáva do polohy “kresliča”, a čo má v pláne byť a ako má vyzerať dktujú tí, ktorí na to dávajú potrebné súhlasy a zaň hlasujú. To je kameňom úrazu…
Čo s tým? To je dobrá otázka…

Dobrý deň, dúfam, že je diskusia stále aktuálna, pretože som sa ku nej dostala až teraz a veľmi rada by som sa pridala. Pohli sa nejako veci k vytvoreniu pracovnej skupiny? Spomínala sa tu dizertačná práca na zodpovedanie otázok územného plánovania. Že ale kto by ju spracoval? Možno tu by som mohla trošku pomôcť. :wink: Práve pracujem na diplomovke o urbárom rozvoji obcí na východnom Slovensku a vo veľkom pri tom kritizujem práve zastaranosť súčasných praktík. Takže ak sa dá, rada sa pridám do skupiny.

Včera som pridávala príspevok do oblasti Životného prostredia o princípoch One Planet Living iniciatívy. Ja som si práve ten zobrala ako východiskový model. Možno by to bolo vhodné pridať práve sem. One Planet Living a Slovensko

téma je stale aktualna. :slight_smile: tesim sa zaujmu :slight_smile:mozem otazku na akej fakulte? takze teraz si zacala robit diplomovku - kto je veduci? :slight_smile: asi vela otazok ale aby som si spravil prvy obraz.

Tak som rada, ze stale sa veci hybu. Veducich fakulty asi poznať nebudete -študujem v zahraničí- tak pošlem viac info do správy :slightly_smiling_face:

Ahojte chcel by som Vam dat info o projekte Idealne mesto - uz sa rozbehlo. Boli sme v TT, a teraz mierime do Hlohovca…
ak su tu nadsenci - HLOHOVCANIA - pridite… ale ak vas projekt zaujima a chcete ho aj vo vlastnom meste mozete sa prist pozriet. Takto pride pozriet napr viceprimator zo Serede aj s veducou oddelenia zivotneho prostredia.
Dalsie mesta su - Vysoke Tatry a Poprad… a uvidime… :slight_smile:
Nitra… Zilina… Bystrica… Kosice… ale aj mensie.

https://www.facebook.com/events/152345175404381/