Koncesionárske poplatky ?

Koncesionárske poplatky ?
0

Túto tému som tu ešte nenašiel a nakoľko som názoru že sa platia zbytočne alebo minimálne je to navrhnuté nefér pre tých ktorí napríklad tv nemajú a nechcú. Navrhoval by som systém, že buď poplatky bude platit poskytovateľ ( napr Skylink, Towercom, UPC, Antik, Swan, Orange, Telekom atď … presne podľa počtu zákazníkov ) Alebo, keď už sa to berie za každú el. prípojku, tak by to mohlo byť vrámci poplatkov za elektrinu, koncesionárske by odvadzal poskytovateľ el. energie.
Je mi jasné že sa budú snažiť voči tomu ohradiť alebo minimálne sa budú snažiť zvýšiť cenu, no napriek tomu si myslím že by sme mali ľudí odbremeniť od platenia koncesionárskych poplatkov, ideálne bez zvyšovania ceny, vyjednať to s poskytovateľmi / dodávateľom elektriny tak, aby to bolo vrámci aktuálnych poplatkov alebo s minimálnym nárastom ceny.

Čo by ste navrhovali vy ?

Navrhoval by som úplné zrušenie poplatkov a financovanie RTVS priamo z rozpočtu.

prv nez sa bavime o sposobe platby si treba asi vyriesit inu vec. ci mame vobec zaujem o medium verejnej sluzby platene z verejnych prostriedok. ja vravim jednoznacne ano. specialne v dnesnej dobe haoxov a bulvaru ma medium verejnej sluzby nezastupitelne miesto.

ako platit? sucasny stav povazuem za nestastny hlavne preto, ze to je mimoriadn regresivna dan (takmer vsetci platime rovnaku sumu), ktora na niektore skupiny ludi moze byt neferova a prisna. pohral by som sa s tymto ukazovatelom viac nez s kanalom platby. brat to odposkytovatale je ok napad, ale neriesi to co pisem ja, lebo predpokladam ze by to prenasal do ceny.

statny rozpocet je nestastna vec (i ked je ciastocne pritomny uz teraz - zmluva so statom) lebo presne toto nepotrbujeme, aby poltiici dali noz na krk rtvs

Ten nôž na krk sa snáď dá jednoducho vyriešiť, ako hovoríte už teraz je RTVS čiastočne ovládaná tými pri moci. Takéto riešenie samozrejme nemôžme očakávať od tejto garnitúry. Ale myslím, že správnym nastavením podmienok financovania z rozpočtu by sa mohlo toto sprehľadniť a možno by sme sa nakoniec dostali aj k väčšej nezávislosti.

Súhlasím, len sa obávam toho, ako sme to už mohli v krátkej histórii Slovenska vidieť, že verejnoprávne médium má nôž na krku stále. Vláda, ktorá je pri moci, si môže do vedenia dosadiť kohokoľvek, takže či je RTVS financované z rozpočtu alebo prostredníctvom koncesionárskych poplatkov, nerieši reálnu situáciu možného politického ovplyvňovania RTVS. Odbremeniť občanov od priamej platby považujem za férové, hoci to je populárny krok, ale otázka postavenia RTVS a ochrany nezávislosti média (ktoré bude finančné vždy závislé od štátu) je krokom systémovým a vyžaduje si odbornú diskusiu.

jasne, asi to nestoji a nepada natom, je to skor o miere.

Predpokladám že ak by prišiel Smer s otázkou zrušenia poplatkov pred voľbami, tak by Slovensko zaplavili bilbordy typu: ROZHLAS A TELEVÍZIA ZADARMO. :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:

ako by to teda malo vyzerat?

resp. niekde v zahranici to funguje lepsie?

Akože nerozumiem…
Ak by sme platili RTVS z rozpočtu, bude to zlé, lebo politici to ovládajú…
Ale ak tí istí politici vytvoria ďalší aparát (=teda ďalšie transakčné náklady) na vyberanie poplatkov a následnú kontrolu, pričom v prípade nedostatku financií aj tak nejakým spôsobom doplatia výpadok, to už je OK, lebo je to nezávislé od štátneho rozpočtu.
Chápem to správne?

Dnes má RTVS príjmy na základe nejakého Zákona o koncesionárskych poplatkoch, pričom v tejto chvíli nie je podstatné, že je to nejakým spôsobom naviazané na odberateľov elektriny. Napriek tomu RTVS stoná, že je to málo, a preto štát (=v tomto prípade vláda) hľadá nejaké cesty, ako dofinancovanie realizovať.

Je fakt taký problém pre demokraciu a slobodu slova prijať zákon, ktorým RTVS získa dlhodobý nárok na nejakú výšku príjmu (s vopred určenou valorizáciou odvíjajúcou sa napríklad od výšky priemerného príjmu) priamo zo štátneho rozpočtu?
Strojcom tohto zákona by boli predsa tí istí poslanci, ktorí môžu akokoľvek zmeniť/upraviť/doplniť/ovplyvniť aj existujúci Zákon o koncesionárskych poplatkoch. Teda miera nezávislosti ovplyvnená nebude. Navyše, manažment RTVS bude môcť svoje cash flow prispôsobiť týmto číslam a bude všetkým stranám (i prípadným korupčníkom) jasné, do akej výšky môžu vyskakovať. A ak by sa to niekomu naozaj málilo, snáď by sa to mohlo dať presadiť aj ako ústavný zákon, tým pádom to bude ešte pevnejší bod pre demokraciu a objektivitu informácií ako súčasný zákon.

Vedľajšie benefity:
: spoločnosť nebude traumatizovaná večnou témou koncesionárskych poplatkov (baviť sa treba o témach, ktoré nás niekam posunú, nie o tom, kto a ako bude platiť)
: štát ušetrí na administratíve

Trochu som googlil.

…a napríklad Fínsko:

Našiel som tam, že napríklad vo Fínsku v roku 2013 boli koncesionárske poplatky nahradené “public broadcasting tax”, ktorá je vyberaná ako súčasť ostatných daní (a zrejme aj odvodov, lebo škandinávci to majú všetko pokope).

Podľa mňa sa nedá hovoriť o tom, čo je lepšie. Slovensko si zažilo svoju históriu ne(?)závislosti STV a to sme tu po celý čas mali systém koncesionárskych poplatkov… Ako malá krajina by sme mali prijať najmä pravidlá a zamerať sa na to, čo je prevádzkovo efektívne. Verejnoprávne médiá síce majú možno nezastupiteľnú rolu, ale v dnešnej dobe rôznych informačných kanálov a zdrojov si dovolím tvrdiť, že ich význam z pohľadu zabezpečenia objektivity klesá. Preto je možno snaha o oddelenie od daňového systému už akýmsi prežitkom.

vies si predstavit, zeby si na tuto temu vedel aj pripravit paper?

Nie je to síce môj main focus, ale malo by to ísť.

no je to otazka miery, mimorozpoctove “ring fanced” peniaze s presne urcenym ucelom nie su nic vynimocne. napr. odvody. tym nevravim ze to je spravne, alebo co, skratka je to krok od politiky dalej. mozno nedostatocny ale stale je.

Prečo si myslíš že rtvs je protikladom bulvárov a haoxov? Resp. prečo napriklad ja čo si občas pozriem televíziu by som mal platiť rtvs ktorá mi nieje vôbec atraktívna? RTVS je v podstate médium ktoré je kombináciou politického lobingu (vidieť ho v správach , reportážach) programu pre hlúpe masy (podobne ako komerčné televízie ale bez reklamy) a nakoniec neatraktívneho programu . To že tam raz za čas ide niečo čo sa niekomu páči neoprávňuje nikoho aby mi nútil platiť túto inštitúciu . RTVS je predražená zábavka ktorú všetci musíme platiť .

lebo vytvara verejny statok, ktory nevie vzniknut inak - nezavislu medialnu sluzbu vo verejnom zaujme. co ma zmysel pre spolocensku sudrznost, kulturu, etc a prispieva k vytvaraniu a uchovavaniu kulturneho dedicstva slovenskeho naroda.

(nevravim ze tento nazor nie je na debatu, ale pytal si sa, odpovedam)

Dám teda protiotázku môže vôbec vzniknúť “nezávislé medium” v slovenských pomeroch ? A vedel by si uviesť príklady ktoré podľa teba podporujús polocensku sudrznost, kulturu, k vytvaraniu a uchovavaniu kulturneho dedicstva slovenskeho naroda? Ako sa pozerám na rtvs tak vidím množstvo programov ktoré skôr degradujú úroveň slovenskej spoločnosti . Ako príklad môžem zobrať 5 proti 5 , nikto nieje dokonalý ,nekonečné telenovely .

Uff, no či je RTVS zrovna nezávislou by som asi netvrdil, keď je v “moci” SMERu, ale na druhej strane je vidieť snahu v o 5 minút 12 keď p. Stríženec naložil aj Ficovi aj Dankovi

Každopádne, vedel by som si predstaviť, že by to šlo z rozpočtu štátu, veď na daniach vyzbierajú sakra veľa peňazí, keď sa nebude kradnúť, tak nebude problém dotovať nie len RTVS …

To, ci realne nezavisla je, je separatny problem. Ale stat potrebuje aspon jednu verejnu televiziu, nesukromnu, nezavislu.

Ak k tomu môžem niečo pridať vzhľadom na požiadavku o oficiálne stanovisko od [quote=“truban, post:11, topic:1277, full:true”]
vies si predstavit, zeby si na tuto temu vedel aj pripravit paper?
[/quote]
tak s tebou plne súhlasím.

Dane platí každý, ak nič iné tak DPháčka určite. Preto by sa dal nazvať výber koncesionárskych poplatkov ako snáď jediný vynútený výdavok štátu, kde človek nemá na výber a nemôže sa slobodne rozhodnúť, či ho bude platiť (teda či chce STV a R alebo nie). S trochou nadsádzky by sme to mohli nazvať pošliapaním ľudských práv a slobôd. Som jednoznačne proti príkazom štátu na čo musím použiť vlastné peniaze.

A zašiel by som ešte oveľa ďalej. Možno by stálo za zváženie, že by si štát (resp. ním stanovení zákonní zástupcovia) na základe zákona, ktorý by vylúčil politické ovplyvňovanie priebežne objednával resp. vyberal a následne preplácal z rozpočtových peňazí iba tie programy, ktoré reprezentujú verejno právne poslanie.
Teda z televízie a rozhlasu by sa stal svojim spôsobom hybrid verejnoprávnej a súkromnej TV a R. Usporilo by sa množstvo peňazí a Tv by mohla začať vysielať hodnotné verejnoprospešné programy.

Narodnostne magaziny, sportove prenosy, podpora dokumentov teraz na vianoce…To vsetko su stratove veci, ktore verejnopravna TV musi platit.