Koncesionárske poplatky ?

Koncesionárske poplatky ?
0

No niekto to uvádzal vyššie :rage:
V skutočnosti STV 1 + STV 2 = 27% teda cca 13 na každý program, keďže 2 vysiela šport tak tam asi viac.

Dal som návrh v 1. vstupe.

To nieje zmena, to je zrušenie. A na to som ti dal ja odpoveď, že to vysvetli ľuďom, ak skoro každý tretí z nich sleduje RTVS a Sro je najpočúvanejšie rádio, že to chceš zrušiť. Myslím, že drvivej väčšine ludí na slovensku absolútne nevadí platiť koncesionárske poplatky.

Neprekrúcaj.

To nie je rušenie ale vylepšenie.

Podľa mňa nie.

Kto by určil, čo je verejno-právne poslanie a čo nie je? Aké programy by sa nevysielali a čo mu by to vlastne prospelo? Mala by TV viac divákov alebo menej?

A koľko ľudí okrem teba by vlastne tento nápad podporilo?

Kedysi dávali prenosy teraz ich nájdeš na ich webe. Tu ich máš všetky. http://tv.nrsr.sk/

Zapáraš bezdôvodne.

Kto to určuje teraz?, ten program na ktorý 87% ľudí nepozerá?

Tie ktoré by si napr. diváci priali, preto sme tu poniektorí uvádzali, čo by tam mohlo byť okrem iného.
Prospelo by to najmä tým, čo im je každé € vzácne. A prospelo by to aj verejným výdavkom, ktoré by neboli rozhajdákané na zbytočnosti.

Nie som jasnovidec, ty áno? Tak si odpovedz.

Neznesieš iný ako vlastný názor ? Predstav si nejaké srdiečka tu padli.

Nezapáram, diskutujem. Neber to osobne.

Určuje to vedenie televízie. A tak nech to ostane. Akurát nech sú to profíci a nie politický nominanti.

A ako by sa určovalo čo si diváci prajú alebo nie?

Podľa mňa menej.

Znesiem. Neber to osobne. Srdiečka tu padli, myslel som na celospoločenskej úrovni.

RTVS je kvalitnejšia ako nikdy predtým. Diváci to oceňujú, sledovanosť a dôveryhodnosť rastie. Koncesionárske poplatky by som zvýšil, väčšine ľudí by to nevadilo.

Ja mám rozhodne záujem o rádio Devín a sem tam aj o STV2, ale najmä ten Devín.

tiež si myslím, že najjednoduchšia a najlacnejšia varianta je platba zo štátneho rozpočtu. odpadla by byrokracia, ľudia by reálne ušetrili peniaze a rtvs by bola rovnako ovládaná politikmi. tí by však nemuseli každý rok určovať koľko rtvs dostane, ale zákon by určil aké má byť percento financovania zo št. rozpočtu. tým by sa aj rozpočet rtvs zvyšoval podľa príjmov krajiny a nebolo by potrebné neustále upravovať výšku koncesionárskych poplatkov.
a rtvs je určite potrebná

Áno, len by zase museli zobrať v tom rozpočte niekomu inému. Ak by sa zrušili poplatky, tak by tie peniaze chýbali, lebo by sa proste nevybrali.

Ja to poznám veľmi dobre :slight_smile: často som sledoval online dokonca, len ma mrzi keď niekto nemá šajnu čo sa tam deje a zastáva si dianie koalicie bez toho aby to videl. Preto by bolo vhodné aby aspoň zostrih a výsledky hlasovania dávali v tv, aby videli ako sa nepracuje a za čo ich platíme ( zdržanie sa hlasovania, neprítomnosť, žiadné argumenty, v rozpravách rozprávky o tom ako je všetko dokonalé a tak )

@Daniel1 neviem preco mas potrebu kazdu vecnu diskusiu otacat do osobnej prestrelky. Jeden by si myslel, ze kde dochadzaju argumenty, tam zacina zufalstvo.

Toto sledujem v mojom okoli tiez. Navyse dostali aj prestizne ceny, takze je to naozaj kritikmi ocenovane. [quote=“Pavel_Oravec, post:47, topic:1277”]
Tie ktoré by si napr. diváci priali,
[/quote]

Na to su tu komercne televizie, aby trafiali svoje cielovky a potom na nich zarabali. Ak chceme, aby bola nasa verejnopravda tel. informativna, edukacna, profesionalna, tak sa musime zmierit s mensou sledovanostou, ale to je ok. 100% sledovanost by som ani nechcel, to by privelmi zavanalo ruskymi kanalmi :D. Velakrat divak ani nevie, co by chcel, ako ked nazries do chladnicky, len ci nahodou na nieco nedostanes chut, ked sa na to akurat pozeras. Musis konzumentovi priniest produkt az pod nos na striebornom taci. Srdiecka ti padli od chronickeho libertariana, ktory je bytostne presvedceny, ze sukromny sektor dokaze robit vsetko lepsie ako stat.

Neviem, preco sa snazit komplikovat tento system (kto by rozhodoval o vhodnom materiali, ako by sa zabranilo narastu polit. vplyvu, ak by sa financovala len zo statneho rozpoctu? atd…), ak momentalne pomerne dobre funguje. Mame ovela akutnejsie problemy, toto je take polievanie kvetu ked vam hori dom.

To bola asi Reakcia na Daniela, len ti to tam nejako zle odcitovalo. Lebo ja som písal presný opak. A úplne súhlasím s tým čo si napísal.

Nejaká RTVS mutácia C-SPAN? Otázkou ale je, či ľudia, ktorí nevedia, akých nezmyslov sú niektorí (nimi volení) poslanci schopní, budú takýto kanál pozerať. Ale to zas nie je dôvod na to, aby priame prenosy z NRSR (a prípadne záznamy z iných lokálnych zastupiteľstiev) neboli v TV.

Ved to som tak reagoval na cele vlakno, nebudem predsa spamovat viacerymi samostatnymi prispevkami. Tak daj srdiecko ty drzgros! :smiley:

to je pravda. nie som ekonóm, ale niekde som čítal, že rtvs získava z koncesií okolo 70 miliónov. vlaky zadarmo nás vraj stoja cca 30 mil. ročne. takže časť by sme mali :slight_smile: viem, že by to bol príjmový výpadok štátu, ale myslím, že nahraditeľný. a pomohlo by to každej jednej rodine, zjednodušilo by to systém a možno by to aj čiastočne odpolitizovalo rtvs.

Jediná vec čo mi na koncesionárskych poplatkoch vadí je že ju musia platiť aj právnické osoby. Nevidím v tom logiku. Budem rád ak mi to niekto z prítomných vysvetlí. Veď je silný predpoklad, že všetci štatutári a aj zamestnanci (sú to všetko fyzické osoby) koncesionárske poplatky platia. Príde mi to ako dvojitá platba.

Tam to je aj o tom, ci ludia poznaju rokovaci poriadok a ked boli priame prenosy, bola to doslova saskaren.

Na hlasovani ma mezaujimaju vysledky, ale kto a ako hlasoval. Suhrn davaju vsetky TV.

Sorry, ale myslím si, že toto nie je správna argumentácia.
Pre ilustráciu, ak trebárs tretina ľudí sleduje STV a tretina uprednostňuje iné televízie a tretina nesleduje TV vôbec (=ja napríklad), ktorú tretinu teraz uprednostníme? Budú sa dve nesledujúce tretiny skladať na sledujúcu tretinu? Alebo bude vôbec nesledujúca tretina kričať “zrušme všetky televízie”?

Dovolím si tvrdiť, že podstata verejnoprávnych médií je niekde inde. Je to o možnosti sledovať ich. A s tým sú samozrejme spojené náklady, na ktoré sa musia poskladať (ako inak) daňoví poplatníci.
Nezávislosť a nemanipulovateľnosť verejnoprávnych médií je iná téma.
Rovnako tak, samostná sledovanosť je len výsledok práce tvorivých tímov (a manažmentu samozrejme), priamy feedback od občanov.

Takže zmierme sa s tým, že za verejnoprávne médiá budeme nejakým spôsobom platiť - môžeme hľadať najmenej bolestný spôsob financovania.
A zároveň hodnoťme, kritizujme a challengujme obsah, ktorý nám verejnoprávne médiá servírujú, lebo o tom to je. Je to z našich daní, preto by nám mali servírovať kvalitu. …a v neposlednom rade by sa tiež možno nemuseli zbytočne hrnúť do oblastí, o ktoré má záujem komerčná sféra…
Ako občania máme zároveň samozrejme právno na to, aby naše zarobené peniaze (z ktorých platíme fungovanie štátnych inštitúcií), boli vynakladané účelne a hospodárne.

V niektorých krajinách (napríklad v AT) firmy koncesionárske poplatky neplatia.
Logika je podľa mňa iba čisto matematická. Zjednodušene povedané, ide o zlomok, kde čitateľ tvorí suma, ktorú potrebuješ vyzbierať a menovateľ subjekty (fyzické, či právnické), ktoré majú platiť. Čím viac subjektov v menovateli, tým menšia suma na jednotlivca. Čím menej subjektov v menovateli, o to vyššia suma na jednotlivca. :wink:
Inými slovami: ak nebudú prispievať firmy, o to viac budú pri súčasnom modeli financovania prispievať ľudia. No a vysvetli to voličom. :slight_smile: