Igelitové tašky/mikrotenové sáčky

Igelitové tašky/mikrotenové sáčky
0.0 0

Podľa mňa je dosť veľký problém skôr ako igelitky teraz rukavice. Dávajú igelitové rukavice a papierový sáčok ale nabrať pečivo sa nedá kliešťami na pečivo. Tak isto aj vákuovo balená zelenina … Prečo nemôže byť napríklad pomelo voľné ale v sieťke a fólii. Neviem či by bolo rentabilné pre malých podnikateľov zavádzať nejaké stroje na balenie pečiva či na naberanie alebo dávkovanie. To by bola zbytočná rana a výdavok ktorý by mal dlhú návratnosť … Potom by sme mohli dať zaviesť nejaký stroj na lahôdky a mäso …

Tak toto bude aj pre @Ivan_Sakin zaujímavá téma a pre @PuMa vzhľadom k tomu, že včera padla téma dávanie igelitových tašiek s logom. Tak nie igelitové, ale recyklovateľné.

Skor by som hovoril o znovupouzitelnych, ako recyklovatelnych… recyklovatelne musi niekto zrecyklovat :slight_smile:

Problém s mikroténovými sáčkami/taškami a rukavicami je zrejme dosť komplexný, a preto ho treba “rozbiť na drobné”.

Mikroténový materiál
Treba ho jednoducho nahradiť iným materiálom, ktorý PREUKÁZATEĽNE a OVEĽA menej zaťažuje životné prostredie. Nemá zmysel vynakladať veľké úsilie na niečo, čo má malý význam. Pokiaľ

• máme také materiály, treba ich začať používať.
  • je alternatívny materiál drahší, treba získať zdroje na jeho dotácie

Treba apelovať na zodpovednosť ľudí, eko-vzdelávanie, pôsobenie cez deti v školách, masívnu reklamu a pod.

Sáčky na pečivo a ovocie
Neviem presne, na čo slúžia sáčky v obchode iným ľuďom, ale ja si takýmto spôsobom

• chránim potraviny pred znečistením (napr. fľaše od mlieka sú často vlhké a pod.)
  • oddeľujem potraviny navzájom
  • pripravujem ich na ďalšie uskladnenie
  • chránim proti vyschnutiu

Zrejme sa niečomu podobnému nevyhneme, ale môžeme sa pokúsiť naučiť ľudí používať vo väčšej miere obaly opakovane. Treba sa nad tým poriadne zamyslieť, aby sme nezvýšili produkciu papiera a pod. A hlavne, zrejme je už množstvo alternatív vymyslených, len si treba zvoliť tie najvhodnejšie a začať ich propagovať.

Tašky (z Tesca a pod.)
Osobne používam látkové nákupné tašky, ktoré som si na tento účel už dávno kúpil. No musím sa priznať, že občas “zhreším”, pretože mikroténová taška je fakt najpraktickejšia z hľadiska balenia zmiešaného odpadu. Je k dispozícii rovno v obchode vtedy, keď ju práve potrebujem a keď z nej doma vyložím nákup, mám náhradný sáčok do odpadkového koša. Rád sa nechám presvedčiť, že sa to dá aj inak. Zrejme sa však vrátime skôr k použitému materiálu, ako k taškám ako takým.

Rukavice na ohmatanie
Ja sám si potrebujem najmä pečivo ohmatať, aby som zistil, či nie je suché či tvrdé. Nepoužívam však rukavice, ktoré sú jednorazové. Doslovne. Pretože po použití nie sú vhodné na nič iné, len ich zahodiť. Miesto rukavíc použijem vždy sáčok, do ktorého chytím prvý kúsok vyberaného pečiva a hneď ho do neho aj zabalím. Tie ďalšie už chytám rukami. Občas kvôli tomu prichádzam do konfliktu s predavačmi, ktorí sú inštruovaní len na jediný spôsob. Všetko ostatné je pre nich zlé. Už teraz predpokladám množstvo reakcií, že by som mal používať rukavice a nimi postupne preložiť každý jeden kúsok. Viete, najlepšie je predstaviť si ten môj spôsob a potom pozorovať v obchode správanie párika bezdomovcov alebo “feťákov” (sorry).
No vráťme sa k tomu ohmataniu. Množstvo ľudí potrebuje tovar nielen vidieť, ale aj cítiť. Vôňu (príjemnú) by malo byť prirodzene z pečiva cítiť, no chýba ešte dotykový vnem. na ten naozaj drevené či kovové kliešte nestačia. Nestačia, pretože sme na Slovensku. Niekde inde, kde je pečivo vždy zaručene čerstvé (naozaj?), by to možno stačilo. Napadá mi však, že by sme miesto nepraktického elektronického dávkovača, mohli v obchodoch zaviesť nádoby na pečivo, ktoré by mali niekde z boku permanentnú rukavicu (gloves box), ako je tomu v laboratóriách, kde pracujú so životu nebezpečnými látkami. Samozrejme, nemám na mysli také drahé riešenie, ale niečo podobné, funkčné a ekonomicky dostupné.

Stačí zvážiť alternatívy či A) dodávať vždy čerstvé a chutné pečivo (či zeleninu), ktoré zo skúseností netreba skúšať, alebo B) hľadať iné alternatívy. Čo je prirodzenejšie a ekologickejšie?

Ohľadom igelitových tašiek, inak si človek nepomôže, treba ich ZAKÁZAŤ.Jednoducho prestať vyrábať, distribuovať a nahradiť iným,prírodu neohrozujúcim materiálom.To sa týka aj plastových fliaš. Treba omnoho viac recyklovať.Recyklovať alebo aj nahradiť iným materiálom, ktorý má rovnaké alebo podobné vlastnosti.

Mali by sme si dávať iba dosiahnuteľné ciele. Teoreticky by sme vedeli dosiahnuť zákaz výroby na Slovensku, v prípade spolupráce so zahraničnými partnermi možno v EÚ. Už to by bol zázrak. Vždy sa však nájde iná krajina, ktorá ich bude vyrábať a pripadne dovážať.
Prostredníctvom komunity a väzby jej členov na mladých a ďalších progresívnych ľudí by sme mohli rozbehnúť marketingovo silnú kampaň proti. Najskôr však musíme nájsť realistickú alternatívu.

Existuju aj recyklovatelne sacky, take sietky. Lenze nie na Slovensku.

No treba sa aj zamyslieť nad tým aby sa zaviedli viac napríklad papierové sáčky a tie mikrotenove sa postupne obmedzili na minimum. Ale aj napríklad čo sa týka plastových pohárikov od kávy som videl minule reportáž , že sa v robia už aj jedlé poháriky čiže ďalšia super vec.