Igelitové tašky/mikrotenové sáčky

Igelitové tašky/mikrotenové sáčky
0.0 0

Ako je na tom Progresívne Slovensko vo vzťahu s igelitovými taškami/mikroténovými sáčkami?

Myslím, že opatrenia, ktoré sa k tejto veci realizovali doteraz nie sú ani zďaleka dostatočné, pretože spoplatnenie igelitovej tašky nejakým symbolickým centíkom zrejme neprinesie pokles priemernej ročnej spotreby igelitových tašiek z 500 niekde na 90, čo je očakávanie EÚ do roku 2019, respektíve na 4 - 5 ako je tomu u Škandinávskych krajín/Dánska. Lepšou cestou by bola zrejme druhá varianta európskej smernice, a to snaha o postupné, ale radikálne zníženie tejto spotreby. Mohla by byť cesta v úplnom zákaze malých igelitiek a vo výraznom zvýšení cien tých veľkých, respektíve v ponechaní iba “eco friendly/rozložiteľných” tašiek, samozrejme tiež s vyšším poplatkom, ktorý by mohol mať vplyv na racionálnejší prístup k ich spotrebe? 500 tašiek na hlavu je jednoducho brutálne číslo a aj riešenie by malo byť vzhľadom na tento stav radikálnejšie. To isté sa týka spotreby mikroténových sáčkov, ktoré v maloobchodnom predaji stále dominuje, hoci už dnes máme v niektorých reťazcoch možnosť použiť napr. na pečivo papierové vrecká.

Veľký hráči ich rušia. Ako poznám Slovensko ostatnýí budú nasledovať.

Tasky su sucastou problemu jednorazovych obalov.

Ked sa na to pozrieme z 3R (reduce, reuse, recycle) pohladu, recyklacia je az poslednou moznostou, ako problem riesit. Preto ano, treba znizovat spotrebu.

Francuzi to zacinaju brat viac z gruntu

Ake regulacne nastroje vidite ako vhodne na znizenie spotreby jednorazovych obalov, okrem samotneho zakazu?

Okrem samotného zákazu toho asi veľa nie je.

Žiadať, aby výrobcovia a predajcovia obalov ponúkali alternatívu, ktorá bude zároveň pre zákazníka pohodlná. Možno aj odmeňovaním za dosiahnutie určitého pomeru neškodlivých alternatív?
Ak sa ale rozprávame o výrobcoch obalov, tak taká regulácia by mala byť podľa mňa minimálne na úrovni EU, aby bola účinná.

Pri alternatívach je samozrejme tiež dôležité uvedomiť si, či výroba, transport, ďalšie spracovanie nemá vysoký dopad na životné prostredie (sklenené fľaše tiež nie sú úplne najväčšia výhra).

Samozrejme efektívna environmentálna edukácia začínajúca na základných školách a možno zároveň tvrdá kampaň proti výrobcom a obchodníkom, ktorí vyrábajú a ponúkajú produkty z plastov môže byť účinná.

Myslím, že s plastovými taškami to môže ísť dobrým smerom:

Ešte by sa mohli pridať mikrotenové sáčky a rukavice na naberanie pečiva (možno by bolo dobré urobiť aj nejaký prehľad toho, čo ešte v tom chystá ďalej robiť MŽP).
Zároveň potom treba sledovať a vyhodnocovať čísla, či je pokles dostatočný, alebo treba urobiť ďalšie opatrenia.

Inak na reuse vyzerá byť celkom fajn nápad aj toto.
http://www.ecoterra.sk/
Neviem, koľko majú zákazníkov a aký to má dopad na zníženie plastového odpadu, ale je vidieť, že trh si s tým vie do určitej miery poradiť aj sám, pokiaľ má na to dostatočnú motiváciu a existuje dostatočný dopyt.

Určite by sa ale nemala opomínať recyklácia a odstraňovanie aktuálne nahádzaného odpadu v lesoch, riekach, oceánoch, atď.

Jediné čo ma tu napadá, tak asi nejaká kampaň za menšie používanie tašiek a sáčkov a možno vytvorenie nejakého loga, ktoré by dostal ten predajca. ktorý by vyradil tašky a sáčky zo svojej prevádzky, ako nejakú známku kvality ako ekologický predajca.

Kampaň v krajine so spotrebou 500 tašiek na hlavu musí byť sprevádzaná aj inváznejším riešením. Či už zákazom alebo príkazom dodávať iba eco tašky a podobne. Tie sáčky a rukavice sú samozrejme tiež problém. Mikroténové sáčky môžu byť nahradené papierovými vreckami. Rukavice môžu byť úplne nahradené napríklad dávkovačom antibakteriálnej peny (Niekde už sú). V samotnom nápade rukavíc nevidím hlbšie rácio, nakoľko z mojej skúsenosti ich používa možno každý druhý človek, čiže kto nechce, jednoducho ich nepoužije

Rukavice by mohli byť nahradené napríklad elektronickým dávkovačom na pečivo. Tým pádom nie je potreba pečivo vôbec chytať rukami, ani rukavicami. Viem, že takýto dávkovač bol už na Slovensku vymyslený, ale priznám sa, že som ho nikde naživo nevidel a netuším, aká je rentabilita pre obchod a pre kupujúceho z hľadiska nákladov.

Pre obchod, ktorý denne predá 50 rohlíkov a 2 chleby by to bolo zrejme drastické riešenie a často krát nerealizovateľné či nemysliteľné. Ak chceme dať každému rovnaké podmienky, mali by mať aj podobnú možnosť zavedenia s podobnými dopadmi.

S tým súhlasím. Skôr som mal na mysli veľké reťazce a supermarkety. V malom obchodíku, ak by do toho musel investovať majiteľ, by sa to samozrejme vôbec neoplatilo.

tak bez tých rukavíc to ide úplne jednoducho, napríklad rakúsky Lidl:

kde si z uzatvoreného boxu lopatkou posuniete vybrané pečivo do bočnej časti :+1:

Presne. Alebo stacia kliestiky (ma ich napr. Kaufland aj na SK) a odstranit plastove jednorazove rukavice.

Zial, maloobchod bude asi potrebovat tlak regulacie aby tak urobil.

Pri tomto mi napadá otázka: V ktorých obchodoch chytajú zákazníci častejšie pečivo holými rukami?
V tých, kde sú rukavice, alebo v tých, kde sú klieštiky? :slight_smile:

Môj typ je ze v tých, kde sú rukavice. Ale je to len typ :slight_smile:

No môj tip bol práve opačný, keďže veľa ľudí chytá pečivo kvôli tomu, lebo si ho chce ohmatať, ale tiež na to nemám žiadnu sociologickú štúdiu :slight_smile:

Úplne súhlasím s tým čo tu bolo povedané vyššie, treba to riešiť. Rozhodne treba vymyslieť riešenie, ktoré nebude diskriminačné (malé predajne / supermarket) takže tie elektornické podávače nemajú budúcnosť pokiaľ cena nebude veľmi nízka pre obchodníka. Ten systém čo ukazoval @MoOlkY je super. :+1:

K tejto téme by som rád pripojil aj obalové plastové materiály, ktoré sa nám rozmohli pri zelenine a ovocí. Stáva sa, hlavne teda v BILLA, že zelenina je balená v plastikovom obale po kusoch a hneď vedla nej sa nachádza zasa tá istá zelenina ale voľne položená v prepravke. Ľudia automaticky berú tu v platovom obale lebo sa im to zdá hygienickejšie.

Ako s týmto pohnúť? Nejaká info-kampaň alebo radšej nejaké nariadenie či poplatok?

Pri rohlikoch alebo pecive sa ti ludia prisposobia behom par tyzdnov, kedze ich kupuju kazdy den.

Nech tam bude akekolvek riesenie, zalezi od jednotlivca alebo kultury naroda ako sa bude aplikovat.

Ludia tie rohliky chytaju lebo veria sprostosti, ze sa miesaju so starymi. Zaroven potrebuju pouzivat aj ine zmysli, nielen zrak ale aj vonu (centovkove dopeky) a hmat. Takze ci su tam rukavice, klieste, davkovace nepomoze to.

Čo sa týka spoplatnenia igelitových tašiek na Slovensku, myslím, že už tomu tak je napr. v TESCU, kde tašky boli kedysi zadarmo a teraz sa už musia platiť. Žijem v zahraničí a keď som doma nakupujem prevážne na trhoch a maloobchodoch, teda neviem aká je situácia v ďalších supermarketoch. Mama je však podnikateľka a predáva znovupoužívateľné tašky a vraj po tom, čo TESCO zaviedlo spoplatnenie sa predaj jej znovupoužívateľných tašiek viditeľne zvýšil

Povinné spoplatnenie tašiek vidím nákladovo efektívnejšie a v konečnom dôsledku aj účinnejšie ako vzdelávanie (tým nechcem povedať, že by sa nemalo investovať do obchod). Bohužiaľ, žijeme v svete, kde sa všetko točí okolo peňazí. Spoplatnenie igelitových tašiek na 5 pencí napr. v Škótsku viedlo za 1 rok k 80 % zníženiu ich používania. http://www.bbc.com/news/uk-scotland-34575364 . Napriek tomu, že je to len pár centov, ľudia čo si pravidelne zadarmo berú tašky si uvedomia, že z dlhodobého hľadiska ich to vyjde draho.

Ak chceme ísť príkladom, trúfal by som si tašky dať ešte drahšie, napr. na 20 centov - potom si už každý rozmyslí, či si zoberie tašku so sebou alebo nie. Ak bude nová regulácia podporená verejnou kampaňou a šírením povedomia, verím, že to môže mať úspech. Nie je to taká kontroverzná téma ako napr. znižovanie spotreby mäsa. Myslím, že každý kdo sa prejde po lese si uvedomuje, aké sú následky týchto tašiek “zadarmo”.

Taktiež dávam do povedomia bezobalové hnutie - teda obchodíky, kde si môžete kúpiť trvanlivé potraviny a napr. aj kozmetiku či oleje, do svojich vlastných obalov. Študujem v Česku a hnutie sa tam veľmi pekne rozrastá, je už aj v menších mestách ako napr. Olomouc či Zlín. Tu je link na Prahu, ktorá s tým prišla na trh prvá http://bezobalu.org/.

Neviem do akej miery v tomto môže hrať úlohu štát. Vidím to skôr ako niku na trhu, ktorej vyplnenie by mohlo mať pozitívny dopad nielen na zníženie plastov, ale aj na debatu o plastoch ako takých. Ak je “šetrný” (k životnému prostrediu) nákup pre zákazníka jednoduchý, je väčšia pravdepodobnosť, že sa pre takýto nákup rozhodne.

Balenie ovocia a zeleniny ma tiež vytáča. Myslím, že ak by supermarkety chceli, určite by to mohli zmeniť - len treba buď tlak konzumentov, alebo štátnu reguláciu. Baliť papriky do plastu po jednom je ozaj choré.

Škoda, že celkovo environmentálne témy na Slovensku až tak nefrčia. Možno je to tým, že máme veľa iných problémov - no myslím, že Progresívne Slovensko by malo byť určite progresívne aj v tomto ohľade. Nehráme kľúčovú rolu napr. v klimatickej zmene, no stále prispievame a mali by sme za to prevziať zodpovednosť.

Prienik s flašami a plastom:

Pekný, no asi dosť nákladný nápad :slight_smile: napr si neviem predstaviť siete resp. frančízy ako Fresh, Delia a pod. ako investujú do niečoho podobného, aj návratnosť vo veľkých reťazcoch by asi bola niekoľkogeneračná :slight_smile: Úplne elegantné riešenie sú podľa mňa dlhé klieštiky na uchytávanie, šetrí to každého a tým pár menej mobilným dôchodcom by sa to prepáčilo alebo s tým pomohlo

Presne túto logiku nepochopím. Ono lokálny a organický producent, ktorého tovar by bol hoci aj zaprášený, by s tým nemal problém. Možno by som videl zádrhel v tom, že spomínané reťazce cielia viac na krásu tovaru, ako na kvalitu a že, nazvem to tak trošku hlúpo, mestský človek je zhýčkaný a vadí mu každá smietka či chybička na ovocí a zelenine a všetko musí mať dokonalo zabalené. Možno by som cielil kampaň práve na toto?