Každoročné medvedie disasstery v obciach

Každoročné medvedie disasstery v obciach
0.0 0

Každý rok čítame o neštatnom konci nejakej medvedej navstevy v obci…

Minuly rok niekto v Turcianskych Klacanoch nastrazil kovovu pascu, do ktorej sa chytilo mlada medveda. Po 4 hodinach ho polovnici vyslobodili bagrom (pricom zatial strielali gumace do samice) a to tak, ze medvedik odbehol do lesa aj s klepcom na nohe. O mesiac neskor NP MF vydava spravu o zvysenom pocte zachytenych troj-nohych medvedoch na fotopasciach. - Pravdepodobne boli tiez chyteny do takychto pasci.

tento rok zase toto a ja sa pytam: ako obce a obyvatelov naucit, aby si zabezpecovali odpadove kose?

Takto asi nie. http://poprad.dnes24.sk/svet-o-slovensku-tatry-mozu-prist-o-medzinarodne-hodnotenie-271228.

Škoda, že sa nepovie ako dlho sa rieši zabezpečenie kontajnerov aj keď ani to čo je teraz nie je ono.

Trochu to odľahčím, aj keď je to vážna vec - čo takto kvóty na povinné prerozdeľovanie medveďov zo Slovenska a Rumunska v krajinách EÚ ? A kto si nezoberie, nedostane eurofondy ! NJN a peniaze potrebné na medvediu agendu zoberieme kde inde, ako zo spoločnej polnohospodarskej politiky.

Obavam sa len, že medvede umiestnené v Holandsku sa aj tak vrátia na Slovensko, so zabrumkaním “my tam tie tulipány žrať nechceme”, ideme radšej do Karpát.

A propos, ten problém je ale samozrejme širší. Alfa a omega je rozhodne ľudský faktor. To že je medveďov veľa…je možno fakt, ale všade v prírode sú nejaké regulačné mechanizmy, a nemyslím tým že príde niekto so záľubou v streľbe na živý terč a chudáka zviera sundá.

Pochopiteľne, zabezpečiť nádoby s komunálnym odpadom je asi najjednoduchšie dobré riešenie, možno to jednoducho treba zakomponovať do nejakej vyhlášky, zákona…že v konkretnych regionoch tom a tom musia byť spravené takéto opatrenia.
Samozrejme, tomuto problému neprospieva ani - masívny zber plodov, predovšetkým čučoriedok v prirodzenom prostredí medveďa (čo má potom žrať), pestovanie kukurice ap. plodín na Liptove, Spiši a iných medvedích regiónoch, kde sa tieto výživné plodiny nikdy predtým nepestovali (to zviera nie je sprosté, ja tiež sa nejdem pásť na lúku keď si môžem dať…biftek alebo čo)…
No a v neposlednom rade - ako vyzerajú naše lesy…všade sa ťaží drevo (čo pocitujeme najmä ubudanim tetrova hlucháňa), v niektorych narodnych parkoch nie je jedinej doliny kde…by neboli minimalne v lete záľahy turistov…potom sa čudujeme, že…tie zvieratá proste si na ludi zvyknu? to zviera potrebuje…dospely samec desiatky-stovky km štvorcovych areal…

P.S. mimo tému, ale príbuzná - strieľanie vlka na Slovensku je pre mňa neprístupné, s tým treba niečo robiť…

Tak riešenie existuje, ale prišlo ako vždy neskoro a nedokonale.

Stanicky sa spravili, ale nemyslim, ze to je riesenie. Medvedom sa u nas dari, a je ich stale viac. Mame male uzemie na to kolko ich je a tak idu aj tam kde nechodili. V minulosti boli odpadky volne pristupne a problem nebol. Ale vtedy medvedica odchovala 1 mlada za 3 roky, teraz aj 2 kazdy rok. Nemaju nepriatelov a tak sa mnozia. Bolo by treba ich fakt premiestnovat do zahranicia alebo regulovat. bohuzial clovek svojou cinnostou narusil samoregulaciu prirody a toto su dosledky. Ale tiez nemozeme tolerovat aby medvede chodili medzi ludi. Ja som vo Vysokeych tatrach a nemam dojem, ze by im clovek zaberal viac uzemia ako v minulosti. Mimo osady sa nestavia, chodikov viac nie je.
Celkove mi v probleme medvedov chyba ten kto je zodpovedny. Ak sa nieco stane, kto za to ponesie zodpovednost? Mame spustu takych co to komentuju, ale im ten medved nechodi okolo domu kde idu deti do skoly…

Pred par rokmi som stravil niekolko mesiacov na Svalbarde. Ladove medvede su skoro vsade. Kazdy nosi so sebou zbran a petardy. Situacia je brana ako relativne normalna. Priroda. Ja neviem, ale je to az take odvazne aby kazdy tatranec nosil a pouzival aspon petardy? A keby sa neustale robili kurzy, ze ako sa spravat voci medvedom?

To tazko. Vecsina obyvatelov Vysokych Tatier su dochodci, to by tazko slo. A ono je problem najme vecer a po tme kde clovek netusi ci medved nie je vo vedlajsom kriku. A tam potom nema sancu nieco robit ak sa niekde zrazia. Po zotmeni uz ludia chodia von s obavami. Pred par dnami v Tatranskej Lomnici nam presiel medved cez chodnik tak 15 metrov pred nami, bolo cca devet vecer. Chodi kopu turistov atd. A hlavne su ludia blbi, lebo vidia medveda a idu k nemu a chcu sa fotit. Kto bdue potom zodpovedny ak sa nieco stane? Keby sa kazdy spraval zodpovedne tak by to mozno slo, al pri nasich ludoch bez sance:(
A potom pise sa najme o Tatrach, ale medvede su uz dnes skoro vsade na Slovensku…
Chcelo by sa ludia chovali rozumne a na druhej strane regulovat pocty, sterilizaciou medvedic a pod.

Medveď si prirodzene hľadá potravu. Ak niečo neuloví ide ďalej, a tak príde ku kontajneru. Kontajner je otvorený, nazrie dnu a hľa potrava. Nemusí loviť, len sa prejsť a najesť.Je to žalostný stav. Treba kontajnery uzatvárať a obbudovať “klietkou”. Je to potrebné riešenie v oblastiach kde sa vyskytujú medvede.Len sa bojím,či na povinných klietkach nezarobí firma blízka našej vláde, ktorá čistou náhodou vyrába mreže a predáva ich “trošku” drahšie.

minuly rok jeden sedlak v turcianskych klacanoch nastrazil asi kvoli medvedom kovovu pascu… chytilo sa do nej mlada… ludia si fotili medvede v noci pri kosoch v dedine a podobne…

…minuly tyzden mi pisala redaktorka, ze sa na to pytala starostu (ktory na FB riesi proruske haluze a veri kazdemu hoaxu) a ten jej povedal, ze v obci s medvedmi problem nie je…

čo mám na to… béék

uspech…

Pracovná skupina navrhla odporúčania, ktoré pomôžu zamedziť podobným situáciám. Medzi hlavné patrí riešenie nedostatočného zabezpečenia odpadu v dotknutých lokalitách, riešenie prikrmovania medveďa hnedého, zlepšenie informovanosti starostov a verejnosti o spôsoboch ako znižovať riziká konfliktov s medveďmi na minimum.

“Po zásahu som obratom vydal pokyn Slovenskej inšpekcii životného prostredia, aby sa zamerala na kontrolu dodržiavania odpadového zákona v lokalitách, kde žijú medvede. Zákon jasne kladie povinnosť zabezpečiť kontajnery a presne určuje aj lokality, ktorých sa to týka. Na zlepšovaní informovanosti starostov chcem použiť všetky naše dostupné možnosti, prípadne spolupracovať s tretím sektorom,” uzatvoril šéf envirorezortu.

Podľa ministrových slov, Štátna ochrana prírody SR dostane za úlohu vypracovať jasné manuály pre starostov a podnikateľov, ktoré budú predstavovať súbor opatrení ako minimalizovať riziká stretnutia s medveďom a ako postupovať v prípade, ak by k nemu došlo.

Mňa desí hlavne to, že doteraz nemajú manuály na to, ako v takých situáciách postupovať. Podložené niekým, kto normálne vidí do etológie divo žijúcich medveďov.

Napríklad taká jednoduchá vec, že keď jej už odoberali mláďatá, nemali to robiť v obci. To predsa dá rozum, že každá samica bude hľadať svoje dieťa a bude ho dookola hľadať tam, kde ho naposledy videla. Takže najjednoduchší spôsob, ako medvedicu pripútať k lesu je, že ju v lese oddelíte od mláďat. Keď už je fakt dôvod tie mladé odoberať - ja nerozumiem aký dôvod bol tu. Oni spravili pravý opak, pripútali ju k ľudským obydliam.

A keď jej už tie mladé v obci odoberali, mohli to tam spraviť najprv dočasne, na 5 minút, a potom jej ich vrátiť. Ingrid by dostala info, že mladým v obci hrozí nebezpečenstvo, a že sa obci treba vyhýbať.

Takisto im nenapadla taká jednoduchá vec, ako dočasné prikrmovanie niekde v lese? Keď chodí hladná medvedica s mladými vyberať kontajnery do obce, tak ju treba nielen negatívne napodmieňovať (nastrašiť), ale aj nakŕmiť niekde v lese. Keby ju dva mesiace niekde v lese na jednom mieste čakala kôpka psích granúl a ovocia, aspoň kým neodchová mladé, tak by prestala vyberať kontajnery, lebo by nemala dôvod.

Tomu rozumie každý psíčkar, ktorý potreboval psa odnaučiť žrať bordel po vonku. Nestačí psa vytrestať keď niečo vonku zožerie, treba ho brať na prechádzku sýteho, aby mal minimálny dôvod hľadať a žrať čo nájde.

Samozrejme, náboj do guľovnice je lacnejší a jednoduchší. Ale z dlhodobého hľadiska nemôžeme predsa riešiť všetko postrieľaním matiek a umiestňovaním mladých do ZOO.

Suhlasim s tym co bolo spomenute vyssie, je potrebne plosne zabezpecit kontajnery v rizikovych obciach tak aby sa medved k odpadkom nemohol dostat. Nemusi to byt hned drahe betonove stojisko, staci aj jednoduchsi zatvaraci system priamo na kontajneri. Ak sa medved raz k tym smetiam dostane straca plachost a potom prichadzaju problemy typu Ingrid. Zabezpecene kontajnery by preto mali byt povinne.

Dalsia vec je, sa buduju rozne chaty, penziony, hotely aj hlboko v lese na miestach kde by to kedysi nikomu ani nenapadlo (dostupnost financii a rozne “vynimky”) a s tym suvisiace asfaltky s autami ( casto lesnicke "proti-poziarne cesty z eurofondov). Prinasame tak kvantum ludi na miesta, kde sa bolo kedysi tazko dostat a pribuda tak aj konfliktov s divou zverou (pre niekoho je konflikt aj ked v lese uvidi medveda, ktory utecie…).

Pomohlo by teda, keby chranene uzemia boli naozaj chranene pred nadmernou tazbou dreva aj vystavbou.

Odpadkové koše by mali byť samozrejme zabezpečené tak aby sa tam nedostali ani medvede ani žiadna iná zver a ani naši “spoluobčania” a nerobili bordel. Ale taktiež si myslím, že je treba otvoriť otázku navýšenia odstrelu medvedov tam kde je ich zvýšený pohyb a ohrozujú ľudí.

ked sa vyriesi problem s odpadom a inymi lakadlami, vyriesia sa aj strety ludi s medvedmi…
sme v 21 storoci… dnes funguje sloboda, nie diktovanie inym ludom/tvorom, kde ako a za akych podmienok maju zit, v akom mnozstve a podobne. musime zit vsetci spolu… a naucit sa to:)

Medved je prirodzene plache zviera, jazdim na biku casto v miestach kde ich je plno ale vidiet ich je pomerne velky problem. Ak o sebe das vediet a nezakradas sa potichu niekde stredom lesa ziaden konflikt neriskujes a uz vobec nie ohrozenie. Ked si porovnas kolko ludi sa v lesoch pohybuje a kolko je utokov na ludi rocne (zvacsa polovnici, lesny robotnici mimo tur. tras) je to zanedbatelne cislo.

Problemom ostavaju tie kontajnerove, treba najprv zabezpecit kontajnery a potom tie “skazene” jedince odchytit v krajnom pripade odstrelit.

Suhlasim, vidieť medveďa nie je bežný jav. No ja hovorím ako prvé o tom keď sa stretnu s človekom v lese , že to môže končiť rôzne a v posledných rokoch sme videli, že takéto utoky su častejšie, nie su pravidelné ale častejšie. A po druhé ano, kontajnery sú problém ale ja sám poznám také kontajnery do ktorých sa medvede ani žiadna zver nedostane, aplikuje ich Poľsko, sú dosť veľké a myslímsi, že by s tým nemal byť probém aj u nás.