Komunálna reforma

Komunálna reforma
0

Však, veľa sa o tom hovorí v súvislosti s ĽSNS…že je to “dieťa” neriešenia chudoby (a možno frustrácie iného druhu…že mnohi tu maju skusenosti s tym, že nefunguje “právo” ap.), Kotleba mal veľkú podporu aj v obciach Ostrý Grúň a Kľak, ktoré vypalili nacisti…Ľudia tam volia buď Kotlebu, alebo nevolia…a ľudia z Bratislavy sa na nich pozerajú pohŕdavo…

Možno by sa tam (na Gemer alebo niekde do Sobraniec či inde) mali isť tito ludia pozrieť, ako to tam vyzerá…Ja som teraz bol par dni v okoli Jelšavy, Revúcej, Tisovca…Tento štát situaciu v tychto regionoch realne nerieši, nejake “akčne plany” ktore boli predstavene…budu mať zrejme len zanedbateľný dopad…Tie obce vymierajú, domy sa rozpadajú a luky nezarastaju len preto, lebo dotacie za pokosenie zo spoločnej polnohospodarskej politiky je asi jeden z mala sposobov, ako sa dostať k peniazom. Nie je tam snáď jediná fabrika. Okrem dvoch troch magnezitiek, kde už robi minimum ľudí. Mladí odišli, stredna generacia hrdlačí v zahraničí, zostali len stari a zvyšok su bez prace. Kto zarobí 500 eur je pán. Ja sa tym ludom vobec nedivim, že volia “protestne”, aj ked…tym najhoršim možnym spôsobom…potrebujú nádej, a verím, že PS nepremrhá šancu im ju nielen dať, ale ak bude mať možnosť tak im aj reálne pomôcť.

Juraj, minulé leto som bola v Ostrom Grúni aj v Kľaku. Vyšla som na Vtáčnik. A pri tej príležitosti som sa porozprávala s ľuďmi odtiaľ, ako to bolo celé (nebol to plán, sami mi rozprávali, prišlo auto s ŠPZ BL, dali sme si kofču v krčme a pýtala som sa,či sú už čučoriedky :-)) …oni pred voľbami ani nevedeli, kto je Kotleba. 25 rokov nevideli živého politika. Prišiel, ani nič nepovedal, položil veniec k pomníku, stretol sa s ľuďmi ,iba ich nechal rozprávať o svojich starostiach…a tak ho volili. Zdôvodnili si to: ako mohol fašista a nacista kandidovať do parlamentu? prečo mu to štát dovolil? Spoľahli sme sa na štát…no a po voľbách v Markíze objavili Ostrý Grúň a redaktorka s nagelovanými nechtami tam dobehla s celým štábom a hystericky obvinila celú dedinu, že sú extrémisti a tá babenka, s ktorou som sa rozprávala a ktorá prišla v 1944 skoro o celú rodinu, ani nechápala význam pojmu extrémista…verím, že takto nejako to bolo vo všetkých tých dedinkách, kde skapal pes a kde volili Kotlebu. Je to naše maslo na hlave…zabudli sme na týchto ľudí…

Preco nie cely rozpocet, participativny rozpocet chapem, tak ze sa vycleni cast prostriedkov z rozpoctu a o pouziti tejto ciastky sa hlasuje.

https://www.swissinfo.ch/directdemocracy/schauplatz-schweiz--10-_in-switzerland--citizens-have-the-last-word-on-money-matters/43206480

A referendum meant that no underground parking garage was built at this central square in Aarau (swissinfo.ch). It reminds me the garage under Bratislava castle.

Kludne by som tuto temu spojil s decentralizaciou verejnej spravy:

Korelácia medzi decentralizáciou verejnej správy a rastom HDP je účelová, boli by sme prekvapení, aká je korelácia medzi rastom HDP a rastom dlhu verejných financií (štátneho dlhu)…Rast HDP je potrebné objektivizovať, odfetišizovať a hodnotiť ho len ako jeden z indikátorov zdravej spoločnosti. Aj Bratislava má skvelé finančné ukazovatele až tak, že si mohla zobrať úver (nevieme na čo bude použitý) a ako to tu vyzerá? Budujeme z EU fondov v dedinách náučné chodníky, drahé lavičky, drahé verejné záchody na prevádzku ktorých už nie sú financie a nefunguje osvetlenie, doprava, cesty, lekár…

Nuz a tu je prlbme ten, ze samotne samospravy sa hadaju co je koho napriklad cesty, chodniky, vsetci robia iba nutne ale nikto nespravi viac. Napriklad samotne zametanie ciest na cestach II triedy. Blbost ale problem vo vacsine dedin.
Lekar opat problem VUC
osvetlenie napriklad tu prebehla zaujimava dotacia na LED osvetlenie. Priklad z nasej obce, usetrili sme viac ako 65% prostriedkov na osvetlenie a to sme pridavali svetelne body. Ano bol to tunel, obec to na koniec vyslo cca rovnako, ako keby to robila sama po vlastnej osi.

Peniaze na male dedinky kde nemaju ani na starostu a asistentku a stym spajanie obci do vacsich celkov. Atd

a tychto problemov je tisic.

Poznáme tisíc problémov. Poznáme aj ich príčinu. Dôsledkom je tak naša rezignácia. Dúfam, že nerezignujeme všetci napriek všeobecne blbej nálade.

Rezignacia je lahka, ale najhorsie je, ze aj ked sa niektori snazia, tak tych hore to nezaujima, maju svoje predstavy nuz a ZMOS sa v niektorych veciach snazi, ale nepretlacia.

A ešte sa nám aj vysmievajú a považujú nás za užitočných idiotov. Aj podivuhodné maily nám prichádzajú z podivuhodných e-mailových boxov, divné telefonáty z utajených čísiel…to chcú, aby sme rezignovali, aby sme sa nestarali, aby sme sa nepýtali, aby sme chceli, aby sa veci diali tak ako sa dejú, lebo to aj tak nemá význam…také sme už zažili a je mi smutno, že zažívam de javu. Jedinú istotu,ktorú máme, je istota, že bude zmena. Dúfam, že progresívna…

Njn su také prípady, že cesta patrí VUC a pozemok pod ňou obci a problém je na svete…ale dá sa rozumne dohodnúť…u nás vo Zvolene lukratívny areál na Borovej hore, kedysi vychyrene stredisko rekreačné pre ludí z okolia (aj pred vyše sto rokmi) neskôr doliečovacie stredisko pre TBC…chatralo roky z tohto dôvodu…nakoniec sa mesto dohodlo s VUC, že zamení pozemky…keďže stavebny objekt patril mestu a pozemok VUC alebo naopak už neviem…vymenilo sa to, nestálo to nič a vyriešili sa problémy…aj iné tou zámenou. takže dá sa to, len treba mať ľudí v zastupiteľstvách obcí a VUC, ktori to myslia uprimne a je v ich zaujme všeobecne blaho.